Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   casatoria sau implinirea visului? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1718)

alinutza0707 05.05.2007 16:37:04

ziua buna la toti,incerc sa deslujesc o onigma cu toate ca atunci cand veti citi veti avea pareri diferite.de mici copii fiecare dintre noi avem un vis pe care o data cu trecerea timpul am vrea sa devina realitate,ajungem la varsta maturitatii cand viata ne ofera destule incercarii si prieteni printre care fragmente din vis,tu incerci sa te agati de ele traiesti prin ele crezand ca ti se va indeplini-dar nu este tocmai asa cum ai crezut,traiesti momente unice de iubire fata de cel care ai vrea sa-ti devina sot iar visul sa se implineasca dar totul se spulbera cand iti spune ca el vrea sa faca altceva ce tie iti place cel mai mult dar este nevoie de renuntare la iubire,renunti la iubire ptr el-(aici studentii la teologie inteleg mai bine-care devin preoti de manastire),acel vis al tau se stinge traind doar ptr tine de a te reface.timpul si lacrimile tale sunt transformate in micute stelute pe care le tii in time si care ai vrea sa le transmiti celor dragi,incerci sa te refaci iar prietenii sunt cei care te ajuta sa vezi viata in roz bucurandu-te de fiecare zi stiind ca Cineva acolo sus te-a ascultat de fiecare data cand puneai capul sa dormi,iar acel vis continua in imaginatia ta.se intampla de cele mai multe ori ca atunci cand nu mai astepti nimik de la viata sa apara el sa te faca sa traiesti si sa visezi din nou,dar oare ce este mai important ptr voi ce cititi sa vi se implineasca visul sau ceea ce-mi doresc si eu sa am parte de o fam. armonioasa un sot care sa ma iubeasca sa-l iubesc sa domneasca pacea si cel mai important Credinta.sau oare dc imi doresc cel mai mult un viitor sot "preot"nu o sa am parte cu toate ca este o mare concurenta cine sa ma cucereasca-dpvd ce m-ati sfatui o casatorie cu cineva care nu simte inca acel sentiment de iubire dar care tine enorm la mine,sau un "flusturatic student la teologie".Ptr mine cel mai imp este ca acel care va fii sa ma iubeasca ,ocroteasca ,sa domneasca armonia si tot ce este mai frumos in credinta si speranta ca cineva acolo sus are grija de fiecare lacrima varsata.

mirelat 05.05.2007 17:46:18

Draga Alinutza,

N-am prea inteles care e problema ta "acuta" ... vrei sa te casatoresti, ai pretendenti, dar nu stii cu cine ?! pai ce sfaturi sa iti dam noi aici pe forum, ca doar noi nu ii cunoastem pe acesti oameni ca sa iti putem da un sfat valabil. Daca chiar nu stii si n-are cine sa te sfatuiasca, dintre cei apropiati tie, atunci solutia cea mai buna ar fi sa nu te grabesti, sa mai astepti si sa lasi timpul sa mai decanteze impresiile/simtirile, zi-le cum vrei tu.

Oricare va fi insa alegerea ta, eu iti urez de pe acum "Casa de Piatra!"

Cu drag,

Mirela

P.S. : Bunica mea a fost si ea curtata/ceruta in casatorie de un viitor preot, insa nici n-a vrut sa auda si ca sa scape, cand acesta a venit sa o ceara la parinti, a sarit pe fereastra... Mie mi-ar fi placut sa fiu sotie de preot, dar n-a fost sa fie, n-am cunoscut nici unul la momentul potrivit ! :)

alinutza0707 05.05.2007 22:35:43

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Draga Alinutza,

N-am prea inteles care e problema ta "acuta" ... vrei sa te casatoresti, ai pretendenti, dar nu stii cu cine ?! pai ce sfaturi sa iti dam noi aici pe forum, ca doar noi nu ii cunoastem pe acesti oameni ca sa iti putem da un sfat valabil. Daca chiar nu stii si n-are cine sa te sfatuiasca, dintre cei apropiati tie, atunci solutia cea mai buna ar fi sa nu te grabesti, sa mai astepti si sa lasi timpul sa mai decanteze impresiile/simtirile, zi-le cum vrei tu.

Oricare va fi insa alegerea ta, eu iti urez de pe acum "Casa de Piatra!"

Cu drag,

Mirela

P.S. : Bunica mea a fost si ea curtata/ceruta in casatorie de un viitor preot, insa nici n-a vrut sa auda si ca sa scape, cand acesta a venit sa o ceara la parinti, a sarit pe fereastra... Mie mi-ar fi placut sa fiu sotie de preot, dar n-a fost sa fie, n-am cunoscut nici unul la momentul potrivit ! :)

mirela asa cum ai spus si tu las timpul sa decida mai bine,stau de multe ori si ma intreb dc e sa fiu o buna sotie "de preot"sau poate ca vreau doar sa-mi implinesc un vis?orice sfat mi-ati da este bun indiferent dc ne "cunoastem"sau nu ,poti ajuta pe cineva mult si cu o parere:),

mirelat 06.05.2007 06:02:45

uite alinutza, eu ti-as da o parere personala daca ai da si tu niste detalii mai clare despre situatia in care te afli. am inteles eu bine ca visul tau este sa fii sotie de preot, dar totusi acesta (viitor preot) ca om (?!) nu este ceea ce ai vrea tu?... sa inteleg ca acest cineva te-a si dezamagit deja ?!.. si ca de fapt ai putea sa alegi pe un altul si aici intervine dilema...

acum vreun an de zile, inainte sa plec din tara, mi-am luat de la Schitul Darvari un ceas rustic, facut din 2 bucati de trunchi de copac si pe care scrie "Binecuvantarea casei" :
Unde-i credinta, acolo-i iubire,
Unde-i iubire, acolo e pace,
Unde-i pace, acolo e binecuvantare,
Unde-i binecuvantare, acolo e Dumnezeu,
Unde-i Dumnezeu... acolo sunt si Eu.

Eu am acest ceas mai mereu in fata ochilor - il tin pe un raft in bucatarie, loc unde de altfel petrec(em) destul de mult timp, uneori poate doar stand de vorba.

Si apropo de "cel ales" - am citit de curand in cartea "Langa Parintele Porfirie" - care a fost un dar neasteptat primit din tara de la o prietena de pe acest forum ! - am citit deci o povestioara despre o "iubire imposibila". O redau intocmai:

<<Maria si Dimitris erau frati. Dimitris avea un prieten, Iorgos, care era medic. Iorgos il vizita pe Dimitris la el acasa. Dupa o vreme, Maria i-a dezvaluit secretul ei fratelui sau. Se indragostise foarte tare de Iorgos si suferea, inima ei se chinuia si batea mai tare, mainile si picioarele ii transpirau de fiecare data cand il vedea. De aceea l-a rugat pe fratele sau sa nu-l mai aduca pe Iorgos in casa, pentru a nu suferi degeaba, de vreme ce familia lui Iorgos era bogata si mai bine situata social si nu ar fi acceptat-o niciodata ca nora pe saraca si neinsemnata Maria. De atunci, Dimitris a evitat sa-l cheme pe Iorgos in casa lor, invocand diverse motive si-l intalnea afara in gradina. Intr-o zi Maria m-a vizitat (nn pe Parintele Porfirie). Si-a deschis inima si mi-a spus necazul sau, iar eu am sfatuit-o sa se roage fierbinte, mai ales in zori, noaptea inainte de a se lumina de ziua, inaltandu-si mainile spre Dumnezeu si rugandu-L sa se faca voia Sa. Maria mi-a urmat sfatul intocmai. Nu a trecut multa vreme si Iorgos i s-a plans lui Dimitris ca in mod inexplicabil si-a schimbat atitudinea fata de el, il evita si nu-l mai invita in casa. Dimitris i-a spus atunci motivul, vorbindu-i despre problema sorei sale. Atunci, Iorgos a izbucnit in lacrimi si i-a marturisit ca si el are aceeasi problema, ca si el o iubeste pe Maria si ca, de catva timp, in fiecare dimineata, in zori de zi, se trezea cu imaginea Mariei inaintea ochilor. Era ceasul la care se ruga Maria, asa cum o sfatuisem. Astfel, prin rugaciune fierbinte, s-au descoperit sentimentele ascunse ale acestor doi tineri buni si, in cele din urma, s-au casatorit, desi la inceput parintii lui Iorgos se opusesera. >>

O invatatura cred ca poti si tu desprinde din povestioara asta, dar eu as zice sa iei un sfat si de la duhovnicul tau, pentru ca rugaciunea cu binecuvantare cred ca e mai repede auzita ! :)

Sylvie 11.05.2007 09:32:07

Alinutza,eu te sfatuiesc sa mai astepti,poate Dumnezeu iti va trimite pe cineva de care nici nu ai de ce sa te indoiesti,pe care sa-l si iubesti si sa formati o familie cu adevarat crestina.Citeste Acatistul Sf. Xenia de Sankt Petersburg,cea Nebuna pt.Hristos.Ea te poate ajuta f.mult.Daca-i citesti viata si minunile,ai sa te lamuresti.

Saurian 14.05.2007 16:55:39

Apropo de vise... Din cate am vazut acest topic e al femeilor dar sa incerc si eu:D Cand eram mic stiam ce voi face in viata: ma voi insura, voi avea copii, voi face facultate, imi voi gasi un loc de munca foarte bun si voi fi bogat. Aceasta era fericirea mea. Acum sa vedem ce s-a intamplat in viata reala. Nu am pe nimeni ( m-am indragostit de persoane ocupate de altii sau care pur si simplu nu ma iubeau - de fapt erau trei femei despre care vorbesc: una o fosta profesoara:D , alta o fosta colega de lucru care urma sa se marite era si penticostala si ultima o tanara singura pe care am gasit-o pe net si care mi-a spus de cateva ori foarte clar sa incerc s-o uit ), cu facultatea sunt inscris la una paritculara, invatamant la distanta, lucrez ca muncitor necalif. stau prost cu banii. Dar am ceva sau mai corect pe cineva la care nu ma gandeam inainte: pe Hristos. Fiind la un topic despre dragoste are rost sa mai sper la acea persoana de pe net? Daca stie cineva sa-mi dea sfaturi ( rugaciuni si din astea ) astept bucuros. Ma gandeam deseori ca prietenia noastra e ceva bolnavicios dar totusi... Am niste ganduri care, atunci cand imi spun eu insumi ca trebuie sa termin cu prietenia cu aceasta tanara, imi spun sa am incredere in Dumnezeu si ma scot din deprimare. Am foarte multe indoieli... Daca ea e aleasa? E o persoana foarte credincioasa care nu o data m-a ajutat in momentele de criza... Dar mi-e frica si ca nu cumva sa fie totul in capul meu. Ce sa fac ca sa aflu exact voia lui Dumnezeu?

Sylvie 14.05.2007 18:40:20

Saurian,este f. bine ca L-ai descoperit pe Hristos,deoarece El te va invata ce sa faci.
Sa nu te descurajezi,deoarece vei gasi si tu persoana potrivita.Nu conteaza ce lucrezi,nu conteaza ca stai prost cu banii,important este ca VREI SA FACI ceva.
Te sfatuiesc si pe tine acelasi lucru,sa citesti Acatistul Sf. Xenia,sau cel al Sf.Macaria(Sf.Macaria mangaietoarea celor suferinzi),sau cel al Sf. Parinti Ioachim si Ana.Nu neglija insa,rug. catre Maica Domnului.Daca nu ai Acatistele,te poti ruga din suflet,astfel:"Sfanta...miluieste-ma pe mine pacatosul!(gandindu-te la aceasta,la dorinta ta)"(de multe ori,sa zicem de 100 de ori).

alinutza0707 16.05.2007 23:26:09

seara buna la voi ce ati lasat cateva vorbe de suflet ptr noi ce ne aflam in astfel de situatii.In primul rand ptr Saurian-nu poti zice ca decat femeile au aspiratii ptr ceva sau isi doresc ceva mai cu ardoare,dar dupa cate ne dam seama ele sunt cele care duc greul,si e si normal sa fie implinite.E bine totusi sa incercam sa vedem dc putem atinge acele idealuri si sa cerem Ajutorul de la Domnul Hristos sa ne calauzeasca pasii in tot ce este mai bun,fiecare ne facem griji si ajungem la o varsta cand ne putem tot felul de intrebari "dc suntem vretnici de ceva anume,dar in primul rand sa ne sfatuim cu HRISTOS"tot El ne va ajuta.Nu treb sa ne plafonam caci putem mai mult :),nu treb sa lasam loc vrasmasului cu timpul ne va schimba si nu vom mai fii noi insine .Incearca sa vb cu Duhovnicul tau si sa te rogi dar din inima sa simti puterea rugaciunii,si acea bucurie pe care de putine ori o simtim.Gandeste-te ca ce este al tau este pus de-o parte,mai devreme sau mai tarziu se va implini,trebuie doar sa ai Credinta ,si rabdare.


Sylvie iti multumesc ca reusesti sa ridici niste fratii ai Credintei Ortodoxe,e o placere sa stii ka undeva cineva iti mai poate da un sfat fara sa ceara ceva in scimb.Dar cum poti spune de 100 de ori rugaciune inimi cand vrasmasul te incearca?



mirelat 17.05.2007 05:42:14

Citat:

În prealabil postat de Saurian
Dar mi-e frica si ca nu cumva sa fie totul in capul meu. Ce sa fac ca sa aflu exact voia lui Dumnezeu?

Draga Saurian, daca e vorba de o relatie EXCLUSIV PE NET, ai mari sanse ca totul sa fie in capul tau !! De aceea ce trebuie sa faci de urgenta este sa te intalnesti cu acea persoana pe viu si sa-ti faci niste opinii face-to-face. Nu o sa iti dai seama imediat daca ea este "aleasa" sau nu, dar o sa-i poti prinde mai bine personalitatea si trasaturile reale, nu cele pe care crezi tu ca le are, in spatele calculatorului.

Mult succes iti doresc, tie si altora aflati in acesta situatie. Si ca sa iti mai dau un impuls, sa stii ca si eu pe sotul meu l-am cunoscut tot pe net... emailul era o noutate pe vremea aceea :) acum insa daca stau bine si ma gandesc cred ca am avut mare curaj!! oricum, pana sa ajung la EL am avut parte si de esecuri, asa ca nu dispera. :thumbsup:

Saurian 18.05.2007 11:17:24

va multumesc de sfaturi dar totul a luat sfarsit. nu stiu dar e mai complicat de povestit. dar cel mai bine e sa renunt la aceasta obsesie. daca va fi ceva ar trebui sa intervina Dumnezeu dar nu cred. totul a fost in capul meu.de multe ori ma gandeam ca ar trebui sa renunt la acea prietenie ca sa fiu liber. Si ma simt liber. Nu stiu care gand de unde a fost dar ceea ce stiu e ca eram atat de infricosat de singuratate incat eram gata sa-L inlocuiesc pe Dumnezeu cu o persoana umana. Dar nu mai vreau sa fac asta deoarece adevarata implinire o pot avea doar de la Hristos si vreau sa-I daruiesc singurul lucru care Il pot da si care Dumnezeu nu Il poate lua cu forta: inima mea


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:51:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.