Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 15.12.2017 17:52:34

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656032)
nu sunt doică sau mama răniților

Stim asta. Doar te prefaci.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656032)
Ești de acord cu această învățătură?

Sunt de acord cu toate invataturile Mantuitorului Hristos si ale sfintilor Sai Apostoli.
Cu toate, fiule. Cu toate.
Si NUMAI cu ele.
Sola Scriptura, ai uitat?

Penticostalul Traditional 15.12.2017 17:55:34

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656028)
Uite numai un filmuleČ› documentar, dar ca acesta găseČ™ti destule, dacă cauČ›i.

Multumesc, nu ma uit si nu caut, m-a ferit Domnul de astfel de patimi, glorie Lui!



.

Cornel Urs 15.12.2017 18:22:12

Și dacă unul din enoriașii tăi se duce să primească ”har” la una din cruciadele lui Benny Hinn, ce vei face? Tot ca acum, bagi capul în nisip, ca struțul?

Penticostalul Traditional 15.12.2017 18:35:15

Enoriasii mei? Ai probleme grave, ursuletule. Eu nu sunt parohie.

ENORIÁȘ, -Ă, enoriași, -e, s. m. și f. Membru al unei parohii. [Pr.: -ri-aș] – Enorie + suf. -aș,
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner acțiuni

Care-i problema ca un enorias il viziteaza pe Benny Hinn?
Poate omului ii place...

Cornel Urs 15.12.2017 19:28:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656038)

Care-i problema ca un enorias il viziteaza pe Benny Hinn?
Poate omului ii place...

Nu crezi că ești în aceeași măsură vinovat fiindcă nu-l abați de pe calea distrugerii? Sau crezi și tu că apostolii obișnuiau să-și scoată uneori surtucul pentru a-l învârti peste un grup de credincioși ca aceștia să cadă pe spate? :32:

Penticostalul Traditional 15.12.2017 22:15:33

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656040)
Nu crezi că eČ™ti în aceeaČ™i măsură vinovat fiindcă nu-l abaČ›i de pe calea distrugerii?

Nu
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656040)
Sau crezi Č™i tu că apostolii obiČ™nuiau să-Č™i scoată uneori surtucul pentru a-l învârti peste un grup de credincioČ™i ca aceČ™tia să cadă pe spate?

Eu nu cred ca tine, prietene.
Credinta mea vine in urma auzirii Cuvantului.

Nu in urma vizionarii clipurilor youtube.

Cornel Urs 16.12.2017 13:05:38

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656045)
Nu

Eu nu cred ca tine, prietene.
Credinta mea vine in urma auzirii Cuvantului.

Nu in urma vizionarii clipurilor youtube.

Ai verificat cu ”Cuvântul” pe acești lucrători din mediul penticostalo-carismatic și i-ai găsit a fi ”de la Domnul” ?
Dacă nu te interesează decât predicatorii din România, atunci trebuie să fii conștient că mulți dintre ei sunt fani ai lucrătorilor penticostali din Occident sau Africa și țin legătura cu ei.
Eu nu te acuz că în biserica dumitale se cade pe spate ori se scot draci, dar aceste fenomene sunt foarte prezente în multe medii cu iz penticostal de peste tot! Ce ai de gând să faci, ce atitudine vei adopta cu privire la aceste fenomene care sunt din ce în ce mai frecvente? Practic astăzi nu prea mai ai succes ca predicator dacă nu asociezi și astfel de ”îndeletniciri”, adică să arunci lumea pe spate sau să scoți draci. În State există noțiunea de ”deliverance minister” și mulți se ocupă cu așa ceva fiindcă există cerere mare.
Nu eu un ortodox trebuie să te avertizez asupra acestor lucruri, ci tu singur trebuie să te informezi fiindcă se petrec, așa cum am spus, în ograda dumitale. Tineretul penticostal este fascinat de aceste fenomene și puțini sunt cei care se opun. Acum este ușor să călătorești în afară, prin urmare tinerii voștri devin fascinați de acești lucrători care-și spun, mulți dintre ei, apostoli. Acești super-apostoli lucrează nu independent ci sub umbrela penticostală sau carismatică, deci ”oficial”.

Penticostalul Traditional 16.12.2017 13:45:09

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Ai verificat cu ”Cuvântul” pe acești lucrători din mediul penticostalo-carismatic și i-ai găsit a fi ”de la Domnul” ?

Au unele puncte forte si altele slabe, la fel ca si cei din alte confesiuni.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Dacă nu te interesează decât predicatorii din România, atunci trebuie să fii conștient că mulți dintre ei sunt fani ai lucrătorilor penticostali din Occident sau Africa și țin legătura cu ei. Eu nu te acuz că în biserica dumitale se cade pe spate ori se scot draci, dar aceste fenomene sunt foarte prezente în multe medii cu iz penticostal de peste tot! Ce ai de gând să faci, ce atitudine vei adopta cu privire la aceste fenomene care sunt din ce în ce mai frecvente?

Voi avea o abordare moderata: nu ma voi grabi sa-i cataloghez a fi kundalino- samanisto- blablablisto- satanisti.
Nu ma voi grăbi să îmbratișez doctrine si manifestari noi, fara sa le studiez aprofundat, cu Biblia pe genunchi.

Dar, mai ales, voi continua sa-i invat pe oameni adevarul Scripturilor. In mod special faptul ca, desi exista o sumedenie de falsuri si caricaturi, Duhul Sfant are si in zilele noastre o lucrare extraordinar de frumoasa cu fiecare dintre aceia care il cauta sincer pe Dumnezeu si se deschid spre tot harul venit de la El.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Practic astăzi nu prea mai ai succes ca predicator dacă nu asociezi și astfel de ”îndeletniciri”, adică să arunci lumea pe spate sau să scoți draci. În State există noțiunea de ”deliverance minister” și mulți se ocupă cu așa ceva fiindcă există cerere mare.

Aiurea. Se vede de la o posta ca esti invidios pe ei.
Din partea mea, sa fie sanatosi si sa se pocaim cu totii.

Daca esti om al lui Dumnezeu si aduci semenilor tai lumina din Scripturi, prin Duhul Domnului, ai succes. Cu carul.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656054)
Nu eu un ortodox trebuie să te avertizez asupra acestor lucruri, ci tu singur trebuie să te informezi fiindcă se petrec, așa cum am spus, în ograda dumitale. Tineretul penticostal este fascinat de aceste fenomene și puțini sunt cei care se opun. Acum este ușor să călătorești în afară, prin urmare tinerii voștri devin fascinați de acești lucrători care-și spun, mulți dintre ei, apostoli. Acești super-apostoli lucrează nu independent ci sub umbrela penticostală sau carismatică, deci ”oficial”.

Continui sa observ ca esti extrem de grijuliu cu oitele penticostale.
Se vede ca ai o chemare reala de pastor.

Cornel Urs 16.12.2017 13:50:39

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656056)
Au unele puncte forte si altele slabe, la fel ca si cei din alte confesiuni.

Care sunt punctele slabe ?

Penticostalul Traditional 16.12.2017 15:05:11

Sunt multe aspecte slabe.
Si de doctrina si de practica.

Unele le-ai prezentat pe aici, pe buna dreptate: teologia prosperitatii, manifestari fizice ciudate, teribiliste.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:04:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.