Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

cristiboss56 30.12.2008 09:41:43

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 106400)
[COLOR=#008000][SIZE=3]DE CE O IUBESC PE MAMA[/SIZE]

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus: "Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat."

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru
cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,
pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea
pentru a doua zi dimineata.

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,
calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la
loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe
bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o
notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si
ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le
pune pe amandoua langa geanta ei.

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga: "Credeam ca te duci in pat."

"Sunt pe drum," raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a
doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular," Ma duc in pat."

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?
PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA... (si nu am putea
sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!)[/COLOR]

Asa este Silvia ! Sa ne aplecam cu respect in fata femeii , Ea Nascatoare De Dumnezeu, ea mama, ea sora , ea sotie , ea femeia de cursa lunga. Sarut mana femeie, ori unde ai fi !

gabriel7 30.12.2008 14:34:47

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 92236)
Telefonul veșniciei

In sala de telefoane a turnului Eiffel din Paris, in timpul Expoziției din 1890, se gasea o mulțime de oameni, cu coatele rezemate de o bară de lemn imbrăcată in catifea, ținând la ureche câte un receptor telefonic. Nu trecuseră decât 14 ani de la descoperirea telefonului de către omul de știință american Graham Alexander Bell (1847-1922)...

Cei care aveau la ureche receptoarele erau cufundați în tăcere, dar foarte fericiți, căci telefoanele lor erau puse în legătură cu o sală de muzică în care cânta o orchestră renumită și cântăreți celebri. Această muzică superbă o auzeau numai ei, iar ceilalți vizitatori ai expozițiie nu auzeau nimic; ba mai mult, aceia nici nu bănuiau că există așa ceva.

Dacă ne gândim bine, nu se petrece același lucru și cu glasul lui Dumnezeu? Nu sunt în una și aceeași lume, în aceeași localitate, în aceeași casă chiar, oameni care aud glasul lui Dumnezeu și oameni care nu-l aud. Nu sunt oameni care aud glasul lui Dumnezeu în sufletul lor, și oameni care-l tăgăduiesc sau îl resping?

Oare care din ei au dreptate? Convinge-te singur, făcând proba. Părăsește traiul egoist, alungă din tine indiferența, pune la ureche telefonul veșniciei, adică tezaurul de cuvinte ale Sfintei Scripturi si al Sfintei Tradiții și vei auzi glasul Mântuitorului, care te cheamă neîncetat la o viață curată, senină, fericită, fără de sfârșit. Dacă vei urma poruncile Lui, vei auzi și numele tău: „Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, ca să moșteniți Împărăția cerurilor, pregătită vouă.”


Va invit si pe Dvs, stimati colegi, sa scrieti povestile cu talc, parabolele, pe care le stiti ca sa fie spre invatatura celor mai putin informati si/sau initiati.

Apreciez mesajul ca fiind deosebit dar intreb: suntem cu adevarat mintuiti? Traditia e buna dar cind aceasta intra in conflict cu Sfintele Scripturi?Biblia spune despre o anumita categorie de oameni:"El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. (Marc.7:9)
Si asa, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu, prin datina voastra. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!" (Marc.7:13) Sunt deschis pentru conversatie.Multumesc!

silverstar 31.12.2008 09:37:42

[SIZE=3][COLOR=green]La multi ani cu sanatate si multe bucurii![/COLOR][/SIZE]

http://www.pupici.ro/felicitari/data...anul_nou_6.jpg

silverstar 02.01.2009 18:07:38

Femeia
 
1 atașament(e)
[COLOR=green]De ce plangi? [/COLOR]
[COLOR=green]- Pentru ca sunt femeie! - raspunde mamica. [/COLOR]
[COLOR=green]- Nu inteleg... zice micutul. [/COLOR]
[COLOR=green]Mamica il imbratiseaza si spune: [/COLOR]
[COLOR=green]- Si n-ai sa intelegi niciodata... [/COLOR]

[COLOR=green]Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal: [/COLOR]
[COLOR=green]- De ce plange mamica?[/COLOR]
[COLOR=green]- Nu stiu nici eu! Toate femeile plang fara motiv! a fost tot ce i-a putut spune taticul.[/COLOR]

[COLOR=green]Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu: [/COLOR]
[COLOR=green]- Doamne, de ce plang femeile asa de usor? [/COLOR]

[COLOR=green]- Cand am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita. [/COLOR]
[COLOR=green]I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili. [/COLOR]

[COLOR=green]I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii. [/COLOR]

[COLOR=green]Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii. [/COLOR]
[COLOR=green]I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.[/COLOR]

[COLOR=green]I-am dat forta care-i permite sa continue, cand toata lumea abandoneaza...[/COLOR]

[COLOR=#400000][COLOR=#400000][COLOR=green]I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. [/COLOR]
[COLOR=green]Si, in fine, i-am dat lacrimi sa planga atunci cand simte nevoia. [/COLOR]

[COLOR=green]Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea. [/COLOR]

[COLOR=green]Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.[/COLOR]

[COLOR=green]Toti barbatii trebuie sa afle ca toate femeile sunt frumoase![/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]

laraG 02.01.2009 18:41:55

Cand trebuie sa te superi pe aproapele tau
 
Un frate l-a intrebat pe avva Pimen;"Ce inseamna a te supara in zadar pe fratele tau?"El a zis:"Orice nedreptate iti face fratele tau, daca te superi, in zadar te superi.Chiar daca iti scoate ochiul drept si iti taie mana dreapta, daca te superi, in zadar te superi.Dar daca vrea sa te desparta de Dumnezeu, atunci supara-te foarte!"(Pateric, editia Polirom 2005,ziarul Lumina)

strajeru 03.01.2009 00:57:27

[COLOR=#6495e6][SIZE=3]A murit pentru mine[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#6495e6][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#555555][SIZE=3]Un vizitator care se plimba intr-o zi intr-un cimitir, observa pe un om care era ocupat cu sadirea unor flori pe un mormant. Saditorul de flori fu intrebat: "Este fiul dvs. ingropat aici?"
"Nu", raspunse omul.
"Este poate fratele dvs sau vreo ruda a dvs…"
"Nu, nu."
Dupa ce lasase jos o scandurica pe care o tinuse in mana, omul raspunse: "Ei bine, iti voi istorisi povestea acestui mormant."
"Cand izbucni razboiul am fost si eu chemat la mobilizare. Eram sarac, aveam o sotie bolnava si 7 copii. Cu toate acestea m-am vazut silit sa-i parasesc deoarece nu aveam bani sa platesc un inlocuitor, asa cum mi-ar fi ingaduit pe atunci legeea. Ma pregateam atunci de plecare, parasind familia pentru a merge la razboi contra inamicului. In ziua de dinaintea plecarii veni la mine un tanar, pe care-l cunosteam si imi zise: "Dumneata ai o familie numeroasa, eu sunt singur. Voi pleca eu in locul dumitale." Si pleca in adevar in locul meu. Intr-o lupta crancena fu ranit si dus la spital. Dupa lungi suferinte a murit si a fost ingropat aici. De atunci doream arzator sa vad mormantul sau. In vederea acestui scop am economisit atatia bani cat am putut si ieri am sosit. Abia astazi am reusit sa descopar locul unde este ingropat."
In timp ce omul istorisea aceste lucruri, ochii i se umplura cu lacrimi. Lua scandurica pe care o lasase jos si o infipse in pamant. Sub numele soldatului fura scrise si urmatoarele cuvinte: "A murit pentru mine."

APLICATIE: Este Unul despre care, ca si soldatul de mai jos putem spune: "A murit pentru mine." Este vorba de Acela care si-a dat viata Sa pentru lumea intreaga, pentru noi, nu pe un camp de batalie ci pe o cruce pe care a fost rastignit ca un raufacator. Nu pentru a ne scapa de la inrolare ci pentru a ne scapa de blestemul pacatului, osanda vesnica.
Soldatul a murit pentru acel barbat si familia sa.Domnul nostru Iisus Hristos a murit pentru noi si fratii nostrii, deci, sa fim o familie, sa ne iubim ca intr-o familie si sa traim apropiati ca intr-o familie. Sa traim in pace, nu in dezbinare, in unitate, nu in secte, in dragoste,nu in ura.[/SIZE]
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 00:59:58

[COLOR=#6495e6]Ajutoarele sunt pe drum[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555] Intr-un an, un oras din centrul SUA, situat in valea dintre doua rauri a fost inundat. Ambele rauri au iesit din matca iar ploaia continua sa cada zi si noapte in acea zona. Nu se intrezarea nici o urma de speranta in oprirea ploii, asa ca orasul urma sa fie inundat din plin. Toata lumea a fost evacuata, cu exceptia unui singur om care refuza sa isi paraseasca casa - care, in curand urma sa fie complet acoperita de apa.
"Eu am credinta in Dumnezeu ca ma va scapa." spunea batranul celor care il implorau sa mearga cu ei spre terenuri mai inalte. Omul credea in puterea rugaciunii si se incredea in Dumnezeu ca sa fie salvat.
Apa a acoperit drumurile, facandu-le de netrecut pentru masini. Totusi, un om intr-o masina de teren s-a oprit la casa batranului si a strigat: "Grabeste-te, vino cu mine! Te voi duce la un loc sigur! Nu mai ai mult timp! Dar batranul continua sa se roage. Nu vroia sa isi paraseasca casa.
In cateva ore apa s-a ridicat cu peste 1 metru, inundandu-i complet casa. Ploaia continua. Batranul s-a urcat pe masa de bucatarie si a continuat sa se roage. Apa ii ajunse-se la calcaie, in momentul in care un om cu o barca a venit la casa lui si l-a strigat prin fereastra: "Domnule, veniti cu mine! Va voi duce la un loc sigur!"
"Nu" a raspuns batranul. "Dumnezeu ma va scapa din aceasta inundatie!"
Apa s-a ridicat tot mai mult, si curand batranul a trebuit sa se catere pe acoperis. Ploaia torentiala persista. In timp ce se ruga a auzit sunetul unui elicopter. A privit in sus si a vazut un elicopter deasupra casei sale. O scara a fost coborata din elicopter pentru el.
Dar el a strigat: "Pleaca! Ma faci sa cad de pe acoperis! Dumnezeu ma va salva! Tu du-te si salveaza pe altcineva!"
Elicopterul n-a putut sta acolo toata ziua, asa ca a plecat, lasandu-l pe batran pe acoperis. In final, apa a acoperit casa iar batranul a murit inecat.
Cand acesta a ajuns la portile raiului el a cerut lui Petru sa-i inlesneasca o intalnire cu Dumnezeu. Petru l-a dus la tronul harului.
"Doamne, m-am rugat cu atata ardoare ca sa opresti ploaia si sa ma salvezi de inundatie. Dar m-ai lasat sa ma inec. Nu inteleg!"
"Copilul Meu, am auzit rugaciunile tale. Ti-am trimis o masina de teren, o barca si un elicopter. De ce le-ai respins pe toate?"

APLICATIE: Dumnezeu nu raspunde intotdeauna la rugaciunile noastre asa cum ne asteptam. Dar El raspunde. A avea credinta si incredere in Dumnezeu inseamna a recunoaste interventia Sa in circumstante, indiferent de cat de disperate par acestea. In ochii nostri lucrurile pot parea ca se inrautatesc si ca Dumnezeu ne-a abandonat. Dar El vede imaginea completa si noi putem sa ne incredem ca El nu ne va uita niciodata. El este la lucru, chiar si atunci cand noi nu ne dam seama. "Stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu." (Romani 8:28).
De asemenea tebuie sa ne amintim ca Dumnezeu lucreaza prin oameni de rand asemenea noua. Asemenea salvatorilor din povestire, cand oferim ajutor sau ne purtam cu bunatate, cu cineva s-ar putea sa fim un raspuns la rugaciunile lor.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:02:24

[COLOR=#6495e6]Alexandru cel Mare[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] Alexandru cel Mare, unul dintre cei mai mari generali ai tututror timpurilor a cucerit aproape intreaga lume cunoscuta in vremea sa, cu ajutorul vastei lui armate. Intr-o noapte,in timpul unei campanii, neputand sa doarma, a iesit sa se plimbe printre corturile taberei sale.
In timp ce se plimbam a gasit un soldat care dormea in timpul serviciului de garda - o greseala capitala. Pedeapsa pentru asemenea greseli era, uneori, moartea pe loc, alteori, comandantul punea smoala pe soldatul adormit si o aprindea.
Soldatul s-a trezit cand Alexandru cel Mare s-a apropiat de el. Recunoscandu-si generalul, tanarului i s-a facut frica.
"Stii care este pedeapsa pentru adormitul in garda?", l-a intrebat acesta pe soldat.
"Da, domnule general" a raspuns soldatul cu o voce tremuranda.
"Soldat, care este numele tau?" a intrebat Alexandru cel Mare.
"Alexandru, domnule general."
Alexandru cel Mare a repetat interbarea: "Care este numele tau?"
"Numele meu este Alexandru, domnule general", a repetat soldatul.
Marele general a intrebat pentru a treia oara, cu o voce mai puternica:"Care este numele tau?"
Si din nou, a treia oara, soldatul a raspuns cu si mai multa frica:"Numele meu este Alexandru, domnule general."
Alexandru cel Mare s-a uitat lung la tanarul soldat, l-a privit drept in ochi si i-a spus: "Soldat, schimba-ti numele sau daca nu, schimba-ti comportamentul."

APLICATIE: Noi, cei ce purtam numele lui Hristos si ne numim crestini, trebuie sa traim conform numelui pe care il purtam .
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:07:26

[COLOR=#6495e6]Buna dimineata[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555]1. [/COLOR][COLOR=#555555]Eu sunt Dumnezeu! Astazi, Ma voi ingriji de toate problemele tale. Te rog, aminteste-ti ca n-am nevoie de ajutorul tau! [/COLOR]
[COLOR=#555555]2. [/COLOR][COLOR=#555555]Daca cel rau se intampla sa-ti trimita o situatie in care sa nu te poti descurca, nu fi ispitit s-o rezolvi tu insuti. Schimba-I adresa si trimite-o la randul tau in cutia de scrisori a Domnului nostru Iisus Hristos! [/COLOR]
[COLOR=#555555]3. [/COLOR][COLOR=#555555]Odata ce ai pus problema in cutia Domnului, nu te mai gandi la ea si nu fi ispitit s-o iei inapoi. Gandindu-te sau impovarandu-te cu ea, nu-ti va aduce nici o rezolvare! [/COLOR]
[COLOR=#555555]4. [/COLOR][COLOR=#555555]Daca este o situatie pe care esti capabil s-o rezolvi, te rog consulta-Ma in rugaciune ca sa fi sigur ca ai gasit rezolvarea potrivita! [/COLOR]
[COLOR=#555555]5. [/COLOR][COLOR=#555555]Pentru ca Eu nu dorm nici nu atipesc nu este nevoie ca tu sa nu dormi noaptea. Odihneste-te copilul Meu. Daca ai nevoie sa Ma contactezi, Eu ma aflu doar la distanta de-o rugaciune. [/COLOR]
[COLOR=#555555] Dandu-mi Mie problema ta, toate lucrurile vor fi bune si vei putea merge mai departe![/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]Doamne Iisuse Hristoase pentru rugaciunile Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tai,miluieste-ne si mantuieste-ne pe noi pacatosii. AMIN[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:10:19

[COLOR=#6495e6]Cadoul laptarului[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] Cand Cheryl Prewitt avea 4 ani, se plimba in jurul magazinului de fructe si legume al tatalui ei. Aproape zilnic, laptarul venea la magazin si o saluta cu cuvintele: "Ce mai face micuta mea Miss America?" La inceput ea chicotea, dar a ajuns sa se obisnuiasca cu acest gand... si chiar sa ii placa. Curand salutul laptarului a ajuns un vis al copilariei...apoi un vis al adolescentei. In final a ajuns un scop ... iar in 1980 ea a stat pe scena din Atlantic City incoronata ca ... Miss America.

APLICATIE: Laptarul n-a realizat probabil niciodata ca salutul sau fata de micuta Cheryl va fi luat in serios si ca va deveni realitate intr-o zi.
Tot asa s-ar putea sa nu-ti dai seama de puterea cuvintelor tale de a-i influenta pe altii, in bine sau in rau. Daca spunem lucruri incurajatoare altora ei vor avea sansa de a trai conform acestor cuvinte de incurajare. Dar daca tai pe cineva sau spui lucruri care darama, ii poti conduce spre disperare sau comportament negativ.
"De aceea mangaiati-va si intariti-va unii pe altii" a scris Pavel in 1 Tesaloniceni 5:11. Daca faci asa, vei da cuiva un dar minunat.
[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:08:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.