Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credinta versus Religia (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16810)

Corinusha 20.09.2013 14:36:09

Credinta versus Religia
 
Pareri, teorii, povestiri.

Se poate una fara cealalta? de ce?

Daca va mai vine ceva in minte despre subiect, va rog, nu ezitati.

DragosP 20.09.2013 14:37:06

Despre ce subiect vorbești?

Corinusha 20.09.2013 15:06:09

Credinta versus religie...

Daca se poate una fara cealalta.

Adica eu personal cred in Dumnezeu, in Iisus, in Sfantul Duh si in Fecioara Maria. Bun, pana aici totul clar, dar nu cred in ideea de religie (oarecum).

Dumnezeu e unul singur, de ce sunt mai multe religii?

DragosP 20.09.2013 15:46:47

Și ce crezi tu?

Corinusha 20.09.2013 16:05:33

Am pus intrebarea deoarece as vrea sa stiu alte pareri.
Eu am dat un raspuns scurt mai sus. Credinta fara religie, in opinia mea, se poate. Dumnezeu e unul singur, nu sunt 2 sau mai multi.
As vrea sa stiu si alte pareri...

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 17:29:08

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534758)
Dumnezeu e unul singur, nu sunt 2 sau mai multi.

Doar unul? Și mă rog cum l-ai găsit tu pe acel unu când în ziua de azi sunt mii de religii și fiecare în parte are unu sau mai mulți zei. Să nu mai pun la socoată și pe cei de acum mii de ani.

Chiar vreau să știu cum ai ajuns la concluzia că acel dumnezeu pe care îl slujești tu este cel care trebuie.

Lady Brightside 20.09.2013 18:44:27

Daca e un singur Dumnezeu, iar el e peste tot, poti sa slujesti Dumnezeul gresit? Majoritatea religiilor tot un singur Dumnezeu au, cunoscut sub diferite nume, depinde de la caz la caz.

Desigur, partea cea mai importanta e cum, cand si unde il slujesti...

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 18:52:17

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 534778)
Majoritatea religiilor tot un singur Dumnezeu au, cunoscut sub diferite nume, depinde de la caz la caz.

Având în vedere că majoritatea religiilor îl descriu fiecare diferit, și dogmele sunt foarte diferite, nu văd cum toți sunt la fel sub alt nume.

Corinusha 20.09.2013 19:09:39

Zeii si zeitele si ce au mai fost/sunt au fost creeate de cineva. Un cineva a creeat totul... Ca unii ii zic intr-un fel iar altii in alt fel, asta e partea a doua.

E vorba de creearea universului, animaleleor si omenirii. Garantat nu au fost din greseala. Si Big Bang-ul sa fi fost, tot a fost provocat de catre ceva/cineva. Cineva-ul respectiv il numesc simplu: Dumnezeu, cel ce vede si stie tot. Creatorul.

ca n-au fost creeate toate in 6 zile (24 ore/zi) asta e alta treaba. Timpul e relativ...

In plus, alta chestiune, legata de data asta de religie in general. Cartile sfinte, ca e Sf. Scriptura, ca e Coranul sau altceva, au fost scrise de OAMENI, deci cum putem sti ca acolo gasim adevarul, cand stim foarte bine ca a fi uman inseamna a fi supus greselii si pacatelor? Cum sti ca e scris adevarul, pentru simplul motiv ca cineva afirma ca au fost scrise sub indrumarea lui Dumnezeu?

De ce au fost scoase scriseri din Biblie si se considera eretice? I don't get it, desi as vrea sa inteleg...

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 19:37:59

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534780)
Zeii si zeitele si ce au mai fost/sunt au fost creeate de cineva. Un cineva a creeat totul...

Deci tu crezi că există un zeu care a creat totul, dar în același timp tot el a creat și ceilalți zei?
De ce religie aparții? Eu am citit biblia și nu îmi aduc aminte de așa ceva.

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534780)
In plus, alta chestiune, legata de data asta de religie in general. Cartile sfinte, ca e Sf. Scriptura, ca e Coranul sau altceva, au fost scrise de OAMENI, deci cum putem sti ca acolo gasim adevarul, cand stim foarte bine ca a fi uman inseamna a fi supus greselii si pacatelor? Cum sti ca e scris adevarul, pentru simplul motiv ca cineva afirma ca au fost scrise sub indrumarea lui Dumnezeu?

Dacă ști că au fost scrise de oameni, și sti că tot ce scrie poate să fie doar povești, de ce încă crezi?

Corinusha 20.09.2013 19:44:27

Cred intr-un creator, nu am zis ca cred cuvant cu cuvant ce scrie in Biblie. Am citit o parte din ea, si continui sa citesc. Si sincer, VT ne prezinta un Dumnezeu foarte crud si nemilos...

Nu r votba ca sunt doar povesti, e vorba ca pot fi strecurate greseli umane, in plus, traducerile pot avea o contrivutie enorma in greseala...

Raziel 20.09.2013 19:44:28

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534780)
Zeii si zeitele si ce au mai fost/sunt au fost creeate de cineva. Un cineva a creeat totul... Ca unii ii zic intr-un fel iar altii in alt fel, asta e partea a doua.

De ce neaparat un cineva?

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534780)
E vorba de creearea universului, animaleleor si omenirii. Garantat nu au fost din greseala. Si Big Bang-ul sa fi fost, tot a fost provocat de catre ceva/cineva. Cineva-ul respectiv il numesc simplu: Dumnezeu, cel ce vede si stie tot. Creatorul.

Iarasi, nu pricep de ce sugerezi un dumnezeu personal(cineva care stie si vede tot).
Garantat ca nu a fost o "greseala" de catre cine mai exact?

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534780)
In plus, alta chestiune, legata de data asta de religie in general. Cartile sfinte, ca e Sf. Scriptura, ca e Coranul sau altceva, au fost scrise de OAMENI, deci cum putem sti ca acolo gasim adevarul, cand stim foarte bine ca a fi uman inseamna a fi supus greselii si pacatelor? Cum sti ca e scris adevarul, pentru simplul motiv ca cineva afirma ca au fost scrise sub indrumarea lui Dumnezeu?

De ce au fost scoase scriseri din Biblie si se considera eretice? I don't get it, desi as vrea sa inteleg...

Aici raspusnsul este foarte simplu(si evident) atata timp cat nu esti indoctrinat.
Ai mai jos cateva materiale care poate vor aduce o farama de lamurire:

Christine Hayes - http://en.wikipedia.org/wiki/Christine_Hayes

https://www.youtube.com/watch?v=mo-YL-lv3RY

https://www.youtube.com/watch?v=wRPqtGywkCw

Bart D. Ehrman - http://en.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman

https://www.youtube.com/watch?v=GgV4eU8YWWQ

Sper ca te descurci cu limba engleza, filmuletele nu sunt traduse.

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 19:47:36

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534789)
Cred intr-un creator, nu am zis ca cred cuvant cu cuvant ce scrie in Biblie. Am citit o parte din ea, si continui sa citesc. Si sincer, VT ne prezinta un Dumnezeu foarte crud si nemilos...

Nu r votba ca sunt doar povesti, e vorba ca pot fi strecurate greseli umane, in plus, traducerile pot avea o contrivutie enorma in greseala...

Sună a deism. Ar trebui să dai un search și vezi poate aia cauți.

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 19:56:21

Dacă chiar vrei lectură, îți pot recomanda niște cărți. O să atingă exact acele întrebări pe care le ai.

Atom - Lawrence Krauss (Fizicist și cosmologist)
A universe from nothing - Lawrence Krauss
The god delusion - Richard Dawkins (Biologist)

DragosP 20.09.2013 20:05:12

Eu iti recomand Filocalia.

bluester 20.09.2013 20:10:27

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534740)
Pareri, teorii, povestiri.

Se poate una fara cealalta? de ce?

Daca va mai vine ceva in minte despre subiect, va rog, nu ezitati.

Corinusha, as vrea sa explici la ce te referi cand zici "religie"? Adica atunci cand spui religie te referi la punerea in practica a credintei in Domnul ? (mers la slujba,post,milostenie etc.)
Pe de alta parte , este adevarat ca noi oamenii am fost creati de acelasi Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca toate religiile sunt bune. O persoana nu poate ajunge la Dumnezeu daca ea se inchina la zeitati sau daca este atee.
Ca si userul DragosP , iti recomand cartea Filocalia,Vietile Sfintilor.

PS: te rog mult, nu-l lua in seama pe userul "alin.d.zaharia" care incearca sa faca propaganda anti-Dumnezeu,anti-Biserica,anti-credinciosi.

Raziel 20.09.2013 20:28:09

Hai sa fim seriosi, nu face nimeni nicio propaganda, este adevarat ca Dawkins si Krauss sunt atei militanti, dar lectura este binevenita in general, de la Bilblie si scrierile "sfintilor" parinti pana la Dawkins & co.

Ma gandesc ca este bine pentru ea sa cunoasca mai multe pareri, nu numai scrieri religioase.

Pace!

Alin.D.Zaharia 20.09.2013 20:51:03

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 534794)
Eu iti recomand Filocalia.

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 534798)
Ca si userul DragosP , iti recomand cartea Filocalia,Vietile Sfintilor.

Chiar căutam ceva de citit, mulțumesc.

DragosP 20.09.2013 20:56:43

Spor! 12 volume ar trebui să te țină destul ocupat.:21:

Patrie si Credinta 20.09.2013 21:11:03

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 534793)
The god delusion - Richard Dawkins (Biologist)

Dawkins e cam populist pentru o analiza serioasa a religiei.
Hmm, acum e audio-vizual, si nu am vazut decat "Who speaks for planet Earth", dar seria Cosmos a lui Sagan(stralucit om!) pare buna.

iuliu46 21.09.2013 01:21:16

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 534790)



Aici raspusnsul este foarte simplu(si evident) atata timp cat nu esti indoctrinat...

Cine zice ala e. Nu exista oameni mai indoctrinati decat ateii militanti, in special ateii de internet.

iliegh 22.09.2013 20:49:19

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534740)
Pareri, teorii, povestiri.

Se poate una fara cealalta? de ce?

Daca va mai vine ceva in minte despre subiect, va rog, nu ezitati.

Parere:
- nu se poate.
Teorie:
- cand crezi ceva, ori ai auzit acel ceva de la cineva ori este propria ta idee originala. Mai concret, crezand in Dumnezeu, ai auzit despre el din sanul unei religii sau alta. Practic te-ai afiliat acelei religii, a carei dogma sau credinta o imbratisezi. In celalalt caz, in care crezi ceva nou, practic iti formulezi propria religie. Deci credinta fara religie nu are sens.

Povestire:
- nimic

Patrie si Credinta 23.09.2013 03:55:27

auziti, dar cartea Eliade?
Daca tot e sa vorbim de evolutia si istoria religioasa, nu ar merge?

Lucian008 23.09.2013 08:08:48

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 534751)
Adica eu personal cred in Dumnezeu, in Iisus, in Sfantul Duh si in Fecioara Maria. Bun, pana aici totul clar, dar nu cred in ideea de religie (oarecum).

Religia reprezinta calea spre Dumnezeu, adica totalitatea invataturilor si practicilor ce definesc raportul cu Dumnezeu. Daca eliminam religia credinta nu poate exista. Nu poti sa crezi in ceva ce nu are nici cea mai vaga definitie.

Explicati-mi o chestie ca eu nu inteleg. Cum poate cineva sa creada in Hristos, Maica Domnului etc, dar nu in religie. Daca eliminam partea de religie cunostintele despre Hristos si Maica Domnului dispar. Deci este un nonsens.
In plus, tot un nonsens este si sa crezi ca tote religiile sau toate manifestarile religioase vin de la Acelasi Dumnezeu. Daca exista un Dumnezeu (in acceptiunea de Dumnezeu perfect), este evident ca El nu se poate contrazice sau schimba, asa cum se intampla cu religiile. Asa ca este evident ca poate exista cel mult o religie adevarata.

Corinusha 23.09.2013 09:47:57

Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.

Si de ce ma rog, ar fi ortodoxia religia "cea buna"?? Cine zice asta? Cum poti fi sigur de asta?

De ce asa mari diferente intre religiile crestine, cand toti credem in acelasi Dumnezeu? De ce atatea icoane, care sincer, mie imi aduc a chip cioplit. Pot fi foarte usor asemanate cu vitelul de aur daca stai si te gandesti bine... de ce sa te rogi si sapupi crucea, cand crucea, ceva material, obiectul care a contribuit la moartea lui Hristos?

Nu are nici propaganda ateista vreun impact asupra mea. Eu cred in Sfanta treime si in maica Domnului si pace.
Acum biologic vorbim, Sf. fecioara Maria nu e singura din istorie care a ramas inarcinata fecioara fiind; nu e singur care a fost vestita printr-un vis ca va naste. Au fost si inaintea Ei asemenea intamplari, chiar si la egipteni, care aparusera cu mult inaintea lui Hristos.


Cand ma refer la relige, nu ma refer la cunostintele despre Dumnezeu. Cand ma refer la religie, ma refer la marile diferente care au aparut intre religii. De unde pana unde, cand la ineput de drum, cand ne-au invatat apostolii despre Hristos si Dumnezeu era o singura mare religie. De ce separarea asta? Pentru ca unii s-au trezit ca nu le convine cutare si cutare chestie, hai sa ne separam si sa ne zicem ortodocsi? Si la fel si pentru celelalte religii...
De ce? Ca sa ne poata manipula in feluri diferite? Sa ne faca sa ne "dusmanim" pentru ca nu putem acepta ca si ceilalti cred in acelasi Dumnezeu, pentru ca vezi-doamne, ei nu-s ca noi, ca ei accepta asta si asta, si noi nu acceptam asta si asta, pentru ca cineva a zis ca nu-i bine sa acceptam asta si asta.
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA. Credinta nu, pentru ca adunand tot, iti dai seama ca toti crestinii (ortodocsi, catolici, reformati, protestanti etc) credem in aceleasi lucruri e baza. Ce ne-a separat, sunt chestiile care au intervenit candva in istorie, pentru ca cinva a zis: hai sa fie asa, si nu asa. Si asta e valabil pentru toti. Problema e ca noi, oamenii de rand, judecam foarte mult omul in functi de religie. O vad zilnic in jurul meu... De ce? Ca ala e reformat si tu esti ortodox? Nu cumva credeti in aceleasi lucruri de baza? Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii? Nu cumva faceti ambii fapte bune pentru mantuire? etc.

DragosP 23.09.2013 10:04:36

Catolicii nu cred în aceleași lucruri de bază. Greșit! Treci la loc: 2!

Corinusha 23.09.2013 10:08:19

dar in ce?! Baza e Dumnezeu, Hristos si fecioara Maria. Ce ar fi diferit la Catolici?

DragosP 23.09.2013 10:17:23

Secret. Scrie în cărți. Și în catehism.:65:

stefan florin 23.09.2013 10:42:39

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 534779)
Având în vedere că majoritatea religiilor îl descriu fiecare diferit, și dogmele sunt foarte diferite, nu văd cum toți sunt la fel sub alt nume.

si aceste zeitati de care tot pomenesti tu, nu se iau la bataie pentru teritorii? Cine stie, poate un zeu isi doreste mai multi adoratori, si provoaca un razboi in lumea zeitatilor. Cum se face ca nu exista un astfel de razboi?

catalin2 23.09.2013 10:54:54

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 535062)
Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.
Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii?

E o intelegere gresita, destul de des intalnita. E adevarat, exista un singur Dumnezeu, dar unii se inchina la altceva, cred in alti zei.
Ai scris de cele 10 porunci. Am observat ca unii le stiu doar pe ultimele, nu si pe primele. Care e prima porunca? De ce crezi ca spune sa nu aiba oamenii alti zei si sa se inchine lor? Tu spui ca toti se inchina la Dumnezeu.
Ce spune in alta parte, in psalmul 95? Ca toti zeii neamurilor sunt idoli. Ce inseamna idol? Orice reprezentare a ceva care nu este Dumnezeu. Aceasta reprezentare poate sa fie soarele, un munte, sau un zeu inexistent. Toti acesti zei ai altor popoare sunt idoli. In spatele lor sunt ingerii cazuti (demonii), iar inchinare ala ei e de fapt o inchinare la ingerii cazuti, o legatura cu acesti ingeri.
Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 535062)
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA.

Secretul e sa te informezi mai mult decat din Zeitgeist, care se pare ca e principala ta sursa de informatii. Zeitgeist e un documentar care, in ceea ce priveste partea de religie, e complet gresit, informatiile sunt false. Nu exista asemanari intre religii in sensul celor prezentate acolo. Daca tu vrei sa devii medic chirurg poti daca termini sase clase? La fel e si cu invatatura, nu stiu de ce unii cred ca daca esti credincios automat stii tot despre credinta. Trebuie mai intai sa afli invatatura de undeva, daca nu esti sfant si ai revelatii, desi si sfintii tot asa au aflat.
Islamismul e o religie bazata pe revelatia unui inger, care de fapt era un inger cazut.

Alin.D.Zaharia 23.09.2013 11:52:55

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 535062)
Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.

În primul rând dumnezeul din biblie în nici un caz nu este la fel cu cel din coran.
Al doilea rând, alea sunt doar 2 religii ce ai enumerat tu, ce faci cu restul de mii și mii?
Și nu uita că în trecut religiile de tip politeiste erau mai populare decât cele monoteiste.
Oricum, credința e dată de locul unde te naști, perioada, și tradiția din familie. Dacă erai prin anul 3000 î.h.r., pe unde îi acum egiptul actual, credeai în Ra, Isis, Sekmet, sau într-un trib prin Africa, ziceai că vulcanul de lăngă este dumnezeu.


Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 535062)
Cand ma refer la relige, nu ma refer la cunostintele despre Dumnezeu. Cand ma refer la religie, ma refer la marile diferente care au aparut intre religii. De unde pana unde, cand la ineput de drum, cand ne-au invatat apostolii despre Hristos si Dumnezeu era o singura mare religie. De ce separarea asta?

Pentru că de-a lungul istoriei au fost persoane ca și tine de exemplu care nu au fost de acord cu anumite lucruri din învățături, și practic și-au făcut versiunea lor modificată. Însă nu este cazul pentru toate dogmele. Cele mai multe din ele nu au de a face cu nimic cu altele, sunt total diferite.

AlinB 23.09.2013 15:19:24

Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.

AlinB 23.09.2013 15:24:26

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 535076)
Dacă erai prin anul 3000 î.h.r., pe unde îi acum egiptul actual, credeai în Ra, Isis, Sekmet, sau într-un trib prin Africa, ziceai că vulcanul de lăngă este dumnezeu.

î.h.r = Inainte de HRistos? Interesant.

Ce e foarte amuzant la atei este ca desi pot sa ne zica multe lucruri despre ce era prin lume cu 2-3 milenii si mai bine inainte de nasterea lui Hristos, prin perioada 0-100 devin agnostici vizavi de Cel care a intemeiat crestinismul.

iliegh 23.09.2013 17:05:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 535103)
Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.

Ce oroare !!! Tipa nu stie mai nimic despre ceea ce nu exista !! Cum e posibil asa ceva ?

Tu daca crezi o prostie, o nebunie, pe toti ceilalti din jurul tau care nu cred ii consideri nebuni.

Poti sa crezi ce vrei, dar nu-i sminti pe altii cu credinta ta. E doar a ta.


Si in plus , nu crezi ca era potrivita o atitudine mai crestina fata de un novice ?

Alin.D.Zaharia 23.09.2013 17:51:27

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 535103)
Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.

În majoritatea cazurilor este exact invers, cu cât citești mai mult cu atât te trezești la realitate.

Poate ai să râzi, dar eu am devenit ateu tocmai pentru că am citit biblia. Dacă eram ignorant în privința religiei, și nu deschideam biblia niciodată eram ca și cea mai mare parte din cei 85% de ortodoxi din țara asta, „ortodox din tradiție”.
Să definesc un pic acest termen scos din dos:

„ortodox din tradiție” - persoană care se declară creștin-ortodox când este întrebat de ce religie aparține; la recensământ, la interviuri, la completarea diferitelor formulare din birocrație etc; însă nu practică, nu merge la biserică aproape deloc, poate odată maxim două ori pe an (paște?botez?nuntă?), nu cunoaște nimic din învățături.
Cine îndrăznește să zică că nu este adevărat, că poporul român este practicant al ortodoxiei, că România este o țară creștină se minte pe el însuși. Poporul român este creștin, însă doar la statistici și în acte.

Cât despre cei care nu fac parte din categoria „ortodoxi din tradiție”, cea mai mare parte sunt oameni care deja au o vârstă înaintată, și care au fost crescuți/îndoctrinați cu frică de dumnezeu. Nu înseamnă neapărat că, cunosc învățăturile însă merg la biserică și fac toate cele pentru că așa au fost „programați” de mici copii.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 535106)
î.h.r = Inainte de HRistos? Interesant.

Ce e foarte amuzant la atei este ca desi pot sa ne zica multe lucruri despre ce era prin lume cu 2-3 milenii si mai bine inainte de nasterea lui Hristos, prin perioada 0-100 devin agnostici vizavi de Cel care a intemeiat crestinismul.

Ce legătură are ateismul cu aia? Orice om care are acces la curent sau un amărât de ziar știe de existența piramidelor, bineînțeles că se știu multe despre ce s-a întâmplat 2-3 milenii înainte de hristos pentru că sunt dovezi arheologice și istorice.

AlinB 23.09.2013 18:01:07

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 535117)
Ce oroare !!! Tipa nu stie mai nimic despre ceea ce nu exista !! Cum e posibil asa ceva ?

Si uite asa, dintr-o fraza, userul nostru bobocel a rezolvat o problema care bantuie omenirea de la inceputuri si pana in prezent.
Genial!

Citat:

Tu daca crezi o prostie, o nebunie, pe toti ceilalti din jurul tau care nu cred ii consideri nebuni.
Pe de alta parte, daca tu ai numi gravitatia prostie, nebunie, nu inseamna ca ar inceta sa existe, nici macar pentru tine. Dar poti sa incerci. Recomand test, inaltime medie spre mare.

Citat:

Poti sa crezi ce vrei, dar nu-i sminti pe altii cu credinta ta. E doar a ta.
Da, vad ca esti un exemplu tare bun in acest sens.

Citat:

Si in plus , nu crezi ca era potrivita o atitudine mai crestina fata de un novice ?
Fiecaruia dupa masura lui.

iliegh 23.09.2013 18:02:03

Zaharia,

Doar citind Biblia nu poti sa devi ateu. Biblia e prea abstracta si prea interpretabila ca sa-ti dovedeasca clar ca nu exista Dumnezeu. Adica, ca sa fiu consistent cu mine insumi, nu iti ofera destule dovezi.

Poti deveni insa ateu cand observi ca un copil nevinovat ca Ionut moare muscat de caini, cand criminalii si hotii o duc foarte bine, cand cei cinstiti sunt saraci si cei corupti sunt bogati, cand vezi hoarde de preoti care fac slujbe doar de dragul banilor, etc.


Sa nu -mi spuna cineva ca "necunoscute sunt caile Domnului" pentru ca eu o sa echivalez imediat aceasta afirmatie cu "lucrurile se desfasoara in Univers intr-o maniera aleatoare".

Si in plus, noi pretindem ca stim ca Dumenzeu este cel mai drept, cel mai milostiv, atotputernic, etc. Si atunci ?

iliegh 23.09.2013 18:05:22

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 535126)
Si uite asa, dintr-o fraza, userul nostru bobocel a rezolvat o problema care bantuie omenirea de la inceputuri si pana in prezent.
Genial!

Pe de alta parte, daca tu ai numi gravitatia prostie, nebunie, nu inseamna ca ar inceta sa existe, nici macar pentru tine. Dar poti sa incerci. Recomand test, inaltime medie spre mare.

Da, vad ca esti un exemplu tare bun in acest sens.

Fiecaruia dupa masura lui.

De unde ai scos tu ca sunt bobocel . Pe cand scriam eu in paginile acestui forum probabil ca tu erai inca pe bancile scolii (asta daca nu acumva ai doar 4 clase, ceea ce nu-i exclus).

AlinB 23.09.2013 18:10:37

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 535124)
În majoritatea cazurilor este exact invers, cu cât citești mai mult cu atât te trezești la realitate.

Depinde ce citesti. Depinde cum definesti realitatea.

Citat:

Poate ai să râzi, dar eu am devenit ateu tocmai pentru că am citit biblia.
Daca acelasi experiment da rezultate diferite, nu este exclus ca laborantul sa fi facut o greseala fatala.

Citat:

Dacă eram ignorant în privința religiei, și nu deschideam biblia niciodată eram ca și cea mai mare parte din cei 85% de ortodoxi din țara asta, „ortodox din tradiție”.
Diferenta mare nu este.
Ori nu o citesti si nu stii mare lucru, ori o citesti si tot nu pricepi mare lucru ..tot pe acolo.

Citat:

Cât despre cei care nu fac parte din categoria „ortodoxi din tradiție”, cea mai mare parte sunt oameni care deja au o vârstă înaintată, și care au fost crescuți/îndoctrinați cu frică de dumnezeu. Nu înseamnă neapărat că, cunosc învățăturile însă merg la biserică și fac toate cele pentru că așa au fost „programați” de mici copii.
Daca ai vrut sa demonstrezi ca ateul poate fi superificial, cu idei preconcepute, felicitari, ai reusit! :24:

Citat:

Ce legătură are ateismul cu aia? Orice om care are acces la curent sau un amărât de ziar știe de existența piramidelor, bineînțeles că se știu multe despre ce s-a întâmplat 2-3 milenii înainte de hristos pentru că sunt dovezi arheologice și istorice.
Faptul ca exista piramide nu valideaza automat restul speculatiilor despre ele, desi sunt unele acceptate ca "realitate istorica".
Si vad ca tot nu oferi o explicatie pentru golul de memorie al tovarasilor tai de propaganda din sec. I in contextul crestinismul.

AlinB 23.09.2013 18:11:50

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 535129)
De unde ai scos tu ca sunt bobocel . Pe cand scriam eu in paginile acestui forum probabil ca tu erai inca pe bancile scolii (asta daca nu acumva ai doar 4 clase, ceea ce nu-i exclus).

Caz in care se vede ca pentru unii timpul trece cam degeaba.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:59:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.