Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 08.02.2018 17:23:03

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658102)
Hristos a lasat o SINGURA INVATATURA ADEVARATA, nu mai multe.

Ba a lasat FOARTE MULTE invataturi adevarate.
Dar nu le stii tu.

Penticostalul Traditional 08.02.2018 17:25:09

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658102)
Doar invatatura adevarata duce omul la mantuire

Doar credinta adevarata duce omul la mantuire.

Cornel Urs 08.02.2018 20:13:11

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658100)
Normal ca invatatura conteaza.
Insa nu doar teologii sunt botezati cu Duhul Sfant.
Si nu doar ei primesc mantuirea.

Învățătura creștină de bază este rezervată doar teologilor?

Penticostalul Traditional 08.02.2018 20:34:10

Este rezervata oricarui crestin, Ursuletule.

Dar faptul ca cineva cunoaste sau nu invataturile crestine de baza, NU este conditie eliminatorie pentru botezul in apa sau cu Duhul Sfant.

Stiai asta, nu?

stefan florin 09.02.2018 09:21:57

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658103)
Ba a lasat FOARTE MULTE invataturi adevarate.
Dar nu le stii tu.

confunzi invatatura adevarata (care se gaseste in Biblie) cu invataturile diferite (alea pe care le promovati voi neoprotestantii)

stefan florin 09.02.2018 09:24:00

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658104)
Doar credinta adevarata duce omul la mantuire.

din nou gresesti. Si musulmanii au o credinta adevarata (de multe ori mai mare decat o au unii crestini), dar credinta lor este bazata pe o invatatura gresita

Penticostalul Traditional 09.02.2018 09:36:36

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658124)
confunzi invatatura adevarata (care se gaseste in Biblie)

Isus a dat multe invataturi, nu doar una, amice.
Ai dat-o în bara si iti dai si tu seama.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658125)
Si musulmanii au o credinta adevarata (de multe ori mai mare decat o au unii crestini)

Nu stii ce este credinta adevarata. Uite aici, iti spune Sfantul Pavel:
Căci nu mă rușinez de Evanghelia lui Hristos, pentru că este putere a lui Dumnezeu spre mântuirea a tot celui care crede, iudeului întâi, și elinului.

Musulmanul nu crede cu adevarat Evanghelia lui Hristos.
Daca ar tine credinta adevarata, ar fi mantuit.

stefan florin 09.02.2018 10:03:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658126)
Isus a dat multe invataturi, nu doar una, amice.
Ai dat-o în bara si iti dai si tu seama.

nu am dat-o in bara. Eu m-am referit la invatatura crestina. Nu ai inteles la ce m-am referit

Penticostalul Traditional 09.02.2018 10:26:17

Ba am inteles ca vrei sa facem filzofii si controverse inutile.

- vii cu pseudoargumentul "Hristos nu a vorbit in limbi", de parca apostolii au tinut cont de acest argument. Dupa tine, apostolii ar fi trebuit sa refuze vorbirea in limbi, pentru ca Hristos nu a avut-o.
- preiei de la Ursulet argumentul "cei care nu au o teologie corecta nu pot primi darul vorbirii in limbi", de parca romanii din casa lui Corneliu aveau vreo teologie. Cei care se convertesc la credinta crestina, sunt botezati in apa si Hristos ii boteaza cu Duhul Sfant. Asa s-a intamplat in biserica primara, asa se intampla si astazi. Ca unii din cei convertiti o iau pe pustiuri teologice, vor da socoteala inaintea lui Dumnezeu.

stefan florin 09.02.2018 11:25:11

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658129)
Ba am inteles ca vrei sa facem filzofii si controverse inutile.

- vii cu pseudoargumentul "Hristos nu a vorbit in limbi", de parca apostolii au tinut cont de acest argument. Dupa tine, apostolii ar fi trebuit sa refuze vorbirea in limbi, pentru ca Hristos nu a avut-o.

nu cinsider vorbirea in limbi ca pe un upgrade al rugaciunii, ca vezi Doamne, fara a fi facuta in limbi, rugaciunea nu este bineplacuta lui Dumnezeu. Asa cum am mai spus, Hristos ne-a fost exemplu. El se ruga foarte des.
Citat:

- preiei de la Ursulet argumentul "cei care nu au o teologie corecta nu pot primi darul vorbirii in limbi", de parca romanii din casa lui Corneliu aveau vreo teologie. Cei care se convertesc la credinta crestina, sunt botezati in apa si Hristos ii boteaza cu Duhul Sfant. Asa s-a intamplat in biserica primara, asa se intampla si astazi. Ca unii din cei convertiti o iau pe pustiuri teologice, vor da socoteala inaintea lui Dumnezeu.
nu am spus asa ceva.Apostolii au fost la inceput pescari. Duhul Sfant nu se coboara peste oricine, asa cum sustii tu. Vorbirea in limbi, poate fi provocata si de alte duhuri, nu doar de Duhul Sfant


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:59:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.