Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   O nedreptate greu de imaginat ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19203)

cristiboss56 02.06.2018 22:01:56

O nedreptate greu de imaginat !
 
https://www.antena3.ro/actualitate/c...um-452265.html

cristiboss56 03.06.2018 00:12:09

Iatã poezia efectiv furată colegei noastre Dorina Stoica și atribuită lui Arsenie Boca în vederea comercializării!


/Iti multumesc, Doamne,/ Îti multumesc azi, cã sunt pentru ziua de mâine,/ Îti multumesc cã am pe masã o pâine,/ Îti multumesc pentru stropii de ploaie,/ Pentru fructe, pãsãri, flori,/ Pentru soarele care rãsare în zori,/ Pentru cerul cu licãr de stele,/ Pentru toate zilele vietii mele,/ Pentru firul de apã izvorât din fântânã,/ Pentru harul ce îmi poartã a mea mânã,/ Pe-arcus de vioarã, pe pânzã, pe piatrã,/ Pentru versul ce curge din mine spre Cer/ Multumesc pentru omul blajin si sincer./* Multumesc pentru haina pe care o port,/ Pentru tot ce mã doare si totusi suport,/ Îti multumesc pentru cântecul de pãsãrele,/ Pentru toate încercãrile vietii mele./ Multumesc pentru puiul de om ce se va naste./ Îti multumesc cã ai Înviat în noaptea de Paste.// Am atâtea lucruri pentru care sã îti multumesc,/ Cã nu ar fi de ajuns o mie de ani sã trãiesc.”/

Carina Laura 06.06.2018 00:13:54

o poezie frumoasa, care a atins in toti acesti ani multe suflete, poate pe multi i-a bucurat, sau pe altii i-a intarit, le-a dat cuaj..pana la urma acesta este scopul artei indiferent de forma, de a bucura sufletele..si aceasta ar trebui sa fie cea mai mare bucurie a celui care creeaza arta...faptul ca inspiratia divina de la cel de sus i s-a daruit pt a o pune in valoare si a bucura suflete..pt mine faptul ca i s-a intamplat asta dnei poate fi ft bine lumeste o nedreptate, dar la nivel spiritual, lasand la o parte orice, e o binecuvantare, ea a creeat ceva punand in valoare harul primit, ceva care a atins in mod placut mii de oammeni, lucru care poate nu s-ar fi intammplat la aceeasi scara daca nu ar fi aparut sub numele parintelui arsenie...scuzati scrisul cu lit mmici, e probl de tastatura...pana la urma nu e vb ca nu i se recunoaste talentul dnei...ci doar ca poate asa s-au randuit lucrurile pe masura sufletelor noastre...si va spun sincer..am citit si eu poezia pe undeva inainte...stiind ca e a parintelui a rezonat mai mult in mine, decat ar fi facut-o daca s fi stiut adevarul...pana la urmaa putin din harul parintelui s-a revarsat peste darul doamnei...si eu cred ca e o binecuvantare...

Iorest 06.06.2018 23:25:51

Citat:

În prealabil postat de Carina Laura (Post 660642)
pana la urma nu e vb ca nu i se recunoaste talentul dnei...ci doar ca poate asa s-au randuit lucrurile pe masura sufletelor noastre...si va spun sincer..am citit si eu poezia pe undeva inainte...stiind ca e a parintelui a rezonat mai mult in mine, decat ar fi facut-o daca s fi stiut adevarul...

Nu vă pripiți, s-au întrecut demult limitele bunului simț în comerțul religios, dacă stăm să ne gândim bine niciun duhovnic nu cred că și-ar da acordul să i se exploateze comercial imaginea, în halul rapace în care s-a ajuns.
Aici e doar un episod care implică furtul intelectual sub scuza că internetul are multă anonimitate și nu se poate identifica un autor.

Niciun duhovnic nu are nevoie de exagerări, nu și-ar însuși nicidecum munca altuia, după cum se vede autoarea a trebuit să facă nenumărate demersuri pentru corectarea situației și tot nu s-a remediat în totalitate, asta arată cât de multă îndărătnicie există la niște oameni.

Trebuie ca cititorul să facă o selecție, piața de carte religioasă este și așa sufocată, iar dacă oamenii își vor pierde încrederea în autenticitatea scrierilor religioase va avea de pierdut și Biserica.

Mosh-Neagu 07.06.2018 00:12:20

N-am mai intrat demult pe-aici si nici acum nu intentionez sa raman. Subiectul topicului, marturisesc ca a avut o oarecare influenta asupra mea. Cunosc destul de bine zbuciumul colegei noastre, Dorina, dar tocmai acest zbucium m-a pus oarecum pe ganduri. De cateva luni am terminat o carte la care lucrez de niste ani. Evident ca am si binecuvantarea Parintelui-arhimandrit, dar eu inca ezit sa o public. Pentru ca nu stiu cum e mai bine. Un timp m-am intrebat ce-mi doresc de fapt? Celebritate? Cu siguranta, NU! Bani? Desi am destule probleme financiare, cu doi studenti de intretinut, ne rugam pentru sanatate si putere de munca. Oricum, nu-mi fac iluzii ca profitul mi-ar aduce relaxarea materiala. Si-atunci ce-mi doresc? Laude si recunoastere? Premii? Distinctii? Toate astea ma sperie! Pentru ca sunt slab si prost si... s-ar putea sa-mi placa. Vazand situatia Dorinei, m-am intrebat ce-as face eu? M-as revolta sau m-as bucura? Mie de fiecare data mi-a iesit ca... m-as bucura daca cineva "m-ar citi", desi gandurile mele ar fi atribuite altuia. Oare nu stie Dumnezeu cui apartin? Si-apoi... care-ar fi meritul meu? Ce pot eu sa fac fara Dumnezeu? Cine m-a inspirat sa scriu, daca intr-adevar a iesit ceva bun? De ce astept vreo rasplata? Nu cumva tocmai de asta ma incearca, sa vada daca inteleg iubirea aproapelui? Ei, voiam sa spun ca tot acest zbucium al colegei noastre m-a facut pe mine sa... nu mai vreau eu nimic, sau aproape nimic din dreptul de autor, pentru ca nu eu contez, ci numai si numai mantuirea sufletului meu, a familiei, si eventual a celor care, daca Dumnezeu oranduieste, vor citi acele randuri. Restul e... mandrie!

Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.

Doamne-ajuta si post cu folos!

Iorest 07.06.2018 00:35:39

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660654)
Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.

Nu cred că ai atins corzi sensibile, autoarea poeziei nu a cerut recunoaștere(faimă), nici măcar bani ci ca poezia să nu fie atribuită de către niște persoane aproape necunoscute unui duhovnic care nu are legătură cu opera și care în mod clar nu le-ar fi dat nici lor acordul dacă ar fi trăit să fabrice lucruri pe seama sfinției sale.

E simplu, în situația pe care o descrii e ca și cum cineva ar lua fragmente din scrierile tale cu care ar face colaje și le-ar publica sub numele unui părinte stareț care nici nu are legătură cu scrierea, dar care are un nume atractiv comercial ce asigură o vizibilitate pentru operă.

Ai accepta ca niște indivizi să facă profit așa, în mod rapid, (tu poate te-ai chinuit ani să scrii cartea) ei au furat într-o săptămână pasaje întregi de la mai mulți autori și doar le-au șlefuit într-un produs final mai atractiv ?

Nu cred că ai accepta ca impostura să fie pusă pe seama unei autorități duhovnicești, care oricum fiind o personalitate nu ar avea nevoie de nicio reclamă pentru că statura lui este mai mare decât orice ar putea produce talentul literar al editorilor.

Niciun om n-ar accepta să se facă confuzie cu opera lui, sau opera să fie folosită în scopuri neloiale demersului său, iar un iubitor de literatură ar da întodeauna credit creatorilor și i-ar proteja pentru ca să încurajeze munca intelectuală de calitate și creația.

Și am uitat să menționez că orice scriere mincinoasă din sfera religioasă dar prezentată ca autentică produce exact efectul invers de sminteală și neîncredere față de cartea duhovnicească .

Ali Baba 07.06.2018 14:30:09

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660654)
Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.

pai o acuzi pe autoare de mandrie si te dai pe tine de exemplu de smerenie! ;) si e foarte intentionata chestia asta.

de fapt problema este cu totul alta si unii dintre voi ati inteles, dar va feriti s-o spuneti aici. se forteaza "sfintirea" lui arsenie boca desi tipul avea probleme evidente cu capatana si avea si o amanta oficiala, dar nu le pasa. bor stie perfect aceste lucruri, sa vedem daca vor ceda.

Bucuriepedrum 07.06.2018 14:47:58

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660654)
Ei, voiam sa spun ca tot acest zbucium al colegei noastre m-a facut pe mine sa... nu mai vreau eu nimic, sau aproape nimic din dreptul de autor, pentru ca nu eu contez, ci numai si numai mantuirea sufletului meu, a familiei, si eventual a celor care, daca Dumnezeu oranduieste, vor citi acele randuri. Restul e... mandrie!

E minunat. Despre plagiatul academic ați aflat? Ce ne puteți spune despre asta? Dacă și-ar scrie unul dintre copiii dumneavoastră licența/lucrarea de master/teza de doctorat și înainte de a susține examenul profesorul îndrumător ar pasa o parte considerabilă de conținut altuia pe care îl îndrumă? La fel de liniștit ați fi?

"Lasă, băiatul tatii, îți mai vin ție idei geniale și mâine, refaci toată munca de cercetare, parcă ar avea vreo importanță toate nopțile nedormite și anii de studiu... Mântuirea, puiule! Bucură-te pentru colegul tău care a putut (pentru că l-ai ajutat fără să știi) susține doctoratul înaintea ta."

Bucuriepedrum 07.06.2018 14:50:32

Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.

cristiboss56 07.06.2018 17:33:25

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 660666)
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.

Sincer , nu mă așteptam din partea ta la un astfel de "comentariu " :(

Yasmina 07.06.2018 17:35:30

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 660666)
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.

O fi pt tine execrabila dar nu ca ai fi tu cine stie ce mare critic literal contemporan.
Ce s-a intamplat cu bunul simt intre timp?
L-ai pierdut pe drum?

stoicadorina 07.06.2018 18:09:28

Nu am intrat de foarte mult timp pe forum. Nici acum nu eram sigură că voi putea intra s™i nici nu sunt sigură că voi putea posta. Dar încerc. În primul rând îi mult›umesc lui Cristi pentru că a deschis acest topic. Vă mult›umesc mult s™i celor care at›i comentat. Nu mă deranjează nici un comentariu. Vreau să aflu cât mai multe opinii. Cât despre poezie recunosc nu este cea mai cea din câte am scris. E mediocră. Eu mi-am pus întrebarea de ce din atâtea poezii cu tema "mult›umire lui Dumnezeu" a fost aleasă tocmai acesta? Nu mai scriu de mult asa cum scriam atunci. Pe alocuri regret! Cu toate că sunt naive acelor versuri vă mărturisesc un lucru: era e perioadă când mă aflam sub puterea Harului. Orice rugăciune se transforma în poezie. Nu pot să-mi explic Č™™i nici să explic ce se petrecea cu mine atunci. Poate nici nu trebuie să înt›eleg. M-a deranjat oarecum cuvântul "execrabilă". (putea fi spus acelasi lucru un pic mai pe ocolite).
Prin urmare haidet›i să lăsăm pe fiecare să scrie ce gândesste. Păreri pro sau contra. Între timp am mai descoperit două cărt›i în care a fost publicată poezia ca fiind a pr. Arsenie Boca si nu de către oricine. O sa va dau tituluri si autorii.
Pe mine nu m-a deranjat că au făcut din aceată poezie o rugăciune ci că au mint›it in acea notit›ă precum că ar fi dintr-o carte f veche...s™i as™a mai departe, dar s™i faptul că au făcut marfă din numele c™i imaginea unui preot oricare ar fi numele lui.

Yasmina 07.06.2018 18:25:05

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 660665)
E minunat. Despre plagiatul academic ați aflat? Ce ne puteți spune despre asta? Dacă și-ar scrie unul dintre copiii dumneavoastră licența/lucrarea de master/teza de doctorat și înainte de a susține examenul profesorul îndrumător ar pasa o parte considerabilă de conținut altuia pe care îl îndrumă? La fel de liniștit ați fi?

"Lasă, băiatul tatii, îți mai vin ție idei geniale și mâine, refaci toată munca de cercetare, parcă ar avea vreo importanță toate nopțile nedormite și anii de studiu... Mântuirea, puiule! Bucură-te pentru colegul tău care a putut (pentru că l-ai ajutat fără să știi) susține doctoratul înaintea ta."

Oare tu esti care scrii aici sau ti-a virusat careva contul?
Ca nu prea se pupa cu fata aia care umbla prin manastiri, frecventeaza biserica si zice ca il iubeste pe Dumnezeu!
Doar daca nu cumva intre timp Facebook ti-a creat o imagine de sine mult prea gonflabila.

Cred ca pe Mosneagul il incerca un suras vadit superior vazand cum se straduie o fetiscana rasfatata sa-i indese experienta de viata !
Pesemne ai avut multe intamplari din astea in care ti s-au furat ideile geniale si acum esti prevazatoare...

In fine, cert este ca noi suntem vinovati de imaginea pe care ne-o facem despre oarecare...mai devreme sau mai tarziu oamenii isi vor arata adevarata fata.

stoicadorina 07.06.2018 18:28:01

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 660666)
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.

Sunt cuvintele dv. domisoară! Deci să fim OAMENI dacă tot ne dorim acesta.

"Scriu atunci când nu pot accepta un anumit lucru sau fenomen ca fiind drept. Mă irită prejudecățile și generalizările injuste, făcute după ureche, autosuficiența și fățărnicia. Pentru mine, scrisul e catharsis, nu caut să dovedesc nimic nimănui.
Și odată ce am terminat de redactat un text, nu-mi mai arunc ochii pe el și nici nu-l mai consider al meu (deși îl semnez), e al celui care-l citește și rezonează. Eu nici măcar nu am răbdare să recurg la o lectură șnur, după ce îl finalizez.
În altă ordine de idei, îmi doresc enorm să devin muzician. Dincolo de toate, însă, stă o altă dorință: aceea de a fi om."

Iorest 07.06.2018 19:09:36

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 660675)
Pe mine nu m-a deranjat că au făcut din aceată poezie o rugăciune ci că au mint›it in acea notit›ă precum că ar fi dintr-o carte f veche...s™i as™a mai departe, dar s™i faptul că au făcut marfă din numele c™i imaginea unui preot oricare ar fi numele lui.

Nu ai nicio vină dacă ei ți-au furat o lucrare care nici nu avea vreun tag sau vreo legătură cu A.B. nici când semnai anonim, ei sunt de vină că s-au gândit să o deturneze.

Trebuie descurajate astfel de practici și de editori, ei confiscă imaginea unui duhovnic și după pot strecura întâmplări mincinoase, exagerări chiar și lucruri la limita ereziei care nu aparțin duhovnicului dar care îi pot afecta imaginea.

Dacă nu sunt descurajați vor continua să apară oameni care au făcut armata cu duhovnicul x, care au mai găsit ei un manuscris secret pe care îl publică în exclusivitate, când nu mai au ce tipări ei continuă să producă material sau să plagieze de peste tot pentru noi tiraje.

Să le fie rușine tuturor celor care inventează false minuni, false întâmplări, scrieri plăsmuite de mințile lor semnate în fals, niciun cuvios nu cred că și-ar dori să-i apară chipul pe căni, perne, magneți de frigider și orice obiecte de genul, niciunul nu vrea să fie vândut în târg de niște comercianți rapace care poate n-au niciun Dumnezeu.

Dacă inventezi minuni ori scrieri semnate în fals înseamnă că nu ai frică de Dumnezeu pentru că întinezi memoria unui duhovnic.

Ali Baba 07.06.2018 20:23:38

mai, poezia, fie ea religioasa sau de orice alta facrura, este literatura. unora li se poate parea intr-un fel altora in alt fel, unii o pot aprecia, altii o pot considera execrabila, punct. mai nasol e sa-i ataci pe cei care au comentat decat poezia insasi.

eu consider romanul lolita, scris de nabokov, genial, o capodopera a scrisului, altii au o alta parere, il considera mizerabil... treaba lor. analogia cu poezia noastra este pur intamplatoare, evident.

Iorest 07.06.2018 20:56:56

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 660675)
M-a deranjat oarecum cuvântul "execrabilă". (putea fi spus acelasi lucru un pic mai pe ocolite).

E drept că nu pică bine, dar cum ai zis că vrei părerea noastră; mie nu mi se pare o poezie care să-ți rămână în memorie, mai degrabă e o poezie în medie, de sertar poate ai scris altele chiar mai bune.

Oricine cochetează cu arta are dreptul să facă încercări, schițe, crochiuri, că alții preiau lucrarea și încearcă să o transforme într-o capodoperă fără ca autorul să pretindă că e o capodoperă, nu e vina autorului.

Probabil de la cei care au taghetat-o prima dată ca fiind a lui A.B. au preluat-o și ceilalți așa pe metoda bulgărelui de zăpadă care se rostogolește, dar e și vina editorilor pentru că nu verifică sursele.
Dacă sursa nu e sigură, nu trebuie publicată sub numele căruia îi e atribuită, simplu.

Iar autorul care dovedește că e sursa textului trebuie respectat în privința a ce decide asupra operei, nu trebuie să se roage special de cei care au greșit să remedieze.

stoicadorina 07.06.2018 21:15:53

În acestă afacere sunt implicți o mulțime de (îmi pare rău să o spun) preoți, proprietari de agentii de voiaj, unii cu doctorate în teologie, , psihologi, editori, ezoteriști, ghicitori, vanzători de produse naturiste, yoghini, comecianți de toate soiurile webmasteri și chiar avocați unii dintre ei fără religie ori având o religie ciudată de care n-a auzit nimeni dar pe care pesemne au de gând să o instaureze. O religie fără posturi, fără sfintele Taine, o religie care să tolereze homosexualitatea, avortul, concubinajul, furtul, pedofilia, sodomia și chiar crima. Cred că textul în discuție pe care l-au incadrat la genial (si nu este, o spun eu ca autor) alături de numele părintelui AB este exact la nivelul acelor care au devenit fanaticii acestui curent pseudo-religios care nu are nimic comun cu ortodoxia. Acest femomen este fabricat si intretinut de forte oculte manipulatore, o parte din media inclusiv internetul. Departe de mine este dorinta de a-mi face publicitate ieftină prin acestă campanie (nici nu am nevoie de asa ceva!) dar iubesc ortodoxia Sfinților Părinți care a fost și trebuie să rămână adevărata și dreapta credință.
Asa cum spunea un jurnalist cunoscut, femomenul acesta este intreținut de acei "credinciosi" superficiali care caută minuni cu orice preț dar care nu vor să renunte nici la plăcerile culinare, tigară, băutură, și toate cele ale lumii moderne. Dacă se duc la Prislop și să roagă acolo două secunde la mormânt (ca mai mult nu te lasă) și învăță pe derost o rugăciune si aceia furata de smecherii afaceristi de pe internet dar care"face minuni"( minunea o face credinta! "credinta ta te-a mantuit, mergi in pace"- nu asa spunea Mantuitorul femeii care s-a atins de el?), mai cumpră și o icoană fabricată în China, un poster și o cană cu chipul părintelui gata, i se marita fata, isi gaseste serviciu, ii merge afacerea se vindecă si multe altele.
Ce să mai spunem de Sfântul IOAN de la Prislop de care nu mai vorbește nimeni...
După cum am scris si în articol pr. Arsenie Boca si nici un alt adevărat preot ortodox NU AR AVEA NEVOIE DE TOT ACEST CIRC!

stoicadorina 07.06.2018 22:32:47

"Hmm mișto, doar că descrierea e dintr-un blog pe care nu l-am văzut să-l facă public pe forum, dacă era preluată doar zicala cu „mă lupt să fiu om”, avea logică să apară aici pe forum, deci e destul de căutată Diana, văd că se știe și de pe facebook că frecventează medii duhovnicești, are ceva audiență.
E cam un act de indiscreție să preiei lucruri despre un om în medii în care nu le-a exprimat și în lipsa acordului său."

Respect părerea oricui dacă este exprimată politicos. Cât despre citatul de pe blogul domnisoarei e de pe spațiul public, deci nu am comis nimic gresit. Facem postări pe bloguri ca să fim cititi.
Va multumesc pentru toate comentariile. Voi urmări discuția chiar dacă nu voi mai interveni. Doamne ajută.

Ali Baba 07.06.2018 22:47:44

cred ca draga noastra colega Bucuriepedrum a fost influentata de postarea mea. s-a simtit datoare sa-l apere pe arsenie boca de spusele mele si, pentru ca este o persoana cumsecade si plina de tact, nu a vrut sa ma atace direct, asa ca a atacat neutru, poezia. nu s-a gandit nicio clipa la ce va isca, mai bine imi trantea mie vreo doua, ca io nu ma suparam.

:))

Iorest 07.06.2018 23:58:32

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 660692)
Departe de mine este dorinta de a-mi face publicitate ieftină prin acestă campanie (nici nu am nevoie de asa ceva!) dar iubesc ortodoxia Sfinților Părinți care a fost și trebuie să rămână adevărata și dreapta credință.

S-a înțeles, nu vrei să fii implicată în „fenomenul” din jurul părintelui Arsenie care de multe ori e netransparent, confuz de la linia ortodoxiei și are în spate anumite interese care nu sunt principiale.
E dreptul tău, așa e niciun duhovnic n-ar avea nevoie de reclamă, îi este suficient răspunsul de la judecata Lui Dumnezeu.

Niciun preot n-ar tolera exaltarea în legătură cu persoana sa, le-ar tăia-o din scurt de la început, mai ales un părinte franc precum A.B.

Ca să-l parafrazez pe părintele Necula, imaginea părintelui Arsenie a fost umplută de toate balele, nu e o cugetare cuminte, dar cam așa e.

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 660692)
Asa cum spunea un jurnalist cunoscut, femomenul acesta este intreținut de acei "credinciosi" superficiali care caută minuni cu orice preț dar care nu vor să renunte nici la plăcerile culinare, tigară, băutură, și toate cele ale lumii moderne. Dacă se duc la Prislop și să roagă acolo două secunde la mormânt (ca mai mult nu te lasă) și învăță pe derost o rugăciune si aceia furata de smecherii afaceristi de pe internet dar care"face minuni"( minunea o face credinta! "credinta ta te-a mantuit, mergi in pace"- nu asa spunea Mantuitorul femeii care s-a atins de el?), mai cumpră și o icoană fabricată în China, un poster și o cană cu chipul părintelui gata, i se marita fata, isi gaseste serviciu, ii merge afacerea se vindecă si multe altele.
Ce să mai spunem de Sfântul IOAN de la Prislop de care nu mai vorbește nimeni...
După cum am scris si în articol pr. Arsenie Boca si nici un alt adevărat preot ortodox NU AR AVEA NEVOIE DE TOT ACEST CIRC!

Din nefericire există riscul ca practica să se extindă și asupra imaginii altor duhovnici, e datoria Bisericii să tempereze excesele prin retragerea binecuvântării din prefață și selectarea tuturor mărturiilor și scrierilor care apar, indiferent câți bani ar fi în joc, indiferent că sunt preoți care au depășit anumite granițe.
Biserica trebuie să ia atitudine având în față faptul că fiecare va da seama la Judecata lui Dumnezeu și pentru excesele de genul acesta de-a dreapta.

Tu ți-ai făcut datoria, sper să nu tragi ponoase pentru că ai ieșit în față pentru mărturisirea unui adevăr.
Dumnezeu să ne ierte pe toți!

Mosh-Neagu 08.06.2018 01:26:56

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 660663)
pai o acuzi pe autoare de mandrie si te dai pe tine de exemplu de smerenie! ;) si e foarte intentionata chestia asta.

Smerenia!... Oare unde-am mai auzit noi de ea si cine se poate lauda ca... o are?... (Sper sa nu fiu inteles gresit cu gluma mea!)
Smerenia nu umbla bezmetica pe forumuri... Cu cat mai multe postari pe acest subiect, cu atat mai multe dovezi ca fiecare vrea sa dovedeasca celorlalti ceva!... (Evident... din smerenie!) In fond... nu-i nimic de dovedit: in fata lui Dumnezeu ramanem goi, fara averi, fara filozofie, fara talent poetic sau literar... Lut de oale!...

Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu. Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci? Fapta buna apare pe nepregatite; uneori o faci, alteori nu! Rugaciunea curata uneori nu se ridica mai sus de tavan!... Iar smerenia... smerenia nu o gasim pe raft cand mergem la cumparaturi. Poate am sadit un pom (sau o livada), dar o fi astazi de-ajuns sa ne mantuim? Poate am ridicat o casa, dar ne va scoate ea din iad pentru pacatele noastre, sau va fi motiv de dezbinare intre frati? Poate am zamislit un copil (sau mai multi), dar oare am reusit sa-i convingem sa dea slava lui Dumnezeu pentru tot ce primesc, sau vom da socoteala pentru lipsa noastra de educatie religioasa!... Oare ce-a mai ramas? Sa sap o fantana si sa scriu o carte. Cu fantana nu cred ca o sa reusesc... Cel mult un robinet in curte!... Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema! Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!

Iorest 08.06.2018 22:14:21

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660708)
Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu.

Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema!

Mai era o nuanță în toată povestea semnătura pe net sub pseudonim și nu sub numele real a permis culegătorilor care au mutat poezia pe un grup dedicat lui A.B. să o atribuie lui, după și editura a preluat-o și a prelucrat cum a vrut povestea din jurul originii ei.

În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii.

Deci dacă ar exista un nume de autor ai putea proteja mai bine soarta operei de prelucrare tendențioasă.

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660708)
Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci?

Nu cred că primești plată de la oameni dacă îți scoți costurile pentru tipărire și ceva bani, nu te îmbogățești din ei, în România nu se citește mult și lipsa preocupării pentru citire ți-ar asigura în mare măsură anonimitate pentru că 99% din cetățeni în mod sigur nu ar auzi de carte sau nu ar citi-o.

Nu te-ar recunoaște lumea pe stradă după lansarea cărții, iar de carte s-ar uita relativ repede pentru că vin altele mereu și mereu.

Dacă e vorba de mândrie te-ar putea încerca și pentru faptul că te-ai gândit să o lansezi anonim... sau s-ar putea să-ți pară rău după ceva timp.

Și te-ar cunoaște oricum oamenii pe care-i inviți la lansare sau cărora le împarți cartea deci nu ai cum să rămâi necunoscut la modul absolut.

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 660708)
Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!

Dacă ai oferi un nume de autor ar fi protejată opera și pentru mai mult timp și ai putea transmite drepturile patrimoniale asupra ei și copiilor, altfel după ceva ani sau după ce ai muri ar putea face profit alte edituri din ea, sau chiar aceeași editură.

N-ar specula diavolul, ar specula editurile, până la urmă cea mai mare problemă în lupta cu editurile și librăriile e că zdrobesc autorii mai mici sau necunoscuți cu comisioanele lor pentru ca lucrarea să fie pe raft, în lipsa unui autor ar face profit tot o industrie care-și exploatează scriitorii .

Tu știi ce faci, măcar pune-ți niște clauze în contract prin care poți controla soarta operei, să nu te trezești că apare pe numele altuia cândva, sau că e făcută harcea parcea de alții contrar sensului ei.

Nu cred că e slavă deșartă să descurajezi câștigul necinstit pe seama lucrării tale sau vreo trunchiere a ei, îi ferești și pe ei de o ispită, până la urmă ai depus și un efort pe care și alții ar trebui să-l facă dacă vor să scrie.

Mosh-Neagu 09.06.2018 01:05:24

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 660712)
Mai era o nuanță în toată povestea semnătura pe net sub pseudonim și nu sub numele real a permis culegătorilor care au mutat poezia pe un grup dedicat lui A.B. să o atribuie lui, după și editura a preluat-o și a prelucrat cum a vrut povestea din jurul originii ei.

În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii.

Deci dacă ar exista un nume de autor ai putea proteja mai bine soarta operei de prelucrare tendențioasă.



Nu cred că primești plată de la oameni dacă îți scoți costurile pentru tipărire și ceva bani, nu te îmbogățești din ei, în România nu se citește mult și lipsa preocupării pentru citire ți-ar asigura în mare măsură anonimitate pentru că 99% din cetățeni în mod sigur nu ar auzi de carte sau nu ar citi-o.

Nu te-ar recunoaște lumea pe stradă după lansarea cărții, iar de carte s-ar uita relativ repede pentru că vin altele mereu și mereu.

Dacă e vorba de mândrie te-ar putea încerca și pentru faptul că te-ai gândit să o lansezi anonim... sau s-ar putea să-ți pară rău după ceva timp.

Și te-ar cunoaște oricum oamenii pe care-i inviți la lansare sau cărora le împarți cartea deci nu ai cum să rămâi necunoscut la modul absolut.



Dacă ai oferi un nume de autor ar fi protejată opera și pentru mai mult timp și ai putea transmite drepturile patrimoniale asupra ei și copiilor, altfel după ceva ani sau după ce ai muri ar putea face profit alte edituri din ea, sau chiar aceeași editură.

N-ar specula diavolul, ar specula editurile, până la urmă cea mai mare problemă în lupta cu editurile și librăriile e că zdrobesc autorii mai mici sau necunoscuți cu comisioanele lor pentru ca lucrarea să fie pe raft, în lipsa unui autor ar face profit tot o industrie care-și exploatează scriitorii .

Tu știi ce faci, măcar pune-ți niște clauze în contract prin care poți controla soarta operei, să nu te trezești că apare pe numele altuia cândva, sau că e făcută harcea parcea de alții contrar sensului ei.

Nu cred că e slavă deșartă să descurajezi câștigul necinstit pe seama lucrării tale sau vreo trunchiere a ei, îi ferești și pe ei de o ispită, până la urmă ai depus și un efort pe care și alții ar trebui să-l facă dacă vor să scrie.

In primul rand iti multumesc pentru straduinta!

Intr-adevar, la anumite aspecte la care faci referire nu m-am gandit, dar daca trag linie... tot acolo ajung! Sunt multe de spus, dar nu cred ca intereseaza pe cineva.

Totusi... ma mai gandesc! Oricum saptamana ce vine o sa-l vad pe Parintele... Sfatul lui va fi ascultare si atat!

Multumesc inca o data!

stoicadorina 09.06.2018 07:18:59

Iorest
"În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii."

Dar cu ce nume am semnat? Dv ati citit articolul?

Iorest 09.06.2018 10:16:00

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 660717)
Iorest
"În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii."

Dar cu ce nume am semnat? Dv ati citit articolul?

Am citit articolul de pe A3 dar nu-mi era clar la ce se referă:

„Pe vremea aceea nu aveam cont, dar ulterior mi-am deschis unul si o paginã de autor.”

Abia acum am recitit și am văzut că spuneți că nu aveați și cont de facebook pe vremea aia ca să atenționați și acolo, probabil dacă ați fi avut cont și acolo puteați atenționa mai repede măcar pe acel grup cu privire la originea poeziei și ați fi putut descuraja în mediul acela folosirea ei, ba chiar puteați urca imagini cu coperta volumului, din care să apară anul, editura și cuprinsul ca să fie clar că ați fost și prima care a publicat-o.

Recunosc că nu am accesat și pagina unde a fost publicată în 2009 decât azi, poezia am citit-o din articol direct nu am mai dat click pe linkuri.

Acum înțeleg că dacă vrea cineva să preia un articol, îl preia fără nicio jenă indiferent că e ziar, editură sau pagină de facebook, chiar și dacă există un autor. Eventual tot autorul trebuie să notifice și pe cei care preiau, să scrie inclusiv redacțiilor de ziare.

Sunt ziare care atenționează că un articol nu poate fi preluat decât cu indicarea sursei și în limita unui număr de semne, probabil tot pentru că s-a mai întâmplat să se preia fără citare.

Însă constatarea mea nu cred că nu e valabilă, o operă cu cât e mai puțin identificabilă ca aparținând cuiva, poate fi însușită mai ușor de alții fără scrupule iar munca autorului de dovedire și notificare a celor care preiau i-ar scoate peri albi tot lui.

cristiboss56 09.06.2018 15:05:08

Chiar nu se înțelege?
Poezia X a fost scrisă și semnată de Costică , iar altcineva a atribuit-o lui Mitică!
E deci hoție pe față!
Nu înțeleg de ce atâta răutate la unii , și atâta "filozofie" la alții....
Post binecuvântat în continuare!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:00:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.