Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7835)

Florin-Ionut 25.10.2013 15:40:51

The
HYGIENIC SYSTEM By HERBERT M. SHELTON
D.P., N.D., D.C., D.N.T., D.N. Sc., D.N. Ph., D.N. Litt., Ph. D., D. Orthp.

Vol. III
FASTING and SUN BATHING PUBLISHED BY
DR. SHELTON'S HEALTH SCHOOL
SAN ANTONIO, TEXAS

http://www.soilandhealth.org/02/0201...020127.toc.htm

Fasting In Special Periods and Conditions of Life - FASTING IN INFANCY AND CHILDHOOD

http://www.soilandhealth.org/02/0201...20127.ch26.htm

http://www.soilandhealth.org/02/0201....III/p.278.jpg

The above pictures of little Michael de Bellis of New York State, were taken during and after a fast of 47 days taken in February and March, 1941 for what was thought to be poliomyelitis. His last meal was taken February 15 (age 2 years, 3 months and 1 week), and he did not again taste food until noon of the 47th day. He was first able to move (slightly) the paralyzed left leg on the 30th day of the fast. No enemas were employed; he had a bowel movement on each of the 28th and 30th days. The above photograph taken on the 30th day shows he was then able to sit up without support. He was still able to sit up on the bed and play with his toys on the 35th day. Weight before he became ill was 32 lbs.; at completion of the fast 15 lbs. He has been kept on uncooked foods since. Sun baths were given during and after the fast.

http://www.soilandhealth.org/02/0201....III/p.279.jpg

Master Michael de Bellis at the age of ten. This picture of Michael de Bellis was taken November 1, 1948, in California, where he and his parents are now living. He has been reared Hygienically following his fast

sophia 26.10.2013 12:31:42

Eu nu prea cred ca (numai) din nemancare s-a vindecat. Lipsesc anumite explicatii.
E vorba de poliomelita, care este data de un virus. Sau la vremea aceea nu stia inca.
Si copilul si era numai piele si os. Cum a trait? Din ce?
Da, soarele, aerul curat sunt bune pentru oase. Fixeaza calciul.
Dar in rest nu stiu ce sa spun.
Mai ales un copil, care este in crestere si are nevoie de hrana. Dumnezeule mare!

Atunci hai sa punem copiii la foame. Si noi la fel. Ce ne mai trebuie sa mancam?
Stam la pat si gata, sau umblam scheleti ambulanti.

Iar in ceea ce priveste pe monahi. Nu stiu, numai Dumnezeu ii ocroteste.
Si probabil ca trebuie totusi sa fie sanatosi genetic si nu numai cand se duc la manastire. Nu oricine poate si rezista.

Ah si regimul ala cu varza, prune si struguri. Numai alea si in rest nimic? Si atunci esti stapan pe WC 24 ore din 24. Iti isi si PC-ul acolo, dormi acolo.
Dar poate ca unii au asa burti sanatoase, sau sunt foarte constipati. Cine stie?

Inca ceva: voi ati auzit/vazut oameni cu anorexie?
Si stiti ca ajung sa moara daca nu se iau masuri?
Acolo care este explicatia? Ca nici ei nu mananca.
Care este diferenta?

Si asta de mai sus nu este post, este doar lipsa de alimentatie. Post inseamna si rugaciune.
Pana si Iisus si Sf. Ioan Botezatorul si tot se mai alimentau cu ceva.

Am incercat sa rasfoiesc putin lucrarea din link. Foarte ciudat.
Totusi exista o utilitate.
Peroanele care au un metabolism mai slab si care sunt supraponderale (mult), pot sa slabeasca in acest fel.
Dar in spital, sub supravegherea medicului. Si eventual chiar in coma indusa. Ca asa rezisti si la foame si nu te doare nici stomacul si nu-ti este rau.
In plus stai la pat si nu faci efort.
Si esti alimentat cu perfuzii (deci lichide).

In lucrare scrie ca totusi se administreaza lichide (sucuri, supe etc.).

Florin-Ionut 27.10.2013 14:36:12

Sophia,

Diferența dintre postul cu apă și orice dietă în care ceva-ceva consumi din cînd în cînd constă în faptul că după 2-3 zile ți se schimbă metabolismul și nu-ți mai este foame. De aceea postul nu este o înfometare continuă cum le pare la prima vedere celor ce aud prima oară de așa ceva. Eu am încercat de patru ori și voi mai posti, deoarece m-am bucurat de beneficiile acestui tratament natural.

Cei cu anorexie încearcă să mănînce și nu pot procesa hrana, dar ideea e că mănîncă puțin, ceva acolo. De aia ei nu intră în ketoză în a treia zi și probabil că sistemul lor digestiv s-ar repara dacă l-ar pune pe pauză o vreme. Merită de cercetat dacă știți persoane ce suferă de problema asta, Internetul e la dispoziție.

Nici eu nu știam că și copiii pot posti de la mîncare. Dar e logic și firesc, altfel în regim de supraviețuire copiii ar muri primii după cîteva zile de nemîncare. Evident că se hrănesc cu resursele proprii, mai întîi cu grăsimi, apoi cu țesuturile neesențiale și la urmă de tot cu mușchii. Tot în cartea asta autorul zice undeva că și nou-născuții pot trăi mai mult de 18 zile fără hrană - probabil se referă la situații concrete. Dar nu putem generaliza pentru toți copiii o anumită limită, doar sînt diferiți de la caz la caz.

Cît despre acel copil ce a scăpat de poliomielită prin post - pentru mine este foarte plauzibil. El a ajuns la faza de piele și os după multă vreme de nemîncare, cred că a fost supravegheat de profesioniști care au știut cum să facă tranziția la post, cînd să-l întrerupă și cum să revină la mîncare. Oricum, știu că pentru cineva care nu a postit niciodată, prima sesiune nu are voie să depășească 10 zile, parcă din cauza eliminării prea bruște a toxinelor. Dar în cazul unui copil probabil că sistemul lui nu e atît de otrăvit ca al unui adult și atunci poate că reușește din prima mai mult de 10 zile.

AlinB 27.10.2013 18:59:32

Pentru orice om exista un prag peste care postul negru devine autodistructiv si anume, acela in care corpul nu mai poate consuma tesut gras/muscular pentru auto-sustinere si incepe sa consume din organele vitale.
Dar asta nu inseamna ca nu poate ceda si mai repede daca exista deja carente serioase (vitamine, minerale) sau boli incompatibile cu postul negru.

La o cautare rapida n-am gasit nimic nici pro nici contra in sensul de a confirma/infirma realitatea acestui caz.

Este destul de incredibil, chiar si pentru cineva care a tinut post negru pe o perioada mai indelungata si a beneficiat de pe urma efectelor lui de ordin medical.

Nu cred ca in ziua de azi experimentul se poate repeta fara a trebui sa se confrunte cu rigorile legii.

Pacat ca prostii ca homeopatia au o atat de mare audienta si lucruri atat de simple cum e postul negru care pot ajuta cel putin in cazurile deloc rare de supra-ponderabilitate pentru care se apeleaza uneori la proceduri f. costisitoare si chiar riscante si cu rezultate nu neaparat certe cum e bypass -ul gastric sunt ignorate de mediul medical.

Dar probabil, ca de obicei, banii vorbesc desi la o adica si din asta se poate face bani, monitorizarea pacientilor cu riscuri de sanatate in timpul postului negru poate fi destul de banoasa dar probabil nu aduc asa multi bani si asa repede cu investitii minime cum o fac homeopatia sau interventiile chirurgicale de mai sus, de altele ce sa mai vorbim.

Florin-Ionut 27.10.2013 20:07:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538663)
Dar probabil, ca de obicei, banii vorbesc desi la o adica si din asta se poate face bani, monitorizarea pacientilor cu riscuri de sanatate in timpul postului negru poate fi destul de banoasa dar probabil nu aduc asa multi bani si asa repede cu investitii minime cum o fac homeopatia sau interventiile chirurgicale de mai sus, de altele ce sa mai vorbim.

Deschidem o clinică privată? Am înțeles că astfel de sanatorii sînt superscumpe și totuși au clienți...

AlinB 27.10.2013 20:15:40

Riscant.
In timp ce escrocheria numita homeopatie defileaza cu acte in regula, postul negru s-ar putea sa intre in colimatorul legii.
Nu stiu in ce masura cei cu bani ar recurge la asa ceva, dar oricum poate fi o idee buna.

sophia 28.10.2013 12:17:47

Totusi nu m-am lamurit: de ce mor anorexici?
Am inteles ca totusi nu mananca nimic. La un moment dat trebuie pusi (cu forta) perfuzii.

La fel ma intreb cu cei care fac greva foamei. Cate zile rezista? Nu prea multe.
La fel cei care rezista la diverse calamitati (cutremur de ex.) si sunt gasiti peste zile fara apa si hrana. Cat rezista?

Pe urma cum poti sa spui ca dieta asta (eu nu o numesc post, ca Dumnezeu nu a lasat asa ceva) nu este infometare. Chiar asta este. Lipsa hranei.

Alta nelamurire - se spune ca organismul consuma rezervele lui. Si daca nu are, sau ii lipsesc lucruri vitale?
Eu cred ca trebuie vazut mai intai organismul, verificat bine. Sunt oameni care au probleme in metabolizarea unor substante: zahar, fier, calciu, magneziu etc. si in stare de alimentatie normala.
La aia din ce se mai hraneste organismul? Cum si le procura?
Cred ca depinde mult si de metabolismul organsimului. Unii au arderi puternice (sis sunt mereu slabi), altii slabe (si sunt mereu grasi).

Organsimul are niste mecanisme, o functionare. Am citit un pic in lucrarea din link sa vad ce fac celelalte organe: cica totusi mai functioneaza din cand in cand (mai ai scaun, la rinichi nu m-am uitat).

Dar mie cel mai greu mi se pare cu stomacul. Ca atunci cand nu mananci, simti primul lucru durerea/usturimea stomacului care freaca in gol. Si nu-mi inchipui cum isi opresc organele functionarea. Asta nu inteleg.

Si cum rezista creierul nealimentat? Lui ii trebuie niste substante si hrana.

In fine, o groaza de intrebari.

Din ce am auzit si eu exista deja doua posibilitati:

1. Centre/sectii in spitale unde oamenii se interneaza pe perioada dietei, ca sa fie supravegheati. Dar ei consuma totusi lichide: sucuri, ceaiuri, supe.

2. Centre/sectii in spitale unde oamenii obezi tin dieta stricta. Aici insa nu am informatii. Cred ca sunt alimentati numai artificial (prin perfuzii).
Cum face stomacul, cum fac organele? Nu stiu.

vsovivivi 28.10.2013 15:33:55

Îngeromul... și bolile lui.
 
Îngeromul are 3 trupuri: duhovnicesc, sufletesc și trupesc... și a fost făcut să stea liniștit și să fie veșnic viu și dacă iubește curat și vrea cu adevărat să se și desăvârșească atunci să lucreze cu înțelepciune asemenea Domnului, căci cu cine te asemeni pe acela iubești și copil al aceluia devii, iar dacă mai și asculți porunca Lui cu supunere totală devi un fiu bun, un Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat.

Trupul se îmbolnăvește când îngeromul păcătuiește și ascunde apoi cu frică și viclenie și la urmă se fățărnicește de tot și devine exact ca un pom al binelui.. și al răului... și dacă nu mai vrea să se schimbe ci doar deznădăjduiește speculând cu un ochi la neputința schimbării și cu un ochi la prostia de care a dat dovadă slujind blestemul și idolii și superstițiile blestemului satanicesc, atunci el nu-și mai oferă nicio șansă și cu mare cruzime se sinucide grozăvindu-se fără să știe ce face sperând să-i fie socotit gestul egoist ca o eroică împlinire a mândriei și demnității stăpânirii sale.

Și așa îngeromul vrând să stăpânească pe alții ca să fie stăpânit de păcat ajunge jumătate bun și jumătate rău și egoist... și devine astfel o ispită ambulantă bănuitoare și sipismașe ce se aprinde ușor la răzbunare și la amenințări fiind gata să moară cu tine de gât cu nepăsare, căci cine poate mânca un sfruct jumătate stricat și cu vierme și jumătate sănătos și dulce? Doar sabia te mai poate mânca, săbița, cuțitul și bisturiul... fie el cu laser sau cu microscop atomic și nuclear.

Iar dacă merge el la doctorul de duh, de suflet sau de trup, ce să facă cu el? Să-l taie în două? Ce să facă medicul?

Și dacă moare pe drum și cheamă pe Domnul la judecată... ce să facă cu el Dumnezeu, unde să-l pună: în rai sau în iad? Ce să facă Dumnezeu?.. să-l taie în două?

Deci atunci când postești duhovnicește (la mândria blestemului, la slavă deșartă și la aruncarea vinei ca să scapi de judecată), sufletește (la ispitele fățărniciei și la mituirile plăcerilor cruzimii, iar trupește (la poftele rele și pătimașe și la munca în zadar pentru a stăpânii pe alții în timp ce te stăpânește păcatul și apoi satana gLumii) se întâmplă o minune dăruită de Dumnezeu astfel că nemai având virusul, demonul, dracul, năravul, satana ce să pape, nemai având sursa de blestem la cherem ca să se distreze batjocurind ce să facă?.. cu siguranță se usucă mai repede decât partea bună care a mai rămas în tine și care se hrănește cu binecuvântarea Tatălui Ceresc... și dacă se usucă partea rea, partea aia bolnavă, atunci puterea binecuvântării ajută cu siguranță partea bolnavă ca să se vindece, să-și revină, și să trăiască din nou fericită în Lumină.

Postul negru presupune pocăință sinceră și să stai neclintit în dragoste tainică, umilă și credincioasă... iar rugăciunea este pentru ca nu cumva să te păcălească ispititorul și să te desparți de binefăcătorul tău ceresc credulizând în minciuni și bănuiel ca să poți să te tămăduiești prin credința necredincioasă sau prin superstiția în blestem ca un încremenit în lepădare și nepăsare... lepădare de nevinovatul care este ispitit peste puterile lui ca să cadă în păcat, în inversarea minciunilor și tainelor, în sminteală, în rătăcire, în pierzanie.

Rugăciunea, oricât de săracă și proastă ar fi ea, este totuși cea mai simplă și umilă cale de a fi permanent împreună cu Dumnezeu.

AlinB 28.10.2013 17:02:28

Mai vsovivivi, te rog frumos, nu mai polua topicul asta.

vsovivivi 30.10.2013 18:33:46

Nu mai polua... Ce spui tu dragă colega e un mit! (Oare pe cine mituiești?)
 
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538749)
Mai vsovivivi, te rog frumos, nu mai polua topicul asta.

Dacă ceri cuiva să... trebuie mai întâi ca tu să faci în mod obijnuit ceea ce ceri altora, căci altfel se cheamă fățărnicie, iar dacă n-ai dreptate în ceea ce ceri se cheamă obrăznicie sau chiar prostie.

Mergând pe prezumția de nevinovăție nu te bănui de nimic rău și mă supun cererii tale, căci se pare că și tu te-ai cam săturat de mine, de egoismul credul, și închei deocamdată spunând tuturor doar atât:

Post negru la lăcomia deșartă de fete!.. și la încântările minciunii măririi de sine ce te mituie cu milă revoltată ca să calci în picioare dragostea... de Dumnezeu.

''Mlădițele care se rup și se dezbină de Viță se usucă și aruncându-se în foc ele ard!''

Pace și odihnă sfântă!

(Nimeni nu te poluEază mai tare decât propria ta prietenie cu gândul, cu năravul poftochiului limbut, cu lăcomia fetișizantă, cu păcatul pervers și inversat la minciuni ce te ispitzește mereu ca să-i cazi lui făcându-l.)

Dacă auziți Cuvântul și credeți fiți credincioși!.. nu ca mine ci ca Dumnezeu, fiți credincioși luptându-vă cu toate miturile gLumii: niște minciuni susținute de bârfe și de tradițiile omenești.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:27:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.