Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18653)

Copacel 14.11.2016 14:15:02

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635713)
Bun. Mulțumesc frumos pentru risipa incântătoare de bune sfaturi.
Dar cu ...scovergile cum rămâne?
Uitați, am avut făină bună, drojdie proaspătă, ulei în regulă etc. Focul potrivit.
Aluatul a crescut așa bine că s-a revărsat peste marginile vasului...
Cu toate acestea, scovergile au ieșit... tari, ca o scoarță de copac. Crocante, înțeleg, dar nici așa să le tai cu ... laserul!...:(
Soția crede că e ceva în neregulă cu aluatul, totuși... (tipic pentru femeie, mereu vede ceva genetic în lucruri!...:))
Aveți idee despre ce o fi vorba?

Mie imi plac alea crocante si nu alea moi

AlinB 14.11.2016 15:53:30

Bre Ioane, nu-ti mai gateste nevasta, esti pedepsit? :)

ioan67 14.11.2016 16:05:12

Nici vorbă!...:)
Încercăm să ne completăm lacunele în materie de bucătărie (eu, mai ales, că soția se descurcă foarte bine cu majoritatea treburilor culinare) și să cuprindem pe copii în învățarea lucrurilor simple, acelea ale unui om care nu voiește să mănânce numai la fast-food sau la restaurant.
În plus, simțeam nevoia unui topic mai puțin tensionat și chiar vesel. Poate că măcar aici vor fi mai puține dispute, mă gandeam, deși experții de meserie și stricătorii de colocvii vor interveni și pe-aici, cum de nu...

DragosP 14.11.2016 17:26:28

Ori ai pus făină ca nehalitu' ori le-ai făcut prea groase.
Ori alt motiv. :)

AlinB 14.11.2016 18:06:35

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635745)
Nici vorbă!...:)
Încercăm să ne completăm lacunele în materie de bucătărie (eu, mai ales, că soția se descurcă foarte bine cu majoritatea treburilor culinare) și să cuprindem pe copii în învățarea lucrurilor simple, acelea ale unui om care nu voiește să mănânce numai la fast-food sau la restaurant.
În plus, simțeam nevoia unui topic mai puțin tensionat și chiar vesel. Poate că măcar aici vor fi mai puține dispute, mă gandeam, deși experții de meserie și stricătorii de colocvii vor interveni și pe-aici, cum de nu...

Pai atunci ea poate sa-ti fie cel mai bun profesor, de altfel in atatia ani de cand o ajuti la bucatarie ar trebui deja sa stii cel putin 90% din cate stie si ea.

ioan67 14.11.2016 18:28:55

În materie de scovergi, gogoși, cozonaci și alte făinoase, precum și la dulcețuri și gem, soția mea e adversar politic ferm: nu consumă. Și nici nouă nu ne recomandă. La fel cu produse gen McDonnalds ori dulcegării asemănătoare, ori șaorme și alte nenorociri. Pe scurt, am o soție foarte strictă la hrană (mănâncă într-o zi de muncă și alergături, în perioada de alăptare, 1-2 felii de pâine neagră, eventual 1-2 cartofi fierți sau copți, ori ceva varză sau câteva foi de salată, ori un iaurt) și asta explică preocuparea noastră mai scăzută pentru bucătărie - cel puțin până acum.
La noi, copiii (dintre care eu sunt cel mai mic), se consumă foarte multe legume, fructe, miere și iaurt. Rar, câte o sesiune de clătite a la mămicutza... Cu brânză de vaci, desigur..:)

ioan67 14.11.2016 18:35:50

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 635756)
Ori ai pus făină ca nehalitu' ori le-ai făcut prea groase.
Ori alt motiv. :)

Nț... Cred că am pus uleiu aiurea, adică în același timp cu făina, sarea, drojdia... Trebuia nițel mai târziu, cred...:)

sophia 14.11.2016 19:14:02

Nu stiu ce sunt scovergile. Pe internet arata ca langosii, au ceva umplutura.
Cum sa fie uscate? Nu sunt cu aluat de gogosi?
Am insa impresia ca voi faceti foamea si tu mai incerci s-o ostoiesti. Poftiti la anumite
lucruri...
Trebuie sa mancati echilibrat.
Mai ales copiii, care sunt in crestere, trebuie sa manance de toate, in cantitati moderate.
Faceti mai bine placinta cu foi de placinta. Este mai usor si nu sunt riscuri.

DragosP 14.11.2016 19:23:54

Chiar mă întrebam când mai apari și tu cu o non-postare.

Yasmina 14.11.2016 23:07:59

Aluatul iese tare cand nu este elastic, iar elasticitatea este data de oua,lapte si ulei. Deci banuiesc ca nu ai pus destul ulei sau unt? Oua?
Reteta pe care o cunosc eu de scovergi(minciunele) are oua in compozitie dar si smantana.


Cand se face aluat de post(in orice reteta) se asigura elasticitatea cu banane pasate , mere fierte si pasate sau faina de in.


Atentie la dinti cu aluaturile crocante :)

Yasmina 14.11.2016 23:16:26

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 635768)
Nu stiu ce sunt scovergile. Pe internet arata ca langosii, au ceva umplutura.
Cum sa fie uscate? Nu sunt cu aluat de gogosi?
Am insa impresia ca voi faceti foamea si tu mai incerci s-o ostoiesti. Poftiti la anumite
lucruri...
Trebuie sa mancati echilibrat.
Mai ales copiii, care sunt in crestere, trebuie sa manance de toate, in cantitati moderate.
Faceti mai bine placinta cu foi de placinta. Este mai usor si nu sunt riscuri.

Scovergi sau minciunele,nu au umplutura.
Mie una nu mi-au placut niciodata gogosile sau scovergile pt ca sunt prajite,in schimb langosile cu umplutura sunt foarte placute.

simpllu 14.11.2016 23:37:39

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 632664)
E de la zahar.Ai pus zahar prea putin.

Magiunul se face fără zahăr.

simpllu 14.11.2016 23:42:30

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 632674)
Borcanele trebuie să fie spălate bine, puse la uscat.
Apoi la cuptor cu ele, la 150 grade, minim 30 min. Se scot, se lasă 5 minute și conserva se pune fierbinte în ele (abia luată de pe foc). Imediat se pun capacele. Garantat o conservă de calitate rezistă cel puțin 1 an. A... Borcanele, așa fierbinți și închise, se pun sub un pled-două lăsându-se să se răcească încet, preț de 24--36 de ore.

Așa face și mama, fără zahar sau asipirină magiunul se conservă fără probleme.

simpllu 14.11.2016 23:46:51

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 632681)
Dar eu stric filetul cu cutitul, cand le desfac... Doar n-or fi elastice!?....

Sunt dispozitive de desfăcut capacele borcanelor. Găsești prin supermarket-uri.

http://www.allshops.ro/showroom/desfacator-borcan/

ioan67 15.11.2016 00:47:54

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 635768)
Faceti mai bine placinta cu foi de placinta. Este mai usor si nu sunt riscuri.

...:)) Dragă Sophia, ...:))
P.S. Bine zici, ultima dată am încercat să fac plăcintă cu foi ... de dafin. A fost greu, într-adevăr!....:))

sophia 15.11.2016 12:55:52

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 635782)
Scovergi sau minciunele,nu au umplutura.
Mie una nu mi-au placut niciodata gogosile sau scovergile pt ca sunt prajite,in schimb langosile cu umplutura sunt foarte placute.

Eu am dat pe google "scovergi" ca sa vad cum arata.
Si asta dau:

https://www.google.de/search?q=scove...yvBGQQ_AUIBigB

Vad ca sunt si cu umplutura.
Vad ca scovergile sunt putin crescute si cu gol inauntru.

Nici mie nu-mi plac aluaturile prajite.
Gogosile mai imi plac. Mai ales alea cu gem.

Ioan67 - am spus cu foi de placinta, fiindca sunt si alte feluri de placinte, din diverse aluaturi. Nu stiu de ce te-a deranjat.
Ma refeream strict la pachetele cu multe foi foarte subtiri.

AlinB 15.11.2016 13:13:07

Nu stie saracu' ca aluatul se poate face si in casa, nu e musai sa cumperi foi.

Yasmina 16.11.2016 00:10:11

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 635823)
Eu am dat pe google "scovergi" ca sa vad cum arata.
Si asta dau:

https://www.google.de/search?q=scove...yvBGQQ_AUIBigB

Vad ca sunt si cu umplutura.
Vad ca scovergile sunt putin crescute si cu gol inauntru.

Nici mie nu-mi plac aluaturile prajite.
Gogosile mai imi plac. Mai ales alea cu gem.

Ioan67 - am spus cu foi de placinta, fiindca sunt si alte feluri de placinte, din diverse aluaturi. Nu stiu de ce te-a deranjat.
Ma refeream strict la pachetele cu multe foi foarte subtiri.

Pe google gasesti informatii cateodata contradictorii.
Adica o sa cauti langosi si o sa gasesti poze cu cozonaci pt ca oricine poate pune acolo ce doreste,fara a avea autoritatea necesara.

Dar precum vezi de aceea se numesc scovergi pt ca sunt mai uscate,mai crocante.

Cu foile de dafin, era un joc de cuvinte :) nu te supara!
Foile acelea foarte subtiri se numesc foi de patiserie/foietaje si ies niste chestii tare bune din ele,dar cu grija sporita pt ca contin foarte multa grasime. Adica la ocazii mai merge ,dar sa faci un obicei saptamanal...se depune sub forma de sunci :)

ioan67 16.11.2016 01:01:04

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 635856)
Cu foile de dafin, era un joc de cuvinte :) nu te supara!

Păi da...:)

simpllu 16.11.2016 01:56:52

Lasă că nu știai cum stă treaba cu aluatul de casă. :)

ioan67 16.11.2016 01:59:03

Săracu..:)

simpllu 16.11.2016 02:02:01

O rețetă nouă? Sau ai renunțat?

ioan67 16.11.2016 02:19:27

Deocamdată fixez noile achiziții. Optimizez scovergile scorțoase (le bat cu maiul) și rafinez dulceața de gutui.
Între timp îmi fac planuri secrete (chiar și față de mine!) și dospesc regrete că nu am reușit să pun, încă, murături...:(

cristiboss56 16.11.2016 20:48:20

Aș fi onorat și fericit să comentați liber, măcar 5 minute,
aceste propoziții de care s-ar amuza trei sferturi din elevii mei dintr-a zecea....:))))
P.S. Sunt cel puțin 3 perle în caraghiosul text pe care l-ați postat. Pentru fiecare dintre ele eu acord nota 1 (urmînd să fac niște vrăji, în următoarele săptămâni, pentru a adăuga un zero) elevului de clasa a X-a.
http://dunastu.files.wordpress.com/2...sihologie1.pdf
Un curs mediocru (altul nu am găsit pe net), fad și plicticos, însă acest curs are meritul de a expune multe chestiuni de bază, chiar dacă într-o limbă de lemn... Prof. Negovan e o doamnă foarte harnică și serioasă. În lipsa oricărui talent pentru psihologie, pedagogie și redactare atractivă, găsim totuși o compilare făcută cu seriozitate, cu simț de răspundere ș.a. Merită citit!

ioan67 16.11.2016 20:56:26

Ați trântit-o ca nuca-n ... scovergi!
Probabil v-a mișcat cuvântul "vrăji", corect?
Acum aveți la dosar și declarația mea publică, nu-i așa, că sunt ... vrăjitor!...:)))

cristiboss56 16.11.2016 20:59:06

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635934)
Ați trântit-o ca nuca-n ... scovergi!
Probabil v-a mișcat cuvântul "vrăji", corect?
Acum aveți la dosar și declarația mea publică, nu-i așa, că sunt ... vrăjitor!...:)))

Mare vrăjitor !
Adică esti tare la vrajeala , le vrajesti usor :)))
Ele spun , nu toate. . . :)))

ioan67 16.11.2016 21:04:17

Care ele? Știți ceva despre vrăjile mele iar eu nu știu?
Spuneți, vă rog.
Dacă se poate, să nu fie iarăși vreo calomnie sau vreun alt soi de necuviință, vă rog frumos...

cristiboss56 16.11.2016 21:09:54

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635938)
Care ele? Știți ceva despre vrăjile mele iar eu nu știu?
Spuneți, vă rog.
Dacă se poate, să nu fie iarăși vreo calomnie sau vreun alt soi de necuviință, vă rog frumos...

Vrei sa vezi hotomane ce conține baza de date , adică sa-ti dau informații din dosarul tau :)))
Dacă -ti reușește placinta făcută din foi de dafin , îți dau ceva informații , altfel nu :)))

CristianR 16.11.2016 21:29:19

Te referi la mesageria privată? Să înțelegem că nu e tocmai... privată?
Mărturisesc că sunt puțin confuz în urma schimbului ăstuia de replici dintre voi.

simpllu 16.11.2016 21:31:52

La fel și eu. :)
Eu aș fi zis că Ioan scrie și de pe contul lui Cristi, în cazul de față.

DragosP 16.11.2016 21:32:02

Qui s'aime se taquine.

CristianR 16.11.2016 21:36:02

Ca să fiu mai clar, întrebarea pentru cristiboss era dacă are acces la mesajele private ale utilizatorilor.

cristiboss56 16.11.2016 21:38:31

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 635945)
La fel și eu. :)
Eu aș fi zis că Ioan scrie și de pe contul lui Cristi, în cazul de față.

Si eu la fel , cred acelasi lucru , ca tu esti tot el :)))

simpllu 16.11.2016 21:44:49

...:))) Ioane ai confundat bucătăria cu un laborator de clonare? ...:)))

ioan67 17.11.2016 00:34:02

....:))
Toată viața am încălcat regulile. Mai puțin pe cele de circulație.
Acum încerc s-o încalc p-aia cu "vezi-ți de ciorba/clătita/minciuneaua ta!"...:))

cristiboss56 17.11.2016 01:05:15

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635959)
Toată viața am încălcat regulile.

Cam multe nereguli . . .:)))

DragosP 17.11.2016 07:26:42

Regula e di vină.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:20:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.