Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Curcubeul... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10427)

lacrimi 17.08.2010 23:28:31

Curcubeul...
 
Astazi am vazut ceva ce ochii mei nu mai vazusera niciodata: priveam inmarmurita un minunat curcubeu (nu mai vazuseram din copilarie, cand aproape dupa fiecare ploaie de vara, il asteptam cu nerabdare), iar dupa cateva secunde a mai aparut unul si apoi inca unul... parca pazindu-l pe primul, care era intr-adevar cel mai frumos conturat...

Stiam ca aparitia curcubeului ne arata ca Dumnezeu ne iubeste. Dar trei la numar?...

zoridezi 18.08.2010 02:47:37

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 278879)
Astazi am vazut ceva ce ochii mei nu mai vazusera niciodata: priveam inmarmurita un minunat curcubeu (nu mai vazuseram din copilarie, cand aproape dupa fiecare ploaie de vara, il asteptam cu nerabdare), iar dupa cateva secunde a mai aparut unul si apoi inca unul... parca pazindu-l pe primul, care era intr-adevar cel mai frumos conturat...

Stiam ca aparitia curcubeului ne arata ca Dumnezeu ne iubeste. Dar trei la numar?...

E un fel de refexie a luminii. Si eu am vazut la fel.

Samy02 18.08.2010 10:12:21

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 278879)
Stiam ca aparitia curcubeului ne arata ca Dumnezeu ne iubeste. Dar trei la numar?...

Ptr ca ai asteptat cu nerabdare, Dumnezeu ti-a trimis pe langa iubire si o imbratisare......http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/6.gif

Marius22 18.08.2010 11:41:34

Cunosc maniera in care curcubeul este explicat potrivit legilor fizicii. Cunosc insa si insemnatatea pe care Vechiul Testament o da curcubeului, aceea de semn al legamantului dintre Dumnezeu si om. Daca prima ne lasa reci, in sensul ca daca stim ca lumina se descompune in spectrul vizibil (culorile curcubeului), nu facem decat sa acumulam o informatie, cea de-a doua perspectiva, ne umple de nadejde, dragoste si credinta. Curcubeul, care lega pamantul de cer, este semnul unei relatii personale. Asadar, sensul pe care Biserica il da acestuia este unul mult mai bogat.

Mi-ar placea ca si noi sa avem puterea de a face un legamant cu Dumnezeu prin care sa-L bucuram printr-un curcubeu, asa cum El Insusi ne bucura pe noi. Curcubeul nostru sa fie semnul fagaduintei ca noi nu vom mai distruge lumea pe care El ne-a daruit-o si ca nu ne vom mai distruge unii pe altii, noi fiii Sai.

Scotianul 18.08.2010 19:06:53

Legendele Curcubeului in cultura lumii
 
Pt Tears

•Incașii credeau despre curcubeu ca era un dar de la Zeul Soare
•Arabii vedeau curcubeul ca pe o tapițerie cerească țesută de vântul ce bătea dinspre sud
•Atât înțelepții Norse cât și cei din tribul Navajo spuneau ca arcul multicolor ce se forma pe cer era un pod între cer și pământ
•O legendă kenyană spune că Dumnezeu a creat două curcubee, unul bărbat și celălalt femeie, ambele trebuiind să lucreze împreună pentru a opri ploaia
•Asemeni zicalei marinărești care spune ca atunci când cerul nopții este rosu,vremea va fi frumoasa a doua zi, același lucru prevestește și curcubeul ce apare în timpul nopții
•În Vechiul Testament, curcubeul este prezent (precum in scena legamantului dintre Dumnezeu si Moise>Geneza 9:12-17).
•O poveste malyeziană spune că un curcubeu marchează sfârșitul unei perioade cu ploi torențiale sau una în care s-au petrecut mari nenorociri.
•Indienii Mojave din Arizona considerau curcubeul o succesiune de practici magice de care Creatorul avea nevoie pentru a face ca ploaia să se oprească. Dar pentru a pune capăt unei furtuni violente era nevoie de întreaga paletă de culori.
•In mitologia africană se crede despre curcube ca este un șarpe uriaș ce iese la păscut după ploaie, și care va devora pe nefericitul pe care îl va întâlni în cale
•Indienii Shoshoni cred că bolta cerească este o cupolă de gheață de care curcubeul, care este un șarpe gigantic, își freacă spinarea, iar particulele de gheață ce se desprind de e cupolă în acest timp, vor reveni înapoi pe pământ, iarna sub formă de zăpadă, iar vara sub formă de ploaie.
•Pentru finlandezi și laponi curcubeul era secera sau arcul zeului Tunetului, un iscusit arcaș a cărui săgeată era fulgerul
•In Asia Centrală și de nord se spune despre curcubeu că este o cămilă care poartă pe spate trei oameni, primul bate la tobă, și este tunetul, al doilea flutură o eșarfă, fulgerul iar cel de-al teilea trage căpăstrul făcând astfel ca apa (ploaia), să curgă din gura cămilei.
•Indienii ,,Picior Negru" denumesc curcubeul pălăria ploii sau undița bătrânului
•Există un mit germanic în care curcubeul este vasul în care Divinitatea a folosit-o atunci când a colorat penajul păsărilor
•Pentru groelandezi curcubeul este tivul hainei divinității
•Pentru vechii galezii curcubeul era jilțul zeiței Ceridwen
•Peruvienii primitivi aveau atâta venerație pentru curcubeu încât stăteau muți pe întreaga durată cât acesta rămânea pe cer.
•Tradiție medievală germană considera că înainte cu patruzeci de ani de sfârșitul lumii nu va mai apare curcubeul de aceea oamenii se simțeau mângâiați ori de câte ori vedeau curcubeul pe cer.
•O veche credință ebraică spunea că dacă YAHWE își lasă de-o parte arcul și îl agață de nori, acesta este semn că i-a trecut mânia.
•În literatura clasică a antichității, curcubeul personifica pe zeița Iris. În Grecia Antică, unde toate fenomenele naturale erau personificate, întruchipând zei sau zeițe, curcubeul era zeița Iris: nepoata lui Oceanus (oceanul), fiica lui Thaumas (Zeul minunii) și a Oceanidei (Electra); soția lui Zephyrus (Vîntul de apus). Caduceul pe care-l poartă indică faptul că zeița avea puteri tămăduitoare, schimbându-și uneori identitatea cu cea a lui Hermes sau Mercur.

„ Era mesagera cerurilor, ce zbura cu viteza vântului de la un orizont la celălalt, și chiar în străfundul mării. Prin curcubeul de pe cer, Iris arăta oamenilor calea pe care o străbătuse de la un capăt la altul al boltei cerești, pentru ai ajuta, aripile și hainele ei colorate fiind impregnate delumina soarelui.” Numele de Iris a supraviețuit astăzi ca nume de floare, precum și numele acelui cerc de culori din jurul punctului negru din mijlocul ochilor. În alte epoci, acesta era pur și simplu considerat drumul pe care îl traversa mesagerul Zeiței Hera, soția lui Zeus.

•Accepțiunea curcubeului ca pod sau cale era larg răspândită. Pentru unii curcubeul era cel mai bun dintre poduri, construit din trei culori, pentru alții expresia de „a construi pe curcubeu „ însemna o afacere falimentară, un efort inutil.
•Indienii nord-americani credeau despre curcubeu că era Calea Sufletelor, interpretare pe care o întâlnim la multe alte popoare.
•Pentru japonezi curcubeul este „podul plutitor al cerurilor”;
•Miturile hawaiene și polineziene îl descriu ca pe calea spre lumea superioară.
•În Alpii Austriei, se spune că sufletele celor drepți urcă pe curcubeu spre cer
•Băștinașii din Noua Zeelandă credeau că șefii de trib decedați se foloseau de curcubeu pentru a ajunge în noua lor locuință din ceruri.
•În unele regiuni din Franța, crcubeul se numește „podul Sfântului Duh”, iar în multe regiuni este numit „podul Sfântului Bernard sau a Sf. Martin, sau a Sf. Petru. Pelerini basci îl numeau „puente de Roma” (podul de la Roma). Uneori, însă, era numit Croix de St. Denis (Crucea Sf. Denise) sau a Sf. Leonard, sau a Sf. Bernard, sau a Sf. Martin). În Italia numele de arcu de Santa Marina este un nume relativ familiar.
•Frecvent, curcubeul este asociat cu numele Căii Lactee. Numele Căii Lactee în arabă se traduce prin Poarta Cerului, iar în rusă curcubeu înseamnă „poarta cerului”. În alte zone curcubeu se spune Poarta Raiului; sau se crede că este o rază de lumină ce cade pe pământ atunci când Sf. Petru deschide poarta Raiului.
•În unele zone ale Franței curcubeul se mai numește la porte de St. Jacques (poarta Sf. Jacques), iar calea lactee este numită „ chemain de St. Jacques” (Calea Sf. Jacques). În Suabia și Bavaria sfinții coboară din cer pe pământ pe curcubeu; în timp ce în Polinezia curcubeul este chiar calea zeilor.
•Unii budisti sustin ca culorile reprezinta cele sapte planete sau cele sapte regiune majore ale terrei.
•În traditia islamica se spune ca curcubeu cuprinde doar patru culori – rosu, albastru, verde si galben, reprezentând cele patru elemente
•Alte culturi afirma ca spectrul unui curcubeu numara sute sau chiar mii de culori.

gabriela8 18.08.2010 19:40:29

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 278879)
Astazi am vazut ceva ce ochii mei nu mai vazusera niciodata: priveam inmarmurita un minunat curcubeu (nu mai vazuseram din copilarie, cand aproape dupa fiecare ploaie de vara, il asteptam cu nerabdare), iar dupa cateva secunde a mai aparut unul si apoi inca unul... parca pazindu-l pe primul, care era intr-adevar cel mai frumos conturat...

Stiam ca aparitia curcubeului ne arata ca Dumnezeu ne iubeste. Dar trei la numar?...

Si eu am vazut in vara asta un curcubeu superb dar... la dublura!:1:

Danut7 18.08.2010 20:17:52

Citat:

În prealabil postat de zoridezi (Post 278936)
E un fel de refexie a luminii. Si eu am vazut la fel.

Exact.. Se poate observa si la jetul de apa prin care trece razele soarelui..

Danut7 18.08.2010 20:20:23

Revenind la scripturi, curcubeul reprezinta legamantul lui Dumnezeu cu umanitatea prin Noe si in acelasi timp diversitatea si frumusetea dumnezeiasca daruita umanitatii.

ai2 19.08.2010 09:44:44

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 279026)
Cunosc maniera in care curcubeul este explicat potrivit legilor fizicii. Cunosc insa si insemnatatea pe care Vechiul Testament o da curcubeului, aceea de semn al legamantului dintre Dumnezeu si om. Daca prima ne lasa reci, in sensul ca daca stim ca lumina se descompune in spectrul vizibil (culorile curcubeului), nu facem decat sa acumulam o informatie, cea de-a doua perspectiva, ne umple de nadejde, dragoste si credinta. Curcubeul, care lega pamantul de cer, este semnul unei relatii personale. Asadar, sensul pe care Biserica il da acestuia este unul mult mai bogat.

Si nu ti-a trecut prin cap ca religia este o inventie egocentrica? Te-ai lasat dus cu zaharelu' si te lauzi pe forum. Misto!

cocacoc 19.08.2010 09:49:57

Eu am vazut un curcubeu in vapori cand imi spalam masina cu jet de apa . Zeul soarelui era si el prezent.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:38:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.