Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

stefan florin 08.09.2011 10:44:30

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)

Deci asta e adevaratul motiv pentru care in Romania e saracie si ca sunem inapoiati: CA NU ACCEPTA HOMOSEXSUALII! Super tare frate!
Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am ninic cu ei dar nu cred ca e bine promovarea lor in scoli. Doamne ajuta!

ai2 08.09.2011 11:10:03

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 397851)
Deci asta e adevaratul motiv pentru care in Romania e saracie si ca sunem inapoiati: CA NU ACCEPTA HOMOSEXSUALII! Super tare frate!
Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am ninic cu ei dar nu cred ca e bine promovarea lor in scoli. Doamne ajuta!

De fapt nu e bine in Romania din acelasi motiv pentru care nu sunt acceptati homosexualii. Ambele sunt consecinte si nu se implica una pe cealalta.

DragosP 08.09.2011 13:26:30

Cum mai ziceam, bine că are unii aichiuul mare.

Gast84 08.09.2011 13:38:13

Ceea ce am vrut sa spun este ca, o mentalitate inchisa nu va aduce nimic bun, fara sa acceptati nu v-eti avea niciodata progres.

DragosP 08.09.2011 13:46:41

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397925)
o mentalitate inchisa nu va aduce nimic bun, fara sa acceptati nu v-eti avea niciodata progres.

No shit (cum ar spune rusul), lasăne pe noi așa și v-om vede-a no-i.

Shalom.

Gast84 08.09.2011 14:00:52

Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

stefan florin 08.09.2011 14:14:18

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397934)
Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

Nu prietene, nu ai de ce sa te scuzi. Insa nu tot ce e nou insemna ca e si bun. Doamne ajuta!

Adriana Cluj 08.09.2011 14:58:58

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397934)
Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

Da' de ce sa ne schimbam noi credinta, nu credintele, ma rog frumos? Asa-i ca mierea atrage? Voi nu aveti site? Sau acolo s-au ocupat toate ghesefturile? Spun fara ostilitate...Aici nu-s ghesefturi.

Adriana Cluj 08.09.2011 15:06:16

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)

Mai ne lasi.......... Ce are iubirea de aproapele cu ...... homosexualitatea (era sa scriu alt cuvant dar m-am abtinut)?
Daca asta inseamna inapoiere, vreo 85-90% din romani prefera sa ramana inapoiati, cei care sunt crestini in mod sigur. De unde pana unde legi progresul de homosexualitate?

ioanna 08.09.2011 15:28:58

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Salutari tuturor :)

Ai niste idei preconcepute despre romanii crestini. Am inteles ca esti spaniol, nu roman, insa mai ai pana sa ajungi sa ne cunosti. Eu ti-am mai spus pe un alt topic, homosexualitatea n-are nicio legatura cu iubirea aproapelui. Crestinii isi invata copiii sa-si iubeasca aproapele, noi suntem datori sa ne aratam iubirea si altruismul si pentru fratele ateu, homosexual sau oricum ar fi el. Una este respectul si acceptarea unui om si altceva e sa fim de acord cu unele practici de ále lui. Nu-mi place bautura, insa asta nu inseamna ca-l urasc pe un om ce a cazut in patima bauturii, ci consider betia un viciu. Crestinii adevarati ii accepta pe homosexuali, ca oameni, ii tolereaza daca sunt discreti in public, nu-i persecuta, doar nu pot sa fie de acord cu homosexualitatea, care intra in categoria comportamentelor deviante, deci mai degraba ii compatimesc pe cei care au acest viciu. As vrea sa vad ziua in care in Spania ta catolica ,in Italia sau in Israel se legalizeaza casatoria intre homosexuali, iar dupa sa vii sa ne spui ca societatea noastra este inchistata, ancorata in trecut :)

p.s Daca tatal meu ar fi fost alcoolic, tot l-as fi iubit, insa as fi urat bautura, pentru degradarea morala si uneori fizica ce o produce in om. La fel si in cazul homosexualitatii. Daca fratele meu mi-ar spune ca e homosexual, as avea un mic soc, insa tot fratele meu ramane, tot l-as iubi,relatia mea cu el nu se va schimba, insa voi pastra mereu speranta ca e doar o toana de moment si se va schimba. Sper ca acum am fost clara!

Citat:

Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.
Religia nu intervine in politica, doar Romania nu e o teocratie. Oamenii isi creeaza propria moralitate, insa orice valoare strict personala reprezinta o forma limitata a unei valori universale, adica o moralitate colectiva. Totusi, o morala universala si implicit binele universal (caci aici discutam daca e bine sau nu sa legalizam "homosexualitatea") nu poate fi fundamentata exclusiv pe argumente seculare, deci „binelui universal” nu-i putem atribui morala unei culturi, unei minoritati sau unei preferinte sociale si istorice. Religia a fost axa coordonatoare a intregului spectru axiologic foarte mult timp, caci in religie se regasesc iubirea si respectul fata de fiinta umana si fata de aproape, iar rezultatul unirii acestei dulitati este binele. In cazul homosexualitatii se pune in discutie binele din punct de vedere social si psihologic, al prejudiciilor pe care le-ar putea aduce o casatorie homosexuala, in ce masura sunt afectati si influentati mai ales urmasii (copiii adoptati). Daca accepti casatoria gay se deschide "o cutie a Pandorei" :) Nu trebuie sa gandesti in termeni "religiosi" pentru a realiza ca sunt o serie de "probleme". Fa abstractie de religie, de perceptele religioase, ca tot ai spus ca esti ateu si gandeste-te logic. Familia e celula de baza a societatii. O alteram si pe ea?


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:57:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.