Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Casatorie stil vechi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5754)

Andrreea 25.02.2009 16:26:49

Casatorie stil vechi
 
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?

Anca-Miha 25.02.2009 17:58:07

Dar cum veti rezolva cu sarbatorile: le veti tine pe nou sau pe vechi? Sau le veti tine si pe nou si pe vechi? Incurcata treaba!
Gandindu-ne ca cei doi devin UNUL, tare am impresia, ca prin cununie cu un stilist, vei deveni si tu stilista.
Nu inteleg cu ce v-ar putea ajuta Sfantul Munte? Crezi ca ei respecta mai putin canoanele bisericesti?

Andrreea 25.02.2009 18:02:46

Si pe nou si pe vechi...altceva ce pot face?

scrabble 25.02.2009 18:13:36

Eu sa fiu in locul lui as face cum as dori eu, nu cum doresc parintii mei. Alegerea unei sotii e decizia lui si numai a lui, iar parintii trebuie sa taca si sa se conformeze. Daca m-ar renega pentru alegerea facuta as fi bucuros, pentru ca in acest fel as vedea cu adevarat ca le pasa mai mult de ei decat de fericirea mea, iar de astfel de parinti nici un copil nu are nevoie.

Bineinteles, in aceeasi masura conteaza si ce vrei tu. Daca tu si viitorul sot aveti dorinte opuse in privinta ritului in care se va desfasura nunta, atunci stati de vorba pana cand ajungeti la un compromis, dar sa fie decizia voastra, nu a altora.

eea 25.02.2009 18:25:24

Femeilor nu le este ingaduit sa calce in Sf Munte...iar daca ar fi dupa minear trebui sa hotarasca el si nu parintii,asta in cazul in care tu ca viitoare sotie ai conta mai mult decat parintii[SIZE=3]...,,De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa..."[/SIZE]

geo.nektarios 25.02.2009 18:37:12

Biserica in "actiune"!
 
[SIZE=3][COLOR=black]can. 59 Trulan [/COLOR][COLOR=black]– locul săvârșirii Mirungerii e numai Biserica[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=black]can. 47 apostolic[/COLOR][COLOR=black] – [COLOR=red]Botezul nu se repetă nici Mirungerea[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=black]can. 1 Ioan Ajunătorul[/COLOR][COLOR=black] – prevede administrarea Mirungerii apostaților care revin la Ortodoxie[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]can. 48 Laodiceea[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se face imediat după Botez[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]can. 7 Sin. II Ecumenic[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se administrează și eterodocșilor care vin la ortodoxie.[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][/COLOR]
ori fratia ta nu esti o apostata sau sa nu vii la ortodoxie PRIMA data!!! Deci aici iti dai seama de EREZIA stilismului din Romania!!!

Andrreea 25.02.2009 18:59:02

Eea, vad ca esti din Botosani...Eu am fost botezata de parintele Leonte, pe care il respect foarte mult.

eea 25.02.2009 19:02:51

Da este un parinte f bun...

Andrreea 25.02.2009 19:07:43

Si tocmai de asta nu pot sa accept Mirungerea. De ce pt o schimbare de calendar noi suntem considerati eretici? De la un calendar si pana la a considera ca Botezul pe stilul nou nu este valid e cale lunga...chiar nu stiu ce voi face.

geo.nektarios 25.02.2009 20:18:28

Citat:

În prealabil postat de Andrreea (Post 119066)
Si tocmai de asta nu pot sa accept Mirungerea. De ce pt o schimbare de calendar noi suntem considerati eretici? De la un calendar si pana la a considera ca Botezul pe stilul nou nu este valid e cale lunga...chiar nu stiu ce voi face.

Stilistii nu au facut ascultare fata de SINODUL BOR si in 1924 ei s-au RUPT de Biserica Mama!!! Deci daca esti RUPT fata de Biserica Mama cum sa nu fii eretic mai ales cu a cui binecuvantare au Sfintit ei Sf.si Marele MIR??? Daca te uiti pe site-ul lor de la Mrea Slatioara la fiecare ierarh, gasesti practici necanonice cum ca fiecare Arhiereu al lor a fost hirotonit nu de MACAR 3 arhierei ci de 2 sau numai de preoti... sau nu se aminteste nimic de hirotonia lor! Nu au binecuvantarea celorlalte Biserici Autocefale, deci sunt considerati eretici! Ca si cei din Grecia, ca si acolos sunt stilisti, in afara de Sf.Munte care tine de Sf.Sinod de la Constantinopol! In rest ce sa mai adaug??? Is de ajuns acestea!!!

Daca nu revine la Biserica Mama nu te poti casatori cu el!!!!

alx 25.02.2009 20:28:15

Fie ca e vorba de religii diferite, sau rituri diferite, acestea sunt bariere intre "tinerii viitori posibili casatoriti". Ei se inteleg, e liniste intre ei, dar e o mica "bariera", peste care nu pot trece; vad ca unii sunt mai rigizi, si indeamna la NU. Oare cati tineri nu au continuat povestea lor frumoasa, din cauza unor bariere exagerate?

costel 25.02.2009 20:43:28

Cei care iau in discutie religia nu au in vedere doar prezentul, ci si viitorul. Nu am intalnit cazuri in care persoanele - una era ortodoxa si cealalta protestanta - sa fie fericite. E greu ca eu in familie sa chem preotul sa faca o sfestanie, de vreme ce persoana de langa mine crede ca preotul nu are nici un rol. Si tot asa. Mai greu e si cand apare un copil. Nu vei putea spune cu usurinta "il poti lua tu cu tine la biserica". Asta ar insemna ca esti de acord ca si la ceilalti se petrec lucruri adevarate. Si atunci esti la un pas de a spune: de ce sa nu ma duc si eu acolo? Pe de alta parte, cand traiesti Ortodoxia, te doare cu adevarat ca cel de langa tine, nu e partas la aceste bucurii. Stiu, fiecare va spune ca are dreptate. Dar in religie nu exista compromis, jumatati de masura.

Nu am trait acest sentiment - sa iubesc pe cineva de alta religie. Dar intre a manaca sanatos si daunator, te sfatuiesc sa iei masa permanent in Ortodoxie. Poate voi fi calificat invechit, ingust la minte, ca nu iau in seama iubirea, etc, dar iau in calcul bucuria de a fi cu Hristos in Ortodoxie.

axios 25.02.2009 20:46:51

...
 
m-am confruntat de curand cu o situatie asemanatoare. era in joc binecuvantarea parintilor ei. pe care nu o aveam. erau impotriva si nu acceptau nicio discutie. nu conteaza motivul. ideea e ca pana la urma au avut cuvantul hotarator. si au lucrat la psihic indelung pana cand i-au introdus indoielile in suflet. de aici la despartire a fost doar un pas. care s-a si infaptuit. din pacate.
depinde foarte mult de cat este persoana legata de familie. cat e de matura. cat e de independenta. cat e de inteleapta. binecuvantarea parintilor este foarte importanta. si e greu cand ruptura este asa mare. ei niciodata nu vor accepta ca fiul lor sa plece de la credinta pe care ei o cred dreapta. si, chiar daca ii vor ierta lui aceasta, pe tine nu te vor accepta. tu vei fi perceputa ca cea care l-a smuls din credinta. si nu veti avea liniste.
si nici el, nici tu, nu trebuie sa mergeti la o credinta sau alta doar pentru iubire. el trebuie sa fie convins ca tu esti pe calea cea buna si sa vina pe drumul cu adevarat mantuitor. altfel va fi intors usor. si la tine va fi la fel. insa riscul la tine e mai mare. tu poti pierde mantuirea. la tine nu vor fi parintii care sa te traga inapoi poate. si vei fi ispitita sa lasi tu de la tine pentru binele vostru. insa nu va fi un inceput bun. si... banuiesc ca nu mai e nevoie sa-ti spun ce va urma.
e complicat. sfatul meu: fa ascultare de duhovnic. oricat de greu ti-ar fi. e spre binele amandurora.
Domnul si Maica Domnului sa te lumineze si sa-ti dea nadejde!

cristiboss56 25.02.2009 20:50:18

Citat:

În prealabil postat de alx (Post 119093)
Fie ca e vorba de religii diferite, sau rituri diferite, acestea sunt bariere intre "tinerii viitori posibili casatoriti". Ei se inteleg, e liniste intre ei, dar e o mica "bariera", peste care nu pot trece; vad ca unii sunt mai rigizi, si indeamna la NU. Oare cati tineri nu au continuat povestea lor frumoasa, din cauza unor bariere exagerate?

Privit din afară , sunt bariere sau cum vreți să le spuneți. Privit din interior, sunt lucruri firești, de bun simț la cei ce vor a-L urma pe Hristos . Cât privesc așa zisele povești frumoase , din afară privite sunt super , cutremurătoare, senzaționale , lacrimogene sau mai știu eu cum. Păcatul nerecunoscut, neconștientizat, e fruct mieros, puternic colorat și parfumat. Nici sexul inainte de căsnicie, pe bancă , sub bancă sau mai știu eu unde și in ce mod săvârșit e normal, firesc, pasional , etc , pentru cei in necredință , ce consideră credința o simplă barieră, ceva demodat , depășit, invechit , etc. Aceștia trebuie totuși a afla ca a-L iubi pe Hristos, e deasupra firii lor mult prea păcătoase ,unde numai trupul și ale lui senzații Tari contează.

alx 25.02.2009 20:56:59

Cand in interior sunt neclare lucrurile, si nu se stie ce trebuie facut in cazul lui X si Y, aici apare problema. Altfel era simplu: dogma spune asa. Alegi sa o respecti sau nu.
Asteptam vesti de la persoana care a initiat topicul. Sa auzim de bine.

cristiboss56 25.02.2009 21:20:57

Citat:

În prealabil postat de alx (Post 119111)
Cand in interior sunt neclare lucrurile, si nu se stie ce trebuie facut in cazul lui X si Y, aici apare problema. Altfel era simplu: dogma spune asa. Alegi sa o respecti sau nu.
Asteptam vesti de la persoana care a initiat topicul. Sa auzim de bine.

Din exterior multe par neclare ! Și până la urmă ce contează can X sau Y se sim atât de "bine" și pot trăi aici , in astă lume, foarte Bine . Chiar , poate auzim ceva de bine . . .

cristiboss56 25.02.2009 21:32:58

Până la urmă problema ridicată in acest topic, a găsit un răspuns clar și pertinent din partea lui Geo. A veni acum și să incepem a boci și a ne văicări de bariere create artficial in calea fericirii, mi se pare puțin mai mult decât răutăcios !

Andrreea 26.02.2009 11:39:36

Sper ca va fi totul bine si ca voi fi inteleasa de parintii lui. Pe stilul nou nu am obs ura fata de stilul vechi, insa ei au ramas cu idei preconcepute...

andrei25 26.02.2009 13:10:47

Andreea ai mare grija in ceea ce faci. Daca ai cu adevarat o credinta puternica, iti vei da seama ca daca accpeti sa treci la credinta lui pe stil vechi, iti pierzi mantuirea, care e mai importanta decat o viata cu el. Nu vreau sa par habotnic sau rautacios. Eu cred ca il iubesti. Poate ce o sa-ti spun acum poate o sa ti sa para o nebunie, dar sa stii ca si diavolul e posibil sa aprinda aceasta "dragoste" in tine, poate, poate, te va determina sa renunti la dreapta ta credinta. Cineva de mai inainte a spus foarte frumos. Incearca sa-i arati prietenului tau ca calea cea dreapta e la tine. Fa-l sa inteleaga acest lucru, si daca vei reusi, atunci va veni cu drag. Daca el renunta doar asa ca te iubeste, sa stii ca nu e bine. Pt ca mai tarziu e posibil, ca el sa se intoarca inapoi. Am mai spus-o si la alte persoane. Dragostea asta, poate fi si altfel de "dragoste", adica una aprinsa de diavol, doar ca sa te faca sa renunti la dreapta credinta. Crede-ma ca poate fi si de la diavol. Eu am trecut prin asa ceva. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a luminat mintea. Numai bine!

ory 27.02.2009 00:09:37

Andrei, m-ai dat gata cu"dragostea aprinsa in suflet de diavol", sau de "iti pierzi mantuirea daca treci pe vechi"....
Mi se face rau cand vad astfel de RAUTATI,care nu tin de credinta,cat tin de un habotnicism rautacios si irational. Oameni cu sfaturi asemenea tie, mai bine ar mocni in liniste credinta(care considera ca o detin), altfel risca sa emane, mai degraba CO2,decat O2....
Cat despre tine, draga Andreea,mai degraba asculta-ti inima si propria ratiune, cantareste-ti posibilitatile in functie de lucrurile pe care numai tu le stii, iar daca-ti pasa de credinta, sa stii ca ea nu poate fi niciodata mai presus de iubirea pe care o simti. Cat despre iubirea ta, fii fara griji, ESTE ORTODOXA!...si-nca una autentica.(este doar parerea mea, decizia ta nu trebuie sa depinda de ea, si de niciuna de pe forum).

geo.nektarios 27.02.2009 01:12:34

[SIZE=4][COLOR=black]can. 59 Trulan [/COLOR][COLOR=black]– locul săvârșirii Mirungerii e numai Biserica[/COLOR]
[COLOR=black]can. 47 apostolic[/COLOR][COLOR=black] – [COLOR=red]Botezul nu se repetă nici Mirungerea[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black]can. 1 Ioan Ajunătorul[/COLOR][COLOR=black] – prevede administrarea Mirungerii apostaților care revin la Ortodoxie[/COLOR]
[COLOR=black]can. 48 Laodiceea[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se face imediat după Botez[/COLOR]
[COLOR=black]can. 7 Sin. II Ecumenic[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se administrează și eterodocșilor care vin la ortodoxie.[/COLOR][/SIZE]

trecator 27.02.2009 01:55:10

faptele vorbesc
 
am citit majoritatea celor scrise aici, care se cred a fi raspunsul la intrebarea ta; cu siguranta ca fiecare isi va sustine credinta, pe care o mosteneste de la parinti, prin toate mijloacele; pentru a te lamuri in problema pe care o ridici, te rog doar, sa urmaresti link-ul urmatoare: http://www.youtube.com/watch?v=hm1YC...eature=related
si sunt mai multe pe care le poti afla; sa stii insa, caci, adevarul mereu a fost pus sub oboroc;

Andrreea 27.02.2009 11:53:18

Stiam toate lucrurile astea...cunosc foarte bine toata povestea, daca pot spune asa...insa nu mi se pare corect din punct de vedere canonic. Plus ca de la atata ura fata de cei de pe stilul nou s-a ajuns aici. Cei de pe stilul vechi sunt foarte mandri de ei si de credinta lor...mai prin toate cartile si revistele pe care le-am citit ca sa inteleg cum s-a ajuns aici ei pomenesc mai tot timpul ca ei au "adevarata credinta", sunt "adevarata ortodoxie"...si ii judeca pe preotii de pe stil nou...daca era sa facem ceva gresit, Dumnezeu nu bate cu parul...eram pedepsiti...de ce preotii de stil vechi din Romania nu ar accepta sa slujeasca alaturi de un preot de stil nou? Cand cei din Rusia etc accepta? Nu este oare rautate aici? Oare nu e pacat sa urasti, sa fii mandru de tine si sa-i judeci pe altii? De ce mai vii si te rogi la Icoana Facatoare de Minuni, de exemplu la Manastirea Bistrita, unde sunt toti pe stilul nou, daca ai in suflet ura si dispretul fata de cei de acolo? De ce nu mai lupta pentru a fi recunoscuti? Pentru ca s-au obisnuit sa traiasca in umbra si dupa legile lor.Toate aceste lucruri si inca multe altele nu fac decat sa-mi intareasca credinta.
Sunt dezamagita, insa nu voi lasa ca religia sa ne desparta. Trebuie sa se poata face ceva.

eea 27.02.2009 12:20:52

Degeaba ne dam noi cu parerea ptr ca in final Andreea trebuie sa faca un singur lucru:sa se roage lui Dumnezeu,Maicii Domnului si tuturor Sfintilor Sai...sa ii arate calea cea dreapta pe care trebuie sa o urmeze si sa lumineze mintea si inima iubitului ei ptr ca si acesta sa aleaga calea cea buna...rugaciunea este unica solutie la problema ei..eu sunt convinsa ca Maica Domnului va asculta cererea ei si va sti exact ce sa faca...deci Andreea roaga-te si iar roaga-te ca sa afli raspunsul pe care il cauti....

trecator 27.02.2009 12:48:56

franturi de ganduri ...
 
Draga Andrea,
In situatia ta sunt si eu; ea e singura fiinta pe care o iubesc cel mai mult pe acest pamant; i-am aratat o cale si am lasat-o sa decida si... a spus DA; acum suntem logoditi; ca orice om cu libertate de gandire, a luat o decizie; o decizie prin care ea vrea sa isi implineasca un vis, o familie, sa traiasca langa persoana pe care o iubeste si care o iubeste; este greu, iti zic din propria experienta, dar nu de netrecut; referitor la persoanele pe vechi, nu stiu daca as numi-o mandrie (cel putin in cazul meu), deoarece nu m-am batut niciodata cu pumnul in piept cum ca as fi drept; insa, pot spune ca intr-adevar am spus si o voi spune si in continuare, ca Mantuitorul a lasat apostolilor spre mostenire doar un singur crez, o singura credinta; cea in Dansul, care nu se poate schimba ori de cate ori lumea vrea sa fraternizeze cu astrologia; pentru ca e mai presus de mintea noastra ca noi sa intelegem in totalitate lucrarea Dumnezeirii; Mantuitorul a spus: daca voi nu veti vorbi despre Mine lumii, pietrele vor vorbi; te intreb: cum ar putea preotii de pe stilul vechi sa slujeasca cu cei, care desi se numesc ortodocsi, nu sunt cu adevarat in sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica? crezi oare ca Dzeu in intelepciunea Lui, El cel care a creat omul dupa chipul si asemanarea lui, are nevoie de astrologi pentru a corecta mersul astrilor pe cer? sincer, imi vine sa rad de nebunia partizanilor acestei idei dar totodata imi vine si sa plang, pentru ca banul (idolul la care se inchina din ce in ce mai multi oameni) a acoperit cu stralucirea lui trecatoare stralucirea sufletului, care este nepieritoare; aminteste-ti doar ca pe IIsus l-a vandut Iuda, cel care in vremuri de restriste a stat si el pe pieptul Mantuitorului; si da, imi voi apara credinta deorece stiu ca s-au ridicat martiri din ea si pentru ca desi, nu avem binecuvantarea patriarhiei romane (zicea cineva ca suntem schismatici; schismatic e el cel care a acceptat sa fie parte integranta din fractiunile care au fraternizat cu schisma din 1054) avem binecuvantare cereasca; nu putem sluji cu cei care desfiinteaza posturile, cu cei care calca in picioare asezamintele sfintilor parinti; ce minuni au savarsit contemporanii nostri la asa zisele sinoade panortodoxe de au indraznit sa calce acele asezaminte? cu ce drept s-au erijat in aparatorii ortodoxiei, cei care (desi stiu k unul dintre semnele venirii lui Anticrist este si primirea, momentan, alternativa a pasapoartelor, dar mai tarziu in 2011 obligatorie a buletinelor cu semnul fiarei 666) nu au avut curajul sa refuze clar si concis primirea pasapoartelor biometrice asa cum au facut-o celelalte tari ortodoxe (vezi Grecia, Serbia, Rusia)?
Nu vreau sa te influientez, nu vreau sa tii cont de cele scrise; insa, te rog, doar, sa tii cont de cateva aspecte:
1. viata nu e a noastra,Dzeu ne-a dat-o si lui va trebui sa i-o daruim candva; cum si in ce mod, fiecare hotaram
2. pune in balanta ce pierzi si ce castigi: pierzi poate un stil de viata in care ai crescut si cu care te-ai obisnuit dar vei pierde si o persoana pe care zici ca o iubesti; la partea opusa insa, vei avea parte de acel om pe care il iubesti si te iubeste; vei avea parte de clipe frumoase pe care ti le vei petrece cu el si multe altele
3. nu in ultim rand, daca esti nehotarata si nu stii pe ce drum sa mergi, roaga-te din inima la Dzeu, fa si zile de post (si asa vine postul) si sunt sigur ca El ti se va descoperi pentru ca a zis: Cautati mai inati imparatia lui Dzeu si toate celelalte vi se vor adauga voua!
Dzeu sa te intareasca in credinta si sa te ajute in tot ceea ce faci !!

ory 27.02.2009 18:40:56

Citat:

În prealabil postat de Andrreea (Post 119455)
Stiam toate lucrurile astea...cunosc foarte bine toata povestea, daca pot spune asa...insa nu mi se pare corect din punct de vedere canonic. Plus ca de la atata ura fata de cei de pe stilul nou s-a ajuns aici. Cei de pe stilul vechi sunt foarte mandri de ei si de credinta lor...mai prin toate cartile si revistele pe care le-am citit ca sa inteleg cum s-a ajuns aici ei pomenesc mai tot timpul ca ei au "adevarata credinta", sunt "adevarata ortodoxie"...si ii judeca pe preotii de pe stil nou...daca era sa facem ceva gresit, Dumnezeu nu bate cu parul...eram pedepsiti...de ce preotii de stil vechi din Romania nu ar accepta sa slujeasca alaturi de un preot de stil nou? Cand cei din Rusia etc accepta? Nu este oare rautate aici? Oare nu e pacat sa urasti, sa fii mandru de tine si sa-i judeci pe altii? De ce mai vii si te rogi la Icoana Facatoare de Minuni, de exemplu la Manastirea Bistrita, unde sunt toti pe stilul nou, daca ai in suflet ura si dispretul fata de cei de acolo? De ce nu mai lupta pentru a fi recunoscuti? Pentru ca s-au obisnuit sa traiasca in umbra si dupa legile lor.Toate aceste lucruri si inca multe altele nu fac decat sa-mi intareasca credinta.
Sunt dezamagita, insa nu voi lasa ca religia sa ne desparta. Trebuie sa se poata face ceva.

Andreea,observ ca acum tu te manifesti cu ura fata de ei,fata de cei pe care-i critici ca simte aceasta pentru religia ortodoza a stilului nou.Si atunci,pana la urma care este dilema ta,sau care este dorinta ta?Sa-i "demasti"pe cei mandri si "plini de ura",comportandu-te asemenea lor,sau,sa-ti gasesti adevarata cale a credintei,DAR alaturi de persoana pe care o iubesti?!Dupa cum observ,tu stii ce vrei,iar daca-ti pasa cu adevarat de credinta pe care o propovaduiesti,si daca-ti pasa cu adevarat de persoana pe care o iubesti,atunci cauta linistea si echilibrul,mai degraba in pace si iubire,decat in tot acest amalgam de dispute si dispretuiri nefolositoare.Poate ca,pana la urma nu stii totul despre ei(dogmatic),sau poate ca nu stii totul nici despre tine(dogmatic),si-atunci nu te razvrati prematur,roaga-te la Dumnezeu si la Maicuta Sa Preasfanta,cu adevarat duh umilit,cu intelepciune si fara judecata aproapelui,si-atunci vei gasi mai cu precadere raspuns bun la dorinta ta,dar mai ales raspunsul cel folositor.

andrei25 28.02.2009 12:36:13

Andreea iti recomand acest site legat de cei de pe stil vechi, ca sa vezi si tu in ce rataciri au ajuns.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/25stilvn.htm
Daca mai vrei si altele cauta ca gasesti!

vali81 28.02.2009 13:16:46

buna
 
iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna

cristiboss56 28.02.2009 16:53:45

Citat:

În prealabil postat de vali81 (Post 119637)
iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna

Spune cele ce le-ai scris aici , unui preot și te rog să revii cu un raspuns. Cât privește inșelarea, te rog mult nu-i inșela pe alții, căci a propovădui păcatul drept adevar, te faci părtaș diavolului .

Veniamin 28.02.2009 18:24:16

Citat:

În prealabil postat de vali81 (Post 119637)
iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna

Omule, mai intai invata limba romana, sa scrii corect gramatical si mai apoi vin-o si da sfaturi.
Este rau sa fii schismatic. Nu este bine. Canonul I al Sfantului Vasile cel Mare ii osandeste pe schismatici (adica cei care s-au rupt de biserica ortodoxa) si mai adauga faprul ca sunt lipsiti de HAR si Succesiune Apostolica!

PS: Ia cartea de romana pentru clasa a IV si invata sa folosesti virgulele!

andrei25 28.02.2009 21:34:01

[quote=Veniamin;119710]Omule, mai intai invata limba romana, sa scrii corect gramatical si mai apoi vin-o si da sfaturi.

Cine vorbeste! "Vin-o"!

luchian 05.03.2009 14:15:02

si totusi de poate...
 
Citat:

În prealabil postat de Andrreea (Post 119024)
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?

Eu sunt de stil nou, iar sotia pe stil vechi. Cununia s-a facut pe stil nou, sarbatorile mari le tinem pe ambele calendare. Nu am avut niciodata vreo discutie legata de ritul fiecaruia, ne respectam si ne sustinem credinta. In Bucuresti mergem impreuna la biserica ortodxa , iar ea cand ajunge acasa (la parinti) merge la biserica rusa. Eu nu merg, pentru ca nu inteleg limba foarte bine :D.
Daca aveti probleme legate de stil, cred ca ar trebui sa stati bine si sa analizati implicatiile: copii, sarbatorile etc iar hotararea luata sa o pastrati ca pe un canon. Sa nu treceti peste binecuvantarea parintilor, pentru ca acest lucru o sa va macine in viitor.
Ma iertati daca am incercat vreun sfat, dar am vrut sa va arat ca se poate si asa...
Dumnezeu sa va asculte rugaciunile si sa va dea gandurile cele mai bune, ca amandoi sa aveti constiinta impacata.

L

Cristofor 05.03.2009 15:23:52

Situatii de acest tip se întâlnesc și în catolicism (eu sunt catolic), în cadrul căsătoriilor mixte și căsătoriilor cu disparitate de cult. Soluțiile recomandate de Biserică sunt: dacă cei doi nu se hotăresc să treacă unul la religia altuia, atunci ei pot rămânea fiecare în religia (confesiunea) lui, dar copiii vor fi crescuți în religia (confesiunea) în care s-a oficiat căsătoria. Aplicând acest lucru:
-cel mai simplu este să aveți aceeași confesiune: amândoi stiliști sau amândoi ortodocși.
-dacă nu vă puteți înțelege asupra acestui aspect (părerea mea e că principalul criteriu de judecată nu ar fi părinții ci răspunsul la întrebarea: cine dintre voi doi este mai practicant ?), atunci fiecare își va păstra confesiunea, dar copiii vor fi crescuți în confesiunea în care vă căsătoriți.

Cu alte cuvinte, se poate să rămâneți ortodoxă și să faceți o căsătorie stilistă, caz în care:
-este bine ca eventualii copii rezultați să fie crescuți ca stiliști, până ce, la vârsta înțelegerii, vor hotărî altfel.
-este absolut normal să primiți mirungerea, dacă aceasta este o condiție a căsătoriei stiliste. Ca ortodoxă nu are de ce să vă deranjeze acest lucru, deoarece aplicarea pentru a doua oară a mirungerii este perfect invalidă.

andrei25 06.03.2009 11:43:35

"Adevarul daca il modifici cat negru sub unghie, nu mai e adevar"
Parintele Arsenie Papacioc.

Pt cei care spun ca casatoriile mixte sunt bune!
Numai bine!

luchian 06.03.2009 11:52:24

... asa e cu adevarul, ca daca il modifici devine neadevar.
Dar in cazul casatoriilor mixte, cum se aplica "adevarul" ?

andrei25 06.03.2009 12:09:32

Daca sotia e de nationalitate rusa, atunci nu cred ca e o greseala, pt ca rusii tin calendarul vechi, dar daca e de nationalitate romana, atunci nu e bine!

luchian 06.03.2009 12:46:21

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 120732)
Daca sotia e de nationalitate rusa, atunci nu cred ca e o greseala, pt ca rusii tin calendarul vechi, dar daca e de nationalitate romana, atunci nu e bine!

E de nationalitate romana, dar ce legatura are una cu alta ? Chiar nu pricep.

andrei25 06.03.2009 13:26:35

Cei de stil vechi din Romania nu sunt recunoscuti de Biserica Ortodoxa Romana! Sunt considerati schismatici! Deci normal ar fi trebuit ca sotia ta sa treaca la calendarul nou. Canoanele Bisericii interzic casatoria cu altcineva de alta credinta, aici intra si cei de stil vechi de la noi din tara, decat daca respectivul trece la credinta ortodoxa, in cazul tau, sotia ta sa treaca la BOR care tine calendarul nou.

luchian 06.03.2009 17:03:28

Presimteam ca raspunsul asta o sa-l dai. Ai grija ca judeci... si dai verdicte transante. Sunt preoti care nu-si permit sa-si dea cu pararea in asemenea cazuri si ne trezim noi, neica-nimeni, sa judecam cum e bine si cum e rau.
Pe mine nu are cum sa ma afecteze un asemenea raspuns, pentru ca viata mea nu se invarte in sfaturile primite de pe forumuri, dar sunt destui care isi cauta alinarea suferintelor pe internet si uneori iau de bune cele auzite pe aici. Asa ca pazeste-ti cuvintele si fii mai moderat si gandeste-te ce efect au propozitiile de genul: daca ..... atunci e bine sau daca.... atunci e rau si nu ai sa mai gasesti mantuirea.
Gandeste-te la un lucru, daca ai pleca din Romania in Rusia , din diverse motive, ti-ai pastra credinta si calendarul? dar pe copii tai cum i-ai sfatui?

Doamne ajuta!

geo.nektarios 06.03.2009 18:30:07

[SIZE=4]Fratii mei, va rog sa intelegi urmatorul lucru:[/SIZE]
[SIZE=4]CRESTINII ORTODOCSI DIN RUSIA SUNT CANONICI!! AU SFANT SINOD PREZIDAT DE UN PATRIARH SI SE AFLA IN COMUNIUNE CU CELELALTE BISERICI ORTODOXE AUTOCEFALE!!! Deci sunt in Ascultare si Binecuvantare fata de SIONODUL BORuse! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BOSVR ce are??? Ierarhi de capul lor? Primul episcop al lor de cine a fost Hirotonit??? De ce nu e in comuniune cu Sf.Sinod al BOR? si nu numai... Nici macar in Sf.Munte nu sunt primiti sa slujeasca si chiar nerecunoscuti! La Sf.Mormant la fel... Unde este COMUNIUNEA??? In ReMirungere??? Fereasca DUMNEZEU!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]BORusa este CANONICA ca si BOR ca si BOGr ca si BOBulg ca si BOPoleneza, BOSarba! Ca unii sunt pe vechi, asta nu inseamna ruperea lor din COMUNIUNEA CU CELELALTE BO!!! Stilistii nostri cu CINE sunt in comuniune??? cu stilistii din Grecia sau Italia??? Si in Grecia sunt o gramada, dar LIPSITI de comunine cu Patriarhia, tot de capul lor... Ce VALIDITATE au in tot ce fac???? ca sunt rupti de comuniune???[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Mila lui Dumnezeu!!! Doamne ajuta!!![/SIZE]


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:42:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.