Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Basescu- Unsul lui Dumnezeu! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7768)

andreicozia 07.12.2009 20:11:53

Basescu- Unsul lui Dumnezeu!
 
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !

glykys 07.12.2009 20:16:32

Andrei, imi spui si mie cine l-a uns pe Basescu? Vreun patriarh, episcop sau papa? Una e sa iti iei puterea de la Dumnezeu (prin intermediul Bisericii), alta e sa iti iei puterea de la oameni...

andreicozia 07.12.2009 20:28:13

Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.

glykys 07.12.2009 20:34:05

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 188816)
Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.

Deci si Hitler tot de la Dumnezeu! Si Ceausescu la fel... Nu vreau sa polemizam, oricum,ne meritam soarta, asta e sigur. Daca am fi fost mai luminati in decursul istoriei, nu ajungeam in acest punct. Dar sa ii dam Cezarului ce e al Cezarului....

andreicozia 07.12.2009 20:39:00

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188818)
Deci si Hitler tot de la Dumnezeu! Si Ceausescu la fel...

Paradoxal, dar adevarat
Eu unul sunt convins! daca nu ar fi fost scris, ma indoiam si eu.

Pina si conducerea din casele noastre - Parintii - tot Dumnezeu ti-i da, si tot ei au obligatia sa FACA TOT CE LE STA IN PUTERE sa previna pacatele copiilor. Ce nu pot sa dovedeasca nu mai este vina lor.

Doriana 07.12.2009 21:00:43

Si stapanirile rele sunt ingaduite de Dumnezeu pentru a pedepsi pacatul si a face oamenii sa-L caute pe El. Caci omul obisnuieste sa se indeparteze de Dumnezeu cand ii e bine si sa se apropie de El numai cand e in stramtorare.

Isaia 47:4 Zice Izbăvitorul nostru; Domnul Savaot este numele Lui, Sfântul lui Israel!
5 „Stai tăcută și mai la întuneric, fiică a Caldeilor, nimeni nu te va mai chema pe tine stăpâna regatelor”.
6 Mâniat am fost pe poporul Meu, pângărit-am moștenirea Mea și am dat-o în mâna ta. Dar tu n-ai avut milă și asupra bătrânului ai apăsat cu jug greu.

Ieremia25:9 Iată, ... voi trimite la Nabucodonosor, regele Babilonului, robul Meu, ca să le aducă împotriva acestei țări și a locuitorilor ei și împotriva tuturor neamurilor dimprejur pe care le voi pustii, le voi înspăimânta, le voi face de râs și de ocară veșnică.

cristiboss56 07.12.2009 21:19:46

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 188809)
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !

Întoarcem , pe zi ce trece , spatele lui Dumnezeu și drept dovadă este și acest nou subiect împuțit de topic , unde politica a sucit mințile într-a tât , încât credința e pe locul secund , dacă nu mult mai rău. Chiar nu mai avem nimic cu folos a discuta ? Nu, nu cred . . . !

Traditie1 07.12.2009 21:25:59

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 188816)
Este scris ca: ORICE putere conducatoare este de la Dumnezeu!
La urma urmei si prin Biserica tot prin si de oameni este ales.

Aiureli. O gramada de dictatori si alte bestii sunt conducatori si nu trebuie respectati. Base nu e dictator ci doar un om degenerat de la alcoolism si un mincinos patologic fara demnitate.

Cu frauda sau fara frauda, daca nu va fi Geoana presedinte am ratat sansa unui om echilibrat si rafinat.

andreicozia 07.12.2009 21:47:51

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 188840)
Aiureli. O gramada de dictatori si alte bestii sunt conducatori si nu trebuie respectati. Base nu e dictator ci doar un om degenerat de la alcoolism si un mincinos patologic fara demnitate.

Cu frauda sau fara frauda, daca nu va fi Geoana presedinte am ratat sansa unui om echilibrat si rafinat.


Prin tine vorbeste democratia prost inteleasa, Andrei. In schimb in dictatura fi sigur ca ai fi fost NEVOIT sa respecti pe oricine s-ar fi perindat pe la putere. Nu insa sa-l si urmezi in ceea ce face.

In orice caz imi pare rau ca lucrurile s-au inrautatit Cristi, te inteleg...
Cunosc multa lume care s-a dus la vot in mod special pentru ca acest individ sa nu iasa...si tot degeaba

antoniap 07.12.2009 21:57:19

Daca avem conducatorii pe care-i avem inseamna ca starea noastra duhovniceasca e jalnica. In primul rand trebuie sa vedem starea duhovniceasca a neamului romanesc. Nu cumva L-am suparat pe Dumnezeu prea tare? Daca Dumnezeu ingaduie astfel de stapaniri inseamna ca acesta e un semnal de alarma si un indemn serios la pocainta. E clar ca in aceste vremuri nu putem sa ramanem doar caldicei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:58:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.