Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   exista moaste ale SFINTEI MARIA? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10400)

Rodica50 16.08.2010 08:49:37

Raspuns
 
Din pacate, s-a deraiat de la subiect, fara nici un folos pentru nimeni.

De la Maica Domnului ne-au ramas daruri de mare pret- Braul Maicii Domnului si Cinstitul ei Omofor.In Romania Braul a fost adus de mai multe ori.-SUNT FACATOARE DE MINUNI.

Mihai36 16.08.2010 11:09:18

Da intradevar, dupa ce Sfinta Maria a murit=adormit atunci cind mormantul a fost redeschis inauntru nu s-a mai gasit nimic.
Exista apocrife care vorbesc despre viata Sfintei Maria dupa ridicarea la cer a lui Iisus. Despre faptul ca inainte de a adormi a primit inalte haruri Dumnezeiesti.
Atunci cind i-a "poruncit" lui Iisus cind sa inceapa lucrarea Sa -prin transformarea apei in vin- ma gindesc ca de fapt atunci era timpul si ca DINSA era in tema atat cu puterile Lui cit si cu inceputul lucrarii Sale.
Iar cuvintele lui Iisus de aparenta impotrivire confirma pe ocolite inaltimea Ei spirituala reala inca dinainte de a-i fi "sfintita" imaginea in ochii credinciosilor.
Oda "Bucura-te Marie" prin versurile lui si intelesurile directe sau indirecte spune mult mai multe despre adevarata Ei identate divina.
Exista o profetie calugareasca care spune ca "Cea care s-a nascut la Ierusalim se va intoarce aici intro buna zi. Ca sa se faca cunoscuta si sa calauzeasca toate neamurile."
Verbul a se intoarce mai este intalnit si in Isaia care spune ca "cei pecetluiti se vor intoarce."
Un verset din Evanghelia lui Toma releva ca Iisus ii spune unui tinar discipol dintr-un sat indepartat:"Uite mama ta!" aratand cu degetul spre Fecioara. Nu se precizeaza daca acel tinar era ruda cu IIsus si nici daca acel tinar era orfan de mama.
Interesanta este si povestea traseului camarutei in care a locuit Fecioara.
O alta profetie calugareasca spune ca: "La Judecata biserica si crestinatatea va fi osandita pentru faptul ca va fi gasita cu un singur sin si nu cu doi."
Este Ea pentru noi doar o mama adoptiva sau in realitate este cu mult mai mult chiar fara ca noi sa trebuiasca sa constientizam ?
Faptul ca Ea sa nascut tot din fecioara este pur intimplator sau este in sine un posibil indiciu?
Exista pe muntele Athos o icoana a Fecioarei cu o putere deosebita nefacuta de om ci venita din slava la chilia unui calugar, calugar care in acel moment a primit prin revelatie porunca de la Fecioara destinata tuturor calugarilor de pe munte. Porunca spune ca atunci cind icoana va fi ridicata inapoi in slava in ziua cind toate bisericile din munte se vor inclina intro parte spre rasarit atunci toti calugarii de pe munte sa paraseasca muntele si sa mearga inapoi la ale lor unde stie fiecare. Atunci sa se dea de stire tuturor ca Imparatia in Cortul lui Dumnezeu este pe pamant.
Alta revelatie calugareasca athonita spune despre revelatia anterioara ca in ea este vorba despre Sfinta Sfintelor.
Inca din vremea scrierii VT se cunostea despre Sfinta Sfintelor careia nu intimplator i se construieste cite o camaruta in fiecare templu/cort de inchinaciune ca sa fie simbolic locul unde Ea locuieste.
Sint asadar doua Sfinta Sfintelor sau in realitatea nevazuta de fapt este una si aceeasi ?
Fecioara este numita si Sfinta Sfintelor dar daca este una si aceeasi Cine era Sfinta Sfintelor inainte de a veni ca Fecioara pe pamant? iar daca nu Cine este totusi Sfinta Sfintelor careia ii trebuie construita o camaruta?
In ce fel nevazut Sfinta Sfintelor are legatura cu Imparatia si Cortul lui Dumnezeu venite pe pamant?
De ce trebuie dat de stire aceasta prezenta pe pamant?
De ce trebuie parasit muntele Athos de catre calugari tocmai atunci?
In ce fel are legatura aceasta profetie cu evenimentele profetite inca din vechime?
De ce in vremea sfarsitului (Judecatii/ al timpului pentru indreptare) Dumnezeu -conform VT- ii va osandi deopotriva pe cei care se inchina la idoli cit si pe cei care se sfintesc intr-un loc retras sau in mijlocul unei adunari de ucenici?

alina 16.08.2010 11:11:45

pt iubirea
 
nu poti nici in scris sa te adresezi MAICII DOMNULUI CU ,,dansa,,este ceva ce nu s a mai auzit.....hai ca o fii fost o gluma........PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUIESTE NE PE NOI!

Rodica50 16.08.2010 11:18:14

Oameni buni, a gresi este omeneste. Mai multe pacate faceti cu aceste exagerari. Si inca ceva- sa nu iutam ca moldoveii sunt foarte credinciosi- nu este cazul sa facem glume pe seama lor. Fiecare sa fie propriul lui judecator- sigur gasim ceva de schimbat!

costel 16.08.2010 11:36:54

Potrivit Traditiei, Apostolul Toma, nefiind prezent la inmormantarea Maicii Domnului, a primit Sfantul Brau ca dovada a invierii si inaltarii ei cu trupul la cer.

Din cate stiu, o parte din Braul Maicii Domnului se pastreaza la Manastirea Vatoped, iar o alta parte la Manastirea Kato Xenias din Grecia.

Iubirea 16.08.2010 13:09:10

Citat:

În prealabil postat de alina (Post 278073)
nu poti nici in scris sa te adresezi MAICII DOMNULUI CU ,,dansa,,este ceva ce nu s a mai auzit.....hai ca o fii fost o gluma........PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUIESTE NE PE NOI!

Nu inteleg de ce imi spui mie asta??
Nu eu am numit-o pe Maica Domnului "Dansa" :) vezi cine a deschis topicul

Fani71 16.08.2010 15:02:07

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 277805)
Si intr-adevar, nu spunem nici ca a decedat, ci ca a adormit si s-a mutat la cer.

Dupa credinta ortodoxa, Maica Domnului chiar a murit. Adormirea este o metafora pentru moarte. Poate insa ca se foloseste termenul asta mai ales pentru ca moartea ei a dus=o direct la Dumnezeu (ca doar se spune ca este mai presus chiar decat heruvimii si serafimii care stau imprejurul 'tronului' lui Dumnezeu), si ca nu a suferit, dupa traditie, consecintele obisnuite ale mortii, putrezirea trupului, pentru ca trupul ei a fost ridicat la cer.

Catolicii cred, dupa o dogma declarata de curand (anii 50), ca Maica Domnului nu a murit, ci a fost luata direct la cer. Din cate am inteles papa a facut oficiala aceasta credinta pentru ca este o consecinta directa a imaculatei conceptii (nasterea fara pacatul originar): din moment ce nu a avut niciodata pacat originar nu putea nici sa moara.

Mihnea Dragomir 16.08.2010 15:10:18

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 278144)
Catolicii cred, dupa o dogma declarata de curand (anii 50), ca Maica Domnului nu a murit, ci a fost luata direct la cer. Din cate am inteles papa a facut oficiala aceasta credinta pentru ca este o consecinta directa a imaculatei conceptii (nasterea fara pacatul originar): din moment ce nu a avut niciodata pacat originar nu putea nici sa moara.

Catolicii cred că Maica Domnului a fost ridicată cu trupul la cer, fără a se pronunța dacă acest lucru s-a petrecut în timpul vieții sau murise deja. Iată cuvintele hotărârii dogmatice: "Noi proclamăm, declarăm și definim: ridicarea cu trupul și cu sufletul la gloria cerească a imaculatei Maici a lui Dumnezeu, pururea fecioară Maria, la sfârșitul cursului terestru al vieții ei, ca fiind o dogmă divin revelată" (Munificentissimus Deus, 1950)".
Nașterea fără păcat originar nu presupune neapărat imortalitatea, fiindcă păcatul originar a alterat natura umană (și natura toată), iar Sf Fecioară a împărțit cu noi aceeași natură umană, în stare obiectivă căzută. Nici Cristos nu S-a născut cu păcat originar, și totuși Cristos a murit.

ionut stefan 16.08.2010 15:19:55

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 277830)
Asa este...ma bucur ca ai sesizat...asta inseamna ca stii deja ca iubirea este de mai multe feluri sau ca se poate revarsa intr-o cantitate mai mare sau mai mica...cu o intensitate mai mare sau mai mica...

Multumesc ca existi pe forum!!!

cu placere! pt tine mi-am facut cont pe acest forum.am simtit ca "iubirea" este prezenta

Fani71 16.08.2010 15:27:23

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 278147)
Catolicii cred că Maica Domnului a fost ridicată cu trupul la cer, fără a se pronunța dacă acest lucru s-a petrecut în timpul vieții sau murise deja. Iată cuvintele hotărârii dogmatice: "Noi proclamăm, declarăm și definim: ridicarea cu trupul și cu sufletul la gloria cerească a imaculatei Maici a lui Dumnezeu, pururea fecioară Maria, la sfârșitul cursului terestru al vieții ei, ca fiind o dogmă divin revelată" (Munificentissimus Deus, 1950)".
Nașterea fără păcat originar nu presupune neapărat imortalitatea, fiindcă păcatul originar a alterat natura umană (și natura toată), iar Sf Fecioară a împărțit cu noi aceeași natură umană, în stare obiectivă căzută. Nici Cristos nu S-a născut cu păcat originar, și totuși Cristos a murit.

Multumesc pentru precizare. Eu asa citisem in cartea lui Kniazev despre Maica Domnului, dar poate ma insel.
Deodebirea este, adunci, ca in BO nu a fost declarata dogma urcarea cu trupul la cer, dar este o 'traditie venerabila', care se exprima in cantarile liturgice si scrierile unor parinti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:04:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.