Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

leonte 25.02.2013 20:21:26

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 505832)
Iarasi fiind incomplet in cuvant, oamenii inteleg ca nu se transmite harul de la Apostoli ca un fluviu continuu pana la preotii de astazi.

Deci harul in cazul personal, este cum il descrii mai sus, il primesti si il pierzi la inceput nestiut , ca o alunecare, adevarat cu totul din cele explicate. Dar aceasta este valabil tuturor deopotriva, monahi, preoti, mireni.
Insa harul in Biserica este transmis prin preoti la credinciosi si este continuu de la Apostoli pana astazi, prin hirotonire.

Aha! S-a descoperit buba. Harul nu este transmis prin preoti. Harul este in Biserica datorita credintei tuturor, a preotilor si a mirenilor deopotriva. Ca drept dovada iata o intrebare. Poate preotul sa savarseasca Liturghie de unul singur, fara nici un al om in biserica? Intrebarea si mai importanta este De Ce? Este o taina la mijloc sau doar pentru ca asa spun canoanele???

leonte 25.02.2013 20:31:02

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 505826)
Pai unul mai priceput si mult mai incercat ca si tine, este de exemplu arhimandrit Cleopa.
Sa vedem ce ne spune el:

,,Aceasta ierarhie o formeaza Sfintii Apostoli si urmasii lor: episcopii, preotii, diaconii (Matei 18,18;fapte 6,3-6; 20,28; Ioan20,22-23; efes.4,11-12; I Tim.3, 1-12; 4,14; Apoc.21,14; Evrei 13,17).
Ierarhia bisericeasca obarsia in Insusi Domnul nostru Iisus Hristos (Matei 10,1; Luca 10,1) si in pogorarea Sfantului Duh peste apostoli la Cincizecime.
Nici unul din ei nu si-a luat cinstea (...)."

Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa, nici pe sfintii din care am si citat. Ceea ce tu nu ai reusit sa pricepi, este ca Apostolii nu-si puneau mainile peste oameni alesi la intamplare, nici alesi dupa vreun "cantar" omenesc.

Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta.

Credeti ce vreti, numai sa tineti minte ca in ziua judecatii, daca veti da vina pe diavolul care s-a prefacut in preot paroh si v-a predicat un alt inteles al evangheliei, nu veti scapa de iad. Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu; vedeti asta la alungarea din Eden! Sufletele voastre sunt in joc si ale copiilor vostrii, deci puneti si studiati pana in ceasul mortii. Daca sunteti cu inima curata si iubitori de adevar, Hristos nu va lasa sa va rataciti. Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.

rainrainbow 26.02.2013 13:05:01

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 505942)
Esti minunata... dar nu am reusit sa citesc mai departe.
Uite o tema de cugetare, te rog sa nu te grabesti sa raspunzi.
Cum faci un om care crede ca detine adevarul, sa se indoiasca de ceea ce crede ca este adevarul?

minunat e Dumnezeu
dar eu cred ca ai citit tot si nu recunosti :))
asta e intrebarea adresata mie personal asa pe ocolite si vorbind la general?imi pare rau daca deranjeaza faptul ca spun pe fata :p
eu nu detin adevarul daca spre asta bati,Dumnezeu este singurul care detine adevarul eu doar culeg firmiturile din invataturile sfintilor parinti,doar franturi.daca lumea ar accepta,ar trai in adevar si ar preda adevarul,am putea sa privim in ansamblu fara valul asta de ceatza(ispitire) care ne acopera.poate ca am fost si noi crestinii orbi si manipulati o vreme,dar dorindu ne o imbunatatire am ajuns sa cautam adevarul si fara prea multe eforturi,cu putin ajutor divin ni s a descoperit noua.nu poti sa spui ca dupa ce vezi,ce simti si ce traiesti sa nu crezi ca asta e adevarul.sa traiesti in minciuna nu numai ca e vatamator,dar e si o vesnica nemultumire de sine.tocmai ca te consideri ca apartinand doar de tot ce e pamantesc si astfel te limitezi.adevarul e ca fiinta noastra e nelimitata si are f. mult potential,chiar peste masura(diferit de limitele pe care tu le accepti),chiar peste fire,ceea ce e de fapt normal.asa ca exemplu cum iti explici ca detinutii politici rezistau la tot ce corpul omenesc in mod normal(ceea ce credem noi ca e normal) nu ar fi rezistat si chiar pt asta ii uimeau si ii ingrozeau pe calaii lor.cum iti explici puterea lui Iisus cand a carat crucea atata drum si mai ales dupa atatea biciuiri?crucea aia avea 150 kg si nici macar un om sanatos trupeste nu ar fi putut s o care macar 2 metri.s au facut teste,am vazut documentar.dar sa nu insist pe asta.
omul care traieste si se complace in minciuna uraste adevarul cum noaptea este separata de intuneric.deci nu poti iesi la lumina daca traiesti in intuneric si ii vrei si pe ceilalti in intuneric pt ca nu poti sa suporti mangaierea si dulceata luminii de care ceilalti se bucura.daca ai stii cat de dens e intunericul lumii de dincolo,atat de dens ca poti sa l simti material,ca si cum ai inota in el.atunci ai zice ca bezna pamanteasca e putin spus.numai pe omul slab de caracter si inconstient poti sa l pacalesti prin manipulare,dar pe omul cat de cat istet si mai ales intuitiv nu poti.nu poti sa spui ca minciuna n are picioare scurte,nu poti sa spui ca o minciuna poate rezista mai bine de 2000 de ani.daca nu ti place adevarul de ce l provoci si te confrunti cu el,ca oricum nu poti sa l elimini,nu merita osteneala. ;) care dictator care a trait in minciuna a avut sfarsit bun si care si a mentinut minciuna?vezi?minciuna se erodeaza,cand adevarul infloreste.de ce te apasa constiinta si te simti ingreunat?tocmai pt ca nu traiesti in adevar.sa stii ca prin adevar dispare si frica de cei care promoveaza minciuna.am si eu o intrebare pt tine:
nu ti e frica de intuneric?cum ar fi sa traiesti in intuneric o vesnicie?(asta la propriu) :)

leonte 01.03.2013 07:54:36

Intrebarea mea pentru tine a fost sincera.
Cugeta cat de mult este nevoie si nu te grabi sa dai un raspuns, caci in clipa in care vei primi raspunsul, vei afla mult mai multe. Vei afla taine pe care astazi inca nu le stii.

Cum poate un apostol al lui Hristos sa convinga pe altcineva ca este in inselaciune, desi toata in viata acelui om pagan i s-a spus ca este nascut si crescut in adevar?

Cornel Urs 01.03.2013 11:04:24

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 505943)
Aha! S-a descoperit buba. Harul nu este transmis prin preoti.


dar (si) prin cine? doar ei sunt hirotonisiti, prin punerea mainilor...

Crestin_Simona 01.03.2013 12:24:38

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 505945)
Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa, nici pe sfintii din care am si citat. Ceea ce tu nu ai reusit sa pricepi, este ca Apostolii nu-si puneau mainile peste oameni alesi la intamplare, nici alesi dupa vreun "cantar" omenesc.

Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta.

Credeti ce vreti, numai sa tineti minte ca in ziua judecatii, daca veti da vina pe diavolul care s-a prefacut in preot paroh si v-a predicat un alt inteles al evangheliei, nu veti scapa de iad. Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu; vedeti asta la alungarea din Eden! Sufletele voastre sunt in joc si ale copiilor vostrii, deci puneti si studiati pana in ceasul mortii. Daca sunteti cu inima curata si iubitori de adevar, Hristos nu va lasa sa va rataciti. Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.

Dragutule leonte.
Cei trei mari stalpi ai raului sunt: ignoranta, nestiinta si lenea!!!
iar caderea din rai a celui mai frumos a fost MANDRIA. El le stia mai bine toate cele... asa s-o fi exprimat si el in sinea lui ca si tine mai sus>Dar ce tot discut eu aici? Parca as fi o maimuta care vrea sa tina o prelegere despre ... arta. de parca ai fi singurul si unicul si mirificul care ar mai sti ceva...:71:

Si pentru ca tu nu esti impotriva arhim.Cleopa, da-mi voie sa ascult atunci de el:,,Eu nu l-am contrazis cu nimic nici pe arhim. Cleopa",! Ca atare, el spune ca sa nu discutam de mai mult de doua ori in contradictie despre credinta cu sectantii(stia dansul bine de ce) - deci te scap de persoana mea!!!!

Adio!!! Dupa cum bine spui:,, Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu;"

rainrainbow 01.03.2013 13:31:06

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 506650)
Intrebarea mea pentru tine a fost sincera.
Cugeta cat de mult este nevoie si nu te grabi sa dai un raspuns, caci in clipa in care vei primi raspunsul, vei afla mult mai multe. Vei afla taine pe care astazi inca nu le stii.

Cum poate un apostol al lui Hristos sa convinga pe altcineva ca este in inselaciune, desi toata in viata acelui om pagan i s-a spus ca este nascut si crescut in adevar?

e suficient Cuvantul lui Dumnezeu.paganul va primi darul prin citirea acatistului Sf Duh,apoi prin participarea la Sf Liturghie si Sf Maslu pt vindecare sufleteasca,trupeasca si eventual de pacatul necredintei.pt o convingere totala,paganul poate participa la o procesiune,va atinge moastele si va intreba : "Doamne existi?" iar raspunsul va fi peste masura.

citeste asta,pt darul luminii,mintii si inimii:
aliluia Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne,iti multumim,pt darul luminii fiindca fara lumina Ta nu este adevar.nu este viata,nu este calea ci orbire,moarte,minciuna,ticalosie,boala,iad,pacat fiindca fara tine care esti lumina lumii si prin care toate s au facut,toate nimic nu sunt.de aceea fara tine nu exista viata vesnica,mantuie,indreptare,sfintenie,pricepere,int elepciune,intelegere,credinta cea adevarata,cunoasterea celor sfinte,puterea care toate le tine,lumina mintii si luminii.
aliluia,slava tie Doamne Iisuse Hristoase,te iubim si ti multumim pt darul luminii fiindca fara lumina darului nu exista gandul cel bun.ingerul de paza,straiele de lumina al sufletului cu care la tronul tau de paza trebuie sa ne infatisam si sa ne inchinam.lumina ranilor tale sa o sarutam.iubirea ta ca o lumina lina a sfintei slave in minte si n inima sa o capatam.ca o cruce sfanta a legii iubirii pe care ne ai dat tu s o purtam.aliluia Doamne Iisuse Hristoase te iubim si ti multumim.pt darul luminii fiindca fara lumina ta sufletele noastre erau oarbe,surde,neputincioase,schilodite,nebune,negre de pacate,aprinse de patimi,cazute in cursele demonilor ca niste nimicuri pline de trufie fiindca nimic bun si vrednic nu am facut decat intuneric,desertaciune si moarte,dar tu ne ai lasat vederea,auzul,mana milei,intelepciunea duhului intelepciunii,intelegerea prin duhul intelegerii,puterea prin duhul tariei,pacea prin duhul sfatului,cunoasterea prin duhul cunostintei.

poti sa le asculti si pe celelalte

bomb-mp3.com/mp3/rugaciunea_pentru_dobandirea_darului_strapungerii_ inimii.html

daca vrei intelepciune:

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...intelepciunii/

succes! ;)

leonte 11.03.2013 17:15:50

Citat:

În prealabil postat de rainrainbow (Post 506693)
e suficient Cuvantul lui Dumnezeu.paganul va primi darul prin citirea acatistului Sf Duh,apoi prin participarea la Sf Liturghie si Sf Maslu pt vindecare sufleteasca,trupeasca si eventual de pacatul necredintei.pt o convingere totala,paganul poate participa la o procesiune,va atinge moastele si va intreba : "Doamne existi?" iar raspunsul va fi peste masura.

citeste asta,pt darul luminii,mintii si inimii:
aliluia Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne,iti multumim,pt darul luminii fiindca fara lumina Ta nu este adevar.nu este viata,nu este calea ci orbire,moarte,minciuna,ticalosie,boala,iad,pacat fiindca fara tine care esti lumina lumii si prin care toate s au facut,toate nimic nu sunt.de aceea fara tine nu exista viata vesnica,mantuie,indreptare,sfintenie,pricepere,int elepciune,intelegere,credinta cea adevarata...

Scuza-ma dar nu am reusit nici de data asta sa citesc pana la capat. E posibil sa am o grava problema; nu sunt un bun public ascultator. Probabil pentru ca imi lipseste calitatea obedientei oarbe. Mie imi plac argumentele, coerenta si disciplina rationala. Chiar daca este vorba despre trairi "mai inalte" sau mai putin "inalte", imi este foarte greu sa iau aminte la un mesaj care este cu mult peste nivelul meu de intelegere. La fel este si cu mesajele care sunt sub nivelul meu de asteptari.

leonte 11.03.2013 17:18:46

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 506681)
Adio!!! Dupa cum bine spui:,, Scuza amagirii nu tine la Dumnezeu;"

Cat esti vie, in acest trup, cu fiecare rasarit vei avea ocazia sa intelegi ca tocmai smerenia este ceea ce lipseste din mesajul tau de mai sus. Iar prin MANDRIE, singura ai descris ce soarta te asteapta...

cezar_ioan 12.03.2013 01:11:32

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 505945)
Numai cei ce cauta pretexte sa slujeasca pacatului, numai aceia se ratacesc de la cale.

O afirmație demnă de luat în considerare, într-adevăr... (Experiența mea personală o confirmă, din păcate.)
Cu mulțumiri pentru cuvânt, Leonte,
Doamne ajută!

leonte 12.03.2013 18:52:21

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 506673)
dar (si) prin cine? doar ei sunt hirotonisiti, prin punerea mainilor...

Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.

Barsaumas 09.04.2013 13:33:08

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 509257)
Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.

Adinc ati exprimat-o. Da, aceasta este esenta problemei, oriunde exista o credinta institutionalizata, care a iesit de prea multa vreme din tunelul persecutiilor.

Pelerin spre Rasarit 10.04.2013 12:45:12

Pe mine m-a pus pe ganduri reactia BOR cu privire la recenta propunere a domnului Cernea,cu privire la renuntarea finantarii cultelor de la bugetul de stat.Nu propunerea in sine m-a preocupat pt ca initiatorul,ca orice politician de apartament,cum bine a sesizat cineva,isi reactualizeaza periodic,prin actiuni de acest gen,publicul-target pe care si-a construit meteorica si conjucturala ascensiunea.Cum s-ar spune face parte din regulile jocului politic nerecomandate idealistilor,mai ales cand nu ai cum sa te afirmi prin alt gen de initiative notabile,o caracteristica a partidelor minuscule si care graviteaza in jurul unui curent de opinie mai mult sau mai putin reprezentativ.Pe scurt domnul Cernea bate fierul cat este cald pt dumnealui mai ales ca peste fantomaticele initiative ecologiste s-a pus praful inexistentei.Insa aceste aspecte nu scuza cu nimic atitudinea de contabili suparati ca li-se baga cineva in conturile de cheltuieli a anumitor oameni din BOR.Mai grav ii dau apa la moara chiar initiatorului.Ca unul complet neutru de polemica as fi de parerea ca parintele Stoica,purtatorul de cuvant,sau cine compune comunicatele,poate lejer castiga orice concurs de antipatie si chiar putina aroganta,insa fiecare stie mai bine ce imagine doreste sa serveasca publicului.Intr-o nota de umor cred ca Parintii din vechime ar fi putut fi foarte mirati de spiritul pragmatic in domeniu fiscal de care dau dovada unuii dintre urmasi lor.Ce m-a mirat a fost ocazia rarisima pierduta de BOR de a da o lectie acestui gen de abordare.

Ar fi putut spune: ,,Bine domnule Cernea,uite,noi BOR,va invitam sa veniti personal sa vedeti in ce investim banii,actiunile umanitare si restul activitatilor.Sa mergeti cu noi sa vedeti orfani,copii cu dezabilitati si boli,batrani,cantine,preoti anonimi care isi dedica viata slujirii lui Dumnezeu.Sa vizitati macar si manastirile,sa stati de vorba cu calugari si maicute,sa va spuna si dansii realitati pe care poate nu le stiti.Nu va cerem decat sa veniti sa vedeti cu ochii dvs,nu avem nimic de ascuns."

Adica nu o replica pe sistem ,,ba nu te baga in banii nostrii"ci ,,vino sa vezi cu ochii tai".In alta ordine de idei nu va faceti griji,politicienii autohtoni nu vor vota never ever o asemenea propunere nu neaparat din spirit crestin(care ar sucomba instantaneu in fata realitatii contrare a actiunilor lor zilnice)ci din alte motive,aplicabile in perioada de chef,veselie,mici,bere si stampile electorale.Ca doar nu-s nebuni sa dea foc la caruta in care,cu mic cu mare,toti au ceva de rontait :)

tabitha 27.02.2015 08:13:57

Părintele Calistrat, de la mănăstirea Vlădiceni (Iasi)
 
"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs

Corinusha 27.02.2015 08:43:38

Ce predica frumoasa!!!

Yasmina 27.02.2015 08:49:40

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 582597)
"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs

Superb :)
Il indragesc tare pe parintele asta cu accent moldovian :)

Stii ce-mi place la preotii ortodocsi si Sf.Parinti? Ca desi sunt foarte morali si oameni seriosi,adanci (nu superficiali) cand vine vb de umor,au un umor foarte sanatos,puternic :)

antoniap 28.02.2015 23:36:30

Nici lui parintelui Calistrat nu-i place de ,,babele conservatoare", nici ,,babelor conservatoare" de tot ce predica dumnealui.

Am mers azi intr-un oras din provincie. Fusesem invitata la un parastas si am decis sa duc si pentru adormitii mei o coliva, un pomelnic si cateva pachete. Scria ,,sambata mortilor" in calendar, asa ca nu m-am gandit ca fac ceva nepotrivit. Persoana care ma invitase a trecut un singur nume pe pomelnic si cred ca asa au facut toti cei din biserica, deoarece nu au fost pomenite decat cateva nume. Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

AlinB 28.02.2015 23:45:57

Cate pagini?

abaaaabbbb63 28.02.2015 23:49:25

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 582846)
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=R7Oe-dQD9rQ

antoniap 01.03.2015 00:16:38

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 582853)

Te grabisi sa-mi dai raspuns. Eu astept sa-mi raspunda un ortodox.

antoniap 01.03.2015 00:21:53

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 582851)
Cate pagini?

Stai linistit ca nu se punea problema sa aiba mai multe pagini.

AlinB 01.03.2015 00:45:28

Pai, te-ai tulburat ca nu s-a citit sau te-ai tulburat ca i-ai judecat de ce nu s-a citit?

oaie_cugetatoare 01.03.2015 01:23:25

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 582846)
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=25m56s

Igor_Paslusnik 13.03.2015 03:55:12

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 582879)

Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.

Antonia P., stai liniștită, nu te teme, la parohii, dar mai ales la mănăstiri, călugării sau maicile, citesc în taină, pe cei care sunt de pomenit, mai ales la slujbele de 40 de Sfinte Liturghii, la toate slujbele care se fac, mai ales dacă e obște mare, se adună în jurul stranei, la catisme, sau acatiste, și citesc pomelnice.

Dar tu nu știi lucrul ăsta, Antonia, pentru că nu prea mergi la mănăstiri. Și te mai miri apoi de ce îți merge rău. Și te smintești, ușor, de tot nimicul, tot pentru că tu ești de vină, că nu prea mergi la mănăstiri, acuzi și judeci.

Deci te rog, iartă-mă că trebuie să spun acestea, poate par dur și neiubitor, dar trebuiesc spuse, ai grijă în afirmații. Nu te sminti ușor. Iar atunci când te smintești, nu pleca cu sminteala afară din localitatea ta. Caută să o deslușești acolo, pe loc, întreabă un părinte:
"Părinte, uitați ce gând am primit, așa și așa, spuneți-mi, vă rog, despre ce-i vorba?"
Și vei primi răspuns de la Însuși Duhul Sfânt, prin gura păcătoasă a acelui părinte.
Dar în nici un caz, nu veni să smintești și pe alții, cu siguranță mai slabi ca tine, că numai osândă îți aduni.

Ai grijă de tine, surioară iubită.

oaie_cugetatoare 13.03.2015 07:18:40

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 584302)
Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Bre, ce treaba au jocurile cu purgatoriu ala al tau ?
A, da vezi ca si tu scrii cu insiruiri "0" si "1" .Ca virgula, calculatorul nu stie caractere, nici gramatica. Iar unitatile
de stocare, nici ele nu stiu caractere.Totul este stocat si prelucrat in "0" si "1".Insusi aceste posturi. Ele nu sunt
stocate precum texte ci ca "0" si "1".Adica si "matalutza" la randul tau scrii cu insiruiri de "0" si "1".
Citat:

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.
Citat:

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s
Bre, iarasi ai inteles pe-dos.Dar rau de tot.:29:
Citat:

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.
Ia tu aminte la urmatoarea chestie: de ce exista Sambata Mortilor si de ce
Biserica face slujbe pt cei care nu mai sunt in viata pe acest pamant ?
De ce se dau acatiste ? De ce se face pomenirea mortilor ?
Un lucru iti spun sigur: ei nu se afla in treaba, spre deosebire de altii.

PS: mai degraba mergi la un duhvonic pt atacurile astea de panica pe care le ai. :71:
Ca prea o iei des pe langa drum...

Wryetui 29.04.2015 19:29:30

Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.

tabitha 30.04.2015 07:25:32

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 589619)
Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.

Care disc? pentru ce?

Mihnea Dragomir 08.05.2015 10:20:32

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 589664)
Care disc? pentru ce?

Pesemne ca se refera la cheta. Adica la banii recoltati de persoane desemnate ca donatii de la credinciosi in timpul slujbei.

Disc ? Pesemne ca la inceput era un cos sau o strachina. Dar, vazand cat de putini bani se aduna, parintele a decis ca un disc e suficient.

Desigur, a nu se confunda cu Sfantul Disc. Acela care face parte dintre odoarele unei biserici.

AlinB 08.05.2015 12:52:15

Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati, decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.

Valabil si pentru romano-catolici.

Mihnea Dragomir 08.05.2015 20:03:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 590513)
Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati,

Cel putin in parohiile noastre, cand exista un scop special, se anunta in timpul slujbei, la calendar. De exemplu, intr-o Duminica se ofera cheta pentru seminar. In alta pentru Caritas-ul diecezan. In alta pentru Vatican. Etc. Cand nu se anunta nimic, cheta merge la bugetul parohial. Ca sursa de venituri, cheta e a doua dupa taxa anuala si inaintea salariului preotului venit de la stat, a incasarilor din lumanari sau altor surse mai putin importante.


Citat:

decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.
Nu e niciun santaj psihologic decat in ochii care vor sa vada santaj psihologic peste tot. Pur si simplu, la slujba duminicala sunt mai multi oameni in biserica decat la slujbele de peste saptamana. Da cine vrea si pentru ce vrea. De exemplu, pentru Caritas-ul diecezan nu am dat niciodata nimic, fiindca stiu ca sunt o gasca de incapabili.

Cheta s-a facut mereu. S-a facut si pe vremea lui Isus. Scrie in Biblie. Acolo unde scrie de vaduva care a dat doi banuti. Aceea pe care Isus o lauda fiindca a pus din putinul ei la cheta.

Desigur, e de asteptat ca cei care nu au platit niciodata simbria anuala sa fie si contra chetei.

Adr.iu91 26.05.2021 21:02:18

Citat:

În prealabil postat de iosif (Post 8750)
Biserica in latura ei umana se confrunta cu mai multe dificultati. Ce anume va deranjeaza cel mai mult in biserica? Pe mine de exemplu ma deranjeaza tiparele de gandire si interpretarea literala a lucrurilor. Tind spre o intelegere mai larga a credintei, asa cum o prezinta Pr. Staniloae in teologia sa creatoare.

(raspuns tarziu :)) dar valabil si in 2021) Deranjant pentru mine este atunci cand doamnele mai in varsta (batranele) se aduna duminica La Sf. Liturghie, si au un obicei sa vorbeasca (barfe, carcoteli) in mijlocul slujbei (se intampla unde ma duc eu la biserica des) si se aude vocea lor intrepatrunzatoare prin urechile mele incercand sa fie atent la preot in timp ce slujeste.

Uneori se aud prea tare, preotii fac avertizari dar batranele tot tacatacatacata..., alteori (fara suparare) simt ca sunt la festival decat la biserica, la ce galagie poate fi in unele zile la slujba (in special in timp ce preotul se duce sa pomeneasca mortii la Sf. Liturghie dupa ce impartaseste lumea). Sincer! Uneori pun mana pe frunte cu capu inclinat jos si incerc sa ma calmez sa nu ma enervez si sa nu le judec. Da partea feminina e galagioasa in biserica, nu barbatii :)). Intrebare: e pacat mare sa vorbesti in timpul Sf. Liturghii?

gpalama 26.05.2021 22:17:40

Era o chestie foarte interesanta pe care am vazut-o si auzit-o.

In Biserica sa-ti vezi varfurile la pantofi si sa auzi doar Liturghia.

Un sfat foarte foarte bun.

Si daca nu auzi Liturghia, du-te intr-un loc unde poti sa auzi mai bine.

Iorest 26.05.2021 23:20:16

De obicei la sat biserica e mai mică și se aude tot, oriunde ai sta dezavantaj mare pentru cine stă la sat și nu-și permite financiar să meargă la oraș 53 de Duminici pe an și încă vreo 27 de sărbători cu crucie roșie care pică de luni până sâmbătă, în total sunt vreo 80 de sărbători cu crucie roșie într-un an calendaristic.

Al doilea dezavantaj e că la sat de multe ori e un singur preot, care se plafonează în predică, în slujire, scurtează slujba, după ce participi la o liturghie ortodoxă completă după tipic, sau stai la o slujbă 5 ore pe Athos și mergi într-un sat în care nu e rânduială ai o senzație de stranietate.

La oraș de bine de rău, îți poți alege parohia, sunt mai mulți preoți, predica e mai îngrijită, apar preoții cu doctorat, în funcție de cât de mare e orașul ai cel puțin 15 parohii și ai alternative de transport fără mașină.

Deci ce nu-mi place lăsarea satului într-o stare de băltire, de mediocritate, cu preoți plafonați în multe locuri, doar pentru că tinerii se înghesuie ca niște apucați în urban și în satele din zona metropolitană care se vor alipi cândva orașelor.

Adr.iu91 27.05.2021 09:21:28

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 667927)
Era o chestie foarte interesanta pe care am vazut-o si auzit-o.

In Biserica sa-ti vezi varfurile la pantofi si sa auzi doar Liturghia.

Un sfat foarte foarte bun.

Si daca nu auzi Liturghia, du-te intr-un loc unde poti sa auzi mai bine.

Multumesc. Asta si incerc sa fac, mai aproape de strana e mai bine, sau in afara bisericii pentru ca exista difuzoare.

Moroco 27.05.2021 11:54:16

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 667933)
Citat:

În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Era o chestie foarte interesanta pe care am vazut-o si auzit-o.

In Biserica sa-ti vezi varfurile la pantofi si sa auzi doar Liturghia.

Un sfat foarte foarte bun.

Si daca nu auzi Liturghia, du-te intr-un loc unde poti sa auzi mai bine.
Multumesc. Asta si incerc sa fac, mai aproape de strana e mai bine, sau in afara bisericii pentru ca exista difuzoare.

Mie nu-mi place ca va luati unii dupa altii crezand ca faceti ascultare nepricepand defapt ce faceti.

Pai daca stai sa-ti vezi varfurile de la proprii pantofi inseamna ca te inchizi in egoismul tau propriu si personal, nu mai ingenunchezi, nu te mai rogi si crezand ca auzi liturghia defapt te trufesti cu intelegerea ca averea care te leaga si te lipeste si mai tare in lume, de unde nu mai poti iesi, nu te mai poti smulge.

Asa se intampla cand va luati dupa credibilisti, dupa aparenta credintei ce se bazeaza pe avere si justitia ei plina de plangeri si nu dupa cei ce cred in Dumnezeu cu adevarat.

Teroarea si ipocrizmul credibilizant (faci orice ca sa fii luat de altii de credincios si de puternic fara sa crezi si fara sa poti) si lenea duhovniceasca a mintii, lipsa lucrarii milelor asociata cu lucrarea inchinarii unii la altii, asta nu-mi place la oamenii din BOR, oamenii zilelor noastre care nu mai au curajul sa vada si sa spuna Adevarul decat pentru a manipula ura, rautatea, viclenia, acuzatia, vina, nemultumirea pana pui botul la barfa si te razbuni ca prostul recayand in recidiva adictiei la pacatuire.

Moroco 20.07.2022 13:17:42

"Clientu nostru stapanul nostru, defapt sclavul si adictopatimasul ”nostru”..."

:44::57::64:

:32:

De ziua marelui sfant Ilie Tesviteanul serbata de noi mai inainte cu 13 zile decat in Cer urez tuturor fiilor si ficelor, tuturor Ilienelor Cosanzene pace si bucurie si sa nu puna mana pe ace sa nu ajunga sa se intzepe asa ca preotii lui baalamucinceai facand pe placul isabeljebutei.

Moroco 22.09.2022 13:34:10

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 671358)
"Clientu nostru stapanul nostru, defapt sclavul si adictopatimasul ”nostru”..."

:44::57::64:

:32:

De ziua marelui sfant Ilie Tesviteanul serbata de noi mai inainte cu 13 zile decat in Cer urez tuturor fiilor si ficelor, tuturor Ilienelor Cosanzene pace si bucurie si sa nu puna mana pe ace sa nu ajunga sa se intzepe asa ca preotii lui baalamucinceai facand pe placul isabeljebutei.

Pofta pacatosa, stiinta necurata (barfa), justitia parvenita si ipocrita, hotia vicleana si pedosfilia, dar cel mai rea rau e necredinta si neiubirea de Hristos-Cuvantul travestita in mare credinta si in mare evlavie, in slujire slugarnicos politica si in varsator de sange mare cerber pilash-sharpe necrutator, mare aparator de Ukuxklan de haita privilegiata, luxifeerica pedofila, tradand Dumnezeirea ca sa-i faci cica ei avere si vrajitorie, la Lumitza-satanitza , la babana sultana napolitana, la vrajitoarea care te ademeneste cu turte dulce pe carare, cu lapte si miere in ele, ca sa te bage in soba, sa te arunce in foc.

Adica spurcaciunea pustiirii travestita in pastori si judecatori dupa cum spunea proorocul Daniel celor care au capturat-o pe Susanna pentru ca nu le-a mancat si lor ban-ana.

Rautatea cea veche (justitia ipocrita osanditoare de fapte iertate), spurcaciunea pustiiri alias desertaciunea-desertaciuniunilor (babilonul cel mare al ”sfintei” ratiuni spiritiste a marelui papalâc inchizitorial), nebunia de pe urma din viitor (averea nedreapta din cer facuta logic karâma zmeilor-zeilor).

LumEUrile astea travestite n-au ce cauta in biserica Domnului, in comunitatile crestine mai mult sau mai putin ortodoxe, dar mai ales n-au ce cauta in mine pacatosul!

Miluieste-ne Doamne sa le lepadam pe toate astea ca sa Te credem!

(De nasterea preasfintei fecioare Maria, ieri s-a tinut in Cer, urez(ca mai micul pacatos), tuturor Mariilor si Martelor si toturor celor cu nume mari de sfinti, sa aiba parte de mila lui Dumnezeu si de fericire in viitor.)


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:07:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.