Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   Aici toti cei ce pot sa dea un sfat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11930)

dobrin7m 21.01.2011 11:03:10

Aici toti cei ce pot sa dea un sfat
 
Asteptam vizita unui ieromonah care nu este ruda. Trimis de Dumnezeu. Va sta o zi in casa noastra si o noapte. Cum trebuie sa ne adresam, cum trebuie sa ne purtam, cum trebuie sa ii vorbim, cum trebuie sa punem masa , cum trebuie sa aranjam casa, tot ceea ce implica o astfel de vizita in casa unui mirean.
Ce sfat dati ca sa nu se faca greseli din nestiinta.

Florin-Ionut 21.01.2011 11:18:36

Fii tu insuti si nu te stresa. E un om ca toti ceilalti. Nu uita ca nu are nevoie de laude si inaltare in slavi din partea voastra, ci de comportament normal, de vorbire fireasca. Nu-l obositi cu prea multe intrebari dintr-o data, poate fi obosit din cauza drumului.

Nu pregatiti mancare cu carne, ma gandesc ca la multe manastiri nu se consuma deloc. Daca i-ati da carne, l-ati obliga sa manance, fiind fortat de canon.

dianagroza 21.01.2011 11:19:40

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 326207)
Asteptam vizita unui ieromonah care nu este ruda. Trimis de Dumnezeu. Va sta o zi in casa noastra si o noapte. Cum trebuie sa ne adresam, cum trebuie sa ne purtam, cum trebuie sa ii vorbim, cum trebuie sa punem masa , cum trebuie sa aranjam casa, tot ceea ce implica o astfel de vizita in casa unui mirean.
Ce sfat dati ca sa nu se faca greseli din nestiinta.

Simplu, purtati-va cuviincios, nu va ganditi ca asteapta lux, nu va mandriti, fiti simpli si cautati sa-i respectati cerintele (ma refer la liniste si la ce mananca). Cred ca e ocazia sa-i adresezi intrebari si sa afli raspunsuri pe care sa ne le impartasesti si noua.

Melissa 21.01.2011 11:43:58

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 326207)
Asteptam vizita unui ieromonah care nu este ruda. Trimis de Dumnezeu. Va sta o zi in casa noastra si o noapte. Cum trebuie sa ne adresam, cum trebuie sa ne purtam, cum trebuie sa ii vorbim, cum trebuie sa punem masa , cum trebuie sa aranjam casa, tot ceea ce implica o astfel de vizita in casa unui mirean.
Ce sfat dati ca sa nu se faca greseli din nestiinta.

Presupun ca vizita are un scop precis.L-ati invitat pentru ceva.In jurul acestui scop, purtati-va cu dragoste si firesc.Fi-ti o gazda echilibrata,sa nu se simta stingherit nici de prea multa atentie.Lasati-l pe dansul sa dea tonul, ca nu cumva din anumite considerente sa fie nevoit sa nu refuze ceva ,cand de fapt in mod firesc,ar refuza.
Va doresc sa va bucurati de aceasta vizita!

dobrin7m 21.01.2011 11:57:22

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 326241)
Presupun ca vizita are un scop precis.L-ati invitat pentru ceva.In jurul acestui scop, purtati-va cu dragoste si firesc.Fi-ti o gazda echilibrata,sa nu se simta stingherit nici de prea multa atentie.Lasati-l pe dansul sa dea tonul, ca nu cumva din anumite considerente sa fie nevoit sa nu refuze ceva ,cand de fapt in mod firesc,ar refuza.
Va doresc sa va bucurati de aceasta vizita!

Nu l-am invitat. Dumnezeu l-a trimis de aceea sunt ingrijorata sa nu gresesc cu ceva. Pentru mine este o mare bucurie. Nu pot sa spun ce este in sufletul meu. Sper sa nu fi gresit scriind aici si cerand sfaturi.
Dumnezeu sa ma ierte daca am gresit.

Carmen FUNIERU 21.01.2011 20:38:01

Nu înțeleg la ce anume te referi când spui că l-a trimis Dumnezeu.

Melissa 21.01.2011 20:44:26

Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 326503)
Nu înțeleg la ce anume te referi când spui că l-a trimis Dumnezeu.

Exact asta am vrut sa intreb eu acum.:5:Cum adica la trimis Dumnezeu??

Dumitru73 21.01.2011 22:32:18

de ce ar trebui sa te comporti diferit?

gabriela8 24.01.2011 16:14:06

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 326207)
Asteptam vizita unui ieromonah care nu este ruda. Trimis de Dumnezeu. Va sta o zi in casa noastra si o noapte. Cum trebuie sa ne adresam, cum trebuie sa ne purtam, cum trebuie sa ii vorbim, cum trebuie sa punem masa , cum trebuie sa aranjam casa, tot ceea ce implica o astfel de vizita in casa unui mirean.
Ce sfat dati ca sa nu se faca greseli din nestiinta.

Natural. Sa nu se simta un oaspete de seama in sensul ca nu trebuie sa va faceti griji inutile. Va puteti adresa " parinte" iar cat priveste mancarea ceva usor prima data, puteti peste, iar apoi intrebati, vedeti ce va mai zice. Nu aveti de ce sa va stresati.

gabriela8 24.01.2011 16:15:31

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 326506)
Exact asta am vrut sa intreb eu acum.:5:Cum adica la trimis Dumnezeu??

Gandesc ca necunoscandu-l, initiatorul topicului a vrut sa spuna ca a ingaduit Dumnezeu ca acel ieromonah sa fie gazduit la el.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:31:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.