Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 06.02.2012 15:30:07

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427534)
Primeaza interesul personal eu sa ma rog asa cum simt, ceilalti sa se concentreze la rugaciunile lor”, nu grija aproapelui “oare nu-l tulbur pe cel de langa mine, nu-i distrag atentia?” :)

Penticostalii sunt obisnuiti cu acest tip de rugaciune si nu se mai simt deranjati.
In general cei care se „tulbura” si se „sperie” sunt ortodocsii.

Dar, ma intreb eu, din punctul dumneavoastra de vedere asta nu e o „sperietura” binevenita? :))
Si uite-asa tot raul e spre bine...

Profetul de carton 06.02.2012 15:33:35

Vorbim despre penticostali sau despre carismatici, aici???

stefan florin 06.02.2012 20:51:28

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427530)
Multumesc pentru impestritatul compliment.

Tot un teatru considerati ca a fost si in Fapte 10 in casa sutasului Corneliu?
Si in cazul credinciosilor din Efes?


Este una din formele biblice de rugaciune.
Daca vreti sa cunoasteti experienta mea: eu nu aud ce se roaga cel de langa mine.
Eu ma rog. El se roaga. Sunt concentrat la ceea ce ii spun eu Domnului.
Cred asta e marturia multora dintre cei care participa la aceasta forma de rugaciune in comun.
Cand esti la inceput e mai bizar probabil. Apoi te obisnuiesti.

In bisericile penticostale se foloseste si forma de rugaciune individuala: cineva se roaga cu voce tare si ceilalti se unesc cu el in rugaciune spunand „amin”. Cei mai multi insa prefera forma de rugaciune comuna pentru ca rugaciunea individuala in public (la fel ca si vorbirea in public) poate creea o stare de tensiune, inconfort si teama.

E drept, in biserica la care merg sunt descurajate strigatele isterice dar stiu ca exista biserici in care unii au un asa volum de decibeli incat acopera rugaciunea intregii adunari.

si ce...in casa sutasului Corneliu erau ceva penticostali? Acolo se vorbea cumva limba martiana ca limbi sraine, asa cum vorbiti voi in timpul rugaciunilor voastre?

penticostalul 06.02.2012 21:06:15

Stefane, n-ai zis tu sa te las?
Eu te-am lasat, acum lasa-ma sa te las...

Doamne ajuta!

stefan florin 06.02.2012 21:11:28

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427584)
Stefane, n-ai zis tu sa te las?
Eu te-am lasat, acum lasa-ma sa te las...

Doamne ajuta!

amice, te deranjeaza cumva adevarul?

penticostalul 06.02.2012 21:16:08

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427585)
amice, te deranjeaza cumva adevarul?

Nu prietene.
Spune un adevar si te vei convinge.
Dar fara mistocareala ieftina gen „limba martienilor”.
Decat daca in mod sincer crezi in ozn-uri, in extraterestri si in martieni.

stefan florin 06.02.2012 21:22:44

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427587)
Nu prietene.
Spune un adevar si te vei convinge.
Dar fara mistocareala ieftina gen „limba martienilor”.
Decat daca in mod sincer crezi in ozn-uri, in extraterestri si in martieni.

te-am mai intrebat odata si nu mi-ai raspuns. O fac din nou: in ce limbi straine vorbiti voi atunci cand sustineti ca sunteti plini de Duhul Sfant? Eu am participat la o astfel de rugaciune, si culmea, nici participantii nu au reusit dupa aceea sa-mi traduca "limbile straine" vorbite. Cum se poate una ca asta?

penticostalul 06.02.2012 21:31:53

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427589)
in ce limbi straine vorbiti voi atunci cand sustineti ca sunteti plini de Duhul Sfant?

Ai citit in Biblie ceva despre vorbirea in limbi?

Citeste macar un verset. Hai sa zicem Faptele Apostolilor 19:6, traducere ortodoxa - Și punându-și Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi și prooroceau.

In ce limbi vorbeau crestinii din Efes cand Scriptura sustine ca s-au umplut de Duhul Sfant?
In aceleasi limbi vorbim si noi.

iuliu46 06.02.2012 21:58:34

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427590)
Ai citit in Biblie ceva despre vorbirea in limbi?

Citeste macar un verset. Hai sa zicem Faptele Apostolilor 19:6, traducere ortodoxa - Și punându-și Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi și prooroceau.

In ce limbi vorbeau crestinii din Efes cand Scriptura sustine ca s-au umplut de Duhul Sfant?
In aceleasi limbi vorbim si noi.


Cine este Pavel in cazul vostru si cum a dobandit darul asta ? E vreo deosebire intre cazul vostru si cel al lui Pavel din Biblie ?

penticostalul 06.02.2012 22:16:59

„Pavel” poate fi un slujitor hirotonit al bisericii si poate fi si orice crestin plin de Duhul Sfant.

Nu este neaparat necesar sa fie un apostol sau un slujitor hirotonit.
Atunci cand Saul a fost umplut de Duhul Sfant cel care a venit si s-a rugat pentru el a fost Anania. Despre Anania ni se spune ca era „un ucenic”. Fapte 9:10

Vedem in cazul samaritenilor ca, pentru a primi Duhul Sfant, biserica din Ierusalim au trimis pe Petru si pe Ioan, doi apostoli.

Diferentele intre un „Pavel” contemporan si Pavel din Scripturi sunt multe si mari. Dar Duhul Sfant care lucreaza astazi in credinciosi si Duhul Sfant din Scripturi nu este nicio diferenta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:37:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.