Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Decebal 30.07.2012 09:00:26

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 451583)
Si atunci de ce nu ai citit si raspunsurile lor in ceea ce priveste sectele?

Iti place sa alegi ceea ce ti se pare "luminos" din scrierile parintilor de mai-sus, mai precis te "hranesti" cu teologia acestora pentru a o folosi la ... propagarea ereziei tale.
Dar nu-ti plac ideile lor referitoare la adevar si erezie, Biserica - secte, pacat - virtute.

Spune-mi, cum crezi ca se numeste "preluarea" unor idei si concepte de la parintii NOSTRI pentru a le utiliza chiar si numai pentru a te hrani tu sufleteste?

Iti spun eu: se numeste FURT DUHOVNICESC. Pentru ca intreaga ta fiinta marturiseste despre o MINCIUNA, despre o EREZIE. Si te "hranesti" intru aceasta erezie cu paine alba, proaspata si calda ortodoxa si continui sa te balacaresti in erezia straina de painea ce-o mananci.
Iti spun asta nu din vreo frustrare de-a mea, dar tu singur iti faci tie rau traind promiscuu si ipocrit.

Demn ar fi sa citesti doar din cartile sectei tale.

Am observat și eu acest fenomen de furt spiritual sau teologic pe care îl fac sectanții de la ortodocși. Mai era unul pe aici lipsit de discernământ care era toată ziua cu Sfântul Simeon Noul Teolog însă săracul, lipsit de înțelegere și discernământ, nu înțelegea nimic din cuvintele sfântului. Sectanții caută de fapt în același timp să împrumute, sau mai bine zis să fure efectiv la propriu teolgie, să încerce să își ofere o falsă justificare sau legitimare pentru învățăturile și practicile lor sectante și eretice cu citate rupte din context și al căror înțeles este deturnat într-un sens în afara sistemului de referință, adică cel ortodox, și să ofere inculților adepți ai sectelor lor false argumente că de fapt erezia sectară fie nu este chiar așa de departe de învățăturile Bisericii, fie este chiar identică, și prin urmare nu ar exista diferență între Biserică și Sectă eretică. Nu sunt decât manifestări ale imposturii spirituale nesfârșite a sectelor barbare.

sad story 14.09.2012 11:26:48

http://www.youtube.com/watch?v=jYjge...layer_embedded

"Derren Brown - Miracles for Sale"

sad story 13.10.2012 20:40:35

http://www.trilulilu.ro/video-divert...mica-prea-tare

vorbire in limbi, cantare in limbi...e botezata cu Duhul Sfant, nu?

un penticostal asa ar spune.

Cornel Urs 10.12.2017 12:22:16

Mișcarea de reînnoire carismatică presupune și exorcisme, după moda nouă?
Presupun că mișcarea asta de reînnoire nu se limitează doar la vorbirea în limbi!
Cine mă poate lămuri?

Cornel Urs 10.12.2017 20:57:20

Vă e frică să intrați aici?
Sau ce, credeți că vă iau cu întrebări din ălea grele, spre exemplu să vă pun să dovediți că apostolii își scoteau surtucul și-l învârteau în numele Domnului deasupra capetelor credincioșilor care picau ca muștele când dai cu Flit ?

Penticostalul Traditional 10.12.2017 21:09:41

Ursuletule, mormăi singur? :1:

Cornel Urs 10.12.2017 21:39:00

Ești de acord cu torturarea demonilor?

Penticostalul Traditional 10.12.2017 21:50:18

Mai, nu as zice ca nu au si ei partea lor de vina.
Dar totusi, pedepsirea lor nu e treaba Dreptului Judecator? :106:

Cornel Urs 10.12.2017 21:58:01

Pe mine mă întrebi? Da, firește, îți dau dreptate, nu suntem noi chemați să torturăm demonii, dar ce te faci că frații dumitale penticostali de peste Ocean zic că asta e metoda cea mai bună, că dacă le zici dracilor să iasă, nu vor ieși, dar dacă-i torturezi, vor ieși fiindcă simt chinul și atunci vrând nevrând trebuie să iasă pentru a scăpa de chin. Asta e filozofia penticostală de exorcism de tip nou, sunt multe cărți scrise, programe tv, găsim și clipuri YT.
Zic reînnoiții ăștia că au mare succes. Ei ard demonii, îi torturează, îi chinuie, le rup gâtul, le jupoaie pielea, bagă o sabie încinsă, îi pune pe draci să bea sîngele Domnului Iisus ca să-i ardă pe interior. Nu glumesc. Pentru a nu poticni pe nimeni, nu voi posta [aproape] nimic ----> clipuri video, dar dacă discuția se va încinge și nu mă veți crede, o voi face.
Știu că pare bizar dar fenomenul e real. Există și un exorcist penticostalo-carismatic român care exact așa procedează. Zice că a învățat de la americani. E pe internet, are canal deschis. Vă invită pe toți să vă scoateți dracii. Teologia acestora fiind că...și creștinii botezați au draci în ei.
Acesta este carismatismul cu rădăcini penticostale, dragilor. Peste Ocean, fenomenul de care vorbesc este rampant!

Penticostalul Traditional 10.12.2017 22:08:50

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655699)
frații dumitale penticostali de peste Ocean zic că

Cred ca aia-s fratii tai, penticostali dizidenti.
Ai mei, sigur nu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:40:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.