Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   sufletul copilului avortat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16390)

Valkorion 01.04.2016 03:04:53

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 618792)
Of, inginerule, teologule... Ce te mai zbati, ce te mai perpelesti, bre!... As vrea sa te strang in brate si sa iti zic: linisteste-te, prostanace! Nu de alta, dar asta as vrea sa aud si eu de la careva, vreun frate, vreo sora, cineva...

Uite, hai sa-ti zic una faina. Poate o fi de folos!
Ieri seara a nascut nevasta-mea, Domnul fie laudat! L-o facut repejor pe fecior membru al comunitatii asteia extrauterine, s-a luat in piept cu durerile si in juma de ora a fost gata. Minunata intamplare! Cate griji imi facusem, numai Domnul stie... Ea nu mai are chiar douaj de ani si a fost o sarcina grea, cu probleme.
Si inainte sa intre graviduta la camera de "tortura eliberatoare", o aud pe asistenta ca o intreaba sec, asa ca o masinuta robotizata cu claxon metalizat: "cate avorturi ati facut, doamna?"
Desi am pricepit deindata ca e vorba de o intrebare profesionala, standardizata/de protocol si cu argumente/aplicatii foarte realiste, asadar e un lucru benign si obligatoriu/intru folosul mamei si al copchilului, mi se facu parul maciuca!
Stii cum suna intrebarea asta cand esti la al patrulea copchil, pe acelasi hol (curios, toti copiii mei s-au nascut in acelasi loc, de-a lungul a 16 ani!) si ai asa o stare speciala?
Suna greu, frate, suna foarte greu.
Mi-a parut ca suntem, spontan, la Judecata. Sau prin vami, vorba ta...
Un fel de-"avant la lettre", pregustarica, cumva.
M-au trecut sudorile toate. Nu stiu de ce, mi-a venit in gand, oribil, dementa intrebare: "chiar asa, cate avorturi o fi facut femeia mea"? Vezi cum isi baga dracul coada taman in momentele astea sublime? El mereu lucreaza dezbinarea, voinicul, in fel si chip!

*
Gpalama, frate, avortul e in mod evident o crima oribila si o cumplita ucidere de sine. Sa nu mai discutam, te rog, despre mizeria asta. Toti o stiu, problema e cum se asaza fata de evidenta crimei... Si apoi, riscam sa ne intoarcem pe pozitii abjecte de contemplare a unei posibile monstruozitati. Pai ce, am dat in mintea negurosilor?
Hai mai bine sa ne tinem gura si sa ne rugam pentru toate femeile si pentru toti barbatii care au fost, sunt si vor fi sub aceasta spurcata, infama, mizera ispita!

Sa va traiasca! Cerul sa va dea sanatate si fericire intregii sporite familii. Felicitari, frate!

Mihnea Dragomir 01.04.2016 08:21:00

Ahile, linistete-te, prostanace ! De cate ori ti-ai spus: "acuma, daca as avea iar un copchil, as sti mai bine cum se face sa il cresc!". Praslea are sa creasca mai falnic ca ceilalti! La 4 ani are sa stie cum se muta calul, la 5 cand se face rocada, la 6 cand se face gambitul damei! Desi pentru ca sa invatam chestia asta, cu gambitul damei, ne trebuie o viata!

In cazul dumitale, la al patrulea gong, vorbim de gambitul dramei. Atata o sa fie de tras, incat sa dea Dumnezeu sa nu mai gasesti timp pentru cele fara rost!

Yasmina 01.04.2016 08:57:25

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 618800)
Ahile, linistete-te, prostanace ! De cate ori ti-ai spus: "acuma, daca as avea iar un copchil, as sti mai bine cum se face sa il cresc!". Praslea are sa creasca mai falnic ca ceilalti! La 4 ani are sa stie cum se muta calul, la 5 cand se face rocada, la 6 cand se face gambitul damei! Desi pentru ca sa invatam chestia asta, cu gambitul damei, ne trebuie o viata!

In cazul dumitale, la al patrulea gong, vorbim de gambitul dramei. Atata o sa fie de tras, incat sa dea Dumnezeu sa nu mai gasesti timp pentru cele fara rost!

De jignit l-ati jignit dar ati uitat sa-l felicitati pt copil! :68:

Monnis 01.04.2016 08:59:59

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 618792)
Uite, hai sa-ti zic una faina.
Ieri seara a nascut nevasta-mea, Domnul fie laudat!

Felicitări! Dumnezeu să vă dăruiască toate cele bune și ajutor să creșteți puiul de om, să-l sprijiniți să fie un creștin bun și să vă bucurați de el și de dragostea unică ce apare între părinți și copii!

Valkorion 01.04.2016 09:29:28

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 618803)
De jignit l-ati jignit dar ati uitat sa-l felicitati pt copil! :68:

Pai si tu ai uitat! :21::10:

Valkorion 01.04.2016 09:33:43

Bine zici, Mihnea...
 
...oy vey, chiar ca ne trebuie o viata pentru gambitul damei.

Yasmina 01.04.2016 09:39:33

Citat:

În prealabil postat de Valkorion (Post 618809)
Pai si tu ai uitat! :21::10:

Ba!
L-am felicitat pe topicul potrivit ,mei :21:

gpalama 01.04.2016 10:46:12

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 618781)
Cu ingineria poate..daca ai o hartie, teoretic esti inginer chiar si daca nu stii nici de ce capat se tine sublerul.

Sau ne-am cutremurat nitel si..am trecut mai departe?

Se numeste desconsiderare si jignire ce zici tu mai sus. Banuiesc ca ti-au mai spus si altii ca jignesti si esti cam arogant si iti spun din nou.
Atitudinea superioara si jignitoare este o trasatura a crestinului desavarsit, progresat pe scara virtutilor.
Si o sa-ti zic de fiecare data pentru ca stilul si atitudinea ta sunt constante.
De te-ai ridica tu la nivelul pe care il ceri de la mine as zice ca are cine sa ma judece. Insa nu ai dovedit nici o bruma din ce masori. Nici teologic, nici dpdv al caracterului. Cel putin pe threadul asta.

Threadul este pe problema "SUFLETUL COPILULUI AVORTAT".
Subiectul este unul foarte rosu si doare foarte tare. Din cauza asta trebuie tratat corect. E vorba de o crima si de consecintele ei.
Am incercat sa ofer marturii gasite pe problema asta. Si am facut asta.
Scrise de BISERICA, si nu de mine. As vrea sa vad ce au gasit altii de calibru mai serios scris de Biserica, teologi mai bine pregatiti si cu hartii care valoreaza mai mult decat ale mele...


Am scris despre problema asta pentru ca lucrurile erau neclare, pentru ca fiecare a scris ce a stiut el personal despre problema si foarte putine marturii din "Biserica" si cat de cat oficiale. O sa caut sa pun si celelalte marturii pe care le-am gasit.
Este o problema foarte sensibila cu pareri impartite, evident ca o sa starneasca o polemica. Pacat ca se trece in stilul romanesc imediat la jignire si atacuri.

Daca va uitati atent threadul asta are un numar imens de vizualizari, oamenii sunt interesati de subiect si este pe net a 3-a referinta in cautarea "sufletul copil avortat".
Sunt atatea intrebari in alte threaduri de tipul: am facut un avort, ce fac? Poate threadul asta ar fi trebuit sa fie un raspuns si o problematizare (chiar daca nu corecta teologic chiar la nivel de incercare sa fie una corecta) si nu o cearta si disputa continua intre noi, o disputa intre tot felul de speculatii care de care mai departate de Biserica.

In loc sa punem fiecare ce vrem in threadul asta mai bine am ramane pe subiect si spre folosul altora. O disputa "teologica" purtata corect este mult mai folositoare decat una de jigniri. Orice text folositor pro si contra este folositor. Eu am pus ce am gasit IN BISERICA. Voi puneti ce gasiti in logica voastra. Sunt folositoare si unele si altele.
Un thread ca acesta poate schimba viata unui om, in mod real intr-o directie pozitiva.

gpalama 01.04.2016 11:49:38

http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...e-avort-11.htm

Reporter: Sufletele copiilor avortati unde sunt?

Parintele Cleopa:
- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.

ahilpterodactil 01.04.2016 12:11:42

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 618800)
Ahile, linistete-te, prostanace ! De cate ori ti-ai spus: "acuma, daca as avea iar un copchil, as sti mai bine cum se face sa il cresc!". Praslea are sa creasca mai falnic ca ceilalti! La 4 ani are sa stie cum se muta calul, la 5 cand se face rocada, la 6 cand se face gambitul damei! Desi pentru ca sa invatam chestia asta, cu gambitul damei, ne trebuie o viata!

In cazul dumitale, la al patrulea gong, vorbim de gambitul dramei. Atata o sa fie de tras, incat sa dea Dumnezeu sa nu mai gasesti timp pentru cele fara rost!

......:) Doamne ajuta!
P.S. Daca abia la 4 ani muta calul, inseamna ca e retard. Ceilalti au invatat la 2 jumate...:)
Cu gambitul damei, insa, ai zis bine. O sa fie de tras, da....


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:38:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.