Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Mihnea Dragomir 15.02.2012 13:15:17

Citat:

În prealabil postat de florin1966 (Post 429729)
nu va suparati dar sunteti in ceata .acum am inteles de ce nu a-ti ajuns preot.patericul este doar o adunare de istorisiri din experinte traite de cei ce voiau sa se mantuiasca experimentand scripturile...

Da, pesemne că de aceea nu "a-m" ajuns preot. Lămuriți-mă dv, deci: există sau nu există exemple de cult marian în Pateric ?

Citat:

cultul fecioarei maria si sfintei cruci are radacini inca din perioada apostolilor pavel apostol nu se lauda cu crucea?????
Și dacă se laudă cu crucea, asta înseamnă cultul Sfintei Cruci ?

Profetul de carton 15.02.2012 13:22:20

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429724)
Prin urmare, împrejurarea că o formă de manifestare a credinței este nouă și "manifestările acestea nu au existat niciodată" nu infirmă posibilitatea ca ele să vină de la Dumnezeu.

pai nu tot ansamblul de fenomene este nou, despre vorbire in limbi putem citi in Scripturi, ca au avut-o si primii crestini, iar catolicii abia acum o experimenteaza, oare de ce nu au experimentat-o pe toata perioada de cand exista Biserica Catolica? iar ceea ce este nou, caderea pe spate, rasul si alergatul prin biserica, scuzati-ma, dar nu cred ca sunt de la Dumnezeu, deoarece nu zidesc absolut cu nimic si seamana pana la identificare cu un comportament de posedat demonic.

nutucutu 15.02.2012 13:35:22

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429678)
Domnule "nutucutu" nu are nicio legatura exemplul dat, cu alegerea unei meserii,fie doctor, fie inginer; aici e vorba de "darurile Duhului sfant", pe care carismaticii catolici spun ca le au, intrebarea mea este "de ce nu si le-ar dori si restul catolicilor, care sunt majoritari", si "de ce Biserica catolica nu a avut pe toata durata existentei ei pana in prezent aceste daruri, si le are incepand cu o data recenta si nu per ansamblul ei ci in cadrul unei minoritati".

Intimplator, catolicii chiar dau atentie mare atunci cind isi aleg starea de viatia, fi e ca e vorba despre casatorie/calugarie, fie ca e vorba de alegerea unei meserii.Este scris in Sfinta Scriptura " Vreau sa prezint Regelui opera mea". Vrem ca ceea ce facem sa fie cit mai desavirsit cu putinta pentru ca ii vom arata Domnului nostru toate lucrarile noastre, cindva. Iar ele trebuie sa tinda spre desavirsire. Aceste lucrari nu au cum sa fie desavirsite daca nu-i cerem Duhului Sfint sa ne inspire in faptele si lucrarile noastre.

Nu stiu la ce daruri va referiti. Daca va referiti la odihna in duhul, nu stiu de unde ati scos-o si in ce consta. Sfintii nostri ne vorbesc de mingiere spirituala si despre uscaciune sufleteasca, nu am gasit in nici o lectura despre aceasta odihna despre care vorbiti dumneavoastra. Din contra, sfintii nostri ne indeamna sa nu cautam niciodata mingierea spirituala si niciodata sa nu facem rugaciunile cu acest scop.

Referitor la filmuletul de pe youtube: daca dumneavoastra considerati aceea o dovada serioasa atunci eu ma indoiesc asupra obiectivitatii dumneavoastra cu privire la acest subiect.

grasu77 15.02.2012 13:35:52

Citat:

În prealabil postat de florin1966 (Post 429729)
...cultul fecioarei maria si sfintei cruci are radacini inca din perioada apostolilor pavel apostol nu se lauda cu crucea?????

Citeste epistolele Sfintilor Apostoli si spune cate referiri la Maica Domnului gasesti. Eu nu am gasit nici una macar.

Cat priveste crucea, apostolul Pavel facea referire la jertfa lui Hristos nu la vreun obiect sau la vreun semn (vezi 1 Corinteni 1:17-31). In tot Noul Testament nu apare nimic despre inchinarea la un obiect sau facerea semnului crucii. Acestea nu fac parte din credinta crestin-apostolica.

florin1966 15.02.2012 13:38:16

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 429738)
Citeste epistolele Sfintilor Apostoli si spune cate referiri la Maica Domnului gasesti. Eu nu am gasit nici una macar.

Cat priveste crucea, apostolul Pavel facea referire la jertfa lui Hristos nu la vreun obiect sau la vreun semn (vezi 1 Corinteni 1:17-31). In tot Noul Testament nu apare nimic despre inchinarea la un obiect sau facerea semnului crucii. Acestea nu fac parte din credinta crestin-apostolica.

de ce ?nu vrei tu?sau nu-ti convine?

Profetul de carton 15.02.2012 13:40:58

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 429737)
Daca va referiti la odihna in duhul, nu stiu de unde ati scos-o si in ce consta.

nu e inventia mea, e a diavolului

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 429737)
Referitor la filmuletul de pe youtube: daca dumneavoastra considerati aceea o dovada serioasa atunci eu ma indoiesc asupra obiectivitatii dumneavoastra cu privire la acest subiect.

luati legatura cu grupul carismatic din Biserica Italiana sau Biserica Sfanta Cruce din Bucuresti, si va veti convinge de existenta acestor fenomene, daca filmul in care cei care primesc blessingul pica pe spate nu va convinge.

florin1966 15.02.2012 13:41:08

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429732)
Da, pesemne că de aceea nu "a-m" ajuns preot. Lămuriți-mă dv, deci: există sau nu există exemple de cult marian în Pateric ?



Și dacă se laudă cu crucea, asta înseamnă cultul Sfintei Cruci ?

nu te pot lumina cat timp nu vrei sa te luminezi...da inseamna cult!!!!:18:

Profetul de carton 15.02.2012 13:42:40

domnule "gras", lasati-o va rog pe Maica Domnului, aici discutam de fenomenul carismatic; multumesc.

florin1966 15.02.2012 13:48:46

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429743)
domnule "gras", lasati-o va rog pe Maica Domnului, aici discutam de fenomenul carismatic; multumesc.

cand nu mai au argumente faulteaza sau dau inapoi si "schimba subiectul"

nutucutu 15.02.2012 13:58:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429741)
1.nu e inventia mea, e a diavolului
2.luati legatura cu grupul carismatic din Biserica Italiana sau Biserica Sfanta Cruce din Bucuresti, si va veti convinge de existenta acestor fenomene, daca filmul in care cei care primesc blessingul pica pe spate nu va convinge.

1. Nu intru in polemica cu dumneavoastra. Pretentiile dumneavoastra referitoare la cunoasterea diavolului si a manifestarilor Duhului Sfint nu au legatura cu o dorinta sincera de a cunoaste ce inseamna miscarea de reinoire carismatica.
2. Nu am de ce sa iau legatura cu nici un grup carismatic; imi e de ajuns ca am inteles ce inseamna aceasta miscare in conceptia Bisericii Catolice. Manifestarile particulare ale unora nu ma intereseaza; este treaba Bisericii sa gestioneze ceea ce ii apartine. Dupa cum vi s-a mai spus, niste manifestari oarecare ale unor oameni nu au legatura cu ceea ce ne invata Biserica Catolica despre Duhul Sfint si despre aceasta miscare. Sinteti setat pe o idee si nu renuntati la ea. Sa fiti sanatos.

Mihnea Dragomir 15.02.2012 15:41:44

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429735)
iar ceea ce este nou, caderea pe spate, rasul si alergatul prin biserica, scuzati-ma, dar nu cred ca sunt de la Dumnezeu, deoarece nu zidesc absolut cu nimic si seamana pana la identificare cu un comportament de posedat demonic.

Nici eu nu cred că sunt de la Dumnezeu. Dar este doar o părere a mea personală, nu am certitudine absolută. Ceea ce știu în mod absolut sigur este că te poți mântui și fără bâțâituri charismatice, din moment ce atâția oameni s-au mântuit fără acestea. Mai știu că mie nu mi se potrivește acest mod de practicare a credinței. Atât, îmi ajunge.

Mai departe, eu nu m-aș aventura să spun că acestea sunt comportamente de posedat. Cum să spun ? Nu au anvergura necesară, ca să zic așa. Te poți da cu spatele de pământ cât vrei, nu e destul ca să fii posedat. Ca regulă generală, posesia demonică are semnele ei obiective, despre care am scris mai în detaliu în topicul dedicat ("Grade, tipuri și semne ale posesiei demonice") și despre care mai bine decât am făcut-o eu scrie în Evanghelie. "Autosugestie" mi se pare un termen mai adecvat.

Profetul de carton 15.02.2012 16:17:38

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429771)
Mai departe, eu nu m-aș aventura să spun că acestea sunt comportamente de posedat. Cum să spun ? Nu au anvergura necesară, ca să zic așa. Te poți da cu spatele de pământ cât vrei, nu e destul ca să fii posedat.

dar ce/cine credeti ca produce acele convulsii, lesinuri, tremuraturi, vorbiri in limbi? ele nu pot avea cauze pur fizice, sau daca pot avea cauze fizice, enumerati acele cauze! eu nu am lesinat niciodata in viata mea, desi am trecut prin situatii de criza, stau si ma intreb, daca merg la carismatici si lesin, cazand pe spate, eu sa fiu de vina? nu as crede! e clar ca am primit o influenta straina.

florin1966 16.02.2012 12:09:13

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429777)
dar ce/cine credeti ca produce acele convulsii, lesinuri, tremuraturi, vorbiri in limbi? ele nu pot avea cauze pur fizice, sau daca pot avea cauze fizice, enumerati acele cauze! eu nu am lesinat niciodata in viata mea, desi am trecut prin situatii de criza, stau si ma intreb, daca merg la carismatici si lesin, cazand pe spate, eu sa fiu de vina? nu as crede! e clar ca am primit o influenta straina.

duhul sfant nu se manifesta prin lesin tremurat si alte bolboroseli .la cincizecime apostolii nu s-au manifestat asa ci au fost coerenti chiar daca unii credeau ca sunt beti nu pentru ca se manifestau ci fiindca nu-i intelegeau .adunarile carismatice nu fac decat teatru pentru a impresiona si uneori sunt chiar manifestari ale altor duhuri care invata cum sa faca cei ce vor sa urmeze

Profetul de carton 17.02.2012 17:43:19

Vestea divortului lui Benny Hinn este deja desueta; nici chiar la vremea ei nu a impresionat prea multa lume. Omul a maltratat Evanghelia lui Cristos in fel si chip, ca adaugarea unui divort la CV devine o simpla ciresica pe tort, un condiment care sa mai trezeasca putin perceptia noastra asupra unui personaj care devenise anost, intrat in conul de umbra al monotoniei carismatice. Caderile pe spate si "vorbele sale pline de duh" nu mai impresioneaza ca in trecut. Ce sa mai inventezi, ce sa mai aduci pe tapet pentru a face lucrarea cat mai interesanta si pt a stoarce lacrimile (dar mai ales buzunarele) fraierilor?
Despartirea de nevasta l-a pus pe Benny in situatia de a da explicatii adeptilor sai, cu privire la viata sa de familie. In plus, dezvaluirea cu privire la relatia sa romantica cu Paula White, pastoreasa si teleevanghelista la randul ei (si divortata!), va da o aroma si mai speciala misiunii sale.
Divortul nu mai este demult o problema morala serioasă prin bisericile americane.

Vreau sa atrag atentia asupra unui aspect care mi s-a parut revoltator in legatura cu divortul lui Benny Hinn si aventurii cu acea carismatica Paula White, si anume declaratia sa oficiala !

“Vreau ca voi, dragii mei parteneri, să știți că nu a fost vorba de nici un fel de imoralitate, nici în viața mea, nici în viața Suzannei … niciodată! Amândoi ne-am păstrat viețile curate și am fost în totalitate dedicați unul altuia pentru treizeci de ani de căsnicie. Amândoi ne-am păstrat legământul cu Dumnezeu trăind curați înaintea Lui …”

stiti ce spune Benny aici? ca este posibil ca doi crestini exemplari, care se inteleg f bine, sot si sotie, totusi sa divorteze!
Deci divortul lui Benny Hinn este primul din istorie care se intampla in urma curatiei morale a partenerilor !


Un al doilea aspect este reflectat in aceasta declaratie:

“Vreau ca voi, partenerii mei, să știți … voi prețioșii mei parteneri în această lucrare, să știți că voi continua, repet, voi continua … predicând Evanghelia [ se aud niște “Praise the Lord”, bine inserate în fundal ], rugându-mă pentru bolnavi, cum am făcut-o în treizeci și șase de ani de lucrare [cineva zice “Right!”]și nu voi da voie nici unui lucru să mă încetinească sau să mă oprească …nimic nu mă va opri din predicare [“Yes, God!”] … dedicarea mea către prețiosul meu Domn Isus este pentru totdeauna și nimic nu va schimba asta …”

deci, acest nerusinat, dupa ce ca divorteaza din motive nebiblice, el insusi este prins fiind fotografiat cand se plimba cu Paula White prin Roma, fiind cazat cu aceasta in aceeasi camera de hotel sub un nume fictiv (David Solomon) nu inceteaza cu misiunea sa!
nimic, dar chiar nimic, nu-l va opri pe acest om din lucrarea lui!
de aici ne dam seama ca acest om nu a lucrat niciodata cu Duhul Sfant, care intotdeauna se departeaza de pacatosul nepenitent.

Mihnea Dragomir 17.02.2012 19:17:14

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430254)
cand se plimba cu Paula White prin Roma, fiind cazat cu aceasta in aceeasi camera de hotel sub un nume fictiv (David Solomon)

Chiar David Solomon ?? E tare, domnule! Deși, având în vedere că Solomon a eșuat în idolatrie și vrăjitoreală, numele de împrumut i se potrivește.

penticostalul 18.02.2012 11:19:51

Vai de mine! Tatelor, ce tare e! Simt ca mor de placere cand aud asa vesti picante si proaspete... :35:
Nu s-a cazat la hotelu ala si vreun preot pedofil? Stiti ceva?

P.S - A.R.F.F.F.U. (Astept raspuns foarte foarte foarte urgent)

Profetul de carton 18.02.2012 12:10:27

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 430283)
Chiar David Solomon ?? E tare, domnule! Deși, având în vedere că Solomon a eșuat în idolatrie și vrăjitoreală, numele de împrumut i se potrivește.

Benny Hinn "sneaked off" with Paula White for a "romantic trip to Rome."
Benny Hinn and Paula White were photographed holding hands, as they walked out of the "five-star Hotel Hassler" and down a street.
On July 13, Benny Hinn checked himself into a "presidential suite under a false name."
Benny and Suzanne Hinn are separated, but are not divorced.
Benny Hinn and Paula White "spent three nights" at the Hotel Hassler, where "Hinn checked in as David Salomon."



http://www.christianresearchservice.com/BHinn42.htm

cum e posibil sa fii un vas de lucru, in timp ce mergi cu sotiile altora, tu insuti fiind casatorit, sa te cazezi departe de ochii lumii sub un nume fals? (daca nu avea ceva de ascuns, nu se caza sub nume false ci folosea numele sau) sau sa divortezi in conditiile in care tu insuti recunosti ca sotia nu te-a inselat?!

pe banii cui si-a cumparat Benny Hinn avion? (si Domnul spunea ca nu are unde sa-si plece capul), pe banii cui a mers in excursie la Roma ca sa preacurveasca? pe banii prostilor care vin si dau colecte la adunarile lui(numite pompos cruciade).
----------------------------------------------------------------------
la fel pot aduce ca exemplu pe Jimmy Swaggart, un mare lucrator penticostal la fel ca Benny Hinn, care a fost prins cand a mers la o prostituata, aspect recunoscut de el insusi!

Fenomele de la penticostali si carismatici sunt extrem de dubioase, cu acei oameni care lesina cazand pe spate, lucratorii lor sunt niste pacatosi notorii, mai avem nevoie si de alte dovezi ca miscarea aceasta de reinnoire carismatica este instrumentata de Diavolul??

iuliu46 18.02.2012 12:54:33

http://slaughteringthesheep.files.wo...ite-affair.jpg

Profetul de carton 18.02.2012 13:10:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 430419)

o poza vorbeste mai mult decat o mie de cuvinte.

ceea ce penticostalii de pe acest forum (si nu numai) nu stiu, este ca acest "fenomen religios", Benny Hinn, fratele lor din Assemblies of God, se duce frecvent la mormintele altor doua lucratoare de-ale lor, Aimee McPherson si Katherine Kuhlmann, pentru a primi "ungerea" Duhului Sfant de la aceste doua lucratoare (ar mai fi de adaugat ca si K Kuhlmann a "furat" barbatul alteia) ---> deci Benny Hinn comunica cu mortii, nu stiu in ce masura colegii lui din Romania vor fi de acord cu aceasta practica! si nu stiu care crestin ar putea fi de acord cu aceasta "transmitere"de energie dintre doua spirite ale decedatilor si un om viu, care are tupeul fantastic sa se numeasca crestin si "vas de lucru", "profet" etc.

nu inventez eu, tot ce afirm este sustinut de probe:
http://www.pfo.org/bhnecro.htm
BENNY HINN’S
MOVE INTO NECROMANCY

Doriana 18.02.2012 13:15:07

Benny Hinn e un mascarici si un caz pierdut. Mi-e teama ca e prea tarziu sa mai fie salvat. Pacat insa de cei care ii cad in plasa.

Profetul de carton 18.02.2012 13:33:24

Haideti sa va mai fac o dezvaluire. Multi penticostali se delimiteaza de Benny Hinn (desi omul e penticostal cu acte in regula) si isi pun increderea in alti evanghelisti (mai moderati, care nu fac atata circ, nu etaleaza atata avere, totusi in principiu efectueaza acelasi gen de lucrare, cu caderi pe spate si lesin "in duhul"), cum ar fi Reinhard Bonnke (care este extrem de popular printre penticostali). Acest individ a venit si in Romania la Timisoara, strangand pe stadion o multime de penticostali, a fost prezent chiar si Pavel Rivis Tipei, starostele de frunte al penticostalilor. Ce vreau sa spun? ca in timp ce acesti penticostali il blameaza pe Benny Hinn (desi majoritatea penticostalilor il admira) totusi il considera pe Reinhard Bonnke ca fiind un lucrator autentic. CE NU STIU EI! Acestia doi, Reinhard Bonnke si Benny Hinn sunt prieteni la catarama! anul trecut au facut Revelionul impreuna. Asa ca, ori amandoi sunt de la Domnul ori amandoi sunt niste inselatori, lucrand cu duhuri amagitoare. Apostolul Pavel sau alt apostol nu au avut legaturi cu acei "profeti" si apostoli "nespus de alesi" din timpul lor - cum ar putea sa aiba, doar apostolii Domnului aveau cu adevarat Duhul Sfant, darul deosebirii duhurilor si nu puteau fi pacaliti incat sa intretina relatii de prietenie, amicitie, fratietate cu lucratori falsi - 2 Corinteni 11:13 (acesta e versetul meu preferat, de fiecare data cand il citesc, ma unge pe suflet). Stiu ca Pavel, care a scris asta, ar aproba lupta mea pe toate fronturile contra acestor mincinosi inselatori care se prefac in lucratori ai Domnului, numai ca vedeti bine ca nu pot face dezvaluiri ca imediat sare unul ca domnul "penticostal"care ma acuza ca hulesc Duhul Sfant (asta pt ca sunt din aceeasi tulpina, au acelasi tata).

http://www.youtube.com/watch?v=B8jIJcKl700

Doriana 18.02.2012 14:07:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430425)
Stiu ca Pavel, care a scris asta, ar aproba lupta mea pe toate fronturile contra acestor mincinosi inselatori care se prefac in lucratori ai Domnului, numai ca vedeti bine ca nu pot face dezvaluiri ca imediat sare unul ca domnul "penticostal"care ma acuza ca hulesc Duhul Sfant

Saracul de tine... Ce sa-i faci, nici un prooroc nu e pretuit in patria lui. Important e ca sf ap Pavel te aproba. Ce zicem noi, astia mici, chiar nu conteaza...

Patrie si Credinta 18.02.2012 22:22:10

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 427776)
Pe forumuri neoprotestante hulesti ortodocsii si pe preotii lor, facandu-i inchinatori la idoli si spunand ca ar trebui sa-si dea demisia ca sa iasa oamenii din invataturile ortodoxe pagane.
Acum esti pe un forum ortodox si vorbesti de rau penticostalii caci doresti ca oamenii sa iasa din bisericile penticostale.
Scopul tau este sa scoti oamenii din biserici. In schimb nu oferi nici o alternativa, nici o biserica nu e buna pentru tine.


Tu vrei doar sa darami, dar nu zidesti nimic in loc si nu nu oferi nici o solutie mai buna: ai acumulat multa ura si acum o reversi peste tot si toate. Nimeni nu e bun, toti sunt gresiti, toate bisericile sunt false, numai invatatura ta straluceste ca o lumina peste veacuri; o invatatura a urii si respingerii, venita din duhuri de ura si respingere si imbracata in staniolul religiozitatii si interesului pentru binele semenilor. Dedesubt e insa vechiul si mereu problematicul sarpe.

Ai mers o vreme printre penticostali, ti-ai incalzit sufletul in BP si te-ai bucurat in lumina. Apoi ai devenit vrajmas si ai uitat tot binele. Ai semanat ani de-a randul ura si acum te scalzi in ceea ce ai semanat; caci tot mai multa ura se intoarce inapoi spre tine. Fiindca ce seamana omul aceea va si secera.

E clar ca nu-ti dai inca seama, dar campania ta contra penticostalilor devine reclama cand este facuta de un asemenea personaj. Asa ca, " Ceea ce faci, fă mai curând. " (Ioan 13:27) . Lumina ta paleste pe zi ce trece.

ai putea da un link asupra acelor afirmatii din acele forumuri neo-protestante(asa ca sa vad cu cine vorbim)

AndreiM 18.02.2012 23:10:45

Ati citit scrierile Parintelui ( Sfantu pentru mine ) Serafim Rose asupra miscarii de reinnoire carismatica?

Doriana 18.02.2012 23:23:43

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 430521)
ai putea da un link asupra acelor afirmatii din acele forumuri neo-protestante(asa ca sa vad cu cine vorbim)

Desigur. Iti voi da pe privat.

Mihnea Dragomir 18.02.2012 23:54:08

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 430541)
Ati citit scrierile Parintelui ( Sfantu pentru mine ) Serafim Rose asupra miscarii de reinnoire carismatica?

Nu. Ceva la liber, pe net ?

iuliu46 18.02.2012 23:59:13

www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Ortodoxia_si_religia_viitorului.pdf


Cred ca este vorba de cap VII din cartea aceasta.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului9.htm

Si aici e in engleza

http://www.fatheralexander.org/bookl..._rose_e.htm#n1

Mihnea Dragomir 19.02.2012 00:14:07

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 430557)
Cred ca este vorba de cap VII din cartea aceasta.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului9.htm

Interesant și instructiv. Aferim !

penticostalul 19.02.2012 00:50:29

Ce le-a mai zis-o Serafim Rose catolicilor carismatici! Aferim lui!
Si ce bine a mai zis-o si bisericii catolice in general, carismatici si necarismatici laolalta:
Biserica lui Hristos este acea Biserica ce dă har oamenilor;
iar în Apus, când Roma s-a despărțit de aceasta Biserică, harul acesta a fost pierdut.
Consider Romano-Catolicismul o încercare de a înlocui harul pierdut prin ingeniozitatea omeneasca
.
Dublu Aferim!

Pentru a echilibra si mai bine aferim-urile la adresa miscarii harismatice poate ar fi o idee sa se citeasca si opiniile Parintelui Profesor Eusebius Stephanou (un ortodox care, pentru mine, a fost un sfant) si ale cardinalului Suenens sau, de ce nu, chiar ale papei Ioan Paul al II-lea (poate fi de incredere chiar si pentru domnul MD: tocmai a fost beatificat de curând).

Mihnea Dragomir 19.02.2012 01:45:02

Domnule, nu tot ce zboară se mănâncă. De exemplu, în ceea ce îl privește pe fostul protestant Seraphim Rose, convertit la ortodoxism, adică la ceva infinit mai aproape de Adevărul care poate fi regăsit pe deplin numai în Biserica Catolică, faptul că nu cumpăr arriere-pensee-urile lui anticatolice, nu înseamnă că nu cumpăr produsele lui în general. În această privință, sunt înarmat cu știința deosebirii duhurilor cu care Biserica mă înarmează: anumite lucruri pot să le cumpăr chiar și de la budiști precum Mahatma Gandhi. Oamenii sunt diferiți: procente variabile de grâu și de neghină se află în toți.

iuliu46 19.02.2012 02:09:19

Off topic
http://www.catholicsource.net/abcbible.html

Uite aici o sa gasesti un citat din Luther si inca unul foarte bun: Cand scopul este comun atunci devii tovaras de drum cu celalalt.

Profetul de carton 19.02.2012 11:03:21

Caderea in transa la popoarele necrestine. (Koch)
in calatoriile mele misionare am avut posibilitatea de a intra in legatura cu crestini de la China Inland Mision. Discutam cateodata cu misionarii despre rascoala boxeurilor din anul 1900. Asa am aflat cã tinerii organizatori ai acestor rãsculati fãceau, în perioada lor de antrenament, exercitii de intrare în transã. Trebuiau sã spunã de câteva sute de ori fãrã pauzã o formulã scurtã, asemãnãtoare cu cea tibetanã –koan- sau cu exercitiile de meditatie transcendentalã, pânã ce ''zeii'' lor se îndurau de ei si-i fãceau sã cadã pe spate, rãmânând câteva minute în transã. Acest lucru trebuia sã le provoace o încãrcare psihicã cu forte sufletesti si fizice care sã-i poatã face puternici în luptã. Acest antrenament fãcea ca ei sã se umple cu duhuri rele, care apoi porunceau uciderea crestinilor. Era deci un botez cu duhuri.
În cartea „Moartea unui Guru“, fostul guru Rabindranath R. Maharaj a povestit despre experienta sa de convertire de la hinduism la Hristos. Acolo el scrie : ''Împlinisem abia treisprezece ani si deja împãrtãseam acel Shakti-Pat vestit între guru. Aceasta dovedea cã investirea mea era realã. Shakti este un alt nume al lui Kali, sângeroasa sotie a lui Shiva. Ea este zeita mamã a fortei. Eram încântat de a fi un canal de comunicare al ei.'' La sfârsitul cãrtii se gãseste o explicatie a denumirilor. Acolo despre Shakti-pat=lovitura cea usoarã, sunt scrise urmãtoarele: '' Asta înseamnã atingerea de cãtre guru cu mâna dreaptã a fruntii celui ce se roagã. Aceastã atingere are puteri supranaturale. Shakti este un cuvânt sanscrit care înseamnã putere, fortã. Prin actiunea Shakti-pat, gurul devine un canal de transmitere al puterii cosmice originare care stã la baza întregului univers. Aceastã putere este întruchipatã de Kali, sotia lui Shiva. Actiunea supranaturalã a lui Shakti prin atingerea unui guru poate sã-l arunce la pãmânt pe cel ce se închinã, sau el poate sã vadã o luminã puternicã si sã aibã o experientã misticã cum ar fi iluminarea, sau alta, psihicã''. Ceea ce se întâmplã cu Shakti-pat se aseamãnã cu cãderea pe spate a carismaticilor. Avem aici de a face de fapt cu un proces mediumnic si cu o pãtrundere a religiilor orientale pãgâne în crestinism.
L-am întrebat pe Rabi -asa e numit de prieteni- dacã vede o legãturã între Shakti pat si fenomenul ''Slain in the Spirit'' (lovit în duhul ). El a rãspuns afirmativ, spunând cã niciodatã nu s-a gândit sã califice cãderea pe spate drept o actiune a Duhului Sfânt.
E/202. Cu ani în urmã, m-am împrietenit cu un sef tânãr al tribului Vogai din Australia de vest. El mi-a spus cã tribul sãu are sase vraci care oricând pot intra în transã,vorbind în limbi si hotãrând anumite lucruri pentru trib. Când acest sef, numit Puwantjara, a devenit crestin a auzit pentru prima datã vorbirea în limbi la penticostali, a comparat-o imediat cu vorbirea în transã a vracilor.

-----------------------------------------------------------------

cunosc crestini care au mers la carismatici doar cu scopul de a le demonstra ca duhurile rele necurate de acolo nu au putere asupra lor, s-au lasat loviti peste frunte, si nu au cazut, ca ceilalti !

Profetul de carton 19.02.2012 11:12:16

prietenul nostru "osutafaraunu" o sa se supere, insa si Ellen White avea apucaturi "carismatice":



Mărturia pastorului adventist Isaac Wellcome

Isaac Wellcome, un pastor botezat de James White in 1844 si care era activ in Miscarea celei de-a doua veniri, scria:
"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămnt... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... la intalniri vorbea foarte vehement si repede pană cand cădea a pămant iar atunci, declară ea, i se arătau imagini minunate ale cerului si ale lucrurilor care se intamplau acolo. (Marion, Iowa: Advent and Sabbath Advocate, 1884), 4-6.)
Lucinda Burdick si Mary Bodge s-au alăturat lui Ellen Harmon pentru rugăciune intr-o după-amiază din 1845. Iată relatarea domnisoarei Burdick cu privire la ce s-a intamplat:
in timpul rugăciunii, deodată, Ellen Harmon a căzut rigidă la pămant. Domnisoara Bodge a trimis imediat după James White despre care spunea că e singurul care poate vorbi cu ea cand e in transă. Impreună cu multi altii, a venit in grabă si a inceput imediat să-i pună o grămadă de intrebări.

osutafaraunu 19.02.2012 11:38:43

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430611)
prietenul nostru "osutafaraunu" o sa se supere, insa si Ellen White avea apucaturi "carismatice

De ce să mă supăr? Ar trebui să mă supăr și pentru "apucăturile carismatice" ale lui Daniel, Ioan și ale altor profeți biblici...

Profetul de carton 19.02.2012 11:57:04

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430613)
De ce să mă supăr? Ar trebui să mă supăr și pentru "apucăturile carismatice" ale lui Daniel, Ioan și ale altor profeți biblici...

vreti sa spuneti ca profetii biblici au experimentat caderi pe spate (retineti, pe spate, nu in fatza intr-o atitudine de adorare! si constienti, Duhul Sfant nu-ti ia mintile), tremuraturi, vorbiri in transa?

osutafaraunu 19.02.2012 12:01:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430614)
vreti sa spuneti ca profetii biblici au experimentat caderi pe spate (retineti, pe spate, nu in fatza intr-o atitudine de adorare! si constienti, Duhul Sfant nu-ti ia mintile), tremuraturi, vorbiri in transa?

Nu vreau să spun... asta spuneți doar dumneavoastră. Profeții biblici n-au căzut nici pe spate (și care e problema dacă ar fi căzut? dumneavoastră n-ați căzut niciodată pe spate iarna?:39:), nici n-au vorbit în transă... La fel și Ellen White...

Profetul de carton 19.02.2012 12:03:28

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430615)
Profeții biblici n-au căzut nici pe spate nici n-au vorbit în transă.

corect, prin urmare experientele Ellenei White sunt de natura oculta, bine ca adventistii de astazi nu experimenteaza asa ceva!

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430615)
dumneavoastră n-ați căzut niciodată pe spate iarna?:39:),

asta e la misto?

osutafaraunu 19.02.2012 12:07:32

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430616)
corect, prin urmare experientele Ellenei White sunt de natura oculta, bine ca adventistii de astazi nu experimenteaza asa ceva!

De unde ați dedus că EGW ar fi căzut pe spate, ar fi vorbit în transă și ar fi avut convulsii și tremurături în timpul viziunilor ei (deci ar fi avut experiențe de natură ocultă în opinia dvs.)?

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430616)
asta e la misto?

Da, e la mișto... așa cum ați tratat și subiectul.

Profetul de carton 19.02.2012 12:26:46

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430617)
De unde ați dedus că EGW ar fi căzut pe spate, ar fi vorbit în transă și ar fi avut convulsii și tremurături în timpul viziunilor ei (deci ar fi avut experiențe de natură ocultă în opinia dvs.)?

din marturiile istorice ramase, dintre care unele le-am si postat cateva mesaje mai sus

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430617)
Da, e la mișto... așa cum ați tratat și subiectul.

asta e parerea dumitale, eu sunt convins ca lupta crestinului contra demonilor este un lucru extrem de serios.

osutafaraunu 19.02.2012 12:38:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430618)
din marturiile istorice ramase, dintre care unele le-am si postat cateva mesaje mai sus

Mărturia mincinoasă a saitului ellenwhiteexposed nu poate fi considerată "mărturie istorică". Și apoi, unde vedeți dumneavoastră acolo "cădere pe spate" cum o numiți?

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430618)
asta e parerea dumitale, eu sunt convins ca lupta crestinului contra demonilor este un lucru extrem de serios.

Păi atunci tratați subiectul cum se cuvine, nu superficial și nu amestecând-o pe EGW în ciorba grețoasă pe care le-o serviți penticostalilor de-o vreme încoace...


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:00:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.