Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Inselarea intre soti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11286)

ionut12 25.11.2010 00:01:08

Inselarea intre soti
 
Eu cred ca nu se intreaba mai ales pe un forum asa ceva
daca miam inselat nevasta
asa ceva se spune numai la duhovnic sau cuica care te intelege
ai pus o intrebare ispititoare
te rog nu mai posta intrebari intime
eu chiar daca eram casatorit si nu ziceam pe forum asa ceva
imi doresc sa fie ca inainte cei casatoriti drepti si iubitori fata de altul

coralina 25.11.2010 00:34:51

N-ar fi fost mai bine daca scriai acestea intr-un mesaj privat adresat respectivei persoane? Sau eventual pe topicul despre inselarea sotului?
Care e rostul deschiderii unui nou topic..?

arriel 25.11.2010 01:01:50

Citat:

Īn prealabil postat de ionut12 (Post 307569)
Eu cred ca nu se intreaba mai ales pe un forum asa ceva
daca miam inselat nevasta
asa ceva se spune numai la duhovnic sau cuica care te intelege
ai pus o intrebare ispititoare
te rog nu mai posta intrebari intime
eu chiar daca eram casatorit si nu ziceam pe forum asa ceva
imi doresc sa fie ca inainte cei casatoriti drepti si iubitori fata de altul

De ce Ionut,ti se pare "ispititoare"?Cred ca stii ca ,la sfarsit,"nimic nu va ramane nedescoperit".Cum crezi tu ca e mai bine:sa spui ca "eu nu,niciodata" sau sa spui "sa ma ajute Dumnezeu ca eu sa nu cad niciodata in acest pacat".E doar o simpla intrebare,oare e mai bine ca asemenea subiecte sa fie "maturate sub pres" sau sa fie dezbatute,poate invatam unii de la altii cum sa fim mai tari in credinta ,cum sa ne pastram sufletele si casniciile curate.

heaven 25.11.2010 06:47:14

Citat:

Īn prealabil postat de arriel (Post 307587)
De ce Ionut,ti se pare "ispititoare"?Cred ca stii ca ,la sfarsit,"nimic nu va ramane nedescoperit".Cum crezi tu ca e mai bine:sa spui ca "eu nu,niciodata" sau sa spui "sa ma ajute Dumnezeu ca eu sa nu cad niciodata in acest pacat".E doar o simpla intrebare,oare e mai bine ca asemenea subiecte sa fie "maturate sub pres" sau sa fie dezbatute,poate invatam unii de la altii cum sa fim mai tari in credinta ,cum sa ne pastram sufletele si casniciile curate.

Este o intrebare delicata si este firesc ca nu toti sa simta sa fie atat de deschisi incat sa raspunda la ea.
Cauzele pentru care se poate ajunge la inselare sunt multiple si nu suntem feriti de aceasta isipita nici barbatii si nici femeile.
Daca ambii soti ar avea in vedere ca relatia de iubire dintre ei este ca o floare ce zilnic trebuie udata si ingrijita,atunci nu am mai vedea atatea divorturi,familii chinuite,oameni ce traiesc sub acelasi acoperis ca doi straini sau mai rau,ca doi dusmani.
Viata spirituala,pastrarea vie a flacarii iubirii si pasiunii ce i-a unit pe cei doi,atentia fata de celalalt,dar si fata sine (nu inseamna ca odata intrat intr-o relatie sau casnicie sa uiti de tine,sa iti anihilezi personalitatea si sa te pierzi in persoana celuilalt,pentru ca asta nu poate duce decat la destramare mai tarziu,pt ca devine o relatie de dependenta si nu una de iubire) comunicarea,respectul,inlaturarea monotoniei sunt niste "ingrediente" ce cimenteaza si mentin relatia in timp.
Din pacate,multi cand se adancesc intr-o relatie uita de aceste lucruri,devin indolenti visavi de legatura cu partenerul si chiar fata de ei insisi,se axeaza mai mult doar pe copii, cariera,latura materiala a vietii.Bineinteles ca si acestea sunt lucruri importante de care sa ne preocupam,insa nu ne putem astepta sa fie suficient pentru a mentine o relatie de cuplu.
Fisurile nu se produc peste noapte,ci in timp,iar atunci cand unul din parteneri ajunge sa insele sau sa il paraseasca pe celalalt,deja s-a atins un apogeu intr-o letargie traita in doi,in care doar unul sau nici unul nu lupta pentru relatie.
Este ca o calatorie cu doi oameni intr-o barca:daca nici unul nu da la vasle,stagneaza,daca doar unul va vasli, la un moment dat il vor lasa puterile si va renunta,daca ambii vaslesc insa in directii diferite, vor risca sa se rastoarne,singura modalitate pentru a face calatoria fiind sa vasleasca amandoi si in aceasi directie!

eodor nastasa 25.11.2010 10:57:19

De ce sa fie delicata intrebarea ? A ? Treaba'i simpla, ori ii laie ori ii balaie...adicatelea ori ai sazut cuminte, cumintel (cumintica), ori ai dat cu mamaliga'n geam, bre...:20:
Io zic ca intrebarea ar putea sa sune altfel, si anume :
Daca inca nu ti-ai inselat sotu'/sotia, iti pare rau bre ca inca nu ai comis'o pe fapta abominabila ?
Iti vine asa cate odata, sa iti inseli sotia/sotu' ? Daca da, de ce ? :4:

arriel 25.11.2010 13:46:46

Citat:

Īn prealabil postat de eodor nastasa (Post 307619)
De ce sa fie delicata intrebarea ? A ? Treaba'i simpla, ori ii laie ori ii balaie...adicatelea ori ai sazut cuminte, cumintel (cumintica), ori ai dat cu mamaliga'n geam, bre...:20:
Io zic ca intrebarea ar putea sa sune altfel, si anume :
Daca inca nu ti-ai inselat sotu'/sotia, iti pare rau bre ca inca nu ai comis'o pe fapta abominabila ?
Iti vine asa cate odata, sa iti inseli sotia/sotu' ? Daca da, de ce ? :4:

Very funny...


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:39:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.