Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Am pierdut sarcina (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10776)

maria_ioana789 27.09.2010 13:04:00

Am pierdut sarcina
 
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.

Rodica50 27.09.2010 13:09:39

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 292244)
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.

Chiar daca nu ai nicio vina, trebuie sa te spovedesti!

AlinB 27.09.2010 14:50:04

Exista si sarcini false, nu stiu daca pot 'pacali' si un test de sarcina.
http://en.wikipedia.org/wiki/False_pregnancy#Testing


As described above, some miscarriages occur before women recognize that they are pregnant. About 15% of fertilized eggs are lost before the egg even has a chance to implant (embed itself) in the wall of the uterus. A woman would not generally identify this type of miscarriage. Another 15% of conceptions are lost before eight weeks' gestation. Once fetal heart function is detected in a given pregnancy, the chance of miscarriage is less than 5%.

http://www.medicinenet.com/miscarriage/article.htm

In alte parti se vorbeste de procente chiar mai mari.

http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM198812013192214

To the Editor: In an editorial in the July 28 issue, Little1 reviews previous estimates of total pregnancy loss of 60 to 78 percent. He uses the newly released study of Wilcox et al.2 to conclude that about 52 percent of fertilizations result in loss before the 28th week of gestation and that "all but 6 percent of this 52 percent occurs before an abortion is recognized clinically." The derivation of these figures is unclear.

Desi ortodoxia respecta viata inca din prima zi (de la fecundatie), e imposibil de spus cu certitudine cand 'apare' sufletul copilului..

Rodica50 27.09.2010 15:01:00

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 292249)
Chiar daca nu ai nicio vina, trebuie sa te spovedesti!

As mai spune ca imi pare foarte rau pentru incercarea prin care treci!Dumnezeu va gasi o cale sa te mangaie!

maria_ioana789 27.09.2010 15:24:57

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 292305)
As mai spune ca imi pare foarte rau pentru incercarea prin care treci!Dumnezeu va gasi o cale sa te mangaie!

Multumesc. Am apelat la acest forum deoarece doctorii la care am fost (4,dar cam toti mi s-au parut insensibili) mi-au spus ca e ceva NORMAL (am crezut ca mor, poate normal pt ei dar nu si pt mine!) si ca in viata unei femei se intampla de cel putin 3-4 ori acest avort spontan doar ca nu ne dam seama, pt ca daca eu nu mi-as fi facut testul de sarcina cu cateva ore inainte de menstruatie nu as fi stiut nici macar ca am fost insarcinata. Dar am vrut sa ma linisteasca cineva pt ca eu cred ca desi e mic, copilasul are suflet.

AlinB 27.09.2010 15:50:01

Nu, nu e normal, in sensul indiferentei, normal este sa ai regrete si chiar un anumit sentiment de vina - ar putea fi chiar ziditor.
Dumnezeu va vedea pocainta, smerenia si dragostea ta pentru acel copil (indiferent ce si cum a fost de fapt) si poate sa-ti trimita mangaieri neasteptate.

Iti spun asta dintr-un caz asemantor pe care l-am cunoscut f. bine.

De la doctori e mare lucru majoritatea omoara voluntar copii (avorturi), compasiune pentru un avort involuntar n-ai sa obtii decat poate daca este vreo unul mai special, dar foarte rar asa ceva.

cristina2012 27.09.2010 19:01:33

Se spune ca adesea asta este soarta primei sarcini. Nu stiu... Nimeni nu poate sti prea bine ce a fost. A fost o sarcina, dar poate nici nu a fost un copil, poate a fost un ou clar (sac embrionar fara embrion)... Mergi si vorbeste cu un preot. Si linisteste-te, e foarte posibil ca urmatoarea luna sa ramai insarcinata.
Ceaiul de cretisoara ajuta in refacerea uterului, si restabilirea echilibrului hormonal. Se face o infuzie scurta dintr-o lingurita cu varf de planta la o cana de apa clocotita. Se tine ceaiul acoperit doar o jumatate de minut si se bea cat mai cald si neindulcit. Se beau 3-4 cani pe zi.

floricica 27.09.2010 19:35:21

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 292244)
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.



Nu crezi ca exista si posibilitatea ca rezultatul testului sa nu fie real? Esti absolut sigura ca a fost sarcina?

abloj04 27.09.2010 20:00:07

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 292244)
Va scriu de pe alta adresa pentru ca eu nu mi-am facut inca un cont pe acest site. Sunt Gabriela. Am ramas insarcinata,m-am bucurat cand am aflat vestea deoarece ne doream copilul, dar dupa cateva ore de la testele pozitive mi-a venit si menstruatia cu cheaguri (pierzand sarcina). Apoi am facut si testul de sange care mi-a confirmat ca nu mai sunt insarcinata. Acum ma tot gandesc ce s-a intamplat cu copilasul ala asa mic de care am apucat sa ma bucur doar o zi, unde e, as vrea sa stiu ca este printre ingerasi, uneori am momente cand plang intr-una,alta data ma gandesc ca daca tot a vrut asa Dumnezeu, macar sa ne ajute sa reusim sa facem unul sanatos data viitoare. Rugati-va si pentru mine sa ma lumineze si sa ma ajute Domnul. Multumesc.

Draga mea,

Dumnezeu sa mangaie sufletul tau ! Si eu am pierdut o sarcina , dupa un an de incercari . Prima de altfel din viata noastra. Puiutul meu avea 7 saptamani. In primul rand te rog sa nu deznadajduiesti , altfel vin tot felul de frustrari si invidii. Nu e bine . . Si mai important , roaga- L pe Dumnezeu si pe Maica noastra sa va dea prunci sanatosi . Cauta un duhovnic care sa va indrume . Eu in fiecare zi vorbesc cu Dumnezeu si cu Maica Lui sa aiba grija de sufletelul copilasului meu. Inca nu mi-am revenit complet , insa am gasit un duhovnic exceptional , care nu ma lasa sa cad ( asa de tare :) )

Doamne ajuta !

maria_ioana789 27.09.2010 22:45:49

Citat:

În prealabil postat de floricica (Post 292409)
Nu crezi ca exista si posibilitatea ca rezultatul testului sa nu fie real? Esti absolut sigura ca a fost sarcina?

Nu pot spune absolut sigura,dar cred ca era sarcina pentru ca erau 3 luni de cand incercam sa avem un bebe si luna asta aveam si unele semne de sarcina pe langa intarzierea menstruatiei, iar dupa ce mi-am facut testul de sarcina,de fapt doua teste si nu cred ca puteau fi gresite amandoua, seara mi-au venit, pe langa menstruatie si doua cheguri de sange destul de marisoare, lucru pentru care mi-au confirmat doctorii ca intr-adevar era sarcina.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:55:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.