Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dragostea dintre un Ortodox si un ateu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16909)

Lucian008 05.01.2014 22:48:15

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 546442)
Nu am citit toata discutia si poate ca in contextul ei ai dreptate, dar in general orice credincios trebuie sa poata raspunde la aceasta intrebare.

Acest lucru este valabil mai ales pentru ca in general credinciosii nu-si trateaza credinta ca pe o simpla opinie personala, ci pretind ca ea descrie (cel putin in anumite privinte) felul in care functioneaza lumea, cer ca societatea sa fie organizata respectand perceptele lor religioase, pe care doresc sa le respecte si adopte chiar si necredinciosii.

Am raspuns. Te rog, pentru a vedea raspunsul, cauta topicele initiate de mine "Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos " si "De ce suntem ortodocsi?".

sincu irina 05.01.2014 22:50:15

Buna
 
Vad ca discutia pe forum referitoare la aparitia omului pe pamant ia amploare? Dar dumneatale dle Andrei C, de ce esti atat de sigur ca te tragi din maimuta? Atunci cand erai mic SI cantai prohodul era o chestie mecanica, facuta la indemnul bunicilor? Nu crezi ca Cineva..ca altcineva te chema sa o faci...? Si eu cantam prohodul si participam la toate slujbele religioase insa din pacate fara a avea o scuza, am preferat sa cred ca daca azi n-am timp, Dzeu va vedea ca sunt ocupata si va stii ca il port in suflet. Am uitat cu totul ca Sfanta Liturghie reprezinta "calea" directa de a comunica cu Dumnezeu...chiar nu-i inteleg pe unii oameni...Cat despre dovezi..nu credeti ca este suficient ca ni se ofera darul de a vedea rasaritul si apusul, de a simtit mirosul florilor, de a urmari zborul fluturilor si a ne scalda in razele calde ale soarelui? Toate astea cine ni le-a dat? Regele maimuta??
Cineva drag mie, imi spunea tot timpul: "cand esti singura si cauti raspunsuri, cauta-L pe El...sau taci...El te aude" ..evident multi dintre noi, simtind ca tacand pierdem timp deoarece nu ne ia nimeni in seama..ori de cat sa asteptam mai bine citim o revista sau horoscopul

Andrei C 06.01.2014 10:46:46

Irina, vegetatia a aparut datorita conditiilor favorabile.
Nu a dat nimeni dintr-o mana si hop a aparut acolo un trandafir.
Iar rasaritul il vedem deoarece acolo undeva pe langa numarul imens de planete, avem norocul ca exista si o planeta foarte-foarte luminoasa la o distanta de pamant cat sa ne ofere lumina si caldura.

AlinB 06.01.2014 12:30:57

Si cu toate astea, tot nu stii despre cauza primara a acestor lucrur mai mult decat stie o maimuta de exemplu. Sau o piatra.

Florinvs 06.01.2014 14:01:36

Credinta in Dumnezeu nu poate fi demonstrata stiintific- ori crezi intradevar, ori nu!
Stiinta poate exemplica anumite lucruri (reactiile fizice si chimice din Univers, miscarea planetelor, etc), insa nicioadata nu va putea explica , numai cu mijloace stiintifice, materiale, modul cum a inceput formarea Universului, inainte de celebrul Big Bang!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:51:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.