Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8356)

alexdu 04.02.2010 19:49:36

Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim?
 
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? din punctul vostu de vedere

andrei_im 04.02.2010 19:58:55

sa iti traiesti viata in Hristos. Hristos este "maxim". :)

Galilei 04.02.2010 20:04:54

sati traiesti viata = sa faci ce vrei de capul tau => cocalar etc. :))))

caliyo 04.02.2010 20:55:50

Eu cred ca viata la maxim au trait-o sfintii, adica au profitat la maxim de timpul trait pt a se uni cu Dumnezeu. Clipa de clipa, zi de zi, an de an, pana au intrat in vesnicie...
Noi nu traim cu adevarat viata la maxim, pierdem mult din intensitate cand suntem ,,caldicei´´.

adrian010155 04.02.2010 21:31:00

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 208429)
sa iti traiesti viata in Hristos. Hristos este "maxim". :)

Acesta este raspunsul. Numai Hristos este VIATA insasi, la maxim. Incercand placerile lumesti, de fapt traim viata la minim.

iustin10 04.02.2010 21:38:06

Viata la maxim inseamna pentru majoritatea 'sa traiesti' sa te distrezi,sa te inconjori de prieteni,de aventuri,de realizari.
Iar daca un crestin nu reuseste sa ia mai multa simtire din rugaciune, credinta si mersul la biserica,atunci mai bine sa isi traiasca viata,caci mai bine sa fii rece sau fierbinte decat caldicel.Vamiseii ,farisei,Petru insusi ,au fost luati din mijlocul vietii.
Asa ca nu dispretuiti pe cei care simt ca traiesc viata,nu intotdeauna e un lucru rau.

adelina02 04.02.2010 21:38:15

depinde ce intelegi prin ,,viata la maxim".....majoritatea tinerilor inteleg acest lucru ca fiind sinonim cu a-si bate joc de viata lor si a celorlalti,distractie mai pe scurt,pentru multi inseamna sa traiasca doar in clipa de fata fara sa le pese de consecintele faptelor lor,sa se distreze cu fete respectiv baieti,sa mearga la discoteca,sa rada de ceilalti iar cand isi dau seama de urmari e prea tarziu ca sa mai repare ceva....iar cel mai grav lucru este ca acesti oameni nu isi fac rau doar lor insisi,ci si celor din jur....

dar sa-ti traiesti viata in adevaratul ei sens inseamna cu totul altceva,inseamna sa te gandesti la viitor,la cei de langa tine,cand ajungi la o anumita varsta sa nu iti para rau cand te uiti in urma,ci sa fi mandru de ce ai realizat,sa fi constient de toate faptele pe care le faci,sa iti pese de toti din jur si sa ii pretuiesti,sa te faci util celorlalti mentinandu-l mereu pe Dumnezeu aproape si sa nu uiti ca asa cum iti asterni la tinerete asa vei dormi la batranete si este pacat sa traiesti la maxim si sa te distrezi acum ca sa plangi mai tarziu...asta este parerea mea,poate a voastra este diferita

5s5t6e7f8 05.02.2010 00:00:10

Sa iti iei crucea si sa-l urmezi pe Hristos.Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau...etc. si pe aproapele tau ca pe tine insu-ti.Solicitarea este maxima.Dar si rasplata.Inca de aici de pe pamint. Doamne-dar cum o fi in ceruri?!>

coralina 05.02.2010 00:10:22

"A trai viata la maxim" e una din sintagmele epocii in care traim, unul din trendurile in care trebuie musai sa te regasesti, altminteri "risti" sa treci prin viata precum gasca prin apa...:62: Alte constructii asemanatoare: "femeie puternica", "copii reusiti / casnicie reusita", etc. Astea sunt "baremele" pe care oricine trebuie sa le atinga in ziua de azi -> toata lumea se lanseaza in comparatii inutile - ia sa vedem cum ma situez fata de vecinul / vecina, prietena, verisoara, samd. De unde drama unora care nu se pot ridica la standardele impuse de o societate in care totul trebuie sa fie la maxim.
Societatea in care traim vrea ca toti sa fie creiere, daca e sa-l parafrazez pe Inorog: nu se accepta nici un organ ne-esential, periferic in structura in care vietuim.

Pentru mine "a trai viata la maxim" nu inseamna nimic, e doar o expresie gaunoasa si super-uzitata a vremurilor pe care le traim.

Doamne-ajuta!

heaven 05.02.2010 07:39:04

Cred ca aceasta expresie poate avea o semnificatie aparte pentru fiecare dintre noi.
Pentru mine,de exemplu,a-mi trai viata la maxim inseamna sa nu irosesc timpul si sa incerc sa intreprind cat mai multe posibil,mai ales lucruri care duc la evolutia atat a spiritului,cat si a mentalului,dar de ce nu si a fizicului (sportul este foarte important).
Ma straduiesc sa am cat mai multi timp morti posibil si sa fructific absolut fiecare zi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:14:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.