Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Hypermarketurile sa fie inchise duminica! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17933)

Hartford 10.06.2015 03:05:07

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 591849)
Bine ca va ganditi numai la dvs,dar amaratii aia de slujnici care lucreaza la hypermarket pe salariu minim de ce sa nu mearga la Liturghie?
Ei ce au? Paduchi?

Bine ca putem noi sa mergem,ce ne mai pasa de altii,dupa noi potopul!

In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.

Hartford 10.06.2015 03:10:09

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 591749)
Problema este ca fiind deschise pt vanzare ...ghici ce? Ii obliga pe angajati sa fie acolo Duminica! Bingo!
Este din ce in ce mai dificil sa te sustragi lucrului Duminica,in zilele noastre,fie ca esti simplu angajat sau manager.

Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.

Florinvs 10.06.2015 12:46:36

Sunt anumite domenii, in care este normal sa se lucreze inclusiv duminica si de sarbatori, deoarece sunt activitati care trebuie sa se desfasoare non-stop si nu poate fi intrerupta functionarea lor. Ma refer aici la cei ce lucreaza in politie, jandarmerie, armata, servicii de informatii, in transporturi si telecomunicatii, in domeniul energiei electrice si termice, in servicii de gospodarire comunala (gaze, apa si canalizare, ascensoare), in siderurgie, in asistenta medicala.

In privinta comertului, magazinele cu specific alimentar este normal sa fie deschise si sambata si duminica, insa ar trebui ca pentru lucratorii din comertul nealimentar , statul sa-i oblige pe patroni a le da liber in zilele de duminica si sarbatori legale.

abaaaabbbb63 10.06.2015 12:47:19

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 592281)
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.

Ce-ai face daca nu ai avea eletricitate/gaze/telefon/internet/servicii de urgenta in timpul weekendului?

Ioan_Cezar 10.06.2015 15:41:12

Nu omul e făcut pentru duminica, ci duminica pentru om.
Toată zidirea e făcută de Dumnezeu pentru om, încununarea Creației Sale. Ea este gătită așa încât omul să se bucure de toate cele care sunt, oferite în dar de Tatăl nostru.
Cu chibzuință și cu frică de Dumnezeu, desigur.

Corinusha 11.06.2015 11:00:16

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 592281)
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri.

Serios?! Asta nu prea o cred... isi gasesc cum?! Uneori nu alegi unde lucrezi, ci lucrezi intr-un anumit loc pentru ca altfel ramai somer rupt in cur si mort de foame.

AlinB 11.06.2015 11:52:16

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 591982)
Am mai fost pe alte forumuri crestine la multe scria cine este moderator si cine administrator daca era cazul.Forumul era mai functional asa cu etichetarile respective trecute.Adica cat de cat stii cu cine vorbesti.E o era a numarului de postari in dauna calitati,,a numarului de prieteni,tot asa sa fie multi, asta e teribil sa ai vreo 2000,chiar daca...cum zicea o tanara din Anglia care avea vreo 600 de prieteni pe Facebook,am avut un accident si am avut nevoie de sange,,s-a dat sfoara in tara pe Facebook si n-a venit nici un om sa doneze.

Asta nu e vina ei sau a prietenilor, e doar vina Facebook -ului ca pe langa butonul de "Like", n-a facut si unul de "Blood donation", sunt sigur ca ar fi primit cativa hectolitri chiar.

AlinB 11.06.2015 11:55:27

Eu zic nu doar sa fie inchise duminica, ci si daca ai declarat la recensamant "ortodox" sa vina jandarmii si sa te scoata cu toata familia, la biserica, program fix, de la 9 la 12.

In felul asta s-ar vedea si ca bisericile existente + spatiu public aferent nu pot cuprinde mai mult de 10-20% crestini, atunci nu s-ar mai plange nimeni ca se fac prea multe biserici, in loc de spitale si stadioane.

EzioAuditore 11.06.2015 20:17:15

Bagaret, da cimitire sunt destule? Sa aveti invieri bune... muriti si veti invia voi cand trebe' ...

sophia 12.06.2015 12:51:01

Mai intai observ ce usor vorbeste lumea pe aici despre unele lucruri.
Cat de bine s-au adaptat la alte situatii de viata din alte vremuri si alte tari.
Probabil ca sunt si foarte tineri si n-au apucat vremurile de dinainte de 1989.
Altii uita istoria probabil.

Inainte de 1989 se lucra sambetele, se lucra adeseori si duminica si in sarbatori.
Eram chemati, trebuia sa mergem.
Mai stie cineva asta? Isi mai aminteste cineva? Eu n-am uitat.
Si au murit niste oameni ca sa se schimbe niste lucruri. Se uita si asta...

Este drept si pe mine ma deranjeaza foarte mult acest sistem care nu tine seama de viata oamenilor, de familia lor. Sistemul acesta in care multi oameni au devenit sclavi si uita de copii, de familie. E drept sunt si bine platiti probabil. Au servicii bune. Nu stiu.
Dar cand aud ca oamenii nu au timp de nimic in timpul saptamanii nu mai inteleg nimic. Ca trebuie sa mearga prin piata si prin magazine duminica in loc sa faca si ei ceva macar atunci, in ziua aia cu copiii.

Da, sunt profesii in care se lucreaza "in foc continuu", in schimburi. Trebuie sa fie si asa.
Profesia si locul de munca nu prea poti s-o alegi. Atata vreme cat traim in capitalism si exista somaj, nu ai cum. Esti bucuros sa ai un serviciu.
Nu mai exista decat in cazuri foarte rare profesia ideala, sa-ti realizezi visul, sa lucrezi ce-ti place si ce ai talent si acolo unde iti place.

Trist dar adevarat. La fel cum este adevarat ca angajatorii trag de tine la nesfarsit. Banul, profitul. Asta conteaza.

Si ma intren de aceea adeseori, daca asta am dorit cu revolutia. Daca asa schimbare am vrut. Sa nu mai fim oameni. Unele lucruri au fost necesare, dar altele nu.

Multi au plecat in alte tari si ma gandesc eu acum daca e sa punem in balanta, e mai bine? Am gasit o viata mai buna? Ce am avut si ce avem acum?

Cu sistemul asta si programele astea de munca nu va fi niciodata timp de inchis magazine (decat prin lege), sau alte cele, pentru ca mereu vor exista oameni care au nevoie. Unii ca lucreaza in schimburi si seara de la 22:00h sau chiar mai tarziu, unde sa mai cumpere, altii ca lucreaza noaptea, sau circula in delegatii. Nici cum nu este bine si suficient.
Inainte se inchideau magazinele la 20:00h. Acum s-au gandit unii si lasa deschis pana la 21:00h. Ba altii pana la ora 24:00h.
Lucratorii...ii intreaba cineva pe ei? Nu.

Ori accepti niste conditii (ca lucrator in astfel de firme cu program special), si nu te mai plangi, ori te opui si iti gasesti altceva, sau ramai fara lucru.
Mai exista si metoda revoltei in grup, dar rar se aplica.

Ca sa schimbi ceva intr-un sistem ca un angrenaj trebuie sa schimbi totul.
Trebuie toti sa se schimbe. Si clienti si lucratori si angajatori.

Acum problema cu ce facem duminica si mersul la biserica.
Mai intai ca nu este atat de simplu.
Fiecare credinta are alt program.
Unii au liber sambata si slujbe dupa amiaza, sambata, in schimb lucreaza duminica.
Altii mai stiu eu cand.
Si daca ai serviciu, ma intreb cum trebuie sa procedeze angajatorul, ca sa poata sa se duca toti la biserica si sa aibe liber de sarbatorile lui?

Poate ca cei din tara nu realizeaza aceste lucruri, dar ele exista. Cand unul are Paste, altul nu are, cand unul e liber de Inaltare sau de Rusalii, altul nu este ca la el pica altfel.

Solutii? Ori se adapteaza bisericile, ori angajatorii. Ori se gaseste un compromis.

Ar mai fi solutia practicata pe la tara sau mai stiu eu: regula nescrisa.
Oamenii mergeau la camp, sau cu animalele, sau munceau in atelierul lor.
Dar duminca, sau in zi de sarbatoare toata lumea lasa lucrul si mergea la biserica si la hora. Punct. Nimeni nu-l oprea.
Nu stiu cum faceau cu animalele...

In fine, am aflat aici de o alta solutie. Un preot care ne-a vizitat candva biserica (ortodox), ne-a povestit cum a facut el. In timpul saptamanii oamenii nu puteau veni la slujba, ca lucrau.
Si atunci a luat o hotarare: facea slujbe dupa amiaza. Adica pentru sarbatoarea unui sfant nu mai facea Liturghie, ci vecernie cu acatistul sfantului, in seara de dinainte. (Eu am prins asa ceva inainte in tara).
Si toata lumea era multumita.

Acum ar putea lumea sa spuna ca de ce ne gandim numai la biserica duminica. Ca vor sa petreaca si timp cu familia, sa iasa undeva, sa mearga la un spectacol, sau la iarba verde.
Ar trebui sa se poata face amandoua. Si in tara chiar se mai poate.
In afara nu, pentru ca sunt alte conditii si nu mai intru in detalii.
Program de biserica 10:00-15:00 si drumul aferent dus si intors. S-a dus duminica.

Concluzia: masura in toate, grija si respect fata de om. Daca se vrea organiza mai bine totul, se poate.

Aici totul este inchis duminica. Magazine, piete, etc. Si oamenii s-au obsinuit.
Mai apar din cand in cand idei si incercari, dar nu au izbanda.
Pentru cei care trebuie sa lucreze la sfarsit de saptamana si in sarbatori este greu, chiar daca au liber alta data. E greu si pentru familiile lor.

Am lucrat si eu in schimburi si stiu cum este sa fii altfel decat restul lumii si am simtit si cum este cand lucreaza un parinte in zi de sarbatoare, sau sotul.

Yasmina 12.06.2015 22:43:57

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 592280)
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.

Nu stiu ce conditii aveti dvs,ce relatii prin diaspora romaneasca si cum ati gasit un job Luni-Vineri.

Eu am lucrat in comert inca de dupa terminarea liceului si tot aveam liber Duminica iar Sambata zi scurta ,pana la 2-3.Slava Domnului,nu lucram la alimentara ci la un boutique de bijuterii ,ceasuri elvetiene si obiecte de arta-dar totusi pana si aia aveau un program uman.
Asta se intampla,in Romania anilor 2000,cand retelele hipermarketurilor nu ajunsesera pe acolo si nu-I"educase"pe romani ca pot face cumparaturi ori cand doresc pe spinarea angajatilor care trebuie sa lucreze intr-un loc oferit publicului 365 zile,adica nu se inchide niciodata.

Eu am facut cariera in vanzari,manageriat si resurse umane;asta imi place asta stiu sa fac,iar in America joburile din vanzari si manager de restaurant include si Sambata si Duminica cat si sarbatorile legale. Ca doar si atunci,angajatii au nevoie de manager cat si businesul in sine.
Nu te poti sustrage programului pt ca aceste zile sunt zile de lucru normale,ce parca ii pasa societatii modern secularizate ca preotul oficiaza Sfanta Liturghie la 10 am Duminica?

Si pe mine ma deranjeaza si mai mult"americanizarea"dvs ,nepasarea cu care vb despre cei care lucreaza in comert si nonsalanta ca deh,ce va priveste pe dvs soarta altora din moment ce dvs si familia dvs traieste bine,are program bun si se poate duce la biserica Duminica.

Dar se vede ca din toata discutia dvs ati inteles doar"atitudinea"mea,care a sarit calul.

Eu una,nu am facut si nici nu fac cumparaturi Duminica,imi planific alte zile deci din partea mea nu au decat sa fie toate inchise,nu crap pana Luni!

Yasmina 12.06.2015 22:49:56

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 592281)
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.

Nu va suparati pe mine,dar ce ati scris in fraza asta nu este gandire de crestin!
Poate ca ar trebui sa-i spuneti preotului la spovedanie ce ganditi despre altii,cum vi se par inferiori dpdv intellectual samd...

Sunt socata ce pot scrie unii crestini cu"vechime"...Doamne Fereste!

Jonnyw2013 16.06.2015 23:58:02

Scuze ca raspund cu intarziere reusesc in ultima perioada sa intru tot mai rar si tarziu si nu reusesc sa raspund.Weekendurile cand speram sa raspund, sunt plecat, asa ca ma iertati.

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 592280)
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.

Hartford prietene te-am cunoscut dintr-o postare care mi-a placut de pe un alt topic.Desi persoana respectiva(Alex190) vorbise cu mine eu trebuia sa-i raspund, asa era frumos, sa o incurajez.Dar nu am facut-o si mi-a parut rau ca nu am facut-o , cum ai facut-o tu:"Ma bucur ca te intaresti singura si iti vezi de viata ta care este asa de scumpa,iti doresc sanatate si ai grija de copil care acusi va sti ce e cu voi cine e mama si cine e tata. Stiu ce spun."
Si ma gandesc la tine care ai scris un mesaj scurt dar frumos!Asta de fapt are nevoie forumul (si oamenii in general) RECUNOASTERE ptr ceea ce fac(ca a trecut peste vorbele urate spuse de cel care trebuia ii fie sprijin,si peste incercarile despartirii) sau ptr ceea ce sunt!
Si cred ca mai bine ramaneai pe linia aia care are putini urmaritori .Decat sa analizezi critic interminabil, cum cred ca o facem majoritatea.Te-ai simtit singuratic pe linia aia??:-)) Oricum este buna conduita aia!
Cheama-ne si pe noi "acolo" nu veni tu catre noi!
Sper ca m-ati inteles?

Oricum legat de Duminica eu nu cred ca putem sa facem nimic. Nu reusim sa facem pe un forum, sa cadem cat de cat de acord, cu atat mai putin o Societate intreaga .Dar trebuie sa trecem prin vremurile astea ca sa ne bucuram cu adevarat, daca vom ajunge in Rai.Trecand prin greu vom stii mai bine sa apreciem ceva bun.
Cum spuneam la un moment dat, cat de mult ne-au ajutat perioadele grele de despartire in familia mea,care desi au fost grele,mi se par ceva special in viata noastra(cand imi aduc aminte de perioadele respective) si in special mie mi-au aratat de valoarea omului care il am alaturi.Ca sa stii valoarea cuiva renunta ptr ceva timp la acel lucru sau om si vei vedea valoarea lui prin alti ochi.

Jonnyw2013 17.06.2015 00:02:36

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 592355)
Asta nu e vina ei sau a prietenilor, e doar vina Facebook -ului ca pe langa butonul de "Like", n-a facut si unul de "Blood donation", sunt sigur ca ar fi primit cativa hectolitri chiar.

AlinB nu cred ca ai citit cu atentie mesajul meu, s-a dat anunt pe Facebook ca fata respectiva are nevoie de sange, si nu a venit nimeni sa doneze.
E bine daca vrei sa glumesti sa folosesti semnul ptr zambareti.Esti prea optimist legat de donatiile de sange pe Facebook cu hectolitri etc...?Eu vorbesc in general despre terfelirea numelui de PRIETEN pe Facebook.Intr-o viata intreaga avem cativa prieteni, aia 600 adunati nu fac cat unul adevarat, care ar fi venit sa doneze garantat. Poate ar trebui numiti cunostinte, dar nu prieteni.

AlinB 17.06.2015 12:37:09

Pai, n-am crezut ca unii au nevoie expres de semnul zambaret.

Plus, nu stiu daca era ceva de zambit.

Oricum, aia 600 "prieteni" ii poti avea din multe zone geografice, nu toti pot sa vina la tine si sa faca nu stiu ce.

De altfel termenul de "prieten" e impropriu inteles in contextul retelelor sociale.

O prietenie in sensul adevarat al cuvantului nu se construieste din cateva click -uri.

Este si vorba: ce semeni, aia culegi.

Daca persona in cauza a evitat prietenii reali construind prieteni "virtuali" tot de ajutor "virtual" a avut parte.

Nu facebook -ul e vinovat.

E ca si minciuna, ea e mereu la indemana si promite multe, dar nu esti obligat sa o folosesti.
Daca o folosesti, iti asumi si consecintele.

Jonnyw2013 17.06.2015 23:32:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 592816)
Pai, n-am crezut ca unii au nevoie expres de semnul zambaret.
Plus, nu stiu daca era ceva de zambit.
Oricum, aia 600 "prieteni" ii poti avea din multe zone geografice, nu toti pot sa vina la tine si sa faca nu stiu ce.
De altfel termenul de "prieten" e impropriu inteles in contextul retelelor sociale.
O prietenie in sensul adevarat al cuvantului nu se construieste din cateva click -uri.
Este si vorba: ce semeni, aia culegi.
Daca persona in cauza a evitat prietenii reali construind prieteni "virtuali" tot de ajutor "virtual" a avut parte.
Nu facebook -ul e vinovat.
E ca si minciuna, ea e mereu la indemana si promite multe, dar nu esti obligat sa o folosesti.
Daca o folosesti, iti asumi si consecintele.

Da Facebook-ul nu e vinovat niciodata de nimic!Asa e!Noi suntem , ca nu suntem informati.Unii tineri au murit si nici macar nu au stiut de ce.Urmareste te rog topicul de mai jos ptr mai multe lamuriri:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17734

Am zis ca e nevoie de semnul ":-)" ptr ca nu poate fi vorba de hectolitri ,sau ca" unii sunt departe", ptr ca nu a venit nimeni.Eh, daca era vorba de un "party" era altceva!!!... se strangeau cu miile, cum a fost cazul unei tinere acum cateva luni, cand a dat din greseala un anunt de invitatie la onomastica pe public.

El Facebook, nu are nici o vina dar "mananca" timpul a nenumarati tineri.Parinti care, cum a fost acum cateva zile, cineva mi-a spus "Un var de al copilului nostru i-a facut cont fara ca noi sa stim."Copilul avea 11 ani.Suntem dusi de val, chiar daca noi ca parinti vrem altceva.Feedback-ul societatii e slab, si destule lucruri negative se vor intampla, daca nu esti deloc informat si nu stii despre pericole.

Termenul de "prieten" e impropriu, dar fiind folosit induce in eroare,devalorizeaza, notiunea de prieten!Cei care au tradus puteau pune "cunostinte".
Cu Facebook e simplu ptr oameni maturi .Multi cu care am vorbit, imi spun"Nu am nevoie de asa ceva!"

maria32 18.06.2015 15:42:36

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 591749)
Problema este ca fiind deschise pt vanzare ...ghici ce? Ii obliga pe angajati sa fie acolo Duminica! Bingo!
Este din ce in ce mai dificil sa te sustragi lucrului Duminica,in zilele noastre,fie ca esti simplu angajat sau manager.

Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?

AlinB 18.06.2015 18:16:21

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 592856)
Da Facebook-ul nu e vinovat niciodata de nimic!Asa e!Noi suntem , ca nu suntem informati.Unii tineri au murit si nici macar nu au stiut de ce.Urmareste te rog topicul de mai jos ptr mai multe lamuriri:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17734

Dar de ce "n-au stiut", au fost sinucisi fara stirea lor sau cum?
Un copil normal, dintr-o familie normala, nu se ducea la parinti cu: "tata, mama, am o problema" ?
Se trimiteau reclamatii, si facebook si youtube primesc astfel de reclamatii si se iau masuri, daca era nevoie intervenea si legea, etc.

Citat:

Eh, daca era vorba de un "party" era altceva!!!... se strangeau cu miile, cum a fost cazul unei tinere acum cateva luni, cand a dat din greseala un anunt de invitatie la onomastica pe public.
Eu cred ca esti dezinformat.
Nu cred ca s-a trezit cu respectivii in curte, au "venit" tot pe facebook.

Citat:

El Facebook, nu are nici o vina dar "mananca" timpul a nenumarati tineri.
Tineri pierde vara din vina parintilor, tineri care daca nu l-ar pierde asa, l-ar pierde altfel, pentru ca n-au fost educati sa cunoasca valoarea timpului.

Citat:

Parinti care, cum a fost acum cateva zile, cineva mi-a spus "Un var de al copilului nostru i-a facut cont fara ca noi sa stim."Copilul avea 11 ani.
Si in momentul in care spunea asta, nu stia? Sigur ca stiau.
Si ce masuri au luat?
Suspectez ca nici una.
Au "parental control" pe calculatorul de acasa?
Cu certitudine nu au.
Daca au Internet si nici un fel de control contul pe facebook e din categoria "raul cel mai mic".

Citat:

Suntem dusi de val, chiar daca noi ca parinti vrem altceva.
Aiurea.
Parintii doar "teoretic" vor altceva, practic nu isi bat capul.
Lasa ca il tine ocupat si imi vad si eu de ale mele.

Citat:

Feedback-ul societatii e slab, si destule lucruri negative se vor intampla, daca nu esti deloc informat si nu stii despre pericole.
In ziua de azi nu mai "esti informat". Ci te informezi. Daca te interesezi, daca iti pasa.

Citat:

Termenul de "prieten" e impropriu, dar fiind folosit induce in eroare,devalorizeaza, notiunea de prieten!Cei care au tradus puteau pune "cunostinte".
Pot fi si prieteni in realitate.

Citat:

Cu Facebook e simplu ptr oameni maturi .Multi cu care am vorbit, imi spun"Nu am nevoie de asa ceva!"
Foarte bine pentru ei. Dar sunt o minoritate se pare.

AlinB 18.06.2015 18:19:15

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592902)
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.

Ideea este ca e spre binele lor. oamenii astia fac ore suplimentare in zile cand ar trebui sa se odihneasca si asta pentru sume suplimentare derizorii, cel putin la noi.

Citat:

Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Pai magazinele se deschi de la 7:30-8 si se inchid seara la 22.
Nu cred ca lucreaza nimeni asa.
Daca da, atunci sa se apuce de altceva ca altfel are zilele numarate.

Citat:

Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?
Pai daca iti cumperi, trebuie sa-ti si faci de mancare si tot asa..s-a cam dus ziua libera pentru meditatii la cele sfinte.

maria32 18.06.2015 23:43:23

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 592921)
Ideea este ca e spre binele lor. oamenii astia fac ore suplimentare in zile cand ar trebui sa se odihneasca si asta pentru sume suplimentare derizorii, cel putin la noi.

Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.

Pai magazinele se deschi de la 7:30-8 si se inchid seara la 22.
Nu cred ca lucreaza nimeni asa.
Daca da, atunci sa se apuce de altceva ca altfel are zilele numarate.



Pai daca iti cumperi, trebuie sa-ti si faci de mancare si tot asa..s-a cam dus ziua libera pentru meditatii la cele sfinte.

Poti medita la cele sfinte si cand faci mancare. Cat despre program, e de la 9 la 18 plus o ora dus intors pe drum. Deci esti plecat de acasa de la 8 la 19, cand ai si un copil care trebuie dus in parc, hranit, spalat, sa te joci cu el, etc... zau ca nu mai ajungi si la magazin in alta zi.

sophia 19.06.2015 11:54:13

1. AlinB - atentie ca nu se mai intelege in postarile tale ce citezi si ce scrii tu!
Si se intelege ca ai un sot!

2. Maria32 - :13: :13: Cu un copil mic si lucrezi 9 ore pe zi? Si ce faci cu el totusi? Ai gradinita pana la ora aia? Sau are cine sta cu el acasa?
Daca ai ajutor, te mai descurci si cu cumparaturile. Plus ca probabil ai si un sot.
Stiu, viata este grea si nu-mi permit sa comentez, dar ma intriga faptul ca in tara mai exista situatia asta la femei cu copii.

Si o corectie - nu e vorba numai de credinta sau de atei in discutia asta. E vorba de drepturi elementare ale omului: de a avea si el liber sa fie cu familia lui.
Daca unul lucreaza duminica, sambata, in sarbatori, sau in schimburi este greu si pentru el si pentru familia lui. Nici nu se mai pot intalni.

Trist dar vad ca asa este - nu mai avem timp sa traim, nu mai avem timp pentru familie, copii. Nu stiu unde s-a dus legea aia cu muncitul 8 ore pe zi si zile libere, pentru care au luptat si murit oameni de-a lungul istoriei.

AlinB 19.06.2015 12:04:12

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592944)
Poti medita la cele sfinte si cand faci mancare. Cat despre program, e de la 9 la 18 plus o ora dus intors pe drum. Deci esti plecat de acasa de la 8 la 19, cand ai si un copil care trebuie dus in parc, hranit, spalat, sa te joci cu el, etc... zau ca nu mai ajungi si la magazin in alta zi.

Copii se pun la culcare cel tarziu la 20:30.
hiper-super-market -urile sunt deschise pana la 22.

maria32 19.06.2015 23:45:10

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 592964)
Copii se pun la culcare cel tarziu la 20:30.
hiper-super-market -urile sunt deschise pana la 22.

Ai copii? Al meu nici cand era nou nascut nu adormea cand voiam eu ci cand ii era lui somn.
La 21:30 abia venim din parc, iar daca l-as culca la 20:30 nu si-ar mai vedea deloc tatal care ajunge abia pe la 22 acasa de la munca de multe ori.
Si ar insemna sa-l las singur in casa ca sa ies eu la cumparaturi.....
Zau, mai gandeste-te cand scrii, fara suparare dar nu totul e ca in cartile de parenting.

maria32 19.06.2015 23:48:51

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 592963)
2. Maria32 - :13: :13: Cu un copil mic si lucrezi 9 ore pe zi? Si ce faci cu el totusi? Ai gradinita pana la ora aia? Sau are cine sta cu el acasa?
Daca ai ajutor, te mai descurci si cu cumparaturile. Plus ca probabil ai si un sot.

Trist dar vad ca asa este - nu mai avem timp sa traim, nu mai avem timp pentru familie, copii. Nu stiu unde s-a dus legea aia cu muncitul 8 ore pe zi si zile libere, pentru care au luptat si murit oameni de-a lungul istoriei.

Sophia copilul sta cu bona ca n-am incotro. Salariul meu e singurul venit din casa, al sotului se duce pe ratele la un credit.
Bona pleaca imediat ce ajung eu Si da, un job de 8 ore/zi plus pauza de masa o ora e ceva normal,majoritatea oamenilor au acelasi program. Mai fac cate 30-45 min pe drum dus-intors, si s-a dus ziua. Deci se munceste 8 ore dar se ajunge la 10 cu pauza de masa care e obligatorie si drumul pana la servici si inapoi acasa.
Cum ii spuneam si lui Alin, cand vin mai ies cu cel mic in parc, gatesc, spal, calc, etc, tot ce tine de gospodarie. Sotul ajunge mai tarziu ca mine acasa si alte ajutoare nu avem.

Jonnyw2013 20.06.2015 00:24:13

Mesaj catre moderatorii Forumului.
 
As dori ca Internetul sa fie un loc mai sigur si Forumurile un loc in care omul se zideste.AS dori ca oamenii care trec de 10000 de posturi sa fie mai "vizibili".Sunt niste neconcordante se numeste AlinB si vorbeste despre "sotul meu".Poate ar trebui sa ne spuna mai multe despre el un om cu atatea raspunsuri.Sa nu vorbeasca doar despre Facebook, ci sa ne dea pagina lui de Facebook daca tot este proFacebook si e ceva OK ptr dansul(dansa) Facebook. E plin Internetul de "vorbe in vant si usuratate".Adica ai peste 14000 de mesaje si ai doua topicuri in care un subiect mare cum e Marea schisma de la 1054 da ca resurse demne de citit resurse de pe Net??? nu spune nimic de Carti de Istoria Bisericii recunoscute.Cineva atat de usuratic umple Forumul cu vorbe gandite in cateva secunde.
Ce a creat AlinB in perioada aceasta de 8 ani?2 topicuri din care unul"subtire" si nedocumentat.

AlinB te rog daca dai indicatii asa pretioase ocupa-te personal si scrie despre parental control.Da toate detaliile necesare ca lumea sa il instaleze si sa il foloseasca cu succes.

Am avut destule raspunsuri care le-am sters inainte de a le trimite ptr ca am considerat ca nu erau suficient de ziditoare ptr cel care le scriam.Ma gandesc poate prea mult inainte de a trimite un post.
Fa-o AlinB asemenea.Internetul e plin de usuratate si graba.

Yasmina 20.06.2015 00:51:51

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592902)
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?

Adica doriti sa-mi spuneti ca sotul dvs lucreaza de la 8 la 22 Luni-Sambata ???
Dati-mi voie sa nu cred asta!


Crestinii gasesc tot soiul de servicii,nu numai alea de VIPuri,nu ne asigura Dumnezeu numai locuri de General Manager ,mai sunt si crestini spalatori de vase,de masini,de WC-uri...
Prea ni se urca statutul asta de crestin la cap...

maria32 20.06.2015 01:27:05

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 593019)
Adica doriti sa-mi spuneti ca sotul dvs lucreaza de la 8 la 22 Luni-Sambata ???
Dati-mi voie sa nu cred asta!


Crestinii gasesc tot soiul de servicii,nu numai alea de VIPuri,nu ne asigura Dumnezeu numai locuri de General Manager ,mai sunt si crestini spalatori de vase,de masini,de WC-uri...
Prea ni se urca statutul asta de crestin la cap...

Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.

sophia 20.06.2015 11:52:56

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 593020)
Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.

Patron, patron, dar nu se poate nici sa accepte oamenii chiar orice! Exista niste legi. Contract de munca au? Acolo ce scrie?
Daca toti lasa si accepta totul, atunci de ce ne mai miram ca se prabuseste lumea? Familie nu, sanatate nu, etc. Ne intoarcem in Evul Mediu?

Si atentie cu programul copilului, ca de aia nici nu adoarme cand trebuie.
Tu nu poti sa renunti la pauza de masa si sa lucrezi 9-17:00 macar? Mananci un sandvis si gata. Si mananci acasa pranzul si ai timp cu copilul.

Inainte se lucra 8-16h in tara...

La AlinB a fost o greseala de editare. Fraza cu "sotul meu" era in citatul din mesajul Mariei.
In rest nu mai spun nimic.

Yasmina - ce-ai vrut sa spui, ca nu se intelege nimic din ultimul tau mesaj?

Yasmina 20.06.2015 23:07:10

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 593020)
Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.

Draga Maria,cat am stat in tara nu am avut norocul sau onoarea sa lucrez la"stat"sau pt multinationale...ci numai pt patroni.
Cred ca daca ma gandesc la motivele plecarii din tara,lucratul peste program,neplatit,a fost unul dintre ele,fara doar si poate.
Adica nu aveam nici viata personala si nici un venit care sa reflecte munca mea.
Am avut si job de raspundere si atunci situatia s-a complicat si inrautatit,trebuia sa dorm cu telefonul la cap si sa nu pararesc Bucurestiul in weekend-decat cu aprobare...destul de rar si de regula nu pe timpul verii cand de fapt voiam sa calatoresc.

Singurul lucru care m-a tinut acolo a fost colectivul!Doamne ,erau niste oameni tare buni,noi nu eram colegi,eram prieteni si dupa program.
Am facut impreuna zile de nastere,onomastici,Craciun si Paste,weekenduri la munte,mare,padure...S-au botezat si nasit intre ei,a fost tare fain.

Yasmina 20.06.2015 23:15:55

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 593026)
Patron, patron, dar nu se poate nici sa accepte oamenii chiar orice! Exista niste legi. Contract de munca au? Acolo ce scrie?
Daca toti lasa si accepta totul, atunci de ce ne mai miram ca se prabuseste lumea? Familie nu, sanatate nu, etc. Ne intoarcem in Evul Mediu?

Si atentie cu programul copilului, ca de aia nici nu adoarme cand trebuie.
Tu nu poti sa renunti la pauza de masa si sa lucrezi 9-17:00 macar? Mananci un sandvis si gata. Si mananci acasa pranzul si ai timp cu copilul.

Inainte se lucra 8-16h in tara...

La AlinB a fost o greseala de editare. Fraza cu "sotul meu" era in citatul din mesajul Mariei.
In rest nu mai spun nimic.

Yasmina - ce-ai vrut sa spui, ca nu se intelege nimic din ultimul tau mesaj?

Am dorit sa spun ca nu este o regula general valabila ca si crestin sa-ti gasesti un anumit job,cu program strict Luni -Vineri 8-5 .
Hartford si Maria sustin ca "ateii isi pot lua un job care implica lucrul Duminica" iar noi crestinii ,sa refuzam asemenea joburi....
La ce crize de joburi sunt,probleme cu imigrantii si criza economica ,parca mai avem noi crestinii timp de asemenea criterii ...
La cum se generalizeaza acest program de Duminica,putine joburi mai sunt acelea unde sa nu lucrezi Duminica.
Nu mai este nimic sa-i opreasca deoarece insasi crestinii incurajeaza consumatorismul de Duminica(mentinand prin asta businessurile deschide).

AlinB 22.06.2015 11:17:09

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 593017)
Am avut destule raspunsuri care le-am sters inainte de a le trimite ptr ca am considerat ca nu erau suficient de ziditoare ptr cel care le scriam.Ma gandesc poate prea mult inainte de a trimite un post.

Sau poate nu suficient.
Garantat.

Jonnyw2013 23.06.2015 00:00:59

Rog moderatorii sa stearga mesajul 65
 
Da frate AlinB! daca vorbeam vreo 2 saptamani amiabil, ramaneai la concluzia ca la Facebook nu e nici un pericol.Pericolul e ,ptr ca e mare diferenta intre un raspuns toxic care ar trebui trimis pe privat,ptr ca pe:
-Privat- poate zidi
-Prieteni-pricinuieste durere
-Public -pricinuieste durere mult mai mare
Costul emotional e uneori marea problema!
Si pe Facebook durerea e si mai mare ptr ca ai trecut numele,poze etc,si poate fi pus intr-un loc unde nu poti sterge si poate omul nici nu are de gand sa o faca.
Mesajul asta trebuia trimis pe privat.Cand gresim ,poate e bine sa ne corectam in prima faza(asa cum de fapt scrie in Biblie sa o faci intre patru ochi), pe mesaj privat.V-as ramane indatorat care o face-ti!
Ce am vazut la altii am facut si eu ,m-am grabit.Nu am fost atent la expresia "sotul meu"care de fapt a fost o eroare de citire a cuiva dinainte.

Rog moderatorii sa stearga mesajul 65 din 20.06,daca era mesaj privat cred ca era ziditor,insa asa rog sa fie sters.Am incercat de dimineata sa trimit la unul din moderatori mesaj ptr stergere, dar nu avea trecuta optiunea de a primi mesaje private.
Frate AlinB , fii binecuvantat !

Hartford 23.06.2015 03:46:40

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 592489)
Nu stiu ce conditii aveti dvs,ce relatii prin diaspora romaneasca si cum ati gasit un job Luni-Vineri.

Eu am lucrat in comert inca de dupa terminarea liceului si tot aveam liber Duminica iar Sambata zi scurta ,pana la 2-3.Slava Domnului,nu lucram la alimentara ci la un boutique de bijuterii ,ceasuri elvetiene si obiecte de arta-dar totusi pana si aia aveau un program uman.
Asta se intampla,in Romania anilor 2000,cand retelele hipermarketurilor nu ajunsesera pe acolo si nu-I"educase"pe romani ca pot face cumparaturi ori cand doresc pe spinarea angajatilor care trebuie sa lucreze intr-un loc oferit publicului 365 zile,adica nu se inchide niciodata.

Eu am facut cariera in vanzari,manageriat si resurse umane;asta imi place asta stiu sa fac,iar in America joburile din vanzari si manager de restaurant include si Sambata si Duminica cat si sarbatorile legale. Ca doar si atunci,angajatii au nevoie de manager cat si businesul in sine.
Nu te poti sustrage programului pt ca aceste zile sunt zile de lucru normale,ce parca ii pasa societatii modern secularizate ca preotul oficiaza Sfanta Liturghie la 10 am Duminica?

Si pe mine ma deranjeaza si mai mult"americanizarea"dvs ,nepasarea cu care vb despre cei care lucreaza in comert si nonsalanta ca deh,ce va priveste pe dvs soarta altora din moment ce dvs si familia dvs traieste bine,are program bun si se poate duce la biserica Duminica.

Dar se vede ca din toata discutia dvs ati inteles doar"atitudinea"mea,care a sarit calul.

Eu una,nu am facut si nici nu fac cumparaturi Duminica,imi planific alte zile deci din partea mea nu au decat sa fie toate inchise,nu crap pana Luni!

Draga mea in Rom am lucrat in comert pe timpul comunismului gestiunea era a mea directa dar tot trebuia sa ascultam de regulile companiei adica dischise magazinele duminica de Craciun si Paste. Dumnezeu asa a raduit ca aici in America sa lucrez de luni pina vineri si nu cu ajutorul diasporei fii serioasa tot cu americanii cu pregatirea si seriozitatea mea am supravituit in acelasi service de f multi ani. Multumesc Domnului.

Hartford 23.06.2015 03:51:05

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 592492)
Nu va suparati pe mine,dar ce ati scris in fraza asta nu este gandire de crestin!
Poate ca ar trebui sa-i spuneti preotului la spovedanie ce ganditi despre altii,cum vi se par inferiori dpdv intellectual samd...

Sunt socata ce pot scrie unii crestini cu"vechime"...Doamne Fereste!

Asta e parerea ta, lasa nu duce grija spovedaniei mele asta e treaba mea Jasmina.

Hartford 23.06.2015 03:56:54

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592902)
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?

Asta ma intrebam si eu, dupa slujba de ce sa nu dau prin magazine?

Hartford 23.06.2015 04:12:55

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 592786)
Scuze ca raspund cu intarziere reusesc in ultima perioada sa intru tot mai rar si tarziu si nu reusesc sa raspund.Weekendurile cand speram sa raspund, sunt plecat, asa ca ma iertati.



Hartford prietene te-am cunoscut dintr-o postare care mi-a placut de pe un alt topic.Desi persoana respectiva(Alex190) vorbise cu mine eu trebuia sa-i raspund, asa era frumos, sa o incurajez.Dar nu am facut-o si mi-a parut rau ca nu am facut-o , cum ai facut-o tu:"Ma bucur ca te intaresti singura si iti vezi de viata ta care este asa de scumpa,iti doresc sanatate si ai grija de copil care acusi va sti ce e cu voi cine e mama si cine e tata. Stiu ce spun."
Si ma gandesc la tine care ai scris un mesaj scurt dar frumos!Asta de fapt are nevoie forumul (si oamenii in general) RECUNOASTERE ptr ceea ce fac(ca a trecut peste vorbele urate spuse de cel care trebuia ii fie sprijin,si peste incercarile despartirii) sau ptr ceea ce sunt!
Si cred ca mai bine ramaneai pe linia aia care are putini urmaritori .Decat sa analizezi critic interminabil, cum cred ca o facem majoritatea.Te-ai simtit singuratic pe linia aia??:-)) Oricum este buna conduita aia!
Cheama-ne si pe noi "acolo" nu veni tu catre noi!
Sper ca m-ati inteles?

Oricum legat de Duminica eu nu cred ca putem sa facem nimic. Nu reusim sa facem pe un forum, sa cadem cat de cat de acord, cu atat mai putin o Societate intreaga .Dar trebuie sa trecem prin vremurile astea ca sa ne bucuram cu adevarat, daca vom ajunge in Rai.Trecand prin greu vom stii mai bine sa apreciem ceva bun.
Cum spuneam la un moment dat, cat de mult ne-au ajutat perioadele grele de despartire in familia mea,care desi au fost grele,mi se par ceva special in viata noastra(cand imi aduc aminte de perioadele respective) si in special mie mi-au aratat de valoarea omului care il am alaturi.Ca sa stii valoarea cuiva renunta ptr ceva timp la acel lucru sau om si vei vedea valoarea lui prin alti ochi.

Jonny eu nu critic pe nimeni spun lucrurile pe fata. Ai dreptate nu am inteles ce vrei sa spui Cheama-ne si pe noi acolo? Ma mai incurc si eu la romana deh de atitea ani plecata.

AlinB 23.06.2015 12:38:22

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 593142)
Da frate AlinB! daca vorbeam vreo 2 saptamani amiabil, ramaneai la concluzia ca la Facebook nu e nici un pericol.

Da, nu stiam, multumesc ca m-ai luminat tu.

E un pericol pentru cei care oricum sunt un pericol pentru ei insisi.
La fel ca si chibriturile, nu toti au voie sa puna mana pe ele.

Utilitatea insa e la fel de indoielnica, personal cred ca e un loc de pierdut vremea.
Daca e mai mult de atat, e problematic.
Relatiile personale si viata personala se tin personale, nu se afiseaza pe "parete".

Citat:

Frate AlinB , fii binecuvantat !
Si tu :)

Jonnyw2013 23.06.2015 23:02:44

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 593154)
Jonny eu nu critic pe nimeni spun lucrurile pe fata. Ai dreptate nu am inteles ce vrei sa spui Cheama-ne si pe noi acolo? Ma mai incurc si eu la romana deh de atitea ani plecata.

Foloseam o hiperbola, mi-a placut mesajul respectiv,care l-ai scris cand era nevoie de el.Cum am spus recunoastere asta avem nevoie toti!Grija pentru altii la modul pozitiv .Ca si cand erai deja prin comportamentul tau, intr-o lume, care o reprezenta pe cea care va fii in Rai.Si nu mi se parea o chestie prea buna sa faci ce o facem unii(eu in primul rand),sa analizam mesajele altora foarte critic, sa nu rabdam criticile(sensibili)si uneori sa ne lungim in vorbe multe scapand esentialul.
Si deci de la mesajul respectiv, mi se parea un pas inapoi.Deci era o parabola,eu te vedeam in fata noastra prin ceea ce ai scris atunci.

Hartford 24.06.2015 00:19:36

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 593241)
Foloseam o hiperbola, mi-a placut mesajul respectiv,care l-ai scris cand era nevoie de el.Cum am spus recunoastere asta avem nevoie toti!Grija pentru altii la modul pozitiv .Ca si cand erai deja prin comportamentul tau, intr-o lume, care o reprezenta pe cea care va fii in Rai.Si nu mi se parea o chestie prea buna sa faci ce o facem unii(eu in primul rand),sa analizam mesajele altora foarte critic, sa nu rabdam criticile(sensibili)si uneori sa ne lungim in vorbe multe scapand esentialul.
Si deci de la mesajul respectiv, mi se parea un pas inapoi.Deci era o parabola,eu te vedeam in fata noastra prin ceea ce ai scris atunci.

Imi pare rau ca te-am dezamagit si nu mai sint in fata voastra o sa fiu mai atenta la exprimare mersi de atentie.

Jonnyw2013 09.02.2018 22:48:18

Vanzatori din magazine liberi duminica!
 
Uite ca la altii incepe sa se miste cate ceva. In prima faza fiind deschise in 2 duminici hypermarketurile. Nu stiu de ce traiesc unii analisti cu senzatia ca vanzarile ar scadea daca duminca magazinele ar fi inchise? Vanzarile sunt aproximativ o constanta, dar analistii astia sunt niste cretini si niste obsedati dupa castig. Plus, marele castig, familia mai mult timp imprreuna, in special duminica cand pot merge la Biserica impreuna, iesiri in natura parcuri,munti etc.

"Polonia: Comerțul INTERZIS duminica. Marile MAGAZINE, ÎNCHISE

Toate magazinele din Polonia sunt forțate să-și închisă ușile duminica, în Polonia. Decizia nu se aplică magazinelor de proximitate.
Președintele Poloniei, Andrzej Duda, a semnat actul normativ cu privire la această interzicere a comerțului în zilele de duminică.
Decizia ar urma să atragă proteste din partea marilor retaileri occidentali, care sunt principala țintă a legii. O mare parte din profiturile lor este obținută în weekend iar Polonia este o piață mare de consum.
Conform actului normativ, începând din data de 1 martie 2018, piețele și magazinele vor putea fi deschise doar în prima și ultima duminică a lunii, pentru ca pe parcursul anului 2019 să poată fi deschise doar în ultima duminică a lunii. Începând de la 1 ianuarie 2020, piețele și magazinele vor putea opera doar șapte duminici pe an.

Scăderi ale vânzărilor cu 1 miliard de euro
Andrzej Duda a lăudat legea, spunând că oferă copiilor șansa de a sta cu părinții lor și angajaților timpul liber atât de necesar.
Un studiu realizat anul trecut de PricewaterhouseCoopers arată că vânzările ar putea scădea cu aproape un miliard de euro pe an dacă magazinele sunt deschise mai puține duminici, iar economiștii avertizează că decizia va afecta piața forței de muncă.

În timp ce în marile economii din Vestul Europei cumpărăturile efectuate duminică sunt destul de limitate, în Est situația este diferită, pe măsură ce în ultimele două decenii oamenii au îmbrățișat mall-urile ca un semn de prosperitate după decenii de comunism"
Preluat de pe :https://www.dcnews.ro/polonia-comer-...se_577617.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:00:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.