Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

AmmunRa 11.11.2011 05:37:17

....
 
Nu e nimeni aici care sa gandeasca logic.
Sunt barbat imi plac femeile daca as vrea si nu as putea sa ma culc cu un barbat nu alege nimeni sa fie gay e o dereglare e o boala .
Nimeni nu vede in asta progres dar nici regres cum au zis unii pe aici ,devenim animale.
De mic imi plac fetele ,cum sa imi placa barbatii? Ma intreb cum puteti gandi ca cineva ar face aasta voluntar .
Pentru ce sa ne faca noua crestinilor in ciuda?
Au treburi mai bune de facut .
E la moda?
Eu daca vad ceva ce e la moda si nu imi place nu mi se potriveste nu il port nu il folosesc.
Aruncati toti cu pacatosi si pacate in restul tarilor ca ii accepta cu ce suntem mai buni decat olandezii decat germanii?
Crestinii nostrii smeriti se duc si sunt sclavi la ei nu mi se par atat de blestemati.
Pana cand noi romanii cu tot cu ortodoxia noastra nu o sa intelegem ca nu suntem buricul pamantului nu o sa ajungem nicaeri.
Cine crede pe aici ca e ok sa fii sarac si ne mantuim e gresit .
Pariez ca majoritatea de aici ati vorbit pe cineva de rau ati vrut ceva ce avea altul dar ramanem crestini si ne mantuim.

ovidiu b. 11.11.2011 11:57:50

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri.

Spune-mi cum o să evolueze, lumea când o să fie mai tot mulți homosexuali? Oare cum se vor mai naște copii din doi bărbați?

Tu nu vezi nimic rău în promovarea homosexualității sau în a fi deschiși acestei înclinații? Răspunde celor două întrebări și ai să descoperi MARELE "nimic rău".

ovidiu b. 11.11.2011 12:00:38

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 397974)
Familia e celula de baza a societatii. O alteram si pe ea?

Aș dori să completez: “Societatea se descompune. Fiecare societate este centrată în jurul culturii (credinței). Cultura (credința) este cimentul care o unifică, unește indivizii și-i face un singur popor. Un popor este un grup de oameni care mărturisesc aceleași valori, aceleași lucruri sfinte, aceleași obiceiuri, aceleași tradiții. Poporul este un organism viu, un sistem... Pentru a ucide un popor trebuie mai întâi să-i distrugi cultura, tradițiile, să-i batjocorești credința, istoria și tot ce are mai sfânt. Dacă îi distrugem cultura, poporul se transformă în populație, iar populația poate fi manevrată și supusă foarte ușor de slujitorii lui satana”.

candles in the wind 05.12.2011 00:22:59

"Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri."
extraordinar...evolutia consta in usurinta de a accepta ca si normal tot ce-ti pica in fata ochilor...cu cat acceptam mai mult(fara a gandi) cu atat suntem mai "evoluati"..
in sfarsit si-a dat seama cineva de ce sunt romanii mult mai in urma celorlalte state..
multumim!

konijiro 17.12.2011 22:25:14

Citat:

Spune-mi cum o să evolueze, lumea când o să fie mai tot mulți homosexuali?
Nu, atunci cand homosexualii vor fi acceptati ca cetateni cu drepturi egale, si nu vor fi discriminati pe baza orientarii sexuale. Se intampla deja in multe tari din Europa si state din America, e doar o problema de timp (si de schimbare de mentalitate) pana se va intampla si in Romania.

Citat:

Oare cum se vor mai naște copii din doi bărbați?
Inainte sa te grabesti sa condamni, poate nu ar strica un pic sa citesti si sa afli despre ce este vorba. Homosexualii nu vor sa "converteasca" pe nimeni (nici nu ar fi posibil, de altfel). Deci sperietoarea asta conform careia heterosexualii vor disparea e doar atat, o sperietoare. Acceptata pe nemestecate de unii, care au mare nevoie de motive si scuze pentru a-si justifica propria homofobie.

Pentru a avea copii, cuplurile LGBT au optiunea adoptiei, sau a fertilizarii in vitro cu mama surogat. Ambele sunt discutabile, dar sunt deja copii ajunsi adulti crescuti de cupluri LGBT, si sunt perfect sanatosi si "normali".

Citat:

Tu nu vezi nimic rău în promovarea homosexualității sau în a fi deschiși acestei înclinații?
Unde vezi tu "promovare"? Ce vad eu este o campanie media care incearca sa explice romanilor ca homosexualii sunt tot oameni, si singurul lucru care ii deosebeste e orientarea sexuala, care conteaza doar in dormitor.

Si prin "deschisi" nu se intelege a deveni doritor sa sari in pat cu un barbat. E vorba de acceptare sociala, atata tot.

Apropo, cam cati homosexuali cunosti, de iti dai cu parerea despre ei cu atata patos?

Citat:

cu cat acceptam mai mult(fara a gandi) cu atat suntem mai "evoluati"..
Nu. Dar nici a respinge, fara a gandi, nu ne face mai cu motz.

konijiro 17.12.2011 22:34:26

Citat:

Societatea se descompune
Aiurea. Societatea se schimba, asa cum s-a schimbat de nenumarate ori, de-a lungul anilor. Si e un lucru bun, in cele mai multe cazuri. Si cand da gres, exista intotdeauna un mecanism de corectie.

Citat:

Fiecare societate este centrată în jurul culturii (credinței). Cultura (credința) este cimentul care o unifică, unește indivizii și-i face un singur popor.
De unde pana unde cultura e acelasi lucru cu credinta? Sau invers? Sa inteleg ca tarile cu un procentaj majoritar de necredinciosi au ramas fara cultura? As rade, doar ca e trist sa vad ca exista oameni care vad lumea asa cum o vezi tu.

Cat despre popor, cred ca ai ramas la definitia secolului 18. Mai citeste, s-au mai schimbat lucrurile de atunci.

Citat:

Un popor este un grup de oameni care mărturisesc aceleași valori, aceleași lucruri sfinte, aceleași obiceiuri, aceleași tradiții.
Total gresit. Un popor e constituit din suma cetatenilor. Cetatenia e singurul criteriu care conteaza. Nu religia, nu limba, si nu credinta despre entitati vizibile sau invizibile. Din nou, bine ai venit in secolul 21.

Citat:

Poporul este un organism viu, un sistem...
Si ca orice organism viu, evolueaza si se schimba. Ti-a scapat asta:)

Citat:

Pentru a ucide un popor trebuie mai întâi să-i distrugi cultura, tradițiile, să-i batjocorești credința, istoria și tot ce are mai sfânt.
Nimeni nu distruge popoare, dar lumea se indreapta catre o directie in care granitele vor disparea, oamenii vor calatori mai mult, si exceptionalismul national va sucomba. Si asta e un lucru bun.

Patrie si Credinta 17.12.2011 23:49:34

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 415944)
Nimeni nu distruge popoare, dar lumea se indreapta catre o directie in care granitele vor disparea, oamenii vor calatori mai mult, si exceptionalismul national va sucomba. Si asta e un lucru bun.

cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf
si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?

AnnaKarenina90 18.12.2011 01:38:46

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 415971)
cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf
si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?

Nu cred ca vorbea nimeni de un eventual "ghiveci cultural". Dar konijiro are dreptate, granitele incep sa dispara incet-incet. Daca asta e de bine sau de rau, numai timpul ne va spune. Deocamdata, realitatea ne ofera argumente, atat pro cat si contra acestei globalizari. Eu nu inteleg aceasta aversiune a crestinilor fata de tot ce e nou sau "modern".

konijiro 18.12.2011 19:11:16

Citat:

cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?
Defineste "apartenenta", te rog. Nu la modul general, ma intereseaza ce intelegi tu cand folosesti termenul.

Adica cum amorf? Un popor e constituit din indivizi, unii mai activi, altii mai putin activi. Mie poporul roman oricum mi se pare in mare parte unul destul de comun (si spun asta dupa ce am calatorit destul de mult, si am prieteni de diferite nationalitati). Daca am devenit cunoscuti vreodata, s-a intamplat datorita unor indivizi exceptionali, nu unor realizari colective.

In plus, nu vad de unde pana unde o deschidere culturala ar duce la o lipsa de diferentiere. Oamenii care au ceva de spus vor gasi intotdeauna o audienta, si vor avea un impact, indiferent de unde se afla si de unde vin.

Cat despre "ghiveciul" cultural, nu stiu exact la ce te referi. Culturile oricum s-au influentat reciproc (mai ales in cazul tarilor apropiate geografic), deci mai exact, ce o sa fie diferit?

AlinB 21.12.2011 02:46:17

Citat:

În prealabil postat de AmmunRa (Post 409998)
Nu e nimeni aici care sa gandeasca logic.
Sunt barbat imi plac femeile daca as vrea si nu as putea sa ma culc cu un barbat nu alege nimeni sa fie gay e o dereglare e o boala .
Nimeni nu vede in asta progres dar nici regres cum au zis unii pe aici ,devenim animale.
De mic imi plac fetele ,cum sa imi placa barbatii? Ma intreb cum puteti gandi ca cineva ar face aasta voluntar .
Pentru ce sa ne faca noua crestinilor in ciuda?
Au treburi mai bune de facut .
E la moda?
Eu daca vad ceva ce e la moda si nu imi place nu mi se potriveste nu il port nu il folosesc.

Sigur ca e o boala, sigur ca e o deraglare dar ei nu recunosc asta.
Si pacatul este tot o boala, o dereglare, o deturnare de la modul in care a fost conceput omul de catre Creator.


Citat:

Aruncati toti cu pacatosi si pacate in restul tarilor ca ii accepta cu ce suntem mai buni decat olandezii decat germanii?
Crestinii nostrii smeriti se duc si sunt sclavi la ei nu mi se par atat de blestemati.
Pana cand noi romanii cu tot cu ortodoxia noastra nu o sa intelegem ca nu suntem buricul pamantului nu o sa ajungem nicaeri.
Cine crede pe aici ca e ok sa fii sarac si ne mantuim e gresit .
Pariez ca majoritatea de aici ati vorbit pe cineva de rau ati vrut ceva ce avea altul dar ramanem crestini si ne mantuim.
Reprosezi altora ca nu gandesc logic in timp ce tu faci confuzii grave intre notiuni elementare ca bunastarea materiala si valorile morale.

Un om slab spiritual va abandona mult mai usor valorile morale atat timp cat i se ofera bunastare materiala, asta nu inseamna ca este superior unuia care prefera sa moara de foame cu ele (valorile morale).

Sau, traieste si bine si isi pastreaza valorile morale chiar si in Babilon.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:54:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.