Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Psihologia si foloasele ei (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8352)

Delirul 04.02.2010 17:36:50

Psihologia si foloasele ei
 
Din ce in ce mai multi romani prefera psihologul in locul preotului. Ala iti prescrie hapuri duium care chipurile te linistesc si te ajuta, dar putini sunt si cei care se vindeca astfel si daca se vindeca tot printr-un efort de vointa o fac.

Sa fie psihologia chiar atat de necesara ?

In America din cate am inteles e una dintre cele mai prolifice meserii si uite ca depresia ramane totusi boala sec. 21 si la americani.

andreicozia 04.02.2010 17:48:29

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 208366)
Din ce in ce mai multi romani prefera psihologul in locul preotului. Ala iti prescrie hapuri duium care chipurile te linistesc si te ajuta, dar putini sunt si cei care se vindeca astfel si daca se vindeca tot printr-un efort de vointa o fac.

Sa fie psihologia chiar atat de necesara ?

In America din cate am inteles e una dintre cele mai prolifice meserii si uite ca depresia ramane totusi boala sec. 21 si la americani.

Precum s-a discutat si cu alte ocazii, raspunsurile la intrebarile noastre esentiale nu vin numai dintr-o SINGURA SURSA ci de peste tot si din toate religiile iar in cazul acesta si din psihologie.
Fara cunostinte temeinice a psihologiei umane nici nu are rost sa incepi sa aprofundezi invataturile crestine, sau daca le faci trebuie facute in paralel.

Foarte multe din invataturile gresite din trecut vin tocmai din faptul ca se ignora importanta intelegerii cum "functioneaza" omul si ce potential duhovnicesc are.

Delirul 04.02.2010 18:01:03

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 208377)
Precum s-a discutat si cu alte ocazii, raspunsurile la intrebarile noastre esentiale nu vin numai dintr-o SINGURA SURSA ci de peste tot si din toate religiile iar in cazul acesta si din psihologie.
Fara cunostinte temeinice a psihologiei umane nici nu are rost sa incepi sa aprofundezi invataturile crestine, sau daca le faci trebuie facute in paralel.

Foarte multe din invataturile gresite din trecut vin tocmai din faptul ca se ignora importanta intelegerii cum "functioneaza" omul si ce potential duhovnicesc are.

Au fost sf. parinti care nu au avut mai mult de 4 clase daca le-au avut si pe alea. Prin urmare nu cred ca aveau cunostinte ale psihologiei umane, asa cum scrie la carte, dar in schimb aveau mult har si cunosteau framantarile sufletului inainte de toate. Ca din acele framantari vin toate neajunsurile. Cu toate astea au dat invataturi crestine si la altii.

Marius22 04.02.2010 18:01:45

Psihologia are o buna parte comuna cu duhovnicia dar are, de asemenea, si o buna parte straina de ea. Duhovnicia este net superioara psihologiei pentru ca intr-un final, tratamentul ei, nu se rezuma doar la consiliere si pastile, ci incearca sa taie sursa raului fizic si moral, adica pacatul. In Taina Marturisirii si in Sfanta Euharistie il avem pe Insusi Hristos ca Tamaduitor.

coralina 04.02.2010 18:07:09

Sa nu confundam psihiatrul cu psihologul, asta apropos de prescrierea "pumnului de pastile".

alexdu 04.02.2010 18:12:53

un articol interesant

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...log-96417.html

heaven 04.02.2010 19:04:53

Poate nu stii,draga Delirule,ca sunt si mult preoti care studiaza in particular sau chiar fac facultatea de psihologie tocmai pentru a intelege omul ca intreg si a putea fi mai de folos enoriasilor.
Chiar si fiecare dintre noi am putea constientiza si vindeca anumite tare ale noastre care ne impiedica sa functionam normal in societate,viata de familie,slujba etc,daca am intelege modul in care functionam dpdv psihic.

Delirul 04.02.2010 19:19:58

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 208418)
Poate nu stii,draga Delirule,ca sunt si mult preoti care studiaza in particular sau chiar fac facultatea de psihologie tocmai pentru a intelege omul ca intreg si a putea fi mai de folos enoriasilor.
Chiar si fiecare dintre noi am putea constientiza si vindeca anumite tare ale noastre care ne impiedica sa functionam normal in societate,viata de familie,slujba etc,daca am intelege modul in care functionam dpdv psihic.

Sa nu generalizam, cei despre care vorbeam si-au dus viata in pesteri si pustie, departe de societate si facultate.

almaris 04.02.2010 20:31:24

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 208418)
Poate nu stii,draga Delirule,ca sunt si mult preoti care studiaza in particular sau chiar fac facultatea de psihologie tocmai pentru a intelege omul ca intreg si a putea fi mai de folos enoriasilor.
Chiar si fiecare dintre noi am putea constientiza si vindeca anumite tare ale noastre care ne impiedica sa functionam normal in societate,viata de familie,slujba etc,daca am intelege modul in care functionam dpdv psihic.

Da, intr-adevar, un om al lui Dumnezeu cu studii de psihologie ar fi ideal pentru a veni in ajutorul celor ce au nevoie de sprijin in acest domeniu si care sunt din ce in ce mai multi

adrian010155 04.02.2010 21:41:41

Citat:

În prealabil postat de almaris (Post 208437)
Da, intr-adevar, un om al lui Dumnezeu cu studii de psihologie ar fi ideal pentru a veni in ajutorul celor ce au nevoie de sprijin in acest domeniu si care sunt din ce in ce mai multi

Un om al lui Dumnezeu nu are nevoie de studii de psihologie. Un om al lui Dumnezeu are HAR de la Dumnezeu, fata de care psihologia este un gunoi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:35:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.