Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Sarutul icoanelor e obligatoriu in Biserica Ortodoxa ??? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16714)

guardian knight 18.08.2013 11:56:55

Sarutul icoanelor e obligatoriu in Biserica Ortodoxa ???
 
Am o mare neclaritate in legatura cu obiceiul unor credinciosi de a saruta icoane in biserica !
Mi se pare un gest destul de pretabil a fi interpretat ca inchinare la chip cioplit !

Chiar daca pot fi de acord cu prezenta icoanelor in biserica, prezenta lor in casele crestinilor,si faptul de a le cinsti in locurile lor cuvenite, obiceiul de a le saruta mi se pare deplasat din doua puncte de vedere :

1). poate fi interpretat extrem de usor, ca inchinare la chip cioplit. Deci, o incalcare grava a uneia din cele 10 porunci !

2). este un gest total neigenic !

Cred ca acest gest,denota mai degraba un formalism ritualic rural, si nu cred ca in el sta toata credinta omului !!!

De ce suntem obligati sa sarutam icoane ? Avem acesta obligatie trasata clar de Biserica Ortodoxa ?
Sau am eu inpresia,poate gresita, ca Biserica Ortodoxa, desi nu condamana asemenea gesturi, totusi se fereste si sa le promoveze foarte tare ???

DragosP 18.08.2013 12:31:33

Cine te-a dat cu capul de icoane? Nt, nt, nt...

Inchinatul la icoane NU e încălcare a celei de a 2-a porunci.
Pune mâna si citește, informează-te, nu ești tu mai priceput ca membrii Sinodului 7!

Lady Brightside 18.08.2013 13:33:11

Nu te obliga nimeni sa saruti!

Eu am fost in foarte multe biserici ortodoxe si nu te obliga nimeni asa ceva (cel putin nu am intalnit asemenea caz). Mi-a placut foarte mult. Am vazut multa lume care se inchina (se apleaca putin pe un genunchi) in fata icoanei in semn de respect si recunostinta si merg mai departe.

Poti face linistit asta, fara sa saruti, daca in sufletul tau simti ca acest gest este inchinarea la un "chip cioplit".

guardian knight 18.08.2013 15:41:18

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 530757)
Nu te obliga nimeni sa saruti!

Eu am fost in foarte multe biserici ortodoxe si nu te obliga nimeni asa ceva (cel putin nu am intalnit asemenea caz). Mi-a placut foarte mult. Am vazut multa lume care se inchina (se apleaca putin pe un genunchi) in fata icoanei in semn de respect si recunostinta si merg mai departe.

Poti face linistit asta, fara sa saruti, daca in sufletul tau simti ca acest gest este inchinarea la un "chip cioplit".

Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.

mihai07 18.08.2013 15:49:13

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 530767)
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.

Las-o sa sarute icoanele. E un semn de cinste pentru sfintii zugraviti in ele.
p.s. matale carei confesiuni apartii?

DragosP 18.08.2013 15:52:37

Ateu practicant botezat cu forța.

Lady Brightside 18.08.2013 15:59:09

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 530767)
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.

Pai daca ea se simte bine facand asta, de ce ai incerca s-o aduci la convingerile tale? Sau si mai rau, sa se ajunga la o ruptura din aceasta cauza? Eu intelegeam daca era pentru tine, dar pentru altcineva? Eventual sfatuieste-o sa le sarute printr-un servetel ca sa pastreze igiena, dar atat.

E egoism pur sa rupi o relatie din cauza ca ea nu se supune stilului tau!

Toti avem modul nostru special in care aratam recunostinta si cinstirea.

guardian knight 18.08.2013 19:32:52

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 530772)
Pai daca ea se simte bine facand asta, de ce ai incerca s-o aduci la convingerile tale? Sau si mai rau, sa se ajunga la o ruptura din aceasta cauza? Eu intelegeam daca era pentru tine, dar pentru altcineva? Eventual sfatuieste-o sa le sarute printr-un servetel ca sa pastreze igiena, dar atat.

E egoism pur sa rupi o relatie din cauza ca ea nu se supune stilului tau!

Toti avem modul nostru special in care aratam recunostinta si cinstirea.

Femeia trebuie sa se supuna barbatului ! Este si unul din comandamentele stipulate in Biblie !

glykys 18.08.2013 19:44:22

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 530798)
Femeia trebuie sa se supuna barbatului ! Este si unul din comandamentele stipulate in Biblie !


Atentie, fetelor, cu cine va imprieteniti!!! :45:
By the way, e cumva sotia ta?! Cred ca mai bine pentru amandoi ar fi sa iti alegi o persoana care sa aiba aceleasi convingeri religioase.

La ortdocsi, cinstirea icoanelor se realizeaza prin sarutare si inchinare. Nu saruti lemnul sau geamul icoanei, ci sfantul pe care il reprezinta. Mai multe lamuriri de ce icoanele nu sunt asimilate chipurilor cioplite aici - http://luminaortodoxiei.com/ro/artic...fintele-icoane.

stireana 18.08.2013 19:50:46

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 530798)
Femeia trebuie sa se supuna barbatului

...numai dacă bărbatu' nu-i deja supusul lu' Ducă-se-pe-pustii spurcând dreapta credință.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:01:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.