Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 19.02.2012 12:45:14

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430621)
Mărturia mincinoasă a saitului ellenwhiteexposed nu poate fi considerată "mărturie istorică". Și apoi, unde vedeți dumneavoastră acolo "cădere pe spate" cum o numiți?

Ati citit cu superficialitate, scrie foarte clar:

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămant... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... " --- exact modelul din adunarile carismatice de astazi !


Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430621)
Păi atunci tratați subiectul cum se cuvine, nu superficial și nu amestecând-o pe EGW în ciorba grețoasă pe care le-o serviți penticostalilor de-o vreme încoace...

daca nu as prezenta aceste fenomene oculte, generic numite "slain in the spirit" , intr-o forma exhaustiva (pe cat posibil), s-ar chema ca tratez problema superficial ! deci Hellen White are si ea locul ei acolo; data viitoare o sa prezint cazul montanistilor.

osutafaraunu 19.02.2012 13:22:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430622)
Ati citit cu superficialitate, scrie foarte clar:

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămant... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... " --- exact modelul din adunarile carismatice de astazi !

"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămnt... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)...

Degeaba repostați citatul, nu scrie nimic de "cădere pe spate" și chiar dacă ar scrie, nu este urmarea unor experiențe induse într-o adunare carismatică.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430622)
daca nu as prezenta aceste fenomene oculte, generic numite "slain in the spirit" , intr-o forma exhaustiva (pe cat posibil), s-ar chema ca tratez problema superficial ! deci Hellen White are si ea locul ei acolo; daca viitoare o sa prezint cazul montanistilor.

Cum spuneam, tratarea aceasta exhaustiv-superficială i-ar putea include pe toți profeții Scripturii în mișcarea harismatică. Nu știu de fapt ce vreți să demonstrați...

Profetul de carton 19.02.2012 16:18:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430629)
Cum spuneam, tratarea aceasta exhaustiv-superficială i-ar putea include pe toți profeții Scripturii în mișcarea harismatică.

aceste concluzii va apartin si denota o necunoastere a caracteristicilor miscarii carismatice (dealtfel nu e ceva nou la dvs., in trecut m-ati acuzat intr-un mod total nefondat ca as promova invataturi ale martorilor lui iehova, cu care eu nu am nici in clin nici in maneca).

Profetul de carton 19.02.2012 16:22:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430629)
Degeaba repostați citatul, nu scrie nimic de "cădere pe spate" și chiar dacă ar scrie, nu este urmarea unor experiențe induse într-o adunare carismatică.

daca pastorul acela a scris ca a prins-o pe Hellen ca sa nu cada pe podea, cand intra in transa (mediumism)? nu e clar? la fel, duhurile demonice iau mintile carismaticilor, incat acestia isi pierd constienta si cad nu intr-o stare de venerare, de adorare a divinitatii pe genunchi sa se inchine si fiind constienti, ci pur si simplu cad ca mustele cand sunt stropite de spray, incat este nevoie de "catchers" sa-i poata prinde sa nu-si rupa mainile sau sa-si sparga capul.

osutafaraunu 19.02.2012 16:35:47

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430640)
aceste concluzii va apartin si denota o necunoastere a caracteristicilor miscarii carismatice

Admit c[ nu cunosc bine mișcarea carismatică, însă vă asigur că cunosc destul de bine mișcarea adventă (și încă din surse mult mai demne de încredere decât acel ellenwhiteexposed), iar aceasta din urmă n-are nimic comun cu manifestările harismatice. Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări. Dar probabil nu informarea este scopul dumneavoastră, graba cu care ați inclus-o în mișcarea carismnatică o demonstrează cu prisosință.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430640)
(dealtfel nu e ceva nou la dvs., in trecut m-ati acuzat intr-un mod total nefondat ca as promova invataturi ale martorilor lui iehova, cu care eu nu am nici in clin nici in maneca).

Pentru a doua și ultima oară: nu a fost o acuză și nu a fost ceva neapărat negativ.

osutafaraunu 19.02.2012 16:42:45

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430641)
daca pastorul acela a scris ca a prins-o pe Hellen ca sa nu cada pe podea, cand intra in transa (mediumism)? nu e clar? la fel, duhurile demonice iau mintile carismaticilor, incat acestia isi pierd constienta si cad nu intr-o stare de venerare, de adorare a divinitatii pe genunchi sa se inchine si avand ratiune, ci pur si simplu cad ca mustele cand sunt stropite de spray, incat este nevoie de "catchers" sa-i poata prinde sa nu-si rupa mainile sau sa-si sparga capul.

Trebuie să vă atrag atenția și eu cu privire la un aspect: sunteți foarte aproape de hula împotriva Duhului Sfânt! Căci Spiritul Profeției care s-a manifestat prin activitatea profeților biblici era de la Duhul Sfânt. Iar pierderea conștienței, leșinul, căderea erau caracteristice acestor profeți când erau în viziune. Expresii precum "am căzut ca mort" sunt frecvent întâlnite la acești profeți adevărați. Nu vă cer s-o credeți pe Ellen White un asemenea profet, dar măcar aveți puțină considerație pentru profeții biblici și pentru Spiritul Sfânt al Profeției!

Profetul de carton 19.02.2012 16:44:51

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări.

pe vremea dumneaei nu aparusera inca aceste manifestari (1827-1915)

osutafaraunu 19.02.2012 16:48:20

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430647)
pe vremea dumneaei nu aparusera inca aceste manifestari (1827-1915)

Bisericile carismatice nu apăruseră încă, însă manifestări carismatice și spiritiste erau deja prezente în unele mișcări religioase din Statele Unite.

Profetul de carton 19.02.2012 16:48:31

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430646)
Trebuie să vă atrag atenția și eu cu privire la un aspect: sunteți foarte aproape de hula împotriva Duhului Sfânt!

asta nu ai dumneata de unde stii, daca eu hulesc sau nu Duhul Sfant, va trebuie mare indrazneala sa emiteti o astfel de concluzie!

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430646)
Iar pierderea conștienței, leșinul, căderea erau caracteristice acestor profeți când erau în viziune. Expresii precum "am căzut ca mort" sunt frecvent întâlnite la acești profeți adevărați.

Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat? stiti ce este o transa (persoana nu mai stie de sine)? stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Profetul de carton 19.02.2012 16:50:54

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430648)
Bisericile carismatice nu apăruseră încă, însă manifestările carismatice și spiritiste erau deja prezente în mișcările religioase din Statele Unite.

stiti cum se manifesta spiritistii in transele lor cand vorbesc cu mortii? exact ca carismaticii ---> pierderea constientei, "ceva pune stapanire pe trup", tremuraturi, caderi necontrolate, spasme etc.

Profetul de carton 19.02.2012 16:58:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat? stiti ce este o transa (persoana nu mai stie de sine)? stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Hai totusi sa-i arat domnului acestuia foarte "indraznet" in a cataloga pe unul sau pe altul (in loc sa se uite la sine), ce scrie in Biblie:

1 Corinteni 14:
29 Cât despre proroci, să vorbească doi sau trei, și ceilalți să judece.
30 Și, dacă este făcută o descoperire unuia care șade jos, cel dintâi să tacă.
31 Fiindcă puteți să prorociți toți, dar unul după altul, pentru ca toți să capete învățătură și toți să fie îmbărbătați.
32 Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor;
33 căci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii, ci al păcii, ca în toate bisericile sfinților.
--------------------------------------------------------
Cum se manifesta "spiritul profetic"? in ordine si disciplina, intr-un mod absolut ziditor pentru biserica.
Acum comparati cu ce se intampla la penticostali&carismatici!!!! (degringolada, urlete, caderi necontrolate, zbierete, circ)

Profetul de carton 19.02.2012 17:27:18

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări.

Aveti oportunitatea de a posta parerea acestei doamne vis-a-vis de acele manifestari (care nu prea existau pe vremea ei decat in cercuri evident oculte, precum sedintele de spiritism), eu am postat ce am citit pe un alt forum si am reprodus aici, nu am intentia sa o invinovatesc pe madam Albu cu orice pret.

osutafaraunu 19.02.2012 17:59:33

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
asta nu ai dumneata de unde stii, daca eu hulesc sau nu Duhul Sfant, va trebuie mare indrazneala sa emiteti o astfel de concluzie!

N-am spus că huliți, am spus că "sunteți foarte aproape". Știți proverbul "când doi îți spun că..."

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat?

  • "Cînd L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și -a pus mîna dreaptă peste mine, și a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi și Cel de pe urmă" (Apoc.1,17)
  • "Eu am rămas singur, și am văzut această mare vedenie. Puterile m'au lăsat, coloarea mi s'a schimbat, fața mi s'a sluțit, și am pierdut orice vlagă. Am auzit glasul cuvintelor lui; și pe cînd auzeam glasul cuvintelor lui, am căzut leșinat cu fața la pămînt. Și iată că o mînă m'a atins, și m'a așezat tremurînd pe genunchii și mînile mele."(Daniel 10,8-10)
  • " El a căzut la pămînt, și a auzit un glas, care -i zicea: ,,Saule, Saule, pentruce Mă prigonești?``"(Fapte 9,4)
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Nu e nevoie, știu; dar probabil știți și dumneavoastră că se referă la cu totul altceva, nu la starea de leșin a celui aflat în viziune.

osutafaraunu 19.02.2012 18:01:38

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430651)
Cum se manifesta "spiritul profetic"? in ordine si disciplina, intr-un mod absolut ziditor pentru biserica.

Aici pot fi de acord cu dumneavoastră.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430651)
Acum comparati cu ce se intampla la penticostali&carismatici!!!! (degringolada, urlete, caderi necontrolate, zbierete, circ)

Ați văzut bine că n-am intrat în această dispută decât în momentul când ați comparat manifestările Ellenei White cu cele ale carismaticilor. Nu doresc nici în continuare să comentez ce se întâmplă în bisericile ce le urâți cu atâta patimă.

osutafaraunu 19.02.2012 18:02:15

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430656)
Aveti oportunitatea de a posta parerea acestei doamne vis-a-vis de acele manifestari (care nu prea existau pe vremea ei decat in cercuri evident oculte, precum sedintele de spiritism), eu am postat ce am citit pe un alt forum si am reprodus aici, nu am intentia sa o invinovatesc pe madam Albu cu orice pret.

Îmi pare rău, dar nu pot da curs solicitării dumneavoastră decât eventual în privat. Dacă doriți, o pot face după ce caut citatele respective.

Profetul de carton 19.02.2012 19:48:31

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
  • "Cînd L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și -a pus mîna dreaptă peste mine, și a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi și Cel de pe urmă" (Apoc.1,17)
  • "Eu am rămas singur, și am văzut această mare vedenie. Puterile m'au lăsat, coloarea mi s'a schimbat, fața mi s'a sluțit, și am pierdut orice vlagă. Am auzit glasul cuvintelor lui; și pe cînd auzeam glasul cuvintelor lui, am căzut leșinat cu fața la pămînt. Și iată că o mînă m'a atins, și m'a așezat tremurînd pe genunchii și mînile mele."(Daniel 10,8-10)
  • " El a căzut la pămînt, și a auzit un glas, care -i zicea: ,,Saule, Saule, pentruce Mă prigonești?``"(Fapte 9,4)

------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- in toate aceste cazuri mentionate de dvs., omul lui Dumnezeu s-a intalnit cu Domnul efectiv fatza in fatza, ceea ce nu se poate spune despre caderile de la carismatici, care cad in fatza unor oameni;
- in niciunul din cazurile prezentate de dvs., omul lui Dumnezeu nu si-a pierdut cunostinta, a ramas lucid, luand aminte la ce are Domnul sa-i spuna, spre deosebire de carismatici care atunci cand cad, raman in inconstienta ore in sir! nu au ramas intinsi pe spate, intr-o atitudine ireverentioasa! au cazut in inchinare, lungiti pe pamant, inaintea Domnului, cu mintea treaza (evreii, cand se inchinau, se lungeau pe pamant, aia era "cazatura")
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Profetul de carton 19.02.2012 19:53:13

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
Nu e nevoie, știu; dar probabil știți și dumneavoastră că se referă la cu totul altceva, nu la starea de leșin a celui aflat în viziune.

starea de lesin a celui aflat in viziune? deci e chiar hilar! carismaticii care cad ca mustele la pamant, dupa ce au fost loviti cu podul palmei, nu sunt nici profeti, nici vizionari ! repet, niciunde nu scrie in Biblie ca si-a pierdut careva constienta, pt ca Duhul Sfant nu ia mintile, asta fac duhurile demonice (ca in cazurile de epilepsie, cu tremuraturi si lesin + pierderea constientei), :
Luca 9:Pe când venea băiatul, dracul l-a trântit la pământ și l-a scuturat cu putere.

ei, asa-i ca parca v-ati mai revenit? se poate? reactiile carismaticilor sunt ca in cazul unor indraciti!

Profetul de carton 19.02.2012 19:56:19

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430665)
Îmi pare rău, dar nu pot da curs solicitării dumneavoastră decât eventual în privat. Dacă doriți, o pot face după ce caut citatele respective.

sigur ca da, va multumesc anticipat.

Profetul de carton 19.02.2012 20:02:09

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
N-am spus că huliți, am spus că "sunteți foarte aproape". Știți proverbul "când doi îți spun că..."

Doi, adica dumneavoastra si cu "penticostalul", carevasazica! :)
Stimate domn, nu fac altceva decat sa respect 1 Ioan 4:1, ceea ce spune "penticostalul" cu care vad ca v-ati intovarasit, nu are nicio noima, eu nu-l cunosc, dar sa stiti ca toti penticostalii sunt la fel, iti arata o fatza dulceaga (pentru a te atrage la ei, ca sa-ti ia banii), dar cand ii critici putin, devin niste fiare.

grasu77 20.02.2012 09:36:50

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430674)
------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- ...... de la carismatici,
- de carismatici care
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta. Cine sa fie de vina? Carismaticii, bineinteles.

Profetul de carton 20.02.2012 10:30:04

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430731)
Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta. Cine sa fie de vina? Carismaticii, bineinteles.

Nu arunc cu noroi in nimeni, daca domnul "osutafaraunu" imi aduce dovezi constand in declaratii concludente ale doamnei Ellen White prin care critica fenomenele acestea nebiblice, o sa o scot din categoria liderilor religiosi calauziti de duhuri de amagire si voi considera ca ce am citit pe un forum, acele afirmatii legate de experientele "extatice" ale Ellenei sunt rautati. Dar pana nu veniti cu dovezi, eu iau de bune acele afirmatii, si conform acelor afirmatii se poate foarte usor trage concluzia ca Ellen White a avut experiente oculte mediumistice. Dar, repet, aduceti dovezi ca lucrurile nu au stat asa! chiar m-as bucura, credeti ca imi face placere sa vad cum duhurile necurate amagesc pe unul sau pe altul???

Profetul de carton 20.02.2012 10:36:46

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430664)
Nu doresc nici în continuare să comentez ce se întâmplă în bisericile ce le urâți cu atâta patimă.

domnule, eu nu urasc oamenii ci lucrarea duhurilor necurate si fatzarnicia, ati afirmat total elucubrant si fara nicio logica ca eu sunt aproape de a huli pe Duhul Sfant, pai, distinse domn si eu pot spune la fel de bine ca va incadrati in urmatoarea categorie (alaturi de tovarasul dvs."penticostalul"): 1 Timotei cap. 4 v.1

ucenic 20.02.2012 11:22:59

Fratilor, eu zic sa dam credit omului "Profetul de carton". Nu ne foloseste sa ne contram ca X a facut sau ca X a dres cata vreme nu am trait, nu am convietuit cu acel X... Barfim istoria? Lasati mortii cu mortii, noi sa cautam la Cel ce este Viu in vecii vecilor si sa ii cerem ca sa ne dea harul si puterea sa Il putem marturisi cata vreme mai suntem pe pamant.

Si pentru ca sa va mai relaxati putin, priviti un mesaj gen "Profetul de carton":

http://www.youtube.com/watch?v=uuupW...eature=related

Profetul de carton 20.02.2012 12:08:48

Fenomenele care se regasesc in miscarea carismatica de astazi, nu sunt noi, ele au radacini adanci in istorie, la montanisti, spre exemplu:

Fondatorul mișcǎrii, Montanus, s-a nǎscut probabil în Ardabau, localitate situatǎ pe teritoriul Turciei de astǎzi, în prima jumǎtate a sec. II d.Cr. A aderat la creștinism prin anii 156-157 d.Cr. Dupǎ aceea, împreunǎ cu douǎ foste preotese ale zeiței Cibele, Maximina și Priscila, a început sǎ predice creștinismul. Susține cǎ a fost inspirat de Duhul Sfant sǎ declare creștinismul religie adevǎratǎ. Referinu-se la modul în care se manifesta Montanus, Eusebiu din Cezareea scrie: "La început profetul pare a fi terorizat (en parekstasei), apoi se liniștește (adeia kai Aphobia), dupǎ care se roagǎ Duhului Sfânt, este cuprins apoi de o stare necontrolatǎ de extaz (akousios mania psyches)."

deci aceste stari necontrolate, transe, lipsa constientei, nu pot fi de la Duhul Sfant, deoarece duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor, si vedem din sfaturile lui Pavel, ca atunci cand se manifesta darul proorociei, era ordine si disciplina in biserica, proorocii prooroceau unul dupa altul, pe rand, nu in mod necontrolat si haotic.

penticostalul 20.02.2012 12:20:00

Multumiri!
 
Si apoi, poate ca Domnul i-a zis: „ponegreste-l pe X!” sau „denigreaza Biserica X!”. 2 Regi 16:5-13

Pastorul protestant Joachim Gauck va fi noul presedinte al Germaniei. El este virulent contestat de partidul Die Linke, format din fosti comunisti. „Daca tocmai comunistii il critica inseamna ca e cel mai potrivit pentru a fi ales!” gandesc unii.

Tot mereu din cate un rau poate sa iasa un bine. Iar pana in prezent „Profetul de carton” a fost cel care a facut cea mai multa reclama penticostalilor. Nu avem nevoie de ea, dar daca nici macar nu i-as adresa un „multumesc!”, n-ar fi frumos .

Profetul de carton 20.02.2012 12:41:06

oare apostolul Pavel, cand profetea, era cuprins de tremuraturi? sau cadea la pamant, zvarcolindu-se, cum vedem ca se intampla in cazul montanistilor (care aveau multe preotese care prooroceau in felul acesta pagan, "mostenire" de la fostul lor "loc de munca", templele zeitei Kybele), si cum vedem ca se intampla in cazul carismaticilor de astazi?

interesant este faptul ca o parte din penticostalii din Romania (cei din Occident deja sunt integrati cu totul miscarii carismatice si nu mai exista linie de demarcatie), nu sunt de acord cu aceste fenomene, as putea aduce ca exemplu o profetesa penticostala destul de cunoscuta in mediul penticostal, pe nume E. Hannis, care intrebandu-L pe Domnul referitor la aceste caderi ale carismaticilor a primit lamurirea ca acele caderi pe spate, in inconstienta, intr-o postura ireverentioasa sunt de la diavolul, iar acele stari lipotimice, dar care nu se soldeaza cu pierderea constientei, cand respectivul se lasa pe genunchi sau lungit pe burta, intr-o atitudine de inchinare si adorare, sunt de la Duhul sfant.

osutafaraunu 20.02.2012 14:25:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430674)
------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- in toate aceste cazuri mentionate de dvs., omul lui Dumnezeu s-a intalnit cu Domnul efectiv fatza in fatza, ceea ce nu se poate spune despre caderile de la carismatici, care cad in fatza unor oameni;
- in niciunul din cazurile prezentate de dvs., omul lui Dumnezeu nu si-a pierdut cunostinta, a ramas lucid, luand aminte la ce are Domnul sa-i spuna, spre deosebire de carismatici care atunci cand cad, raman in inconstienta ore in sir! nu au ramas intinsi pe spate, intr-o atitudine ireverentioasa! au cazut in inchinare, lungiti pe pamant, inaintea Domnului, cu mintea treaza (evreii, cand se inchinau, se lungeau pe pamant, aia era "cazatura")
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Cele două obiecții formulate de dumneavoastră nu au nicio relevanță vis a vis de problematica abordată. Vă reamintesc că nu era în discuție mișcarea carismatică ori penticostalismul (discuție în care nu m-am implicat și nici nu doresc s-o fac pe viitor), ci afirmația dumneavoastră:

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat?

la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală. Și nu interveneam de n-o introduceati forțat pe Ellen White în această cruciada personală împotriva carismaticilor.

osutafaraunu 20.02.2012 14:27:05

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430677)
Doi, adica dumneavoastra si cu "penticostalul", carevasazica! :)
Stimate domn, nu fac altceva decat sa respect 1 Ioan 4:1, ceea ce spune "penticostalul" cu care vad ca v-ati intovarasit

Stimate domn, eu sunt dispus să mă înfrățesc (nu doar întovărășesc) cu oricine pentru o cauză corectă, în ciuda convingerilor mele antiecumeniste. Chiar și cu un profet de carton (cum de altfel am demonstrat pe topicul despre "nemurirea" sufletului), deși textul fluturat de dumneavoastră aparent m-ar sfătui să vă evit...

osutafaraunu 20.02.2012 14:33:08

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430735)
Nu arunc cu noroi in nimeni, daca domnul "osutafaraunu" imi aduce dovezi constand in declaratii concludente ale doamnei Ellen White prin care critica fenomenele acestea nebiblice, o sa o scot din categoria liderilor religiosi calauziti de duhuri de amagire si voi considera ca ce am citit pe un forum, acele afirmatii legate de experientele "extatice" ale Ellenei sunt rautati. Dar pana nu veniti cu dovezi, eu iau de bune acele afirmatii, si conform acelor afirmatii se poate foarte usor trage concluzia ca Ellen White a avut experiente oculte mediumistice. Dar, repet, aduceti dovezi ca lucrurile nu au stat asa! chiar m-as bucura, credeti ca imi face placere sa vad cum duhurile necurate amagesc pe unul sau pe altul???

Ciudată concepție aveți! Dacă și prezumția de nevinovăție ar trebui să funcționeze în parametrii aceștia, ar fi un dezastru! Adică sunteți dispus să credeți orice murdărie postată pe un site plin de murdării (ellenwhiteexposed) pănă vi se aduce proba contrarie... ciudat! Încă o dată: ciudat!
Asta mă face să mă gândesc de două ori înainte de a posta citatele respective. Anyway, sunt plecat din localitate și nu am acces la cărțile respective...

osutafaraunu 20.02.2012 14:35:07

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430739)
distinse domn si eu pot spune la fel de bine ca va incadrati in urmatoarea categorie (alaturi de tovarasul dvs."penticostalul"): 1 Timotei cap. 4 v.1

Dacă-mi demonstrați că m-am lepădat de credință (și nu de credința ortodoxă:10:), ori că am promovat "învățăturile dracilor", sunt dispus să vă dau dreptate și să mă pocăiesc. Așa să-mi ajute Domnul!

Profetul de carton 20.02.2012 15:12:22

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430784)
Ciudată concepție aveți! Dacă și prezumția de nevinovăție ar trebui să funcționeze în parametrii aceștia, ar fi un dezastru! Adică sunteți dispus să credeți orice murdărie postată pe un site plin de murdării (ellenwhiteexposed) pănă vi se aduce proba contrarie... ciudat! Încă o dată: ciudat!
Asta mă face să mă gândesc de două ori înainte de a posta citatele respective. Anyway, sunt plecat din localitate și nu am acces la cărțile respective...

Domnule, dar v-am spus ca am preluat acele texte nu de pe site-ul "ellenwhiteexposed" de care nici nu stiam, ci de pe un forum crestin! Ce vi se pare atat de ciudat? am preluat, am expus aici, nu sunt autentice, ma conformez ! dar daca sunt autentice? eu nu sunt dispus sa cred "orice", eu studiez orice aspect ---> de aceea v-am oferit oportunitatea sa aduceti dovezile dumneavoastra.

Profetul de carton 20.02.2012 15:20:17

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430780)
la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală.

nu domnule, eu nu am nicio problema cu acele texte si mai sunt si altele aduse de carismatici, spre exemplu :

Numeri 14:5 Moise și Aaron au căzut cu fața la pământ, în fața întregii adunări a copiilor lui Israel care era strânsă laolaltă.

Numeri 16:4 Când a auzit Moise lucrul acesta, a căzut cu fața la pământ.

Numeri 16:22 Ei au căzut cu fețele la pământ și au zis: „Dumnezeule, Dumnezeul duhurilor oricărui trup! Un singur om a păcătuit, și să Te mânii împotriva întregii adunări?”

Numeri 20:6 Moise și Aaron au plecat de la adunare și s-au dus la ușa Cortului întâlnirii. Au căzut cu fața la pământ și li s-a arătat slava Domnului.

-----------------------------------------------------------
dar aici si niciunde altundeva nu este vorba de caderi pe spate, in inconstienta ci caderi la pamant in inchinare.

sau textul cel mai favorit al carismaticilor in care este implicat Domnul Isus:

Ioan 18:6 Când le-a zis Isus: „Eu sunt”, ei s-au dat înapoi și au căzut jos la pământ.

pai aici caderea acelor pagani la pamant este o masura punitiva din partea Domnului, acolo nici vorba de umplere cu Duhul!


si Pavel cade la pamant (intr-o stare de reverenta fatza de Domnul), insa totusi aude si este constient, nu cade precum carismaticii cu tremuraturi, convulsii si inconstienta:

Faptele apostolilor 9:4 El a căzut la pământ și a auzit un glas care-i zicea: „Saule, Saule, pentru ce Mă prigonești?”

Profetul de carton 20.02.2012 15:26:33

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430787)
Dacă-mi demonstrați că m-am lepădat de credință (și nu de credința ortodoxă:10:), ori că am promovat "învățăturile dracilor", sunt dispus să vă dau dreptate și să mă pocăiesc. Așa să-mi ajute Domnul!

nu m-ati inteles! pai daca dumneata si cu "penticostalul", ma acuzati fara pic de rusine si respect ca eu hulesc Duhul Sfant, ei bine, avand in vedere ca aceste manifestari oculte le atribuiti Duhului Sfant, am baza scripturistica sa consider ca v-ati dat mintea duhurilor necurate, aspect frecvent intalnit in zilele din urma! adica dumneata si penticostalul spuneti ca acele zvarcoliri si transe sunt lucrarea Duhului sfant, eu zic ca e lucrare de amagire, pt ca am testat spiritele (cum ne recomanda apostolul la 1 Ioan 4:1 sau Efeseni 5:11).

Profetul de carton 20.02.2012 15:35:37

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430781)
deși textul fluturat de dumneavoastră aparent m-ar sfătui să vă evit...

Evitati domnule tot ce vi se pare rau si necrestin! dar asa si trebuie sa faceti, si eu evit sa iau parte la adunari carismatice, am fost de cateva ori pentru a studia, am vazut despre ce e vorba si pe viitor le evit, pt ca nu vreau sa ating ce e necurat (2 Corinteni 6:17) si il aleg pe Cristos nu pe Belial. Deci daca eu promovez invataturi nescripturale, evitati-ma, bine faceti!

in fine, dupa acest "intermezzo" fara sens provocat de un anumit user as dori sa precizez ca multi lucratori carismatici au fost vrajitori inainte de a deveni "crestini", exact cum Montanus a fost preot al zeitei Kybele (Cibele) dar nu si-a parasit duhul pitonicesc si preotesele lui la fel! aduc ca exemplu pe Patricia King si Joseph Zabarte (daca ati sti ce frezura modernista are aceasta Patricia King total nepotrivita pentru o femeie crestina).

Profetul de carton 20.02.2012 15:39:09

Experienta lui Traian Chilau care nu a cazut pe spate in fata lui Benny Hinn

Traian locuieste in localitatea Curtea de Arges, Romania.
Traian Chilau era acum doi ani in vizita la o familie in zona Sacramento, California. Acestia dezvoltasera simpatii carismatice si l-au invitat sa vada cum este la o cruciada de vindecari a lui Benny Hinn. Traian era foarte putin informat despre fenomenul carismatic sau cine este Benny Hinn. S-a dus acolo ca sa vada cu ochii lui o manifestare crestina de proportii, condusa de o personalitate iesita din comun. Cind a ajuns la locul unde se tinea cruciada, a fost surprins ca era $16.oo intrarea. Dupa aceea toti, inclusiv el, erau verificati de bodyguards cu bastoane de detectat metale, ca la aeroport. Nu a gasit loc in sala, cu toate ca a venit devreme, si s-a dus la balcon, de unde avea o privire de ansamblu a intregii manifestari.
Dupa ce Benny Hinn a tinut predica, a invitat in fata oameni care se vedea ca au fost selectionati si care au fost pusi in linie dreapta. Apoi, el ii lovea in piept iar ei cadeau pe spate (prinsi de altii). Pentru Traian, ceea ce vedea ii s-a parut o experienta iesita din comun. Dupa incheierea episodului de pe scena, toata sala s-a ridicat in picioare. Oamenii au ridicat mainile de la cot in sus cu palmele deschise. Benny Hinn a inceput sa mearga pe aleea principala, lovind peste mana ridicata pe primul din rind. Acesta cadea peste cel de langa el, si ca la un joc de domino, tot rindul se ducea jos unii peste altii.
Cind a vazut Traian ce se intimpla, a zis ca ar vrea si el sa experimenteze lucrul acesta…sa vada e adevarat ce se intimpla sau nu. A fugit repede de la balcon, si a dat peste usile balconului care duceau la sala, inchise si pazite de bodyguards. Traian a intrat, si s-a postat la un cap de rind cu mainile ca toti ceilalti, ca sa fie el, cel care primeste lovitura (de gratie). Benny Hinn se apropia si rindurile cadeau unele dupa altele. Traian a zis o rugaciune ceva de felul acesta: “Doamne Isuse, eu nu stiu ce este asta. Pazeste-ma Tu. Sangele Tau sa fie peste mine.” Benny Hinn a venit cu intreaga lui suita si l-a lovit puternic peste antebrat. Lovitura a fost puternica, nu a cazut, l-a durut mana, dar nu a simntit nimic altceva. In consecinta, tot rindul lui Traian Chilau a ramas in picioare. Benny Hinn si-a continuat mersul spre spatele salii, dand jos toate rindurile. Cind s-a intors, Traian si rindul lui erau tot in picioare, si cu mainile pregatite pentru o noua incercare. Traian i-a zis in Romaneste (ca nu stia bine Engleza): “Mai incearca-ma odata.” Bineinteles, Benny Hinn nu a mai incercat, si s-a dus inapoi la scena, iar Traian s-a dus repede sus la balcon ca romanii care l-au invitat sa ii traduca ce mai spunea Benny Hinn.

cine vrea sa-l contacteze: tranelachilau@yahoo.com

Mihai36 20.02.2012 16:13:48

problema este ca deosebirea duhurilor dupa manifestarile exterioare se poate face doar pina la un punct , mai departe din momentul in care partea vizibila este identica e nevoie de darul deosebirii adevarului si al duhurilor (sau invers).
iar acesta este un dar f rar, daruit indeosebi celor care pot purta ceva mai mult.

subiectul legat de penticiostali as zice poate fi considerat ca si incheiat -eventual am putea vb de "vocea Domnului" -perceptia prin diferite senzati fizice a adierii duhului sfnt prezenta dealtfel la f multi preoti si alti credinciosi din diferite religii.

legat de orice eventual prooroc (EGW, etc) as zice ca nu ar trebui sa se puna nici problema contestarii din start nici a prezumtiei ci a demonstrarii concrete a detinerii darurilori de cunoastere (nu doar revelatie).

atunci cind detii daruri de cunaostere poti afla orice despre oricine si oroce doar punind atentia supra acelui lucru si dorind sa afli ceea ce ai nevoie , te poti si ruga pt informatimai detaliate si pe loc primest reveltie cu toate datele.
in Isaia 41 de observa o disputa "o intecere" "sa vedem care sintem dumnezei" cu un dialog intre Dumnezeu care e rege si citi-va falsi profeti evrei intr-un context al vremurilor din urma -intrecere in care Dumnezeu le dovedeste falsitatea prin doua lucruri

-prin faptul ca nu au profetit nimic referitor la zilele din urma care sa se fi implinit deja sau care tocmai se implinesc cit si
-prin faptul ca nu-I pot raspunde la o simpla intrebare "De unde vine el?" raspuns care ar trebui stiut in virtutea darurilor de cunaostere pretinse.

e de presupus ca tema disputei este contestarea prezentei Sale divine ca o implinire a profetiilor biblice incepind cu cele ale vechilor profeti.

22 "Să se apropie și să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, așa cum ne-au dat de știre , cu de-amănuntul o vom cerceta și viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.

23 Vestiți cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să știm că sunteți dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceți ceva ca să ne putem încerca puterea!
24 Dar iată că lucrarea voastră este nimic și nimic sânte]i și voi, urâciune este a vă alege!

27 Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă.
28 Privesc și nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic!
29 Drept aceea, toți sunt nimic, lucrările lor deșertăciune, idolii lor sunt vânare de vânt!

Profetul de carton 20.02.2012 16:19:56

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430731)
Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta.

stai domnule si dumneata linistit, nu am intrat cu rea vointa prin nu stiu ce site-uri care defaimeaza pe adventisti sau ca sa imprastii cu noroi, pur si simplu am citit acele informatii pe un alt forum, poftim:

http://i44.tinypic.com/a5aop4.jpg

grasu77 20.02.2012 17:00:17

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430822)
stai domnule si dumneata linistit, nu am intrat cu rea vointa prin nu stiu ce site-uri care defaimeaza pe adventisti sau ca sa imprastii cu noroi, pur si simplu am citit acele informatii pe un alt forum, poftim:

http://i44.tinypic.com/a5aop4.jpg

Nici nu verific autenticitatea afirmatiilor din articolul postat de dvs. Doar va reamintesc manifestarile profetilor biblici, postate de osutafaraunu, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=493. Mai sunt si alte asemenea manifestari. Dupa cum vedeti, profetii biblici cadeau la pamant, tremurau, lesinau si zaceau bolnavi mai multe zile (adaug Daniel 8:27), etc. Aveti ceva impotriva acestor manifestari,personale, ocazionale, rare (nicidecum obisnuite)?

Observatie la adresa dvs.: v-ati luat de Ellen White, ati primit raspuns biblic si ati dat inapoi, revenind la carismatici (ca in bancul acela cu "bai, tu iar nu ai basca"). Acum, daca adventistii v-au tras putin de nas, ati revenit cu muscaturi la adresa Ellenei White. Considerati ca sunteti corect?

Profetul de carton 20.02.2012 17:08:37

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430832)
Nici nu verific autenticitatea afirmatiilor din articolul postat de dvs. Doar va reamintesc manifestarile profetilor biblici, postate de osutafaraunu, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=493. Mai sunt si alte asemenea manifestari. Dupa cum vedeti, profetii biblici cadeau la pamant, tremurau, lesinau si zaceau bolnavi mai multe zile (adaug Daniel 8:27), etc. Aveti ceva impotriva acestor manifestari,personale, ocazionale, rare (nicidecum obisnuite)?

Daniel 8:27 Eu, Daniel, am stat leșinat și bolnav mai multe zile; apoi m-am sculat și mi-am văzut de treburile împăratului. Eram uimit de vedenia aceasta, și nimeni nu știa.”
-------------------------------------
A fost profetul Daniel in stare de inconstienta? a fost dus pe brate in pat? s-a dus singur, domnule.
Carismaticii care cad inconstienti, sunt profeti si primesc viziuni? Nici vorba!


Citat:

Observatie la adresa dvs.: v-ati luat de Ellen White, ati primit raspuns biblic si ati dat inapoi, revenind la carismatici (ca in bancul acela cu "bai, tu iar nu ai basca"). Acum, daca adventistii v-au tras putin de nas, ati revenit cu muscaturi la adresa Ellenei White. Considerati ca sunteti corect?
Spalati-va pe cap cu Hellen White si cu manifestarile ei, na!
Hellen White a fost o mare profetesa a Domnului, e bine? acum e bine? in definitiv, domnul Marius are dreptate, femeia a murit. Totusi fenomenul "reinnoirii carismatice" din zilele noastre are substrat ocult si daca un domn a deschis acest topic, nu as dori sa pierd ocazia de a trage un semnal de alarma pentru toti doritorii de astfel de "senzatii", sa analizeze bine inainte de a lua parte.

grasu77 20.02.2012 17:43:31

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430835)
Spalati-va pe cap cu Hellen White si cu manifestarile ei, na!
Hellen White a fost o mare profetesa a Domnului, e bine? acum e bine?

Nu este bine. Nu avem de ce ne spala pe cap. Dvs. ati dus discutia pe o pista gresita, nepotrivita cu subiectul (despre carismatici). Se poate rezolva cu niste scuze (nu cu manifestari de "noblete ingaduitoare"). Dar, se poate si fara acestea. Si tacerea este buna.


Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430835)
Totusi fenomenul "reinnoirii carismatice" din zilele noastre are substrat ocult si daca un domn a deschis acest topic, nu as dori sa pierd ocazia de a trage un semnal de alarma pentru toti doritorii de astfel de "senzatii", sa analizeze bine inainte de a lua parte.

Nu aveti decat sa continuati.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:43:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.