Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Combaterea evolutionismului, in 29 de puncte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7369)

topcat 03.03.2010 22:42:11

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 219511)
Daca lumea ar fi fost facuta astfel încât existenta lui Dumnezeu ar fi fost evidenta, ne-am fi format cu o constiinta de robi daunatoare fericirii noastre vesnice.

Pentru tine nu e evidenta? ;)

Meta Phore 03.03.2010 22:45:37

Fratele Nicolai
 
Lasa stiintei problemele stiintei si ocupa-te de problemele inimii tale. Citeste aceasta scurta poveste de mare inspiratie http://managementdeidei.blogspot.com...e-nicolai.html

Zalmoxis_Nemuritorul 03.03.2010 23:19:16

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 219495)
Sigur, depinde mult de ce intelegi prin suflet. Conceptul a aparut in principal pentru a explica diferenta intre lucru si fiinta. Evolutionismul explica care e aceasta diferenta, ce e viata. In nici un caz nu e nevoie de o entitate autonoma sau exterioara care sa dea aceasta diferenta.
Constiinta a aparut in cadrul evolutiei, si asta se deduce din faptul ca exista si alte animale cu constiinta, avind diferite grade de complexitate. In general, am mai spus-o de mai multe ori, omul nu are calitati deosebite de ale celorlalte fiinte, diferenta sta in principal in cantitati (si, desigur, ma refer in primul rind la materia cenusie).
Pai sa vina mortii si sa ne bintuie, nu stiu, dar ar trebui sa existe mult mai multe fenomene masurabile care sa nu aibe vreo explicatie materiala.

Prin suflet nu ma refer neaparat la viata, ci ma refer la capacitatea de a gandi abstract, de a crea arta si de a medita la probleme complexe ce tin de viata, moarte, spiritualitate in general. De la primii hominizi, acum mai bine de un milion si ceva de ani in urma pana la aparitia lui H. Sapiens, progresul a fost unul extrem de lent caracterizat prin indelungi perioade de stagnare, fiecare nou grup de hominizi a adus un nou tip de cultura, dar destul de putin diferentiata de cea a grupului anterior. Capacitatea de a gandi abstract apare relativ brusc la Homo Sapiens, care spre deosebire de celelate specii hominide predecesoare sau contemporane lui, incepe sa creeze obiecte lipsite de scop practic imediat (podoabe, picturi, raboaje, etc). Nu mai era nevoie de nici o evolutie - Homo Sapiens era desavarsit, dovada ca nu s-a schimbat fizic defel in ultimii 40 000 de ani.

Nu neg ca animalele nu au un soi de inteligenta, variabila de altfel. Dar de multe ori si noi proiectam asupra lor in mod arbitrar anumite sentimente, anumite trairi, dar sunt incapabile de a judeca si de a gandi abstract. Inteligenta nu poate fi limitata numai la capacitata craniana.

Fenomene sunt. Problema fantomelor e cercetata asiduu in tari din Occident. Hai sa zicem ca marea majoritate a acestor aparitii sunt defapt creatii ale mintii umane, dar chiar si asa, raman suficiente situatii care nu pot fi explicate conventional. Imi amintesc de un caz petrecut intr-un castru roman, unde niste persoane au vazut un grup de astfel de soldati iesind si disparand brusc... in mod interesant, schitele lor corespundeau in mod exact cu maniera de imbracaminte a soldatilor romani din epoca respectiva. Posibilitati de cercetare ale acestor fenomene sunt, dar pentru a fi acceptate de stiinta ca atare ele trebuiesc testate in conditii de laborator, sa se inregistreze limpede toti parametrii si acestia sa poata fi verificati de catre oricine oriunde si oricand (cu alte cuvinte, sa nu existe nici un fel de dubii asupra autenticitatii lor). Mi-e foarte greu sa cred ca stiinta va reusi prea curand sa verifice in conditii de laborator....

Traditie1 03.03.2010 23:20:53

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 219513)
Pentru tine nu e evidenta? ;)

Pentru un om matur existenta lui Dumnezeu e evidenta si din lumea materiala. Atâtea planete si galaxii pustii si aici pe pamânt datorita unui sir lung de coincidente imposibile totul duduie de viata.

Dar mai mult de atât nu se putea masca existenta Creatorului, ar fi însemnat ca omul sa nu fie creat.

Zalmoxis_Nemuritorul 03.03.2010 23:23:32

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 219511)
Lumea materiala a fost creata de Dumnezeu tocmai cu scopul de a fi un pseudo-univers, un mod de a se ascunde de creaturile Sale. Daca ar fi vrut sa arate adevarul atunci am fi avut dovezile clar ale existentei Lui în lumea creata. Însa lumea a fost creata cât mai perfecta din punct de vedere al unei presupuse origini ne-divine a ei. Din ce motive? Poate pentru ca omul sa aiba iluzia lipsei unui Stapân, iluzia ca el este dumnezeu si prin asta sa înteleaga, atunci când va veni credinta, cât de mult respecta Dumnezeu omul.

Daca lumea ar fi fost facuta astfel încât existenta lui Dumnezeu ar fi fost evidenta, ne-am fi format cu o constiinta de robi daunatoare fericirii noastre vesnice.

E totusi destul de evident ca exista o mana creatoare, care a pus in functiune legile Universale pe baza carora a aparut tot ce este in jurul nostru. Sansa ca sa apara Universul de unul singur din vesnicie, sa explodeze, sa creeze galaxii, etc, etc, e la fel de mica precum sansa ca o vijelie sa treaca printr-un hangar si sa asambleze din niste fiare vechi un Boeing 747 functional.

Zalmoxis_Nemuritorul 03.03.2010 23:25:24

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 219552)
Pentru un om matur existenta lui Dumnezeu e evidenta si din lumea materiala. Atâtea planete si galaxii pustii si aici pe pamânt datorita unui sir lung de coincidente imposibile totul duduie de viata.

Dar mai mult de atât nu se putea masca existenta Creatorului, ar fi însemnat ca omul sa nu fie creat.

Nu cred ca toate sunt pustii.....
Viata este cu siguranta mult mai frecventa in Univers...
Pe Marte a existat la un momentdat apa multe, probabil si viata... nu e exclus sa se mai gaseasca si acum. La fel se presupune ca si in apele aflate sub stratul de gheata al satelitului Europa se poate sa se gaseasca viata...

Zalmoxis_Nemuritorul 03.03.2010 23:27:50

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 219502)
Inexistenta caderii duce dupa sine la inexistenta pacatului primordial si deci la inutilitatea sacrificiului lui Iisus (nu ca altfel nu ar exista contradictii in acel sacrificiu).

Prin cadere nu trebuie sa intelegi neaparat un fenomen brusc, petrecut la o data determinata, de ex. 10. VI. 38 496 i. Hr. la orele 12:45. Geneza trebuie privita mai mult ca un soi de alegorie, care vrea sa arate ca oamenii de la bun inceput au ales raul in defavoarea binelui.

topcat 04.03.2010 08:56:26

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 219552)
Pentru un om matur existenta lui Dumnezeu e evidenta si din lumea materiala. Atâtea planete si galaxii pustii si aici pe pamânt datorita unui sir lung de coincidente imposibile totul duduie de viata.

Dar mai mult de atât nu se putea masca existenta Creatorului, ar fi însemnat ca omul sa nu fie creat.

Ma refeream la faptul ca desi pentru tine e evidenta existenta, nu ai probleme cu constiinta de rob, desigur, al lui Dzeu (de care unii sint mindrii, in nici un caz nu cred ca le-ar crea probleme cu mintuirea, din contra)

topcat 04.03.2010 09:01:30

Citat:

În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul (Post 219554)
E totusi destul de evident ca exista o mana creatoare, care a pus in functiune legile Universale pe baza carora a aparut tot ce este in jurul nostru. Sansa ca sa apara Universul de unul singur din vesnicie, sa explodeze, sa creeze galaxii, etc, etc, e la fel de mica precum sansa ca o vijelie sa treaca printr-un hangar si sa asambleze din niste fiare vechi un Boeing 747 functional.

Ai putea sa calculezi si sansa de a exista o ratiune care sa nu fi aparut din ceva inferior?

topcat 04.03.2010 09:21:08

Citat:

În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul (Post 219551)
Prin suflet nu ma refer neaparat la viata, ci ma refer la capacitatea de a gandi abstract, de a crea arta si de a medita la probleme complexe ce tin de viata, moarte, spiritualitate in general. De la primii hominizi, acum mai bine de un milion si ceva de ani in urma pana la aparitia lui H. Sapiens, progresul a fost unul extrem de lent caracterizat prin indelungi perioade de stagnare, fiecare nou grup de hominizi a adus un nou tip de cultura, dar destul de putin diferentiata de cea a grupului anterior. Capacitatea de a gandi abstract apare relativ brusc la Homo Sapiens, care spre deosebire de celelate specii hominide predecesoare sau contemporane lui, incepe sa creeze obiecte lipsite de scop practic imediat (podoabe, picturi, raboaje, etc). Nu mai era nevoie de nici o evolutie - Homo Sapiens era desavarsit, dovada ca nu s-a schimbat fizic defel in ultimii 40 000 de ani.

Nu neg ca animalele nu au un soi de inteligenta, variabila de altfel. Dar de multe ori si noi proiectam asupra lor in mod arbitrar anumite sentimente, anumite trairi, dar sunt incapabile de a judeca si de a gandi abstract. Inteligenta nu poate fi limitata numai la capacitata craniana.

Fenomene sunt. Problema fantomelor e cercetata asiduu in tari din Occident. Hai sa zicem ca marea majoritate a acestor aparitii sunt defapt creatii ale mintii umane, dar chiar si asa, raman suficiente situatii care nu pot fi explicate conventional. Imi amintesc de un caz petrecut intr-un castru roman, unde niste persoane au vazut un grup de astfel de soldati iesind si disparand brusc... in mod interesant, schitele lor corespundeau in mod exact cu maniera de imbracaminte a soldatilor romani din epoca respectiva. Posibilitati de cercetare ale acestor fenomene sunt, dar pentru a fi acceptate de stiinta ca atare ele trebuiesc testate in conditii de laborator, sa se inregistreze limpede toti parametrii si acestia sa poata fi verificati de catre oricine oriunde si oricand (cu alte cuvinte, sa nu existe nici un fel de dubii asupra autenticitatii lor). Mi-e foarte greu sa cred ca stiinta va reusi prea curand sa verifice in conditii de laborator....

Am mai spus si mai demult, vezi retelele neuronale: diferentele in ceea ce pot ele face creste exponential cu numarul de axioni. Chiar daca ele fizic difera numai prin numarul de axioni, ceea ce pot ele realiza difera foarte mult.
Am impresia ca tu esti de acord cu evolutia fizica a omului dar nu si cu cea "spirituala". Am inteles bine?
Unde se mai situeaza inteligenta daca nu in cutia craniana? :)
HS s-a schimbat destul de mult de acum 40.000 de ani, avind in vedere perioada scurta si faptul ca defectele sale fizice sint compensate de o materie cenusie generoasa.
Cimpanzeii si chiar si alte primate au capacitatea de a gindi abstract, iontr-o anumita masura.
Despre fenomenele paranormale nu mai discut aici, sper sa vorbim despre ceva mai serios.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:57:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.