Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cum pot ajuta într-o astfel de situație? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18145)

Monnis 13.10.2015 13:59:59

Cum pot ajuta într-o astfel de situație?
 
De curând, am aflat un lucru tare trist: mămica unui coleg al copilului meu a plecat din lumea aceasta. Ce este și mai trist, se pare că a fost decizia ei să plece.
Era o persoană tare plăcută, o simpatizam, ne-am întâlnit la serbările copiilor, zile de naștere, ședințe cu părinții... își iubea copilul, nu-mi pot explica o astfel de decizie, dar nu asta este problema...
Am vorbit cu câteva mămici, am dori să ne implicăm cumva, dar în afara faptului că putem strânge niște bani (cu care nici nu știm prea bine ce poate fi făcut, fiindcă partea materială nu pare a fi o problemă...), nu are nimeni deocamdată nici o idee concretă.
Cu privire la rugăciunea ce poate fi făcută o să vorbesc cu părintele, dar dacă aveți sugestii, sunt bine-venite.
Cum aș putea fi de folos într-o astfel de situație? Cum să-i spun copilului meu să-și ajute colegul? Ce ar putea ajuta?

Copacel 13.10.2015 14:15:47

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602856)
Am vorbit cu câteva mămici, am dori să ne implicăm cumva, dar în afara faptului că putem strânge niște bani (cu care nici nu știm prea bine ce poate fi făcut, fiindcă partea materială nu pare a fi o problemă...),

O inmormantare decenta avand doar strictul necesar,fara masa de dupa costa
cam 1300 de EURO.
Indifirent de partea materiala, ar fi bine daca ati putea participa in masura
in care puteti la aceste cheltuieli.

Baiatul proababil in urmatoarele saptamani va face depresie, acum este in stare de soc si nici nu realizeaza cele intamplate.Sa va ganditi la un psiholog pt el sau incerca sa-l prinzi in acelasi activitati cu fiul tau.Ii duci pe amandoi
in excursii, la teatru, etc, etc.Foarte important este sa nu creada ca este singur sau se simta singur.Asta dublata
de depresia cronica ce va urma, il poate impinge la un gest necugetat, in ideea ca vrea sa se duca dupa mama lui.

AlinB 13.10.2015 14:16:18

Pai elementul cheie in toata povestea asta ramane tatal.

AlinB 13.10.2015 14:17:44

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 602857)
O inmormantare decenta avand doar strictul necesar,fara masa de dupa costa
cam 1300 de EURO.
Indifirent de partea materiala, ar fi bine daca ati putea participa in masura
in care puteti la aceste cheltuieli.

Cu loc central sau cu un preot care il recomanzi tu si ia "doar" 1000 euro ?

Copacel 13.10.2015 14:20:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602860)
Cu loc central sau cu un preot care il recomanzi tu si ia "doar" 1000 euro ?

Nush ce e aia loc central ? Clarifica

AlinB 13.10.2015 14:26:04

Daca n-ai observat, omul e focusat pe sarcina sufleteasca a copilului, nu pe problemele materiale care le implica situatia creata.

Astea intr-un fel sau altul trec, insa trauma pe care a suferit-o copilul are dimensiuni pe care cineva ca tine probabil nici nu si le poate inchipui macar.

Copacel 13.10.2015 14:32:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602863)
Daca n-ai observat, omul e focusat pe sarcina sufleteasca a copilului, nu pe problemele materiale care le implica situatia creata.

Cheltuielile cu inmormantarea pot genera un stres in plus pe capul familiei.
De aceea este bine sa se participie la cheltuieli, daca efectiv se doreste o
mana de ajutor.

Monnis 13.10.2015 14:36:55

Vă mulțumesc, o să am în vedere sugestiile!
Băiatul merge la psiholog, știe că mamei i s-a făcut foarte rău și a plecat din lumea asta.

Monnis 13.10.2015 15:11:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602858)
Pai elementul cheie in toata povestea asta ramane tatal.

Păi aici e și dilema mea, pentru că va trebui să găsim o modalitate de a comunica și de a afla cum putem ajuta, fără să lezăm sau să sâcâim în vreun fel un om aflat într-o situație grea și pe care nici nu-l (prea) cunoaștem.

Copacel 13.10.2015 15:19:39

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602869)
Păi aici e și dilema mea, pentru că va trebui să găsim o modalitate de a comunica și de a afla cum putem ajuta, fără să lezăm sau să sâcâim în vreun fel un om aflat într-o situație grea și pe care nici nu-l (prea) cunoaștem.

Pai e simplu.Il intrebi daca are nevoie de ajutor material pt ca o inmormantare
costa.

Monnis 13.10.2015 15:33:43

Înmormântarea a avut loc cu două săptămâni în urmă, dar nu am știut. Tatăl a luat legătura cu una dintre mămicile din comitetul de părinți după tragicul eveniment, pentru a-și lăsa datele de contact. Rămâne să-i dăm banii în alt context, să vedem cum.

AlinB 13.10.2015 15:38:54

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602866)
Vă mulțumesc, o să am în vedere sugestiile!
Băiatul merge la psiholog, știe că mamei i s-a făcut foarte rău și a plecat din lumea asta.

Nu stiiu cat ajuta psihologul, are nevoie de prieteni in primul rand.
Si tatal deasemen + consiliere.

oitza ratacita 13.10.2015 22:05:06

Copilului ii va lipsi atentia si afectiunea, genul acela de atentie si afectiune pe care doar mama personala le poate oferi. Probabil, intr-o oarecare masura vor exista substitute din partea tatalui, a bunicilor, a matusilor ori a invatatoarei. E delicat sa discutam despre nevoile copilului, e cumplit ce se intampla in sufletul sau acum, in astfel de cazuri unii copii isi pot dezvolta ideea ca absenta/ “plecarea” mamei e din vina lor, sentimental culpabilizator avand repercursiuni grave. Dvs. ca persoane straine nu puteti face mare lucru deoarece nu puteti invada nesolicitati spatiul intim al copilului (mediul familial). Puteti insa sa discutati cu copiii dvs sa fie blanzi cu copilul, sa nu-l agreseze in niciun fel, sa fie afectuosi, prietenosi. Copilasii sunt extrem de cruzi si critici intre ei pana pe la 12-13 ani. Doamne fereste ca vreun parinte sa spuna acasa copilului personal ca mama colegului s-a sinucis. E clar ca la prima rafuiala intre copii, acestia ii vor “reprosa” fara sa gandeasca consecintele…
Rolul invatatoarei e extrem de important. Dansa va poate tine la curent referitor la evolutia emotionala si comportamentala a copilului.

Monnis 13.10.2015 23:34:32

Va multumesc; intr-adevar, trebuie mare grija si ce discutii pot surprinde colegii acasa. Este o situatie extrema, ma rog sa-l mangaie Dumnezeu cumva pe copil.

AlinB 14.10.2015 11:30:18

Invata-l pe copilul tau sa-i fie un bun prieten, sa fie cat mai atent cu el fara sa-i puna cumva intrebari nepotrivite, sa se joace impreuna ,etc.
Pana la urma ce varsta au copiii?

Monnis 14.10.2015 11:58:45

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602915)
Invata-l pe copilul tau sa-i fie un bun prieten, sa fie cat mai atent cu el fara sa-i puna cumva intrebari nepotrivite, sa se joace impreuna ,etc.
Pana la urma ce varsta au copiii?

Au 9-10 ani, clasa a IV-a. Copiii se inteleg bine, sunt amici, in acelasi cerc de prieteni.

antoniap 14.10.2015 19:01:00

Copilul trebuie incurajat sa mearga la biserica. Se pot uni mai multi prieteni sa se intalneasca acolo. Copilul trebuie sa stie ca trebuie sa se roage pentru mama lui. Pur si simplu. Asta il va mangaia mult. ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine si pe mama mea X". - este o rugaciune simpla care-i va aduce mangaiere si nu va cadea prada depresiei daca o va spune. Indiferent care a fost cauza mortii mamei, copilul trebuie sa fie indrumat pe o cale mantuitoare. Pe drumul mantuirii, Maica Domnului ne e mama, iar Iisus Hristos ne e tata.

Monnis 14.10.2015 23:22:49

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 602920)
Copilul trebuie incurajat sa mearga la biserica. Se pot uni mai multi prieteni sa se intalneasca acolo. Copilul trebuie sa stie ca trebuie sa se roage pentru mama lui. Pur si simplu. Asta il va mangaia mult. ,,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine si pe mama mea X". - este o rugaciune simpla care-i va aduce mangaiere si nu va cadea prada depresiei daca o va spune. Indiferent care a fost cauza mortii mamei, copilul trebuie sa fie indrumat pe o cale mantuitoare. Pe drumul mantuirii, Maica Domnului ne e mama, iar Iisus Hristos ne e tata.

Aveti dreptate, Dumnezeu poate aduce mangaiere acestui copil greu incercat. O sa vorbesc si cu doamna de religie sa il sprijine astfel incat sa se apropie de biserica.

Copacel 14.10.2015 23:28:30

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 602930)
O sa vorbesc si cu doamna de religie sa il sprijine astfel incat sa se apropie de biserica.

Daca vrei sa ai rezultate concrete in acest sens, vorbeste-i cu plicul si nu cu
gura.

AlinB 14.10.2015 23:38:22

Plicul cu ce?

Copacel 15.10.2015 08:12:20

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602932)
Plicul cu ce?

Plicul cu bani.Ca nimeni nu munceste gratis.

CristianR 15.10.2015 11:02:43

Rezultă că, dacă voi fi beneficiarul unora dintre sfaturile tale, va trebui să-t›i expediez un astfel de plic?

Copacel 15.10.2015 13:10:42

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 602947)
Rezultă că, dacă voi fi beneficiarul unora dintre sfaturile tale, va trebui să-t›i expediez un astfel de plic?

Rezulta ca una este sa dai un sfat si alta este sa te impici efectiv in viata
altuia.
Ca asa la sfaturi oricine este bun."Sa faci aia, sa faci aia si aia aia".
"Nu ai voie aia, aia, aia,aia".Asa si ? Astea-s sfaturile.
Daca insa vrei sa te impici efectiv in viata unei persoane sa ai grija de ea,
asta necestita timp si energie si cineva trebuie sa-ti remunereze acel timp si
energie.Adica bani.

Mai exista o chestie care se apropie de spui tu acolo ( i se spune consultanta).Nu conteaza domeniu.Adica sfaturi
contra bani.Desi pare asa, de fapt este timp contra bani si platesti timpul pe care acea persoane il aloca ca sa
vb cu tine.
Uneori merita costurile (diagnostic la medic, consultanta in afaceri, etc) alterori nu merita deloc(psiholog, terapie
feng-shui, custode muzee, ghid turistic).Intelegi tu.

AlinB 15.10.2015 13:58:10

Ca ai handicapuri suflestesti evidente si destul de grave pe partea afectiva, hai treaca mearga, toti avem cate ceva.

Dar esti teribil de incoerent.
Mai intai spui ca omul trebuie ajutat cu bani, nu cu sfaturi, deschidere, prietenie, etc.

Pe urma iti justifici pozitia cu argumentul ca ala care ofera sfaturi trebuie renumerat.

Care e logica?

Copacel 15.10.2015 14:07:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 602955)
Ca ai handicapuri suflestesti evidente si destul de grave pe partea afectiva, hai treaca mearga, toti avem cate ceva.

Dar esti teribil de incoerent.
Mai intai spui ca omul trebuie ajutat cu bani, nu cu sfaturi, deschidere, prietenie, etc.

Pe urma iti justifici pozitia cu argumentul ca ala care ofera sfaturi trebuie renumerat.

Care e logica?

Logica e urmatoarea:
A doua parte a postului nu are legatura cu prima parte. A doua parte a postului meu explifica situatia in care se cere bani pt sfaturi.

In prima parte sugeram lui Monnis ca daca vrea cu adevarat sa faca o fapta
buna atunci "sa puna inima" si s-o faca.Mai pe scurt.Sa se duca la tanti
invatatoarea-profa de religie ( sau cum s-o chema ea) si sa-i zica:
"Ajuta-l pe baiatul ala se treaca peste probleme " si apoi ii da plicul cu bani.
(adica platesc eu pt acest ajutor).

Stii, exact cand bagi plicul in buzunarul chirurgului.Acum mai ai dileme de
logica sau iti trebuie un consult specializat in acest sens ?

Fie tu ai inteles perfect ce am spus inainte si faci teatru eftin(din cauza rautatii native probabil) fie tu ai probleme
grave cu IQ-ul ala.
Indiferent, putin imi pasa.Probleme tale, nu ale mele.

CristianR 15.10.2015 14:28:20

Lentila prin care privești lumea, sub toate aspectele ei, este un ban. Încearcă alți ochelari!


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:45:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.