Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12760)

N.Priceputu 30.04.2011 14:18:23

De ce nu (prea) merg barbatii la biserica?
 
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?

Mihnea Dragomir 30.04.2011 17:25:58

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 357451)
Sunt adesea contrariat de prezența în număr mic a semenilor mei după trup la slujbele din biserici. Și mă întreb care este cauza. Poate o explicație să fie faptul că slujbele se adresează mai mult inimii decât minții și, prin urmare, sunt mai ușor receptate de către femei? Sau ceea ce se adresează minții este într-o formă în care ne-am pierdut deprinderea de a gândi. Am devenit, probabil, prea analitici în gândire, iar biserica ni se adresează într-un limbaj simbolic, tainic. Ce credeți?

Cred că explicația dv corespunde realității. Mi-am pus adesea această întrebare și am întors problema pe toate fețele. A rezultat un serial, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...a-credintei-i/

glykys 30.04.2011 20:03:54

Cred ca nu au avut mame care sa ii ia de manuta la biserica, atunci cand erau mici. Sau nu au sotii sau fiice care sa ii apropie de biserica. Am mai discutat si pe alt thread o mahnire a bunicii: femeile, in special cele varstnice, merg singure la biserica, in zorii zilei, in timp ce barbatii lor, copiii si nepotii sunt departe de biserica.

Anghelos AO 30.04.2011 20:17:18

De ce nu (prea) merg barbatii la biserica?
 
sincer opinia mea este fapt ca femeile sunt mai credincioase decat barbatii.... nu o spun cu vreun rau,.. dar totusi knd avem o proplema alergam la mama noastra cea sfanta, daca traieste, si ne ajuta.. dar cu toate ca dak suntem baiat tot la mama alergam,.. pt k mama e ca o sfanta, e mai calda decat tata...
Dar si de foarte multe cazuri prin rugaciunile femeilor,.. sotii lor s.au tamaduit din cauza betiei... sincer parerea pea este ca femeile sunt mai credincioase ca barbatii...
iertati.ma daca gresesc. Doamne ajuta!

mihaila_alin 30.04.2011 22:00:32

fara sa se supere nimeni cunosc multe cazuri de neveste tinere, care in timpul sf. liturghii isi aprind tigara si isi sorb cu nesat cafeluta,acasa bineinteles si de mai e si o vecina o dau la birfa.poate sa fie si acesta un ritual?.
barbatii joaca,carti la umbra castanilor cu berica pe aproape, rizind de se aude de la poarta bisericii.
foarte trist si adevarat.
Domnul sa binecuvinteze Romania.Amin.

N.Priceputu 30.04.2011 22:23:44

Nu doresc ca acest topic să fie un prilej de a ridica piatra împotriva unora sau a altora. Chiar mă întreb care sunt motivele reale. Și poate că bărbații sunt cei care știu cel mai bine. Faptul că n-ar fi fost educați așa nu mi se pare valabil. Ar însemna că femeile au fost, totuși, mai educate în sensul ăsta.

Noesisaa 30.04.2011 22:35:07

Din popor se stie ca a fi bisericos este o treaba de femeie....

Carmen FUNIERU 30.04.2011 23:28:40

Numărul fraților credincioși care frecventează biserica este mai mic, dar cred că valoarea lor spirituală este mai mare. Nemaivorbind de preoți, care nu pot fi aleși dintre femei (în mod normal).

vintage 01.05.2011 00:12:33

Cum sa-l convig pe al meu sa vina la biserica?
 
Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.

mihaila_alin 01.05.2011 08:37:36

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 357607)
Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.

sa nu incerci a te certa se face din fisura ruptura,aminteste-i mereu de biserica si rostul ei intr-un mod cit mai placut sa nu sune ca o condamnare pt sot.roaga-te ca Bunul Dumnezeu sa il aduca in biserica dreptmaritoare si asteapta cu mult calm sa vezi schimbarea.

Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute cu cei dragi ai tai.Amin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:58:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.