Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

scrabble 13.05.2009 19:02:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137120)
1. "Toleranta" predicata de Hristos nu este toleranta Noii Ordini Mondiale. Sunt concepte total opuse.

Curios, eu tocmai ce-am demonstrat aici ca toleranta despre care vorbesc are chiar foarte multe in comun cu toleranta despre care vorbea Iisus.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137120)
Daca pentru un crestin, cel care se inchina la zei pagani este idolatru, se pare ca si pentru slujitorii acelor zei, cei care sunt crestini sunt idolatri.Mi se pare destul de corect.

N-ai inteles mesajul lui pacman34 si ai dat un raspuns total pe langa. Problema nu e ca Iisus e sau nu un idol, ci ca idolatrizezi pe Iisus ca crestin - pe de o parte, dar esti un etalon al intolerantei - pe de alta parte. Pentru ca toleranta despre care vorbea Iisus este total diferita, opusa fata de intoleranta pe care tu o exhibi. Totusi, daca tu crezi ca Iisus vorbea despre o altfel de toleranta, cum arata ea? Cand spunea sa intorci si celalalt obraz si sa-ti iubesti aproapele de saptezeci de ori cate sapte, pana unde impingea limitele tolerantei? Iti zic eu: cu mult, mult peste limita (aproape de zero) pe care tu esti in stare s-o suporti in privinta homosexualitatii.

Daca ai fi venit aici si ne-a fi spus cat de pacatos te consideri si cat de nedemn esti de mantuire, ai fi avut oaresce credibilitate. Dar tu vii, in schimb, deloc umil si plin de mandrie si te erijezi in judecator, tragi linii groase in nisip, lasi fierea sa-ti iasa pe gura si improsti pe toti din jur cu ura de care dai dovada. Pic de atitudine crestina nu vad in tine.

AlinB 13.05.2009 23:13:54

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137130)
Curios, eu tocmai ce-am demonstrat aici ca toleranta despre care vorbesc are chiar foarte multe in comun cu toleranta despre care vorbea Iisus.

In primul rand, mesajul nu era pentru tine. O sa-ti vina si tie randul. Rabdare.

Citat:

N-ai inteles mesajul lui pacman34 si ai dat un raspuns total pe langa.
Senzatia e reciproca.

Citat:

Problema nu e ca Iisus e sau nu un idol, ci ca idolatrizezi pe Iisus ca crestin - pe de o parte, dar esti un etalon al intolerantei - pe de alta parte. Pentru ca toleranta despre care vorbea Iisus este total diferita, opusa fata de intoleranta pe care tu o exhibi.

Toleranta de care vorbea Iisus este diferita de toleranta pe care tu o sugerezi in dreptul Lui.
Aici e problema matale.

Citat:

Totusi, daca tu crezi ca Iisus vorbea despre o altfel de toleranta, cum arata ea? Cand spunea sa intorci si celalalt obraz si sa-ti iubesti aproapele de saptezeci de ori cate sapte, pana unde impingea limitele tolerantei?
Simplu. Luam exemplul femeii pacatoase, care era gata sa fie ucisa cu pietre, conform Legii.
Iisus ii ia apararea, si dupa ce o scapa de "intoleranta" comunitatii ii spune: "du-te si sa nu mai pacatuiesti".
Ei bine, intelegerea ta se opreste inainte de partea cu "sa nu mai pacatuiesti".
Asta este problema si diferenta de perspectiva.

N-am nimic impotriva homosexualilor daca isi inteleg handicapul si incearca cumva sa-l trateze.
Problema este ca se poarta taman pe dos.

Citat:

Daca ai fi venit aici si ne-a fi spus cat de pacatos te consideri si cat de nedemn esti de mantuire, ai fi avut oaresce credibilitate.
Scopul fiind..care?

Citat:

Dar tu vii, in schimb, deloc umil si plin de mandrie si te erijezi in judecator, tragi linii groase in nisip, lasi fierea sa-ti iasa pe gura si improsti pe toti din jur cu ura de care dai dovada. Pic de atitudine crestina nu vad in tine.
Judecator a ce?
Standardele de normalitate sunt deja definite (spiritual, biologic, statistic, psihologic, etc.) problema este daca vrei sau nu sa le vezi.
Sau..preferi sa le redefinesti, ceea ce e o chestiune de gusturi pana la urma.
Tendintele homosexuale nu pot fi reprosate, reprobabila este incercarea unora de a le trece ca fiind normalitate.

AlinB 13.05.2009 23:40:47

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137015)
Cum sa nu, hai sa-i bagam la puscarie pentru ca sunt nesimtiti si agresivi. Dar telemarketerii care te suna la telefon sa-ti vanda produse nu sunt agresivi si nesimtiti? De ce nu se face referendum si impotriva lor?

Nu sustin ideea cu puscaria daca isi inteleg statutul si lasa deoparte poveasta cu gay-pride.
Telemarketerii nu s-au ridicat inca la nivelul lor.

Citat:

Nesimtirea si agresivitatea nu are nimic de aface cu orientarea sexuala. Sunt oameni care-si cer drepturile si asta te deranjeaza. Intoleranta si ura nu-ti permit sa gandesti lucid.
Drepturi au suficiente. A trecut vremea cand faceau puscarie.
Problema e ca cu cat au mai mult cu atat vor mai mult pana trec in partea cealalta de care vorbeam, stresare majoritatii de catre minoritate.

Citat:

Drepturile fundamentale ale omului sunt construite pe acest principiu: libertate individuala care se opreste in momentul in care libertatea celorlalti incepe si invers.
Am indoieli.
Da-mi un citat cu trimitere exacta la sursa.

Citat:

Constitutiile tuturor statelor din lume, inclusiv Coreea de Nord, daca esti curios sa le citesti constitutia, stipuleaza aceste drepturi (respectarea lor e alta poveste). Sistemele juridice au la baza legi ale statului, iar legile statului trebuie sa fie inainte de toate constitutionale.
Te referi in mod explicit la un drept? Daca da, care?
Dreptul ca unii sa limiteze libertatea altora pentru a si-o extinde pe a lor?
Aici s-ar putea sa ai dreptate...
Si de aici pana la razbel e un pas tare mic..

Citat:

Citesti si carta ONU, daca tot esti la capitolul asta. Sau orice conventie a drepturilor omului.
Scopul fiind care? Prezinta informatia relevanta cu trimitere exacta daca este una.
Altfel te trimit si eu sa citesti DEX -ul si continuam discutia cand termini.

Citat:

In bazaconia mea am schimbat niste substantive. Indiferent la cine ar face referire mesajul tau, esenta este aceeasi: ura, ura, ura. Ura fata de cei ce nu sunt ca tine.
Ca sa deteriorezi substantial mesajul puteai sa schimbi chiar si mai putin de atat.
Daca ai vreun argument, fa referire la mesajul meu asa cum l-am scris eu (daca ai inteles o iota din el, dar dovedesti ca nu) nu la elucubratiile tale, ca altfel cu tine te certi, nu cu mine.

Citat:

Esti murdar pe interior, negru de cenusa intolerantei.
Si acum daca eu iti zic ca esti defect mental si suferi de dedublare de personalitate si comportament maniacal-agresiv ajungem undeva?
Nu cred.

Asa ca ar fi cazul sa schimbi abordarea, zic eu.

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137016)
Era sa uit: principiul de care vorbeam este vizibil si in cele zece porunci: sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu poftesti la femeia si avutul vecinului. Aici vorbeste clar despre proprietate si dreptul la viata. Proprietatea si intimitatea mea se termina unde incep proprietatea si, respectiv, intimitatea vecinului.

Daca gandesti teritorial (asa cum gandeste un animal), posesiv daca vrei (ca sa folosesc un termen mai neutru), probabil ca da, poti privi lucrurile in felul asta.
Dar esti departe de adevar.

Citat:

Daca nici Iisus n-a indemnat la toleranta, atunci n-a mai indemnat nimeni.
La partea asta ti-am raspuns mai sus, cum intelegi tu toleranta lui Iisus si cum este de fapt.

Citat:

Si poate nu stii, dar "sa fie homosexuali, dar nu in public" nu e nici pe departe exemplu de toleranta. Nu inseamna sa accepti ca exista homosexuali, inseamna sa refuzi asta, sa bagi gunoiul sub pres si sa te faci ca nu exista.
Este o diferenta intre a fi "homosexual in public" si paradele "gay pride" de exemplu.

Avem de exemplu handicapati care apar in public si nimeni nu se ia de ei, sunt priviti cu mila, ajutati, etc.

Insa atitudinea lor nu poate inspira mila si intelegere ci altceva.

Este ca si cand un om handicapat ar putea (cu un oarecare efort) sa mearga, dar prefera sa vada lumea din carucior si sustine ca asta este perfect normal, natural, ca e o mandrie sa fii handicapat, etc.

Bun, si asta poate inspira mila, pentru ca este o dovada a unei deteriorari mentale serioase, DAR in momentul in care atitudinea asta este insotita si de o auto-promovare agresiva NU POATE sa mai inspire mila, ci cum spuneal, altceva.

scrabble 14.05.2009 00:07:39

O sa sar direct la ce e important.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137338)
Simplu. Luam exemplul femeii pacatoase, care era gata sa fie ucisa cu pietre, conform Legii. Iisus ii ia apararea, si dupa ce o scapa de "intoleranta" comunitatii ii spune: "du-te si sa nu mai pacatuiesti".
Ei bine, intelegerea ta se opreste inainte de partea cu "sa nu mai pacatuiesti".Asta este problema si diferenta de perspectiva.

Atunci iertarea asta conditionata pe care Iisus o da e incompatibila cu "saptezeci de ori cate sapte".

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137338)
N-am nimic impotriva homosexualilor daca isi inteleg handicapul si incearca cumva sa-l trateze. Problema este ca se poarta taman pe dos.

Cu alte cuvinte n-ai nimic cu ei atata timp cat se inscriu in tiparul pe care tu il ai pregatit pentru ei: acela de oameni bolnavi, nu de oameni care traiesc in alt fel decat tine. Exact ce spuneam mai devreme despre ascunderea gunoiului sub pres, intoleranta etc.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137338)
Judecator a ce? Standardele de normalitate sunt deja definite (spiritual, biologic, statistic, psihologic, etc.) problema este daca vrei sau nu sa le vezi. Sau..preferi sa le redefinesti, ceea ce e o chestiune de gusturi pana la urma.

Din pacate, religia a subminat moralitatea; dintr-o treaba vie, care se schimba cu vremurile, a fost promovata ca batuta in cuie de scripturi. Omenirea exista cu mult de dinaintea crestinismului si la fel si codurile morale.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137338)
Tendintele homosexuale nu pot fi reprosate, reprobabila este incercarea unora de a le trece ca fiind normalitate.

Am inteles, n-ai nimic cu homosexualii, dar ai ceva cu ei.

cristiboss56 14.05.2009 00:13:07

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137366)
O sa sar direct la ce e important.

Atunci iertarea asta conditionata pe care Iisus o da e incompatibila cu "saptezeci de ori cate sapte".

Cu alte cuvinte n-ai nimic cu ei atata timp cat se inscriu in tiparul pe care tu il ai pregatit pentru ei: acela de oameni bolnavi, nu de oameni care traiesc in alt fel decat tine. Exact ce spuneam mai devreme despre ascunderea gunoiului sub pres, intoleranta etc.

Din pacate, religia a subminat moralitatea; dintr-o treaba vie, care se schimba cu vremurile, a fost promovata ca batuta in cuie de scripturi. Omenirea exista cu mult de dinaintea crestinismului si la fel si codurile morale.

Am inteles, n-ai nimic cu homosexualii, dar ai ceva cu ei.

Nimeni nu are cu tine nimic, ci cu pacatul tau.:10:

AlinB 14.05.2009 00:26:45

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137366)
O sa sar direct la ce e important.

Atunci iertarea asta conditionata pe care Iisus o da e incompatibila cu "saptezeci de ori cate sapte".

Este compatibila dar nu cu gay-pride.
Aia deja nu mai e pocainta, este opusul ei. Indracire adica.

Citat:

Cu alte cuvinte n-ai nimic cu ei atata timp cat se inscriu in tiparul pe care tu il ai pregatit pentru ei: acela de oameni bolnavi, nu de oameni care traiesc in alt fel decat tine. Exact ce spuneam mai devreme despre ascunderea gunoiului sub pres, intoleranta etc.
Nu este nimic de ascuns, din moment ce vorbim despre asta.
Despre toleranta am vorbit deja, avem notiuni (definitii ale ei) diferite.

[qupte]Din pacate, religia a subminat moralitatea; dintr-o treaba vie, care se schimba cu vremurile, a fost promovata ca batuta in cuie de scripturi. Omenirea exista cu mult de dinaintea crestinismului si la fel si codurile morale.
[/quote]

Nu a subminat moralitatea, ci relativismul moral, cel care se afla in natura schimbatoare a omului, pseudo-moralitatea.
Asta sigur ca deranjeaza pe cel care prefera ca toate normele sa aiba un caracter relativ si ..tranzitoriu.


Citat:

Am inteles, n-ai nimic cu homosexualii, dar ai ceva cu ei.
Daca vrei tu sa rezumi lucrurile in felul asta sau asta e tot ce ai inteles..asta este.
Nu poti cere imposibilul.

scrabble 14.05.2009 00:28:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Nu sustin ideea cu puscaria daca isi inteleg statutul si lasa deoparte poveasta cu gay-pride.

Stii ce? Nici mie nu-mi place gay-pride, deoarece e o forma de discriminare pozitiva, concept cu care n-am fost de acord niciodata. Dar problema ta cu gay pride nu este discriminarea pozitiva, ci faptul ca iti reamintesc in fiecare an ca exista homosexuali. Ceea ce este, pana la urma, scopul acestor parade.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Drepturi au suficiente. A trecut vremea cand faceau puscarie. Problema e ca cu cat au mai mult cu atat vor mai mult pana trec in partea cealalta de care vorbeam, stresare majoritatii de catre minoritate.

Dar ce, se ia de la tine si se da la ei?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Am indoieli. Da-mi un citat cu trimitere exacta la sursa.

Te rog, nu discuta semantica cu mine. Daca furi din avutul altuia, e infractiune. Daca incalci libertatea altora, e infractiune. Te poti gandi la fiinta umana ca se naste cu toate libertatile posibile, din care statul substrage apoi prin coduri penale, civile etc. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E simplu. E spiritul legii de peste tot.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Dreptul ca unii sa limiteze libertatea altora pentru a si-o extinde pe a lor? Aici s-ar putea sa ai dreptate... Si de aici pana la razbel e un pas tare mic..

Nu, ma refeream la inversul a ceea ce spui tu. Nu stiu de unde ai inteles invers, am scris de doua ori.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Ca sa deteriorezi substantial mesajul puteai sa schimbi chiar si mai putin de atat.

Din contra, nu l-am deteriorat. Este un mesaj care este unul de ura, indiferent la ce face referire. L-am modificat tocmai ca sa-ti arat ca in orice context l-ai pune, intoleranta din el ramane. Dar tu vrei sa-mi spui ca atunci cand se refera la homosexuali nu este vorba de ura, ceea ce nu este adevarat.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Si acum daca eu iti zic ca esti defect mental si suferi de dedublare de personalitate si comportament maniacal-agresiv ajungem undeva? Nu cred.

Eu cand spun ca esti intolerant se vede cu ochiul liber, transpira prin spusele tale. Tu insuti te declari intolerant cu privire la homosexualitate. Sunt sigur ca schizofrenia mea, daca ai impresia ca exista, nu poti s-o dovedesti, pentru ca pe forumul asta am vorbit mereu ca o singura persoana, nu ca doua. In schimb, dac-as fi schizoid, ar fi o afectiune, nu o alegere a mea. Tu alegi sa fii intolerant, ceea ce-ar fi mult mai grav.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Avem de exemplu handicapati care apar in public si nimeni nu se ia de ei, sunt priviti cu mila, ajutati, etc. Insa atitudinea lor nu poate inspira mila si intelegere ci altceva. Este ca si cand un om handicapat ar putea (cu un oarecare efort) sa mearga, dar prefera sa vada lumea din carucior si sustine ca asta este perfect normal, natural, ca e o mandrie sa fii handicapat, etc.

Handicap? Singurul handicap pe care-l au homosexualii este discriminarea care se face impotriva lor. Altminteri crezi ca se simte vreunul cu mai putine sanse in viata decat un heterosexual? Crezi ca nu e in stare de aceleasi meserii, sporturi, descoperiri, creatii artistice?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137351)
Bun, si asta poate inspira mila, pentru ca este o dovada a unei deteriorari mentale serioase, DAR in momentul in care atitudinea asta este insotita si de o auto-promovare agresiva NU POATE sa mai inspire mila, ci cum spuneal, altceva.

Stiu ca asa iti place sa crezi, insa comunitatea LGBT nu spune nimanui "fiti ca noi", "come to the dark side, we have cookies". Pur si simplu cer sa nu mai fie discriminati.

scrabble 14.05.2009 00:41:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137376)
Despre toleranta am vorbit deja, avem notiuni (definitii ale ei) diferite.

Am inteles, tu vorbesti despre o altfel de toleranta, mai putin laxa decat cea despre care vorbesc eu. Problema ta este ca CNCD si alte organisme din tara asta fac intotdeauna referire la toleranta pomenita de mine cand iau decizii si dau amenzi. Ma bucur ca traiesc intr-un astfel de stat.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 137376)
Nu a subminat moralitatea, ci relativismul moral, cel care se afla in natura schimbatoare a omului, pseudo-moralitatea. Asta sigur ca deranjeaza pe cel care prefera ca toate normele sa aiba un caracter relativ si ..tranzitoriu.

Din nou, societatea umana se schimba, indiferent de ce crezi tu cu morala ta statica. Generatiile tinere de azi si de maine sunt si vor fi din ce in ce mai tolerante cu minoritatile de orice fel. Discursul tau se va pierde si din ce in ce mai multi il vor vedea ca unul ce incurajeaza la ura.

Tarile membre ale UE, inclusiv Romania, sunt mai nou obligate sa recunoasca casatoriile homosexuale care au avut loc intr-un alt stat membru unde acestea se incheie legal. Se fac pasi mari in combaterea homofobiei si intolerantei iar cei care gandesc ca tine vor fi din ce in ce mai putini. Rasismul nu mai e ce-a fost, dovada ca ura poate fi combatuta. Traim vremuri interesante.

sherlock_holmes 14.05.2009 02:43:24

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137383)
Tarile membre ale UE, inclusiv Romania, sunt mai nou obligate sa recunoasca casatoriile homosexuale care au avut loc intr-un alt stat membru unde acestea se incheie legal. Se fac pasi mari in combaterea homofobiei si intolerantei iar cei care gandesc ca tine vor fi din ce in ce mai putini. Rasismul nu mai e ce-a fost, dovada ca ura poate fi combatuta. Traim vremuri interesante.

Asta da libertate...sa fii obligat sa recunosti casatoriile homosexuale...se numeste "toleranta" homosexuala.

Dar ca se maimutareste taina casatoriei asa cum a lasat-o Dumnezeu ?

Dar ca in loc de sot si sotie se incearca sa se impuna cuvintul de partener ?

Dar ca in scoli si spitale copiii (oamenii ) nu vor mai avea voie sa foloseasca cuvintele de mama si tata ?

Dar ca in scoli sint obligati sa invete despre apucaturile sexuale ale gay-iilor ?...existind riscul sa-ti piezi copilul daca nu te conformezi si-ti retragi copilul de la acele ore ?

Sau ca spuneti de Sfinta Scriptura ca este literatura a urii ?

Mai sintem noi ceilalti liberi sau nu ?

Libertatea noastra care o afecteaza pe a voastra !? ( minoritari fiind ) voi o numiti intoleranta,homofobie...iar libertatea voastra care o afecteaza pe a noastra o numiti drepturile " omului " sau chiar adevarata libertate.Banuiam eu ca democratia este doar un concept si atit.

Ia sa vedem cine este homofob,nu cumva voi ?...nu cumva voi ati inceput sa ne bagati pe noi la inchisoare,pe chestie de hate-crime,pe care tot voi o definiti .

Ati ajuns la putere ( alaturi de atei,ecumenisti,evolutionisti si toate leghiunile lui Legheon ) si transformati lumea intr-un ospiciu de nebuni ...ca se poate,ziceti voi.

scrabble 14.05.2009 10:11:49

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Asta da libertate...sa fii obligat sa recunosti casatoriile homosexuale...se numeste "toleranta" homosexuala.

Pe tine ca cetatean nu te obliga nimeni sa recunosti nimic. Este vorba de recunoasterea certificatului de casatorie ca document valabil si legal de catre autoritati.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Dar ca se maimutareste taina casatoriei asa cum a lasat-o Dumnezeu ?

Noi vorbim aici despre casatorie ca institutie legala, nu despre taina crestina la care te referi tu. E drept, sunt unii care o maimutaresc pe aia - de exemplu anglicanii care oficiaza nunti religioase intre persoane de acelasi sex, dar la ei e de asteptat sa deformeze crestinismul, avand in vedere ca hirotonesc si femei.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Dar ca in loc de sot si sotie se incearca sa se impuna cuvintul de partener? Dar ca in scoli si spitale copiii (oamenii ) nu vor mai avea voie sa foloseasca cuvintele de mama si tata?

Asta e o problema de semantica. "Mama" si "tata" sunt cele mai vechi cuvinte in orice limba, nu le vad prea curand scoase din vocabular sau interzise prin lege, ar fi absurd :) La urma urmei orice om e nascut dintr-o mama si un tata.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Dar ca in scoli sint obligati sa invete despre apucaturile sexuale ale gay-iilor ?...existind riscul sa-ti piezi copilul daca nu te conformezi si-ti retragi copilul de la acele ore ?

Trebuie sa fie ore de educatie sexuala, nu de predat tehnici sexuale care oricum sunt intalnite si la cuplurile de heterosexuali. Oricum, crestinii au ceva cu educatia sexuala si cu prezervativele, asa ca inteleg de unde vii.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Sau ca spuneti de Sfinta Scriptura ca este literatura a urii?

Pentru ca este. Dar asta nu o spune statul, autoritatile, o spun cei ce nu cred in Dumnezeul crestin. Si tu trebuie sa fii liber sa spui despre Coran sau Islam ca este o literatura a urii, daca vrei. Asa ca e un compromis. Oricum, asta e cu totul si cu totul alta discutie ce tine de libertatea de exprimare si sentimentele religioase, ofensa etc.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Mai sintem noi ceilalti liberi sau nu?

Desigur.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Libertatea noastra care o afecteaza pe a voastra !? ( minoritari fiind ) voi o numiti intoleranta,homofobie...iar libertatea voastra care o afecteaza pe a noastra o numiti drepturile " omului " sau chiar adevarata libertate.Banuiam eu ca democratia este doar un concept si atit.

Nu are democratia treaba. Aceleasi concepte isi pot avea locul si intr-un stat comunist. Si da, libertatile omului nu sunt interminabile, au o limita. Pori sa spui ce vrei, ca esti liber, dar cand spui despre homosexuali ca sunt bolnavi sau despre negri ca sunt maimute venite din Africa te incadrezi la hate-speech, care se pedepseste.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Ia sa vedem cine este homofob,nu cumva voi ?...nu cumva voi ati inceput sa ne bagati pe noi la inchisoare,pe chestie de hate-crime,pe care tot voi o definiti.

Nu noi, ci legea. Ai ceva cu legea in vigoare, plange-te la legiuitor. Sau formeaza o initiativa cetateneasca.

Citat:

În prealabil postat de sherlock_holmes (Post 137456)
Ati ajuns la putere ( alaturi de atei,ecumenisti,evolutionisti si toate leghiunile lui Legheon ) si transformati lumea intr-un ospiciu de nebuni ...ca se poate,ziceti voi.

Ce napasta pe capul tau ca trebuie sa locuiesti intr-o astfel de lume. Sfatul de mai sus e in continuare valid: fa ceva, incearca sa schimbi lumea din jur daca nu-ti place sau taci si suporta. Sau muta-te in alta tara unde te simti mai liber.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:57:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.