Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   De ce "Tatal nostru"? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15853)

MihaiG 17.12.2012 18:37:00

De ce "Tatal nostru"?
 
Întrebare:

De ce creștinismul percepe divinitatea ca fiind un principiu eminamente masculin ?

De ce "Tatăl nostru" și nu "Mama noastră" ?

Dumitru73 17.12.2012 18:45:50

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 489256)
Întrebare:

De ce creștinismul percepe divinitatea ca fiind un principiu eminamente masculin ?

De ce "Tatăl nostru" și nu "Mama noastră" ?

dacă în religia s-ar fi născut într-o perioada matriarhala, atunci am fi avut "Mama noastră".

Raoul 17.12.2012 18:45:55

Dar de ce cerul e albastru si nu e roz? De ce apa este uda? De ce murim? De ce ingeri si nu zana maseluta? De ce ziua are 24 h si nu 128 ? De ce doar oameni albi, negri si galbeni, si nu verzi, mov sau portocalii? etc. etc.

Uite "de-aia!", ca asa a vrut Dumnezeu. Daca e sa luam la bani marunti fiecare "de ce" nu am mai iesi la liman niciodata!

UNNOOM 17.12.2012 18:46:29

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 489256)
Întrebare:

De ce creștinismul percepe divinitatea ca fiind un principiu eminamente masculin ?

De ce "Tatăl nostru" și nu "Mama noastră" ?

Fiindca limba s-a format intr-un context in care barbatii aveau un loc privilegiat iar femeile erau dependente de ei!

leonte 17.12.2012 19:48:21

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 489263)
Uite "de-aia!", ca asa a vrut Dumnezeu. Daca e sa luam la bani marunti fiecare "de ce" nu am mai iesi la liman niciodata!

Oare asa a raspuns si Hristos celor ce-L intrebau cate ceva?

Hristos a dat lamurire ca in "lumea de sus" nu exista masculin si feminin, caci acolo toti vom fi precum ingerii. Altfel spus, Masculinul si Femininul sunt naluciri ale vremelniciei. Pentru cel ce cauta vesnicia, o astfel de intrebare este inutila. Pentru cei ce cauta premiul Nobel, raspunsul tine de patriarhat si matriarhat.

MihaiG! Tu ce doresti sa obtii de la viata ta? Ce fel de oameni iti doresti sa cunosti? Laureati la premii vremelnice si inutile sau... frati de nevointa?

MihaiG 17.12.2012 19:50:05

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 489290)
Oare asa a raspuns si Hristos celor ce-L intrebau cate ceva?

Hristos a dat lamurire ca in "lumea de sus" nu exista masculin si feminin, caci acolo toti vom fi precum ingerii. Altfel spus, Masculinul si Femininul sunt naluciri ale vremelniciei.

Atuncea putem spune că Maica Domnului și-a pierdut atributele feminine o dată cu Adormirea ?

Raoul 17.12.2012 19:50:31

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 489290)
Oare asa a raspuns si Hristos celor ce-L intrebau cate ceva?

Oare o fi primit Hristos intrebari atat de absurde??

leonte 17.12.2012 19:56:21

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 489292)
Oare o fi primit Hristos intrebari atat de absurde??

Iar vrei sa ti se dea dreptate? Citeste in Evanghelie, de exemplu la pilda bunului Samaritean o sa gasesti o intrebare si mai absurda.

Dumitru73 17.12.2012 19:56:36

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 489292)
Oare o fi primit Hristos intrebari atat de absurde??

problema e că astfel de întrebări (mă refer la bărbat și femeie, nu dacă Dumnezeu este bărbat sau femeie) nu au părut absurde până de curând.

leonte 17.12.2012 19:58:11

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 489291)
Atuncea putem spune că Maica Domnului și-a pierdut atributele feminine o dată cu Adormirea ?

Habar nu am despre asta.

Dar cu siguranta putem spune ca inca vrei sa afli raspunsuri care nu-ti sunt de nici un folos, cel putin nu spiritual/duhovnicesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:32:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.