Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Doamne Isuse ,miluieste-ma pe mine pacatosul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3216)

bobby 23.02.2008 22:19:16

oameni buni..nu stiu ce sa fac.daca m-ati putea ajuta cu un sfat ar fi tare bine.eu lucrez intr-un mediu public unde daca imi arat cu adevarat credinta in Dumnezeu si daca oamenii din jurul meu vad ceea ce fac,adica ma cunosc indeaproape ma marginalizeaza.
de aceea m-am hotarat sa fac unele lucruri mai de suprafata pentru a-mi mai masca credinta si mi-am zis in mintea mea k asha am sa ma apropii mai mult de oamenii din jurul meu si am sa pot sa i ajut cu nishte sfaturi bune macar daca nu cu ceea ce pot pentru a-i apropia de biserica.mi-am creeat un in mine un "om de suprafata" care sa fie doar in relatia cu oamenii care nu ma cunosc cu adevarat.OARE E BINE CE FAC???ajutati-ma cu un sfat daca puteti.Doamne ajuta

quasar 23.02.2008 22:44:08

Cei apropiati noua,cunostintele trebuie sa ne placa asa cum suntem.Nu inteleg ce e rau in a fi credincios...si de fapt ce se poate intampla,ca doar n-o sa te apuci sa teologhisesti cu ei,discutiile vor fi generale...si in plus nu stiu daca ceilalti trebuie sa stie detalii despre viata noastra sufleteasca...deci cred ca nu e bine sa fim de 2 feluri....trebuie sa fim asa cum suntem,si daca nu toti ne plac ...asta este...nu ii putem multumi pe toti...totusi gandeste-te putin,poate macar o persoana care va afla ca tu nu esti asa cum te afisezi acum se va schimba,in BINE.Si in plus...mai stii...poate si altii fac la fel ca tine...CRED,dar prefera sa mascheze asta.Nu e mare tragedie.Crezi in Dumnezeu si cu asta basta.Conteaza asa mult ce spun ceilalti,ce cred?...NUMAI BINE!!

bobby 24.02.2008 00:11:49

is fotbalist....iti povestesc ceva sa vezi cam cum sta treaba...am schimbat echipa iar la inceput inainte sa ma cunoasca colegii aveau respect iar apoi au venit cantonamentele shi knd au inceput sa ma cunoasca cu adevarat(au vazut ca ma rugam) au inceput mishtourile.nush dak faci sport dar knd jucatorii din echipa fac mishto de tine atunci nu mai eshti privit cu incredere shi ti-e mult mai greu dak ma intelegi.de asta am zis k OARE AR FII MAI BINE SA PASRTEZ PUTINA DISTANTA?

mirelat 24.02.2008 00:24:08

acum inteleg mai bine... daca e vorba de rugaciune, eu stiu ca e bine sa ne rugam in taina, nu in vazul altora. dar trebuie sa fie greu in cantonament sa iti gasesti un coltisor linistit, unde sa nu fii deranjat si sa nici nu deranjezi pe altii, mai ales ca acei colegi de echipa nu par sa fie prea copti la minte. daca altfel nu se poate in acele perioade, eu as zice sa te rogi numai in gand, rugaciunea lui Iisus, pe care ai si ales-o ca titlu pentru acest topic. dar cere sfat si voie de la duhovnic, mai intai. Dumnezeu sa iti ajute!

mirelat 24.02.2008 00:26:30

Citat:

În prealabil postat de bobby
nush dak faci sport dar knd jucatorii din echipa fac mishto de tine atunci nu mai eshti privit cu incredere shi ti-e mult mai greu dak ma intelegi.

:) te inteleg perfect, chiar daca sportul nu e pentru mine chiar o pasiune. dar stiu ce inseamna sa te integrezi intr-o echipa si sa ai credibilitate.

Juli 24.02.2008 19:48:44

Bobby, cunosc indeaproape situatia ta. Eu sunt profesoara si predau si la liceu. La inceput incercam sa ma imbrac mai rar in fusta, insa ascultand conferinte si citind am realizat ca in ziua de azi (ca intotdeauna, de altfel) Hristos are nevoie de marturisitori.
Aud tot felul de aluzii si glumite din partea elevilor (cel mai tare ma deranjeaza cand sunt numita "pocaita") si uneori imi este greu sa predau in astfel de atmosfera, dar macar stiu ca atunci Hristos este cu mine pentru ca eu nu ma rusinez de El. El a primit mult mai mule umilinte din partea oamenilor si El este Dumnezeu, Creatorul cerului si al pamantului.

Multi preoti spun ca este bine sa ne afirmam credinta in zilele noastre, pentru ca, sa fim seriosi, daca nu lucrezi intr-un mediu cu oameni credinciosi nu vei avea parte de laude pentru faptul ca postesti sau te rogi...

Juli 24.02.2008 20:18:26

Eu zic sa starui in purtarea ta crestina, roaga-te si la un moment dat o sa realizeze si colegii tai de echipa ca tu aduci ceva in plus in echipa, prin rugacine Il aduci pe Dumnezeu intre voi.

Noi, care prin mila Domnului suntem credinciosi, stim de ce ne rugam, insa Blaise Pascal spunea ca nu e rau sa te rogi, pentru ca daca nu ar exista Dumnezeu, nu pierzi nimic rugandu-te, dar daca exista pierzi Raiul.

C-tin 24.02.2008 22:20:15

Credinta in Hristos se marturiseste nu cu vorbe ci prin propria vietuire ortodoxa si de asta nu trebuie sa te rusinezi si sa te ascunzi.
Nici Sfintii Parinti nu-si ascundeau credinta in Hristos ci doar harismele si le ascundeau, uneori chiar sub paravanul "nebuniei"...

sofiaiuga 25.02.2008 20:29:06

Bobby,continua sa te rogi ,unde poti ,dar sa te rogi si pt ei si lui Dumnezeu si MAICII DOMNULUI si EA va lucra asupra inimilor lor.Doamne ajuta!

iosif 28.02.2008 22:47:17

Bobby, sa te rogi, insa sa ai grija sa nu arunci margaritare in gura porcilor, adica sa nu le arati lucrurile frumoase, stiind ca ei ar putea sa il blasfemieze pe Dumnezeu din aceasta cauza. Roaga-te in inima ta, nu trebuie sa le arati ca te rogi!

Intr-un astfel de mediu, subiectele obisnuite sunt cele legate de sex, femeie si alte distractii. Vezi si ei cauta implinirea, insa o cauta intr-un sac fara fund si se mira ca nu o gasesc si de ce se afunda in si mai mare neimplinire!

Bucura-te cu Dumnezeu acolo in camara inimii tale si roaga-L sa iti descopere El cum sa faci ca sa fii mereu cu El! Sa nu iti fie rusine cu Dumnezeu si nici sa-L faci de rusine!

Succes in toate activitatile tale si ai grija de sufletul tau! Toate vor trece, toate le poti pierde, dar daca nu L-ai pierdut pe Dumnezeu, nu ai pierdut nimic!


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:19:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.