Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7188)

LapetiteMoc 22.09.2009 14:35:59

Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+
 
Doamne Bun, Milostiv, Drept Judecator al sufletelor noastre, iarta toata greseala cu gandul, cu cuvantul, cu fapta, din stiinta sau din nestiinta ale adormitilor robilor Tai si le ingaduie lor pacea vesnica! AMIN!

Maria
Stelica
Vasile
Constantin

windorin 22.09.2009 23:40:41

Florea
Ion
Maria

Cu dreptii, odihneste Doamne, sufletele adormitilor robilor Tai !

LapetiteMoc 24.09.2009 00:32:00

pomelnic +
 
Cu dreptii, odihneste Doamne, sufletele adormitilor robilor Tai !

Alexandrina
Constantin
Elena

mara2008 11.10.2009 08:01:14

Si adormiti robii tai...
 
Constantin si Octavia
Elena,Niculina,Stefan,Maria

dianaradoi 27.10.2009 20:10:12

Cu dreptii, odihneste Doamne, sufletele adormitilor robilor Tai !

Marian, Ilie, Rada, Andrei, Gabriela, Petru, Nicolae

mara2008 27.10.2009 20:38:31

Din pacate
 
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin

georgeval 27.10.2009 21:25:00

Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 176570)
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin

Eu, personal, consider ca Dumnezeu nu va trece cu vederea rugaciunea ta pentru cel sinucis. Stiu ca dupa canoanele Bisericii sunt exclusi de la pomenire.

florina_drossu 27.10.2009 21:43:00

Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 176570)
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin

Nici peste 70 su 700 de ani nu se poate face pomenire la biserica pentru cei sinucisi. Este un pacat contra Duhului Sfant sinuciderea pentru ca denota necredinta in Dumnezeu. Mai mult, cel sinucis nu se mai poate pocai, asa ca merge direct in iad, fara judecare. S-a judecat singur, refuzand ajutorul lui Dumnezeu.

Un exemplu simplu: Parintele Galeriu spunea ca e minunat ca Dumnezeu poate scoate un bine si din rau. Dreptul Iosif a fost vandut unor negustori egipteni chiar de fratii lui. Daca el s-ar fi sinucis, nu ar mai fi talcuit visul faraonului, nu ar mai fi strans grane in anii de belsug, iar in anii de seceta, mii sau zeci de mii de oameni ar fi murit de foame, neavand ce sa cumpere de mancare. Asadar, perioade mai grele sunt in viata, insa trebuie sa ne rugam cu credinta ca Dumnezeu sa ne dea un bine si mai mare.

Iar cei sinucisi raman doar la mila lui Dumnezeu, caci noi nu ii putem pomeni la slujbe in veci. Doar in rugaciunile noastre particulare. (PS: Si eu am avut un strabunic care s-a sinucis...)

Hartford 28.10.2009 06:01:54

Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 176570)
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin

Dumnezeu sa-l ierte pe varul tau.

lorena29 28.10.2009 09:31:27

Personal, am inteles din Biblie, ca tot ce putem face, facem aici pe Pamant, ca ne putem salva singuri cat suntem in calatoria noastra pe Pamant. Dupa... nimic nu se mai poate face, indiferent daca ne luam viata singuri, sau asa se intampla.. Si da, am citit si faptul ca nu avem voie sa ne luam viata singuri, caci este darul lui Dumnezeu si intrucat El ne-a dat-o, tot El decide cand sa o si ia inapoi... Dar stim cu totii ca Dumnezeu ne iubeste pe toti... Si nu ne vrea raul...


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:31:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.