Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

scrabble 13.05.2009 14:09:01

Era sa uit: principiul de care vorbeam este vizibil si in cele zece porunci: sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu poftesti la femeia si avutul vecinului. Aici vorbeste clar despre proprietate si dreptul la viata. Proprietatea si intimitatea mea se termina unde incep proprietatea si, respectiv, intimitatea vecinului.

Daca nici Iisus n-a indemnat la toleranta, atunci n-a mai indemnat nimeni.

Si poate nu stii, dar "sa fie homosexuali, dar nu in public" nu e nici pe departe exemplu de toleranta. Nu inseamna sa accepti ca exista homosexuali, inseamna sa refuzi asta, sa bagi gunoiul sub pres si sa te faci ca nu exista.

pacman46 13.05.2009 15:14:30

Citat:

În prealabil postat de CosminPopescu (Post 136841)
Peste ceva vreme toți prietenii tăi or să moară de SIDA.
Și pe ce lume trăiești tu de crezi că homosexualitatea este la modă ?


Tare profetia ta.Si sigur nu te incadrezi in categoria profetilor mincinosi,este?Ceea ce ma nedumereste este insa ideea care transpira din acesta profetie.Si anume ca, cumva, heterosexualii nu o sa moara.Sau o sa moara din alte cauze si automat aia e o moarte mai dulce.
Oare chiar nu or fi existat heterosexuali care sa fi murit de SIDA?

luchian 13.05.2009 17:12:45

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 134285)
Acum c-ati luat o pauza din a ma judeca, o indeletnicire total irelevanta pentru discutia de fata, doresc sa-i multumesc lui Genony pentru ca este primul care revine cu picioarele pe pamant.



Eu inteleg ca ai o teama aici, dar este nefondata. Homosexualii nu devin, ci se nasc. Daca copilul tau fictiv este homosexual, nici 1000 de expuneri la saruturi heterosexuale nu-l vor "indrepta", reciproca fiind de asemenea adevarata. E o prostie treaba cu "sminteala" despre care vorbesti, creata si agitata de cei care chiar au un interes in a reglementa ce viata sexuala sa aiba alti oameni. E o sperietoare.

Tu, daca ai un copil si acesta vede un cuplu de lesbiene ca se saruta ai face mult mai bine sa-i explici ca exista oameni care sunt homosexuali si ca este ceva normal. Caz inchis, mergem mai departe. Cat crezi ca o sa-i poti tine ascuns acest fapt?

A, si inca o chestie: homosexualitatea este legala in Romania, iar sarutul pe strada este - intr-o interpretare stricta a legii - atentat la pudoare sau la bunele moravuri; doar ca nu am auzit pe nimeni sa primeasca amenda pe tema asta - si am vazut destule cupluri care stau gura-n gura peste tot: in transportul in comun, in parcuri etc. Nu putem sa judecam dupa doua standarde. Ori ii amendam pe toti cei care se saruta in public, ori ne facem ca nu vedem. Daca politia ar da amenzi numai cuplurilor homosexuale ar fi clar ca lumina zilei o masura discriminatorie si s-ar lua imediat masurile care se impun.

1. De unde ai ajuns la concluzia ca homosexualii se nasc? Cine a citit tratate de puericultura a observat ce rol hotarator au adultii in ai trasa viata copilului.
2. Pune un copil in contact cu homosexualii si are toate sansele sa devina si el.
3. Normal ca unui copil trebuie sa-i explici ce vede, dar in niciun caz ca e ceva normal, pentru ca nu e nimic normal intre ei.

Sunt convins ca iti vei schimba opinia atunci cand vei avea si tu copii si cand vei realiza ce importanta este misiunea ta de parinte.

scrabble 13.05.2009 17:28:49

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137075)
1. De unde ai ajuns la concluzia ca homosexualii se nasc?

Sunt bisexual. Stii cumva mai bine ca mine daca este o trasatura innascuta sau una dobandita?

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137075)
Cine a citit tratate de puericultura a observat ce rol hotarator au adultii in ai trasa viata copilului.

Familia mea e una de heterosexuali care respecta "valorile traditionale". Te asigur ca nu au avut nici o influenta.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137075)
2. Pune un copil in contact cu homosexualii si are toate sansele sa devina si el.

Vezi mai sus.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137075)
3. Normal ca unui copil trebuie sa-i explici ce vede, dar in niciun caz ca e ceva normal, pentru ca nu e nimic normal intre ei.

Tu ai un concept despre normalitate, eu am altul. O societate libera este una care ne permite amandurora sa ne desfasuram.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137075)
Sunt convins ca iti vei schimba opinia atunci cand vei avea si tu copii si cand vei realiza ce importanta este misiunea ta de parinte.

Cu ce crezi ca voi sta eu in calea identitatii sexuale a copiilor mei?

luchian 13.05.2009 17:38:01

Citat:

În prealabil postat de pacman46 (Post 137013)
1. Tu trebuie sa fii un mare intelect daca esti pus sa hotarasti sensul unui concept destul de sensibil in istoria omenirii si care a generat destula agitatie.Ma refer la conceptul de libertate.

2. Nu pot sa pricep de unde vine idolatria pe care aparent crestinii o poarta catre o personalitate care predica si preactica toleranta(Isus) cand voi sunteti o unitate de masura a intolerantei.Sau poate e usor de priceput:
E usor sa "iubesti" de frica.Nu "iubiti" un om pentru ca are calitati ci pentru ca "iubirea" asta va cumpara un locsor in rai.Adica o "iubire" din interes.

Eu consider ca un om are un "mare intelect" cand intelege ca nu prin tulburarea majoritatii se poate afirma.

Cand nu ai nimic inteligent prin ce sa atragi atentia, te situezi ca neiteles si emiti pretentii la drepturi. Deci ai toate sansele (dpdv matematic) sa devii apreciat intr-o minoritate, decat sa razbesti intr-o majoritate.

Nu am intalnit pe nimeni care sa iubeasca din frica (dragoste cu sila nu se poate). Dar am intalnit foarte multi oameni ce iubesc alti oameni pentru calitatile si defectele lor, iar pe Dumnezeu il iubesc neconditionat.

luchian 13.05.2009 17:54:31

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137079)
Sunt bisexual. Stii cumva mai bine ca mine daca este o trasatura innascuta sau una dobandita?

Familia mea e una de heterosexuali care respecta "valorile traditionale". Te asigur ca nu au avut nici o influenta.

Vezi mai sus.

Tu ai un concept despre normalitate, eu am altul. O societate libera este una care ne permite amandurora sa ne desfasuram.

Cu ce crezi ca voi sta eu in calea identitatii sexuale a copiilor mei?

Nu pot sa stiu mai bine ca tine, normal. Dpdv al comportamentului tau (pe net) pari a duce o lupta cu majoritatea si cu tine insuti - ca sa respecti ceea ce sustii. Aceasta trasatura a ta poate decurge de aici.

Rolul familiei este de a intari niste valori in mod subectiv. Influenta vine din afara si e de obicei in contradictie cu valorile familiei si aici se hotaraste ce a fost solid si ce nu, rezultand un tip nou de caracter.

Eu vad normalitatea prin prisma linistii, iar tu prin cea a drepturilor.

Prin comportamentul tau si al sotiei tale.

scrabble 13.05.2009 17:58:40

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137093)
Nu pot sa stiu mai bine ca tine, normal. Dpdv al comportamentului tau (pe net) pari a duce o lupta cu majoritatea si cu tine insuti - ca sa respecti ceea ce sustii. Aceasta trasatura a ta poate decurge de aici.

Rolul familiei este de a intari niste valori in mod subectiv. Influenta vine din afara si e de obicei in contradictie cu valorile familiei si aici se hotaraste ce a fost solid si ce nu, rezultand un tip nou de caracter.

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu ai fost catusi de putin coerent aici, spre deosebire de cum ai fost in mesajul tau precedent.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137093)
Eu vad normalitatea prin prisma linistii, iar tu prin cea a drepturilor.

Unele drepturi trebuie aparate, chiar cu pretul de a-i nelinistii pe altii. Peste 50 de ani societatea umana se va uita inapoi la homofobie si va rade in sinea ei.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137093)
Prin comportamentul tau si al sotiei tale.

Nu sunt casatorit.

luchian 13.05.2009 18:07:45

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137097)
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu ai fost catusi de putin coerent aici, spre deosebire de cum ai fost in mesajul tau precedent.

Unele drepturi trebuie aparate, chiar cu pretul de a-i nelinistii pe altii. Peste 50 de ani societatea umana se va uita inapoi la homofobie si va rade in sinea ei.

Nu sunt casatorit.

Se poate, sunt obosit... Nu ma indoiesc de perspicacitatea ta de a intelege prima parte a mesajului, mai insista putin

Adica ,dreptul majoritatii de a-si impune legile chiar daca minoritatea se simte nedraptatita :)
Nu e vorba de homofobie, aici.

Ma refeream la viitoarea ta sotie cu care ai sa faci copii, despre a caror educatie era vorba.

AlinB 13.05.2009 18:46:11

Citat:

În prealabil postat de pacman46 (Post 137013)
1. Tu trebuie sa fii un mare intelect daca esti pus sa hotarasti sensul unui concept destul de sensibil in istoria omenirii si care a generat destula agitatie.Ma refer la conceptul de libertate.

2. Nu pot sa pricep de unde vine idolatria pe care aparent crestinii o poarta catre o personalitate care predica si preactica toleranta(Isus) cand voi sunteti o unitate de masura a intolerantei.Sau poate e usor de priceput:

1. "Toleranta" predicata de Hristos nu este toleranta Noii Ordini Mondiale.
Sunt concepte total opuse.

2. Conceptul de libertate, din punct de vedere crestin nu l-am stabilit eu.
Eu pot ce-l mult sa-l enunt.

3. Daca pentru un crestin, cel care se inchina la zei pagani este idolatru, se pare ca si pentru slujitorii acelor zei, cei care sunt crestini sunt idolatri.
Mi se pare destul de corect.

Citat:

E usor sa "iubesti" de frica.Nu "iubiti" un om pentru ca are calitati ci pentru ca "iubirea" asta va cumpara un locsor in rai.Adica o "iubire" din interes.
4. Fals. Mantuirea nu e garantata decat la protestanti.

scrabble 13.05.2009 18:46:39

Atunci hai sa fac un efort sa vad daca inteleg ceva:
Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137093)
Nu pot sa stiu mai bine ca tine, normal. Dpdv al comportamentului tau (pe net) pari a duce o lupta cu majoritatea si cu tine insuti - ca sa respecti ceea ce sustii. Aceasta trasatura a ta poate decurge de aici.

Un fel de profetie care se adevereste singura? Adica "devin" bisexual tocmai pentru ca sa-mi trag din asta legitimitate spuselor, sau cum? Daca e asa, nimic mai fals, pentru ca nu sunt macinat de conflicte interne, am o personalitate stabila, cristalizata, stiu cine sunt.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137093)
Rolul familiei este de a intari niste valori in mod subectiv. Influenta vine din afara si e de obicei in contradictie cu valorile familiei si aici se hotaraste ce a fost solid si ce nu, rezultand un tip nou de caracter.

Aici ma las pagubas :71:.

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 137105)
Adica ,dreptul majoritatii de a-si impune legile chiar daca minoritatea se simte nedraptatita :)
Nu e vorba de homofobie, aici.

Ba exact despre homofobie este vorba. Cand iti simti amenintate stilul de viata, valorile, familia de catre homosexualitate se numeste ca ti-e frica de ea. Adica homofobie.

Si eu incerc sa-ti spun ca "amenintarea" pe care o reprezinta homosexualitatea nu exista, deoarece este o sperietoare inventata de cei ce vor sa le spuna altora cum sa-si traiasca viata. Cel mai usor este sa mobilizezi lumea atunci cand exista o amenintare, iar daca aceasta nu exista, o inventezi.

Si repet a mia oara, nu poti spune ca tolerezi homosexualitatea atata timp cat organizezi marsuri "pentru normalitate", atata timp cat militezi impotriva cuplurilor homosexuale care se tin de mana sau se saruta pe strada sau la televizor, atata timp cat nu ti-ai lasa copilul sa se imprieteneasca cu un alt copil care are doua mame sau doi tati. E ca si cum ai spune ca nu esti rasist, dar ceri alungarea ungurilor din tara ori comasarea evreilor in ghettouri sau nu-ti lasi copilul sa se joace cu vecinul arab de varsta lui doar din cauza ca e arab. In toate situatiile descrise exista o discriminare activa ce nu poate fi negata, bazata pe etnie sau orientare sexuala.

Romanii nu au invatat nici pe departe ce este toleranta, asa cum nici dupa Revolutie nu stiau ce-i aia democratie.

Comunitatea LGBT nu este pusa pe "recrutat adepti", nu are o agenda ascunsa si nici nu vrea sa va ia copiii de sub nas. Incearca macar sa cunosti cativa din ei, sa stai de vorba cu ei, sa vezi ce fel de persoane sunt. In loc sa inghiti ce-ti arunca Noua Dreapta la mitinguri, cerceteaza tu insuti ca sa-ti faci o parere informata.

Sunt state in lume unde s-au legalizat pana si casatoriile homosexuale. Nu a venit nici apocalipsa si nici nu s-a inregistrat vreo modificare a procentului orientarilor sexuale - un procent, dealtfel, stabil pe tot parcursul istoriei umane.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:22:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.