Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7828)

kosty37 14.10.2014 15:22:38

Citeste atent
 
Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 191349)
e diferenta mare intre cele 2 afirmatii. "Mergand invatati toate neamurile ", adica invatati oamenii ca Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. "Mergeti de faceti ucenici". Asta seamana mai degraba a racolare, ceea ce nu e totuna.



18 Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei și le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ.

19 Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.

20 Și învățați-i să păzească tot ce v-am poruncit. Și iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârșitul veacului.” Amin.
ucenicii trebuiau sa invete de la apostoli ce ei invatase de la Isus.

kosty37 14.10.2014 15:31:37

Biblia este una gandirea noastra este alta
 
Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 191355)
Nu poti sa ma convingi ca si alte Biblii in afara de cea Ortodoxa, sunt bune. Doamne ajuta!

noi ortodocsi la 25 decembrie sarbatorim craciunul cine este acest Craciun unde traieste si cu ce se hraneste el? ca in biblie eu nu am dat de el ---sau se presupune nasterea Donmului nostru Isus? nici aceasta data nu am gasito in biblia si atunci de unde vin aceste traditii laice?
oare Satan nu a amestecat ceea ce Isus ne invatat cu alte sarbatori pagane ia mai gandeste putin si ai sa vezi ca preotii ortodocsi nu ne invata ceea ce este scris in biblie , dece? ca sa isi unple cu cat mai multi bani buzunarele.

kosty37 14.10.2014 16:37:47

Raspuns Corect
 
Citat:

În prealabil postat de anthonygeorge (Post 191422)
dar ce i-ai raspunde tu acelei femei la ultima intrebare la care nu i-a raspuns preotul... i-l voi trimite femeii personal

Dumnezeu la creat perfect pe Adam si pe eva ei urma sa aiba o viata minutata in gradina Edenului dar oare au ascultat ei de porunca care Dumnezeu le-a dat-o sa nu manace din pomul din mijlocul gradinii ? nu ei la indemnul lui Satan incalca porunca manaca din pomul binelui si raului si astfel devin Muritori cu alte cuvinte ei pierd viata perfecta cu care erau inzestrati de Dumnezeu. Daca sa pierdut o viata perfecta iar prin legea Mozaica nu se putea ajunge la viata vejnica Cuvantul (Emanuel sau ISUS) a trebuit sa coboare din cer sa devina om si prin jerfa sa sa rascupere viata pierduta de Adam si omul la a 2 venire a Sa sa beneficieze de viata vesnica bine inteles sa faca voia Tatalui si a fiului. femeia avea dreptate singurul si unicul mijlocitor este Isus El este mare preot in cer si prin el se face judecata deapoi nu prin Maria,Petru sau alt cineva Isus este Judecatorul pamantului iar de pe acest pamant Dumnezeu a ales 144 de mii sa judece laolalta cu Isus oameni neprihaniti si fara de pacate ai aici si dovada biblia din Apocalipsa CAP 14 verset 1-5.

1 Apoi m-am uitat și iată că Mielul stătea pe muntele Sionului; și împreună cu El stăteau o sută patruzeci și patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Său și Numele Tatălui Său.
2 Și am auzit venind din cer un glas ca un vuiet de ape mari, ca vuietul unui tunet puternic; și glasul pe care l-am auzit era ca al celor ce cântă cu lăuta, și cântau din lăutele lor.
3 Cântau o cântare nouă înaintea scaunului de domnie, înaintea celor patru făpturi vii și înaintea bătrânilor. Și nimeni nu putea să învețe cântarea, afară de cei o sută patruzeci și patru de mii care fuseseră răscumpărați de pe pământ.
4 Ei nu s-au întinat cu femei, căci sunt verguri și urmează pe Miel oriunde merge El. Au fost răscumpărați dintre oameni, ca cel dintâi rod pentru Dumnezeu și pentru Miel.
5 Și în gura lor nu s-a găsit minciună, căci sunt fără vină înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu.
Dar acestor 144 de mii lii se vada puterea de a judeca cu Isus pe timpul cerol 1000 de ani de domnie Mesianica dupa care vor fii ridicati la cer , cei care au trecut prin necazul cel mare si au adus inchinare Unui Dumnezeu Adevarat nu pictat pe icoane infatisat prin statuiete sau talismane vor locuii pe pamant care insusi dumnezeu il va preface in Paradis.

iuliu46 14.10.2014 21:56:50

Inainte de Adam si cei 140 de mii, Dumnezeu a creat gramatica. :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:29:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.