Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8154)

adelin 16.01.2010 13:50:43

Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie?
 
Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti :103: Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Ioana-Andreea 16.01.2010 13:59:06

eu as pune o intrebare.Daca nu iti pui cip,dar o persoana care are chip iti da de mancare,e pacat sa primesti de la ea,ea avand cip...?

Ioana-Andreea 16.01.2010 14:00:05

cred ca ar trebui sa se organizeze niste comunitati,sa stea toti credinciosii pribegi pe undeva,dar mai multi.

adelin 16.01.2010 14:01:53

Se spune ca cei ce vor primi cipul, nu vor mai gandi ei, ci vor gandi altii pentru ei. astfel, nu vor da de mancare la crestini, pentru ca ce-i ce-i vor conduce, cei ce vor trage de sfori, se vor ocupa de aceasta problema :46:

caliyo 16.01.2010 14:21:38

Eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.

Ioana-Andreea 16.01.2010 14:50:05

Citat:

În prealabil postat de caliyo (Post 201220)
eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. Cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.

:12::12::12:

adelin 16.01.2010 15:20:26

Este foarte trist. Si nu stiu de ce, sa sta prea mult cu mainile in san:107::106: :46:

andrei_im 16.01.2010 15:30:33

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201202)
"Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

ce vom face? ne vom bucura ca Il avem pe Hristos! si nu doar atunci, mereu ar trebui sa facem asta. Lupta impotriva lui Antihrist a inceput chiar in momentul Intruparii. si acum suntem pribegi, suntem atacati din toate partile de vrajmas, dar nadajduim ca ne va ajuta Dumnezeu. cand va veni vremea sa pribegim in sensul literal al cuvantului nu stiu cum va fi, dar ne va da Dumnezeu o portita. cred ca ne vom aduna cat mai multi, pentru a putea supravietui. oricat de infricosator ar suna, cred ca va fi o vreme de mare bucurie. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

zaharia_2009 16.01.2010 16:24:11

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201202)
Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti :103: Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale din profil si un minim de informatie si de bun simt nu esti prea departe de pustii smecherasi dornici doar de navigare in defavoarea lucrurilor serioase si de substanta. Profilul este cartea ta de vizita cu care te prezinti in ,,comunitate" si voiesti sa ne vorbesti dar din postura de... ,,nimeni". Acesta este un forum ortodox iar duhul ortodoxiei nu inseamna in primul rind ,,conversatie" cauzata de starea de ,,nevorbit" ci de a ne folosi unul de altul spre mintuire . Tu cine esti ?

adelin 16.01.2010 16:27:17

Pentru Andrei_im
Foarte frumoase cuvinte. Chiar m-am incurajat din ele.
Acestea sunt probleme pe care trebuie sa le discutam cat mai des. Sunt probleme pe care trebuie sa le dezbata posturile de televiziune, fara sa se lase duse cu presul de care ONU sau alte organizatii ale "drepturilor omului" care dafapt prin initiativele lor calca toate drepturile si readuc acea pribegie din vechime, acea persecutie ce a fost in vremea primara. Pe ei de ce nu-i ia nimeni la bani marunti??? Pentru ca ei sunt judecatorii, ei sunt inculpatii, ei isi dau drepturi si libertati. NOI??? Asa cum zici si tu, il avem pe DUMNEZEU!!!

adelin 16.01.2010 16:37:00

Zaharia a spus:
"Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale". Se pare ca pentru tine este mult mai important sa-mi postez cartea de identitate pe internet, decat sa scriu importiva inrobirii omenirii. Evident, nu pot pune pentru ca sunt si eu la randul meu o persoana publica, o perisoana cu dreptul la anonimat pe forum, cum sunt sute de forumisti care nu-si pun niciun fel de date publice. Este important ca discutam ceea ce trebuie, nu cum spui, ca trebuie sa-mi pun datele.
Era in egipt un parinte si i-a venit un ucenic. Dupa cativa ani, timp in care ucenicul sau i-a slujit cu desavarsire, s-a ivit sa vina cineva in vizita la ei. Si l-a intrebat pe AVVA de ce nu i se adreseaza ucenicului pe nume? Si avva, lacrimand, i-a spus ca nu stie cum il cheama, pentru ca ei s-au ingrijit de mantuire si de buna vietuire, nu de date personale. Daca Ortodoxia ar fi un mediu in care am face conferinte cu auto-biografii si date din buletin, nu ar mai fi vreme sa vorbim despre cele necesare mantuirii. Si eu daca incep sa vorbesc despre cine sunt si ce activitate am, s-ar face zeci de topice, si tot nu am termina. Eu nu sunt interesat de identitatea ta. Nici acum nu am fost interesat sa intru pe profilul tau sa vad cine esti. Vad ca scrie Zaharia, si atat ma intereseaza; ca pe viitor, cand imi scrie cineva ceva, sa stiu ca este Zaharia sau altcineva. E sunt Adelin pentru tine si asta nu conteaza prea mult. Sa vorbim despre cele necesare sufletelor noastre, nu despre cele vremelnice. Eu daca mor maine, ti-a folosit ca m-ai cunoscut? Nici mie! Dar mi-ar folosi daca as dobandi ceva folositor de la tine.:103:

zaharia_2009 16.01.2010 16:39:29

Citat:

În prealabil postat de caliyo (Post 201220)
Eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.

Nu va alintati si nu va inginati cu ispititorul pt. ca cel ce face asemenea de el are parte . Sa aveti vesnic in minte si in inima martirajul Sf. Martiri Brincoveni si sa nu uitati ca Matei(as) ,cel mai mic fiu al domnitorului avea putin peste 12 ani la jertfire . Conform poruncii voievodului sfetnicul Ianache si-a pus primul capul pe butuc ca sa incurajeze pe cei tineri iar Voda a stat alaturi de fiecare fiu al sau , tot pt. intarire, ajungind ultimul . Ceea ce a simtit el, voda , vazindu-si fii retezati de pagin (satana) numai el ne va putea spune cind in trecerea cea de 6 zile prin rai il vom intilni. Dar Preacurata i-a asteptat pe toti (caci in ziua Ei era) ca sa le duca sufletele curate de mucenici inaintea celui pe care L-au cautat de fapt. Ce a simtit doamna Marica stiind ce se intimpla cu copii si sotul ei la Istambul ... iarasi nu vom putea sti decit cind ne vom intilni cu ei ! Modele de lupta avem, in traditie lupta tare este des intilnita ... dar istoria consemneaza si multi lapsi. Acestia vor fi aceia carora Hristos le va spune : ,,... plecati de la mine blestematilor in vocul cel vesnic pt. ca nu va cunosc "
Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere ca la vremea socotita sa putem marturisi drept.

andrei25 16.01.2010 16:40:32

...
 
Citat:

În prealabil postat de Ioana-Andreea (Post 201205)
eu as pune o intrebare.Daca nu iti pui cip,dar o persoana care are chip iti da de mancare,e pacat sa primesti de la ea,ea avand cip...?

Dar daca acei oameni care vor avea cip, vor voi sa dea de mancare la oameni care nu au cip, nu vor putea sa faca asta, pt ca nu vor fi lasati.

adelin 16.01.2010 16:42:45

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201259)
Dar daca acei oameni care vor avea cip, vor voi sa dea de mancare la oameni care nu au cip, nu vor putea sa faca asta, pt ca nu vor fi lasati.

Exact! Cum am spus, vor gandi altii pentru ei, adica aceia care vor sta in fata computerului si vor da comenzi.:46:

zaharia_2009 16.01.2010 16:44:32

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201255)
Zaharia a spus:
"Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale". Se pare ca pentru tine este mult mai important sa-mi postez cartea de identitate pe internet, decat sa scriu importiva inrobirii omenirii. Evident, nu pot pune pentru ca sunt si eu la randul meu o persoana publica, o perisoana cu dreptul la anonimat pe forum, cum sunt sute de forumisti care nu-si pun niciun fel de date publice. Este important ca discutam ceea ce trebuie, nu cum spui, ca trebuie sa-mi pun datele.
Era in egipt un parinte si i-a venit un ucenic. Dupa cativa ani, timp in care ucenicul sau i-a slujit cu desavarsire, s-a ivit sa vina cineva in vizita la ei. Si l-a intrebat pe AVVA de ce nu i se adreseaza ucenicului pe nume? Si avva, lacrimand, i-a spus ca nu stie cum il cheama, pentru ca ei s-au ingrijit de mantuire si de buna vietuire, nu de date personale. Daca Ortodoxia ar fi un mediu in care am face conferinte cu auto-biografii si date din buletin, nu ar mai fi vreme sa vorbim despre cele necesare mantuirii. Si eu daca incep sa vorbesc despre cine sunt si ce activitate am, s-ar face zeci de topice, si tot nu am termina. Eu nu sunt interesat de identitatea ta. Nici acum nu am fost interesat sa intru pe profilul tau sa vad cine esti. Vad ca scrie Zaharia, si atat ma intereseaza; ca pe viitor, cand imi scrie cineva ceva, sa stiu ca este Zaharia sau altcineva. E sunt Adelin pentru tine si asta nu conteaza prea mult. Sa vorbim despre cele necesare sufletelor noastre, nu despre cele vremelnice. Eu daca mor maine, ti-a folosit ca m-ai cunoscut? Nici mie! Dar mi-ar folosi daca as dobandi ceva folositor de la tine.:103:

Frate, eu am vorbit de soson iar tu de galos. Cam seamana ... dar nu sunt deloc la fel ! Pt. aceasta considera ca nici nu am discutat amindoi, fa-ti treburile tale dupa cum crezi de cuviinta !

adelin 16.01.2010 16:49:20

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 201258)
Nu va alintati si nu va inginati cu ispititorul pt. ca cel ce face asemenea de el are parte . Sa aveti vesnic in minte si in inima martirajul Sf. Martiri Brincoveni si sa nu uitati ca Matei(as) ,cel mai mic fiu al domnitorului avea putin peste 12 ani la jertfire . Conform poruncii voievodului sfetnicul Ianache si-a pus primul capul pe butuc ca sa incurajeze pe cei tineri iar Voda a stat alaturi de fiecare fiu al sau , tot pt. intarire, ajungind ultimul . Ceea ce a simtit el, voda , vazindu-si fii retezati de pagin (satana) numai el ne va putea spune cind in trecerea cea de 6 zile prin rai il vom intilni. Dar Preacurata i-a asteptat pe toti (caci in ziua Ei era) ca sa le duca sufletele curate de mucenici inaintea celui pe care L-au cautat de fapt. Ce a simtit doamna Marica stiind ce se intimpla cu copii si sotul ei la Istambul ... iarasi nu vom putea sti decit cind ne vom intilni cu ei ! Modele de lupta avem, in traditie lupta tare este des intilnita ... dar istoria consemneaza si multi lapsi. Acestia vor fi aceia carora Hristos le va spune : ,,... plecati de la mine blestematilor in vocul cel vesnic pt. ca nu va cunosc "
Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere ca la vremea socotita sa putem marturisi drept.

Eu consider ca nu sunt vrednic sa rebd mucenicia. Tu esti mai puternic decat mine. Insa, constientizez ca nu trebuie sa primesc cipul nici prin lege, nici in lege, nici dupa lege. Chiar daca mananc frunze uscate sa ma hranesc, totusi, raman liber in cuget, pot sa gandesc singur, nu sa gandeasca altcineva pentru mine; pot sa ma conduc singur, nu sa ma coordoneze electronic. Dumnezeu m-a facut liber, nu mi-a pus nici lanț nici catusi, ci m-a lasat sa aleg. Legaturile vin abia dupa moarte, cand pentru faptele tale vei avea rasplata sau osanda. Asadar, nu neg ca as pleca muceniceste capul sub sabie, ci spun ca raman asa cum sunt; insa, stai fara grija, nu vor mai fi sabii de taiat, ci vor avea ei destule metode sa te faca sa te compromiti singur. Pentru ca asta este voia lui Antihrist, ca nu dupa aceea sa arati cu degetul spre el la judecata si sa zici ca el este vinovat ca tu nu ai stiut ce faci. Si de aceea ma ingrijorez si mai mult.:2:

andrei25 16.01.2010 16:52:40

..
 
"Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Si eu m-am framantat multa vreme legat de problema asta. Si mai sunt momente cand imi mai vin ganduri de astea. Dar cred ca asta e necredinta. Daca ne facem prea multe griji in privinta asta, cred ca nu avem deplina incredere in Dumnezeu ca ne va putea ajuta in acele momente. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu care e Creatorul tuturor si Atotputernic nu ne va ajuta, cand va vedea ca noi pt El ne jertfim, ca sa fim cu El, sa ajungem la El. Un parinte asa spunea, ca daca ne facem prea multe griji, unde vom sta, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, in vremurile acelea grele, nu avem credinta deplina in Dumnezeu. La Dumnezeu, grijile astea ca ce vom face, sunt nimica toata. Chiar atat de necredinciosi sa fim, sa nu credem ca Dumnezeu ne va ajuta? Cred ca asta e o mare ofensa adusa lui Dumnezeu. Cred ca mai degraba sa ne preocupam de suflet, sa ne rugam la Dumnezeu, sa ne dea putere de Sus, sa-L marturisim chiar si cu pretul vietii noastre. De murit oricum vom muri, de asta suntem siguri, dar sa murim cu Hristos si in Hristos, ca daca nu, degeaba am trait. Doamne ajuta!

adelin 16.01.2010 16:54:04

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 201264)
Frate, eu am vorbit de soson iar tu de galos. Cam seamana ... dar nu sunt deloc la fel ! Pt. aceasta considera ca nici nu am discutat amindoi, fa-ti treburile tale dupa cum crezi de cuviinta !

Iarta-ma daca te-am suparat pentru ca nu mi-am trecut datele in profil. Se stie clar: sunt Ortodox, sunt Român, sunt tânăr, etc. In plus, cand m-am inregistrat pe forum, acum ceva vreme... am scris undeva, pe un topic, cine sunt, de unde vin si unde merg. Nu cred ca sunt nici logo-ul forumului, nici mascota topicului pentru a scrie oriunde cine este userul Adelin. Nu mi-am mai trecut datele in profil pentru ca asa am gasit de cuviinta sa decid. Este mai bine sa adun din sfaturile voastre, decat sa va spun unde stau si ce numar am la CNP. Ma multumesc doar sa citesc ce-mi scrieti si sa va multumesc, pentru ca eu chiar sunt stresat foarte mult de problema aceasta pe baza careia am deschis acest topic.:12:

adelin 16.01.2010 16:57:58

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201267)
Un parinte asa spunea, ca daca ne facem prea multe griji, unde vom sta, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, in vremurile acelea grele, nu avem credinta deplina in Dumnezeu.

Foarte bine ai spus. Ma uit la pasarile care nu pleca iarna din Romania in "tarile calde". Ele nu si-au adunat hrana pentru tot restul iernii, nu au strans in hambare, nu au semanat si nici nu au cules. Totusi, este cineva care le hraneste. Dumnezeu!!! Deci, daca pe ele, pe care le-a facut cu cuvantul le hraneste, cu mult mai mult se va ingriji de omul cel drept, pe care cu mainile Sale l-a zidit si i-a dat viata vesnica in suflet, pe care sa o dobandeasca prin osteneala trupului.
Foarte frumos ai gandit problema.

andrei25 16.01.2010 17:00:28

...
 
Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201266)
Eu consider ca nu sunt vrednic sa rebd mucenicia. Tu esti mai puternic decat mine. Insa, constientizez ca nu trebuie sa primesc cipul nici prin lege, nici in lege, nici dupa lege. Chiar daca mananc frunze uscate sa ma hranesc, totusi, raman liber in cuget, pot sa gandesc singur, nu sa gandeasca altcineva pentru mine; pot sa ma conduc singur, nu sa ma coordoneze electronic. Dumnezeu m-a facut liber, nu mi-a pus nici lanț nici catusi, ci m-a lasat sa aleg. Legaturile vin abia dupa moarte, cand pentru faptele tale vei avea rasplata sau osanda. Asadar, nu neg ca as pleca muceniceste capul sub sabie, ci spun ca raman asa cum sunt; insa, stai fara grija, nu vor mai fi sabii de taiat, ci vor avea ei destule metode sa te faca sa te compromiti singur. Pentru ca asta este voia lui Antihrist, ca nu dupa aceea sa arati cu degetul spre el la judecata si sa zici ca el este vinovat ca tu nu ai stiut ce faci. Si de aceea ma ingrijorez si mai mult.:2:

Trebuie sa intelegem ca TOT CE FACEM BUN, ABSOLUT TOT, facem NUMAI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU. "Fara Mine nu puteti face nimic bun", spune Mantuitorul. Inclusiv si mucenicia, daca va fi nevoie, o vom face tot cu ajutorul lui Dumnezeu. Toti mucenicii care au marturturisit, au facut-o cu puterea lui Dumnezeu. Daca nu i-ar fi ajutat Dumnezeu, sigur s-ar fi lepadat. Una din marile mele patimi este increderea in propiile mele puteri, care vine din mandrie. Sa nu ne incredem in noi, crezand ca prin propriile noastre puteri vom putea primi mucenicia, pt ca sigur vom cadea. Parintele Amfilohie de la Diaconesti spunea foarte frumos: "Omul cu vointa, Dumnezeu cu putinta". Deci noi numai sa voim sa fim cu El, si Dumnezeu ne va ajuta. Inca ceva, chiar daca va fi greu material si trupesc, unde vom sta si adaposti, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, cred ca bucuriile duhovnicesti ale oamenilor care vor trai asa vor fi "mai dulci decat mierea". Doamne ajuta!

andrei25 16.01.2010 17:05:30

..
 
Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201271)
Foarte bine ai spus. Ma uit la pasarile care nu pleca iarna din Romania in "tarile calde". Ele nu si-au adunat hrana pentru tot restul iernii, nu au strans in hambare, nu au semanat si nici nu au cules. Totusi, este cineva care le hraneste. Dumnezeu!!! Deci, daca pe ele, pe care le-a facut cu cuvantul le hraneste, cu mult mai mult se va ingriji de omul cel drept, pe care cu mainile Sale l-a zidit si i-a dat viata vesnica in suflet, pe care sa o dobandeasca prin osteneala trupului.
Foarte frumos ai gandit problema.

Asa e. Pai insusi Mantuitorul ne-a spus asta cu pasarile si ne-a spus si aia cu crinii campului. Necredinta asta e o mare ofensa si o mare jignire adusa lui Dumnezeu. Este sinonim cu a crede ca Dumnezeu nu ne iubeste si ne poarta de grija. E ca si cum Dumnezeu ne-ar spune: "Eu care am facut totul, pasarile, crinii, nu o sa va ajut pe voi, care sunteti chipul si asemanarea Mea? Eu, care va iubesc mai mult decat va puteti voi inchipui?".

adelin 16.01.2010 17:08:50

Imi amintesc o poveste a unui mucenic din Rusia. Era Diacon. A fost arestat pe vreme acomunistilor, prin 1930. Ei i-au propus sa renunte la Hristos pentru a fi liberat. Sotia lui i-a zis: spune numai cu buzele, si nu te lepada. Si el i-a spus: "piei satano, nu ma ispiti". Si el a ramas crestin. Dupa un an, l-au auzit cantand Hristos a Inviat. Era Invierea DOmnului. Atunci i-au spus pentru ultima data sa se lepede. El i-a mustrat si a inceput iar sa cante. Atunci l-au impuscat.
Ma intreb: cata suferinta sa ai daca te impusca? Foarte repede se termina totul. Si, iata cat de repede s-a mantuit. Mantuirea este usoara! Crucea este grea, voina este foarte puternica. Daca avem vointa, avem si mantuire!
Doamne ajuta! Plec la slujba.

nobodyin 16.01.2010 20:48:30

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201268)
Iarta-ma daca te-am suparat pentru ca nu mi-am trecut datele in profil. Se stie clar: sunt Ortodox, sunt Român, sunt tânăr, etc. In plus, cand m-am inregistrat pe forum, acum ceva vreme... am scris undeva, pe un topic, cine sunt, de unde vin si unde merg. Nu cred ca sunt nici logo-ul forumului, nici mascota topicului pentru a scrie oriunde cine este userul Adelin. Nu mi-am mai trecut datele in profil pentru ca asa am gasit de cuviinta sa decid. Este mai bine sa adun din sfaturile voastre, decat sa va spun unde stau si ce numar am la CNP. Ma multumesc doar sa citesc ce-mi scrieti si sa va multumesc, pentru ca eu chiar sunt stresat foarte mult de problema aceasta pe baza careia am deschis acest topic.:12:

Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!

andrei_im 16.01.2010 20:52:26

Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 201390)
Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!

dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. e chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai Dumnezeu stie asta), ci a MARTURISIRII. Sfarsitul e stiut numai de Dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?

adelin 16.01.2010 21:33:35

Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 201390)
Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!

Nu faci confuzie intre Judacata de Apoi si ce va fi in lume in urmatorii ani??? Eu vad ca da! Rational este sa nu stai cu mainile in san. Daca ai un sfat, da-l mai departe. Daca stii ceva, nu tine pentru tine; daca ai un talant, inmulteste-l! Problema aceasta ii streseaza pe multi. Tu ai vazut cate campanii s-au facut impotriva cipurilor? Numai Manastirea Petru Voda s-a aratat destul de indignata de initiativele occidentului referitor la cipuri. Nu este normal ca si noi sa ne punem un semn de intrebare si apoi unul de exclamare? De aceea cer si eu sfaturile celorlalti. Nu opozitiile. :103:

adelin 16.01.2010 21:37:31

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201396)
dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. e chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai Dumnezeu stie asta), ci a MARTURISIRII. Sfarsitul e stiut numai de Dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?

Andrei, ai dreptate. Noi nu ne ingrijoram. Si daca ne ingrijoram, tot nu rezolvam nimic, pentru ca acele vremuri sigur vor veni. Ei sunteau ca din 2012 vor sa introduca legal implantul tehnologiei moderne de manipulare. Pana atunci, sa stam cu mainile in san, cum reiese din cuvintele lui nobodyini? Bineinteles ca nu. Daca parerea sa este sa stea nepasator/oare, parerea noastra se vede ca este cu totul alta:1:

nobodyin 16.01.2010 21:47:08

Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 201390)
esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?daca esti f.stresat de problema aceasta cred ca suferi de o anexietate severa!eu cred ca dumnezeu ne-a dat ratiunea ca sa gandim rational,ori a-ti face griji pt.vremurile din urma,care numai bunul dumnezeu stie cand vor veni mi se pare destul de irational!

este adevarat ca se vad semne si vremurile au inceput,dar asta nu inseamna ca este neaparat ca noi sa prindem acele vremuri,iar sa te gindesti ca iti vei pleca capul spre taiere este putin cam indraznet!vezi tu inaltarea mintii poate fii o patima a trufiei,de aceea cred ca ar fii mai bine sa luam aminte la invatatura sfintilor parintii:tine mintea ta in iad si nu deznadajdui! Daca ai fi luat animte la cuvintele mantuitorului care ne spune: Sa nu ne ingrijim de ziua da maine ai fi scapat de acest stres irational! Cu siguranta ca in acele vremuri domnul va inmulti harul,dar putini vor fii aceea care vor fi biruit patimile ca sa poata primi harul,iar cei care nu vor avea harul domnului vor fugi sa isi implanteza cipuri de buna voie si nesiliti de nimeni!de aceea cred ca ar trebui sa nu ingrijim de lupta cu patimile caci doar cei biruitori vor mosteni imparatia cerurilor!daca vor supara pe cineva aceste cuvinte rog din suflet iertare!harul domnului nostru isus hristos sa fie cu noi cu toti!!!

nobodyin 16.01.2010 22:06:24

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201396)
dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. E chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai dumnezeu stie asta), ci a marturisirii. Sfarsitul e stiut numai de dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? Sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? Daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? Sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?

nu isi fece nimeni griji?dar cuvintele: Eu sint foarte stresat de problema aceasta ce semnificatie au?sa nu confundam lucrurile eu nu am afirmat ca ma bazez pe ratiune,semnele se vad deja,am spus ca mi sa pare irational sa ne stresam f.tare pentru vremurile acele caci nu stim daca le vom ajunge!

andrei_im 16.01.2010 22:16:30

Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 201433)
nu isi fece nimeni griji?dar cuvintele: Eu sint foarte stresat de problema aceasta ce semnificatie au?sa nu confundam lucrurile eu nu am afirmat ca ma bazez pe ratiune,semnele se vad deja,am spus ca mi sa pare irational sa ne stresam f.tare pentru vremurile acele caci nu stim daca le vom ajunge!

normal ca nu stim, dar trebuie sa taiem copacul de la radacina, pana nu creste prea mare sa-i mai putem face fata. sfarsitul tot va veni, ca il prindem noi sa nu. dar asta nu ne indreptateste sa stam cu mainile in san, cum spunea PS Sebastian.

nobodyin 16.01.2010 22:21:49

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201418)
Nu faci confuzie intre Judacata de Apoi si ce va fi in lume in urmatorii ani??? Eu vad ca da! Rational este sa nu stai cu mainile in san. Daca ai un sfat, da-l mai departe. Daca stii ceva, nu tine pentru tine; daca ai un talant, inmulteste-l! Problema aceasta ii streseaza pe multi. Tu ai vazut cate campanii s-au facut impotriva cipurilor? Numai Manastirea Petru Voda s-a aratat destul de indignata de initiativele occidentului referitor la cipuri. Nu este normal ca si noi sa ne punem un semn de intrebare si apoi unul de exclamare? De aceea cer si eu sfaturile celorlalti. Nu opozitiile. :103:

Nu am pomenit nimic de judecata de apoi!!!vai mie ca greu ma fac inteles!tot ce am vrut sa scot in evidenta este faptul ca ar trebui sa ne facem probleme de ziua da azi nu de vremurile apocaliptice,iar daca unii dintre voi cred ca trebuie sa fie stresati pentru acele vremuri ca sa va zic fratilor?faceti cum credeti de cuvinta!

Daniel777 16.01.2010 22:26:30

Problema cipurilor a facut valva,ne-a atras atentia anul trecut,prin ianuarie-martie,cand toata lumea crestina,practicanta,era bulversata,era ingrijorata de problema cipurilor pe documente.
Dupa aceea a fost un timp in care am mai uitat de aceasta problema.Cred ca o sa vina iarasi un timp cand iarasi va fi valva pe acest subiect.

Problema care se cere rezolvata,este daca sa acceptam viitorul buletin,cu cip

(presupunind ca putem relativ usor sa renuntam la pasaport,deci sa evitam aceasta problema).

Daca se va generaliza si va fi obligatoriu,sa acceptam acel buletin sau nu? Pentru ca e clar,acceptarea buletinului nu este o lepadare de Hristos,nu marturisim impotriva credintei.
Multi spun insa ca intr-adevar nu e o lepadare ci o cadere.....

Nu vorbim aici de insemnarea pe frunte si pe mana,care e clar ca va fi insotita de lepadare.

Dar ,daca nu vom avea de ales,ce vom face cu aceste documente care se vor impune?
Credeti ca acum e timpul marturisirii,sau atunci cand va fi insemnarea pe mana si pe frunte?

Stiu ca aceste documente fac parte dintr-o etapa premergatoare,dar de pe acum e timpul marturisirii,inceperii necazurilor,sau atunci?

adelin 16.01.2010 22:42:38

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201455)
Pentru ca e clar,acceptarea buletinului nu este o lepadare de Hristos,nu marturisim impotriva credintei.

Cum sa nu fie? Atata timp cat tu te lepezi de trupul tau si il dai sa fie condus de un neam desfranat si pacatos, fara de Dumnezeu si de credinta, cum sa nu fie o lepadare de Hristos? Cei care vor avea aceste lanturi moderne, nu vor fi capabili sa mai gandeasca pentru ei, ci altii ii vor conduce. Este clar ca se leapada de Hristos cine primeste cipul.:46:

Daniel777 16.01.2010 22:47:24

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201461)
Cum sa nu fie? Atata timp cat tu te lepezi de trupul tau si il dai sa fie condus de un neam desfranat si pacatos, fara de Dumnezeu si de credinta, cum sa nu fie o lepadare de Hristos? Cei care vor avea aceste lanturi moderne, nu vor fi capabili sa mai gandeasca pentru ei, ci altii ii vor conduce. Este clar ca se leapada de Hristos cine primeste cipul.:46:


Chiar daca esti pornit pe aceasta idee,incearca sa faci o diferenta intre cipul de pe buletin si cel de pe mana,sau frunte...

Daniel777 16.01.2010 22:53:55

Si ca sa fiu putin mai clar in aceasta privinta: din ce am citit eu din vietile sfintilor,lepadarea de Hristos insemna INTOTDEAUNA o lepadare rostita cu gura,o marturisire impotriva lui Hristos.

Cand primesti buletinul cu cip,nu este acea marturisire...

nobodyin 16.01.2010 22:56:26

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201461)
Cum sa nu fie? Atata timp cat tu te lepezi de trupul tau si il dai sa fie condus de un neam desfranat si pacatos, fara de Dumnezeu si de credinta, cum sa nu fie o lepadare de Hristos? Cei care vor avea aceste lanturi moderne, nu vor fi capabili sa mai gandeasca pentru ei, ci altii ii vor conduce. Este clar ca se leapada de Hristos cine primeste cipul.:46:

Dragul meu esti prea obsedat de pecetea anticristului,si nici nu mai esti atente la esenta subiectului!DANIEL777 VORBEA DESPRE BULETINE DAR TU SCHIMBI SUBIECTELE DUPA BUNUL TAU PLAC!VEZI CA TE STRESEZI PREA TARE!?

adelin 16.01.2010 23:06:17

Citat:

În prealabil postat de nobodyin (Post 201470)
Dragul meu esti prea obsedat de pecetea anticristului,si nici nu mai esti atente la esenta subiectului!DANIEL777 VORBEA DESPRE BULETINE DAR TU SCHIMBI SUBIECTELE DUPA BUNUL TAU PLAC!VEZI CA TE STRESEZI PREA TARE!?

Nu ma stresez mai... tot pecete este si buletinul si cipul. La urma urmei, toate au cip in ele. Si inca ceva: topicul deschis este si despre cipuri, daca nu mai tii minte:1:

Daniel777 16.01.2010 23:08:34

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201478)
Nu ma stresez mai... tot pecete este si buletinul si cipul. La urma urmei, toate au cip in ele. Si inca ceva: topicul deschis este si despre cipuri, daca nu mai tii minte:1:

Dovedeste ceea ce spui....daca poti demonstra ca ai dreptate mi-ar fi de folos

nobodyin 17.01.2010 00:19:28

[quote=adelin;201478]Nu ma stresez mai... tot pecete este si buletinul si cipul. La urma urmei, toate au cip in ele. Si inca ceva: topicul deschis este si despre cipuri, daca nu mai tii minte:1:[/QU
Buletinul il porti CU tine,iar pecetea IN TINE,CREDCA ESTE O MARE DIFERENTA!

speranta1970 17.01.2010 01:36:52

Problema chip-urilor ??????
 
Oameni buni, numai pe romani i-am auzit vorbind cu atata melodrama despre chip-urile astea.Cred ca panica este la nivel de Europa estica ca in rest lumea nu se ingrijoreaza de asa ceva, cel putin in partile astea pe unde stau nimeni nu vorbeste de asa ceva. A fost o data sugestia de a introduce ADN print la credit carduri ca sa nu poata fie furate ( si unele institutii au acceptat, in rest nu au acceptat). Majoritatea s-au opus si mai mult nu mai vorbeste nimeni de ele, si nici nu s-a mai facut nimic cu privire la ideea respectiva.

Dar panica asta cu chip-uri, nu o inteleg, cred ca este cam exagerata, din moment ce numai pe voi vad ca va framantati de asa ceva, in rest nu am auzit de la alte natii asa discutii.

Danut7 17.01.2010 13:50:55

Citat:

În prealabil postat de speranta1970 (Post 201511)
Oameni buni, numai pe romani i-am auzit vorbind cu atata melodrama despre chip-urile astea.Cred ca panica este la nivel de Europa estica ca in rest lumea nu se ingrijoreaza de asa ceva, cel putin in partile astea pe unde stau nimeni nu vorbeste de asa ceva. A fost o data sugestia de a introduce ADN print la credit carduri ca sa nu poata fie furate ( si unele institutii au acceptat, in rest nu au acceptat). Majoritatea s-au opus si mai mult nu mai vorbeste nimeni de ele, si nici nu s-a mai facut nimic cu privire la ideea respectiva.

Dar panica asta cu chip-uri, nu o inteleg, cred ca este cam exagerata, din moment ce numai pe voi vad ca va framantati de asa ceva, in rest nu am auzit de la alte natii asa discutii.

In Est e Biserica lui Hristos , inca.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:44:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.