Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Cum pot evita iubirea neimpartasita? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16068)

simona_fidela 10.02.2013 16:37:10

Off-topic, asa e. Iubirea despre care vorbiti nu este iubirea romantica dintre o femeie si un barbat. Care om intreg la minte ar putea spune/gandi ca e bine sa iubim romantic o persoana de sex opus care nu ne iubeste?
Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 502603)
Probabil sunt off-topic, dacă mă refer la problema ta, dacă însă mă refer doar la titlul topic-ului, nu trebuie să evităm iubirea, ci trebuie să iubim.
Nu mă pricep să spun mai multe, dar asta este porunca, nu? Să ne iubim unii pe alții... nu să iubim doar pe cei ce ne iubesc...


Annyta 10.02.2013 16:44:15

Citat:

În prealabil postat de simona_fidela (Post 502604)
Off-topic, asa e. Iubirea despre care vorbiti nu este iubirea romantica dintre o femeie si un barbat. Care om intreg la minte ar putea spune/gandi ca e bine sa iubim romantic o persoana de sex opus care nu ne iubeste?

Eu nu am pomenit de a iubi romantic, ci doar de a iubi...
În fine, nu vreau să te supăr, mi-am spus doar părerea.

simona_fidela 10.02.2013 18:13:43

Pai da, dar subiectul meu se refera la iubirea romantica. Daca vreti sa dezbateti iubirea aproapelui, deschideti-va dumneavoastra un subiect nou.
Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 502606)
Eu nu am pomenit de a iubi romantic, ci doar de a iubi...
În fine, nu vreau să te supăr, mi-am spus doar părerea.


fiorrand 12.02.2013 13:09:04

Domnisoara simona_fidela, nu veti primi niciodata raspunsul dorit atata timp cat va rotaiti si certati persoanele care si-au facut timp si au dat un raspuns intrebarii dumneavoastra. Ati intrebat aici pe site, crestin ortodox, nu pe unul psihologic. Aceste persoane si-au pierdut timpul ca sa va aline intr-un fel nelinistea asa cum s-au priceput. Doriti sa fiti iubita dar dvs nu iubiti pe nimeni in acest topic, ba mai mult luati la rost daca raspunsul nu se ridica la pretentia dvs.

Cornel Urs 12.02.2013 13:35:10

Citat:

În prealabil postat de fiorrand (Post 502983)
Domnisoara simona_fidela, nu veti primi niciodata raspunsul dorit atata timp cat va rotaiti si certati persoanele care si-au facut timp si au dat un raspuns intrebarii dumneavoastra. Ati intrebat aici pe site, crestin ortodox, nu pe unul psihologic. Aceste persoane si-au pierdut timpul ca sa va aline intr-un fel nelinistea asa cum s-au priceput. Doriti sa fiti iubita dar dvs nu iubiti pe nimeni in acest topic, ba mai mult luati la rost daca raspunsul nu se ridica la pretentia dvs.

eu cred ca Simona stie cel mai bine ce are de facut, ce-i spune unul sau altul nu poate fi luat decat cel mult orientativ.

simona_fidela 12.02.2013 13:58:30

Nu conteaza ce forum e, dar am dreptul sa imi exprim parerea fata de raspunsurile primite. Apoi, nu pot gandi ca si-au luat din timpul lor pretios despre cei ce au dat raspunsuri complet a proasta si inutile, eventual rautacioase. Aceia doar au scris sa se afle in treaba la fel ca tine, sa nu spuna ca nu au lasat si ei un comentariu. Asa ca pe viitor gandeste inainte de a scrie un raspuns, bine, fiorrand?

Citat:

În prealabil postat de fiorrand (Post 502983)
Domnisoara simona_fidela, nu veti primi niciodata raspunsul dorit atata timp cat va rotaiti si certati persoanele care si-au facut timp si au dat un raspuns intrebarii dumneavoastra. Ati intrebat aici pe site, crestin ortodox, nu pe unul psihologic. Aceste persoane si-au pierdut timpul ca sa va aline intr-un fel nelinistea asa cum s-au priceput. Doriti sa fiti iubita dar dvs nu iubiti pe nimeni in acest topic, ba mai mult luati la rost daca raspunsul nu se ridica la pretentia dvs.


simona_fidela 12.02.2013 14:01:16

Multumesc, domnule Urs.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 502995)
eu cred ca Simona stie cel mai bine ce are de facut, ce-i spune unul sau altul nu poate fi luat decat cel mult orientativ.


ioanna 12.02.2013 14:24:17

Simona, cu profesorul te intalnesti doar in cadrul facultatii? Ar trebui sa te vada si in alt mediu, eventual sa te implici in unele activitati in care se implica si el, ca inteleg ca-ti doresti sa fii remarcata, sa-ti dea ceva de inteles si in acelasi timp sa fii deschisa la ce se intampla in jur, nu focusata pe el. Din ce s-a spus n-am inteles un lucru: de unde stii ca el n-are pe cineva?

fiorrand 12.02.2013 15:47:04

simona, recomandarea pentru gandire e reciproca. cand iti faci publica problema primesti si pareri care nu-ti plac, iti asumi riscuri. daca vrei sa primesti un sfat care sa te mangaie, te duci la mama, sora, duhovnic ...

gpalama 12.02.2013 16:00:17

Eu zic ceva mai simplu: fa un canon de rugaciune catre un sfant; citeste 12 zile un acatist catre un sfant. Catre Sfantul Efrem cel Nou, catre Sfantul Nicolae, Sfantul Spiridon, sau catre alti sfinti grabnic ajutatori.

Si cere in rugaciune sa te ajute, daca este de la Dumnezeu sa mergi mai departe, daca nu este de la Dumnezeu sa te ajute sa te linistesti si sa se linisteasca situatia.

Poate sa iasa ceva bun din asta; mai bine cere ajutor in simtirea ta si roaga-l pe Dumnezeu sa randuiasca cum este mai bine.


Draga Simona, INTOTDEAUNA indoaiala cu privire la un lucru se rezolva cu rugaciune.
Daca nu stii cum sa procedezi, cere ajutor de la Dumnezeu sa te ajute pe calea cea mai buna si sa aseze cale de mantuire in fata ta.


Poate iti gasesti dragostea acolo. Sincer m-as bucura :)!

Sa te ajute Dumnezeu cum este mai bine pentru tine, dar incepe sa faci rugaciune!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:03:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.