Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cat de des mergem la biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13197)

cristian sergiu 28.06.2011 10:39:32

Cat de des mergem la biserica?
 
Cat de des mergem la biserica?

xanixade 28.06.2011 10:49:53

Cat de des vrem
 
Cat de des vrem.

romanbun 28.06.2011 12:58:06

Cat de des vrem si...putem. Cand eram mai tanar si in putere, aveam si alt serviciu, acasa, mergeam saptamanal. Acuma, o data cam la 3 saptamani.

N.Priceputu 28.06.2011 13:00:26

întrebările nu mi se par prea fericit alese; pentru că a merge duminica înseamnă a merge săptămânal, nu? Iar unii poate că merg și duminica, și de sărbători.

Florin-Ionut 28.06.2011 13:10:50

"zilnic"

La general vorbind, nici preoții nu merg zilnic la biserică. Fostul meu duhovnic face vecernia în fiecare seară, deși e preot de mir, dar ca el nu sînt mulți.

glykys 28.06.2011 16:47:32

Suntem datori sa mergem duminica si de sarbatori, la Sfanta Liturghie.
Cine are timp si ravna sa mearga si la alte slujbe - vecernii, masluri etc- sau la cateheze, sa se duca, dar asta nu inlocuieste Sfanta Litughie! Sunt persoane care merg la Maslu, dar la Liturghie nu...
Parintele a atras atentia ca atunci cand avem zile libere la serviciu, din motive religioase (ex. Adormirea Maicii Domnului, 15 aug., Sfanta Treime, sa nu mai zic de Pasti si Craciun) sa mergem la biserica, nu sa stam acasa, sa mergem la munte, sa dormim sau sa lucram.
Parintele Teofil, cat de bun si bland era, spunea ca ii socoteste cu paganii pe cei care nu merg la biserica, care nu stiu ce pierd, care nu vor sa se roage impreuna cu heruvimii (dupa cum cantam la Heruvic, noi ii inchipuim in acel moment pe heruvimi), nu vor sa dea slava Sfintei Treimi si Maicii Domnului, sa se uneasca cu Hristos...

gabriela8 28.06.2011 16:59:35

In fiecare Duminica si zi de sarbatoare daca am cum ajunge...

costel 28.06.2011 17:01:23

Nu inteleg rostul unor astfel de sonadaje. NU e de ajuns sa fii prezent duminica de duminca la biserica. Trebuie sa fii si constient de aceasta prezenta, adica trebuie sa traiesti. Dumnezeu nu e interesat de cat de des ajungi in apropierea Lui, ci de cat de des te hranesti cu El.

glykys 28.06.2011 17:07:53

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 372817)
Nu inteleg rostul unor astfel de sonadaje. NU e de ajuns sa fii prezent duminica de duminca la biserica. Trebuie sa fii si constient de aceasta prezenta, adica trebuie sa traiesti. Dumnezeu nu e interesat de cat de des ajungi in apropierea Lui, ci de cat de des te hranesti cu El.

Asta asa e, nu mergem la biserica precum la teatru sau la opera sau la sezatoare, mergem pentru a pastra comuniunea cu toti credinciosii si cu Dumnezeu: "Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam!"

Totusi, mai bine sa fii prezent decat sa fii absent...

Noesisaa 28.06.2011 18:19:09

Duminica si inca o data sau de doua ori in timpul saptamanii.

xanixade 28.06.2011 19:10:28

Ma dar sunteti interesanti.
Nu trebuie sa raspundeti la asa ceva!!! Pentru ca asta nu e problema nimanui, decat a voastra.... Pentru ca aceasta se afla pe lista cu fapte bune, iar noi trebuie sa ne smerim! De ce sa stie cineva ce facem noi bun? Ca sa ne pierdem rasplata?

Adriana Cluj 28.06.2011 20:40:37

Subscriu
 
Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 372810)
Suntem datori sa mergem duminica si de sarbatori, la Sfanta Liturghie.
Cine are timp si ravna sa mearga si la alte slujbe - vecernii, masluri etc- sau la cateheze, sa se duca, dar asta nu inlocuieste Sfanta Litughie! Sunt persoane care merg la Maslu, dar la Liturghie nu...
Parintele a atras atentia ca atunci cand avem zile libere la serviciu, din motive religioase (ex. Adormirea Maicii Domnului, 15 aug., Sfanta Treime, sa nu mai zic de Pasti si Craciun) sa mergem la biserica, nu sa stam acasa, sa mergem la munte, sa dormim sau sa lucram.
Parintele Teofil, cat de bun si bland era, spunea ca ii socoteste cu paganii pe cei care nu merg la biserica, care nu stiu ce pierd, care nu vor sa se roage impreuna cu heruvimii (dupa cum cantam la Heruvic, noi ii inchipuim in acel moment pe heruvimi), nu vor sa dea slava Sfintei Treimi si Maicii Domnului, sa se uneasca cu Hristos...

Asa s-ar cuveni sa facem.

Guru inc. 28.06.2011 20:47:19

deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...

LittleSparrow 29.06.2011 09:04:42

Nu particip la sondaj
 
Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 372884)
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...

Până acum au votat doar 16 persoane. Nu cred că asta se poate numi majoritate.

LittleSparrow 29.06.2011 09:05:42

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 372884)
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...

Guru, ai răspunsul aici:

Citat:

În prealabil postat de xanixade (Post 372863)
Nu trebuie sa raspundeti la asa ceva!!! Pentru ca asta nu e problema nimanui, decat a voastra.... Pentru ca aceasta se afla pe lista cu fapte bune, iar noi trebuie sa ne smerim! De ce sa stie cineva ce facem noi bun? Ca sa ne pierdem rasplata?


romanbun 29.06.2011 09:17:31

Eu cred ca rugaciunile preotului se impreuna cu ale credinciosilor spre Cer. Trairea si atentia in biserica sunt determinante, prezenta fizica nu aduce de la sine si darurile Sfintei Liturghii. Cand eram in sala participam intr-un fel, dar de cand cantaretul m-a chemat in strana sa-l sprijin, e ceva in plus. Vrand nevrand particip mai activ, oboseala nu stiu cum se risipeste...

mihaila_alin 29.06.2011 22:18:41

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 372884)
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...

sapa,sapa ca-ti iei ceaiul.

nu am participat la sondaj.

korinna 01.07.2011 12:42:41

Citat:

În prealabil postat de Guru inc. (Post 372884)
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...

si iata cum guru ne indeamna la smerenie pe toti... :(

citeam undeva ca orice ocara ti-ar aduce un om, nu este spusa la intamplare, Dumnezeu te invita prin ocara aproapelui (pe care El a ingaduit-o) sa ne cercetam daca nu cumva aia facem, ce ne cearta aproapele... sau ne invita la pura smerenie, ca ni se pare ca suntem buni daca facem ceva anume din voia Lui, si ne smereste prin ocara indreptata catre acea fapta buna.... smerenie vrea Domnul si nu jertfa...

Doamne miluieste!

romanbun 01.07.2011 13:04:47

Daca ne uitam la viata unora dintre sfintilor mucenici, observam ca, desi nu au participat la Sf. Liturghie cu zecile de ani, ei s-au invrednicit de dragostea lui Dumnezeu si au dobandit raiul. Cazul "opus", cel al slujitorilor Lui din biserica, desi se impartasesc zilnic cu Sfintele Taine, majoritatea nu sunt sfinti... Mai sunt si destui credinciosi, care sunt sfinti intre oameni, desi nu merg regulat la biserica. Aceste observatii ne duc cu gandul la un aparent paradox: cine este sfant? Cel ce merge la Biserica sau cel care traieste Biserica? Desi toti care participa cu toata fiinta lor la Sf. Liturghie se sfintesc, raspunsul este in intelepciunea lui Dumnezeu si cred ca ar fi bine sa reflectam la asta , ca nu de-alta, nu stim cu cine ne insotim in viata...
Doamne-ajuta!

Bogdan N 01.07.2011 13:56:18

Dar de ce sa-i raspundem cuiva la aceasta intrebare? Cu ce il ajuta in primul rand. Ne priveste pe fiecare imparte cat de des mergem la Biserica. Singurul care ne poate tine socoteala este Insusi Dumnezeu. Iar duhovnicul ne va da canonul cand ne spovedim in functie de cat de des mergem la Biserica. In rest........ Nu mi-se pare normal sa-i spui cuiva ceea ce faci. Cum ar fi sa insir si eu o lista intreaga cu faptele pe care le-am facut? Iar raspunsul ar fi: "Ce ne intereseaza pe noi ce faci tu?". Asa ca eu cred ca mai degraba ramaneti smeriti fratilor. Doamne ajuta.

korinna 01.07.2011 14:10:29

Citat:

În prealabil postat de romanbun (Post 373681)
Daca ne uitam la viata unora dintre sfintilor mucenici, observam ca, desi nu au participat la Sf. Liturghie cu zecile de ani, ei s-au invrednicit de dragostea lui Dumnezeu si au dobandit raiul. Cazul "opus", cel al slujitorilor Lui din biserica, desi se impartasesc zilnic cu Sfintele Taine, majoritatea nu sunt sfinti... Mai sunt si destui credinciosi, care sunt sfinti intre oameni, desi nu merg regulat la biserica. Aceste observatii ne duc cu gandul la un aparent paradox: cine este sfant? Cel ce merge la Biserica sau cel care traieste Biserica? Desi toti care participa cu toata fiinta lor la Sf. Liturghie se sfintesc, raspunsul este in intelepciunea lui Dumnezeu si cred ca ar fi bine sa reflectam la asta , ca nu de-alta, nu stim cu cine ne insotim in viata...
Doamne-ajuta!

e evident ca este de dorit trairea autentica ortodoxa, calitatea si nu cantitatea, dar unii dintre noi suntem doar la nivelul asta: ma duc la Biserica si incerc sa stau toata slujba si sa fiu atent la Liturghie... si ma smeresc in stadiul asta... facem ce puetm, treapta cu treapta... sfintenia ne-o da Domnul cand considera El... si majoritatea sfintilor se considerau cei mai mari pacatosi, nevrednici de Domnul... concluzia cred ca ar fi ca sfintenia de fapt vine odata cu SMERENIA

IOLANDA 01.07.2011 16:07:57

Sincer? nu inteleg cui ar folosi sa afle si de ce anume,cit de des merg unii si altii la biserica...fiecare merge cind simte ca trebuie sa o faca ,fara a incepe "sa bata toaca"...in dreapta si stanga.....mersul la biserica trebuie sa fie la fel de discret ca si rugaciunea ta personala....deci......a se lua aminte.....Doamne Ajuta!!!!!....neputintelor noastre...

Hector 12.07.2011 20:41:48

Citat:

nu merg la biserica , ma rog acasa
Este corecta, ingaduita, aceasta practica de a nu merge la biserica ci a ne ruga in particular, acasa?

N.Priceputu 12.07.2011 22:13:17

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 376911)
Este corecta, ingaduita, aceasta practica de a nu merge la biserica ci a ne ruga in particular, acasa?

Nu este îngăduită. Cine face așa, în afară de cazul că nu poate să ajungă la biserică din motive care nu țin de voința lui, rupe legătura cu trupul lui Hristos.

GLAdoS 12.07.2011 22:32:22

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 376911)
Este corecta, ingaduita, aceasta practica de a nu merge la biserica ci a ne ruga in particular, acasa?

vrei sa dea biserica faliment?

N.Priceputu 12.07.2011 22:33:51

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 376947)
vrei sa dea biserica faliment?

Ești cinic. În felul ăsta nu vei putea să cunoști realitatea din interior. Poate nici nu te interesează. Însă în cazul ăsta nu poți avea o părere corectă.

GLAdoS 12.07.2011 22:53:05

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 376948)
Ești cinic. În felul ăsta nu vei putea să cunoști realitatea din interior. Poate nici nu te interesează. Însă în cazul ăsta nu poți avea o părere corectă.

if you say so.... ;)

glykys 12.07.2011 23:01:32

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 376911)
Este corecta, ingaduita, aceasta practica de a nu merge la biserica ci a ne ruga in particular, acasa?

Cele doua nu se exclud.
In particular, acasa, nu poti fi in comuniune cu credinciosii care vin la biserica, nu te poti impartasi cu Trupul si Sangele Domnului, nu te poti bucura de harul lui Dumnezeu din Sfintele Taine, indispensabil pentru mantuire, nu canti cu heruvimii, nu poti participa la Prefacere...
Chiar asa de greu o fi, sa rupem doua-trei ore duminica?

glykys 12.07.2011 23:03:19

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 376953)
if you say so.... ;)

Te invit sa vii duminica asta sa vezi cu ochii tai cati bani (nu) pun credinciosii in pomelnic, cutia milei sau cu cat (nu) cotizeaza. Cei mai multi vin chiar cu lumanari de acasa...

GLAdoS 12.07.2011 23:13:40

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 376956)
Te invit sa vii duminica asta sa vezi cu ochii tai cati bani (nu) pun credinciosii in pomelnic, cutia milei sau cu cat (nu) cotizeaza. Cei mai multi vin chiar cu lumanari de acasa...

Nu la asta ma refer... e un mod de control... de a se asigura ca nu devi independent de ei. Oricum nu-mi explic cum ar putea popa de la biserica din spatele blcului meu sa-si permita un Q7 daca nu curg bani de nicaieri.

Smila1 16.07.2011 21:25:20

Eu ma rog acasa, pentru ca cred ca femeia nu are treaba in biserica si in afara casei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:51:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.