Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Lupta cu malahia (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18372)

Seraphim7 27.12.2016 14:45:36

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 639015)
Daca te referi la Galileo Galilei insa, batalia asta trebuie sa o duci cu romano-catolicii nu cu noi:)

De parca ortodocsii ar fi colonizat Marte.

AlinB 27.12.2016 14:46:55

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639019)
De parca ortodocsii ar fi colonizat Marte.

De parca cineva ar fi colonizat Marte sau daca ar coloniza ar folosi la ceva, ca sa nu mai vorbim de resursele aruncate aiurea pe chestia asta :21:

Da' inteleg, ai zis-o tot asa, ca sa nu smeresti.. :)

Seraphim7 27.12.2016 14:47:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 639016)
Da, ca altfel daca ai fi mai smerit ai recunoaste prostia imensa care ai spus-o inclusiv cea cu care incerci "sa te scoti".

Prostiile mele palesc pe langa cele promovate pe aici ca adevaruri.:)

AlinB 27.12.2016 14:48:23

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639021)
Prostiile mele palesc pe langa cele promovate pe aici ca adevaruri.:)

Ramane sa mai si dovedesti afirmatia asta.

ioan67 27.12.2016 16:17:26

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639001)
E absurd ce spui.Asta a facut biserica sute de ani,a incercat sa separe omul de natura si pamantul de univers.

Biserica nu separă omul de natură ci, cunoscînd bine natura omului (atât pe aceea dintru Început cât și pe cea căzută), țintește dincolo de natură. Unde țintește, oare?
Spre cultură!
Anume, spre Cultura Duhului.
Asta nu e o separare, ci o lucrare a Domnului în slăbiciune pentru recuperarea și transfigurarea omului întru Acasă.
Ce e așa de greu de pricepit, frate?

ioan67 27.12.2016 16:31:30

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639005)
Abstinenta este o alegere sau o disfunctie...

Abstinența este întotdeauna o alegere a voinței.
Voința are două ipostaze de manifestare: ca implicare și ca abținere. Abținerea e considerată semnul omenescului, prin excelență. Porcul nu se poate abține. Sfinții s-au abținut, ca și Domnul, de la mari ispitiri. Sesizezi diferența dintre sfânt și porc? (altă comparație nu pot să-ți ofer, iartă-mă...).

E drept că abstinența poate fi practicată din (ca) înșelare. O voință oarbă, neînsoțită de discernământ, poate fi mai păguboasă ca o implicare cinstită.
Ferească Dumnezeu de voința prostului! Se numește încăpățânare de catâr.
Deci nu preamărim abstinența de dragul abstinenței (ci o subordonăm unei valori mai înalte) dar ne rugăm să ne-o dea Dumnezeu atunci când ne dăm seama că e potrivită.

P.S. Concluzie: ferește-te să nu fii porc ori catâr, dacă vrei să devii om!
Dar cum e omul? Curat ca porumbelul și înțelept ca șarpele...

Seraphim7 27.12.2016 16:37:05

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 639036)
Biserica nu separă omul de natură ci, cunoscînd bine natura omului (atât pe aceea dintru Început cât și pe cea căzută), țintește dincolo de natură. Unde țintește, oare?
Spre cultură!
Anume, spre Cultura Duhului.
Asta nu e o separare, ci o lucrare a Domnului în slăbiciune pentru recuperarea și transfigurarea omului întru Acasă.
Ce e așa de greu de pricepit, frate?

Ceea ce spuneti dvs este doar in "acte",caci realitatea nu arata deloc asa.Biserica sau hai sa spunem spiritualitea sau religia in general vrea tocmai sa cunoasca si sa depaseasca natura.Dar la fel cum politica esueaza in societate,tot asa si religia esueaza in natura.Ambele vor sa transforme omul dar nici una nu cunoaste omul.Una ii pune stapanire pe trup cealalta pe minte.Una ii vinde trupul alta ii cumpara sufletul.Iar omul e mereu mijloc,un cobai al lui insusi.Va vad ca militati aici pentru o institutie,dar sa stiti ca nu va deosebiti cu nimic de orice agent de vanzari sau politician sau orice persoana care....vinde,se vinde si pana la urma asta e procesul...Ce e greu de priceput?Chiar nimic nu e greu de priceput.

ioan67 27.12.2016 16:39:22

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639040)
Ceea ce spuneti dvs este doar in "acte",caci realitatea nu arata deloc asa.Biserica sau hai sa spunem spiritualitea sau religia in general vrea tocmai sa cunoasca si sa depaseasca natura.Dar la fel cum politica esueaza in societate,tot asa si religia esueaza in natura.Ambele vor sa transforme omul dar nici una nu cunoaste omul.Una ii pune stapanire pe trup cealalta pe minte.Una ii vinde trupul alta ii cumpara sufletul.Iar omul e mereu mijloc,un cobai al lui insusi.Va vad ca militati aici pentru o institutie,dar sa stiti ca nu va deosebiti cu nimic de orice agent de vanzari sau politician sau orice persoana care....vinde,se vinde si pana la urma asta e procesul...Ce e greu de priceput?Chiar nimic nu e greu de priceput.

Nu militez. Mărturisesc.
Poți să te gândești și la asta?...:)

Emanuel971 27.12.2016 16:47:51

Ce inclinare de a complica lucrurile are omul.Omul singur isi ingreuneaza misiunea.Seraphim,ai grija ce adevaruri numesti tu "prostii",stii crezul ortodox?te sfatuiesc sa aprofundezi penultima fraza

Seraphim7 27.12.2016 17:30:36

Citat:

În prealabil postat de Emanuel971 (Post 639046)
Ce inclinare de a complica lucrurile are omul.Omul singur isi ingreuneaza misiunea.Seraphim,ai grija ce adevaruri numesti tu "prostii",stii crezul ortodox?te sfatuiesc sa aprofundezi penultima fraza

Emanuel,eu inteleg prin ce treci.Exact asa eram si eu acum vreo 6,7 ani.Poate de asta sunt acum asa de revoltat,tocmai fiindca in anii aceeia am adunat foarte multe refulari si frustrari.Si eu ii umpleam capul duhovnicului monah cu toate "necuratiile" mele.Dar inainte de a ma amentita pe mine asupra afirmatiilor mele si a-mi da sfaturi asupra aceeia ce ar trebui sa aprofundez....Asuma-ti,asta invata sa faci!Nu incerca sa pari tu mare si tare doar fiindca inauntru esti un sensibil timid,care se rusineaza cand vede o fata.Inloc sa te ascunzi in malahie uitandu-te la fete straine mai bine socializeaza cu o fata si incearca sa o cunosti.Dar tu stii mai bine,oricum nu trata religia ca un refugiu pentru problemele tale,vei ajunge un alt indoctrinat frustrat sau un rebel....


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:18:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.