Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Mirean 16.04.2007 13:07:01

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Depinde f.tare din ce unghi privesti lucrurile.Eu,spre deosebire de tine,cunosc si am cunoscut maici cu adevarata vocatie sau,ma rog,cu adevarata chemare,vezi tu,de aceea nu te inteleg pe tine.Am cunoscut si "Perle intre porci",multumesc aici LUI DUMNEZEU.De ex am cunoscut si cunosc vazatoare si vazatori cu Duhul LUI DUMNEZEU.Trebuie sa cunosti astfel de oameni alesi ai LUI DUMNEZEU, si tocmai de aceea nu ma lansez in afirmatii de fel si fel.Aici este Dumnezeu la mijloc pt.ca stia ca in acel moment al vietii mele cand ma simteam singura,deznadajduita,parasita de cei pe care i-am ajutat cand au avut nevoie de mine si mi-au intors spatele,DUMNEZEU si Perlele LUI(Sfintii Parinti si maicile) mi-au ajutat cand am avut cea mai mare nevoie ca sa scap de cel rau care,vad eu bine ca ii place sa ma streseze cu zgomotele pe mine si sora mea+mama mea cand nu am chef de asa ceva deloc,dar imi aduce aminte astfel ca trebuie sa ma schimb in bine si sa ma rog mai mult decat o fac in prezentAcestia "partea cea buna si-au ales" ca Maria,iar nu ca Marta,cum zice Mantuitorul.

Sunt interesat de "vazatoare si vazatori cu Duhul LUI DUMNEZEU" (cum le spui tu). Sincer, ma poti ajuta in acest sens?

Sebastiana 16.04.2007 13:12:33

Sincer,da,te pot ajuta in acest sens daca vrei,dar in mesageria mea privata,pt. ca poate,nu trebuie sa fac publice numele lor,nu se cade ,nu am acordul lor si oricum nu mi l-ar da intrucat sunt persoane fff.smerite.

Mirean 16.04.2007 13:20:33

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Sincer,da,te pot ajuta in acest sens daca vrei,dar in mesageria mea privata,pt. ca poate,nu trebuie sa fac publice numele lor,nu se cade ,nu am acordul lor si oricum nu mi l-ar da intrucat sunt persoane fff.smerite.

Astept informatiile in mesageria privata. Multumesc!

calator 16.04.2007 19:20:33

Am o mare curiozitate daca cei care au citit din sfintii parinti au intalnit ceva scris despre "chemarea adevarata" pentru ca se tot vorbeste despre monahii care au avut o chmeare adevarata si cei care nu au avut. In functie de aceasta chemare i-ai impartit (sebastiana) in porci si perle (sau ai luat in considerare darurile duhovnicesti ce le au sau cum?). Mai precis ce anume le face pe maicile ce tu le-ai intalnit "spre deosebire" de altii (la care nu a avut Dumnezeu asa grija ca la tine sa-i scoata in cale) sa fie "perle intre porci" (sa inteleg ca ceilalti monahi mai putin "alesi de Dumnezeu" si inzestrati cu puteri miraculoase (cum este inaintevederea) se afla in categoria porci? Nu de alta dar eu cred ca numai categoria asta am intalnit-o :p

Eu cred ca noi il alegem pe Dumnezeu si nu invers. Un teolog spunea ca omul il poate iubi pe Dumnezeu pentru ca acesta il iubeste deja In asta consta libertatea si singura alegere esentiala a omului.

Cat despre chemare sau motivele ajungerii in manastire Sf parinti scriu despre trei cai (si e interesant ca acestia nu fac nici o deosebire calitativa intre ele adica nu scriu ca cei care au raspuns chemarii a sunt mai vrednici decat cei care au raspuns chemarii b)

Acestea sunt:Prima chemare este nemijlocita – de la Dumnezeu; a doua – prin oameni; și, în sfârșit, a treia – din nevoie.

Avva Pafnutie arata cum ca primeia ai este caracteristica o anume insuflare care umple inima omului, pana si în somn, atrigandu-l nespus de puternic spre dragostea lui Dumnezeu, spre poruncile lui Hristos. Celei de-a doua, venind prin oameni –că cel chemat se înflacarează cu dorire dumnezeiască mijlocita prin cuvânt omenesc sau prin înraurirea altora (influneta duhovnicului spre exemplu, sau a altei persoane - asa cum se duc mai multe fete la manastire care-s prietene si isi transmit si sustin reciproc o stare de inflacarare etc). Celei de-a treia, din nevoie – din nevoia de singuratate, din sentimentul de tristete dupa pierderea celor apropiati, din nevoia de insigurare a celor care au fost dezamagiti de semeni sau sufera din dragoste lumeasca, dupa anumite experiente tragice/ la limita ( cum este cazul unei femei care s-a calugarit dupa un accident in urma caruia a suferit o interventie chirurgicala timp in care a trait experienta mortii clinice si cand si-a revenit a lasat tot si a pelcat la manastire sustinand ca a vizitat chair iadul)

Sebastiana 16.04.2007 22:02:49

Calator,eu nu am jignit pe nimeni,nu am catalogat pe nimeni anume,doar ca m-am rugat cu post si nejignind pe nimeni,iar Dumnezeu mi-a scos in cale ce am cautat eu, stiind EL de ce am nevoie;nu am adus ofense la adresa cuiva, nu am dat vreun nume, nu stiu de ce cauti nod in papura caci eu nu am nimic contra ta sau a altcuiva,sa nu ma intelegi gresit.Eu am intalnit si oameni deosebiti si nu despic eu acum firul in 4patru,de ce i-a chemat pe ei Dumnezeu la Manastire si de ce nu pe altii.Numai Dumnezeu stie asta si nu este treaba mea,ci a acelor persoane si a lui Dumnezeu.

Sebastiana 17.04.2007 00:26:15

Calator,nu ma intelege gresit,eu nu am intalnit decat oameni deosebiti care m-au ajutat la nevoie,cand am avut nevoie,dar m-am rugat LUI DUMNEZEU sa imi scoata in cale oamenii potriviti de care aveam nevoie in acele momente.Eu am cautat si am gasit,cauta si tu cu rugaciune si vei gasi.Dumnezeu si Maica Domnului iti vor scoate in cale,dupa rugaciune,oamenii potriviti in momentul potrivit si la locul potrivit,fie ei laici sau clerici nu conteaza,Dumnezeu poate vorbi si prin gura celui mai mare pacatos sau pacatoase, asa ca mine.

Mirean 18.04.2007 14:05:42

Sebastiana, vad ca tot apari la topicul "Ce nu va place in Biserica"? Tie ce nu iti place? Esti multumita de cim merg lucrurile in Biserica? Nu am vazut nicaieri o perere personala, doar ce ai auzit la Biserica... Ceva de la tine, personal, "din putul gandirii" cum se spune...

Cristalin 18.04.2007 14:36:32

Ca sa fiu la topic :mie in biserica nu-mi plac oamenii..in special batranii care nu-si vad de treaba lor,indiferent care ar fi aceea( ca de cele mai multe ori acestia nu au nici o legatura cu locul unde se afla dar au ce au cu cei care intra sa se inchine sau sa stea la slujba).
Nu-mi mai plac bisericile unde se lungeste si se lalaie slujba,unde se canta ca vai lume sau unde sunt pretentii de psaltica cantat pe nas.
Nu-mi place lipsa de bun simt si civilizatie care-i caracterizeaza pe roamni cand intra o biserica unde slujba deja este inceputa.
Nu-mi place cand femeile incep sa-si imparta merindele prin biserica inainte sa se termine slujba deranjand pe cei din jur.
Nu-mi plac cersetorii care nu respecta linistea si rugaciunea...si nu-mi plac copii nesupravegheati care cauta sa iasa in evidenta prin comportamentul neadecvat cu locul unde sunt..

Mai vreti???
Sa ma mai gandesc si revin.

Sebastiana 18.04.2007 14:44:22

Mie,personal,imi place la SFANTA BISERICA,intrucat eu merg sa IL vizitez si sa ma rog LUI DUMNEZEU, iar nu sa caut la defectele si greselile altora caci nici eu nu sunt mai rasarita ca altii,vizavi de ac.aspect,si nu caut sa ma duc ca la teatru,cum,poate,se duc cei care comenteaza in plus si aiurea chiar pe margine, care se uita la paiul altora dar barna lor nu si-o vad.Asa ca,vezi tu,eu nu ma incadrez in ac.topic pt.ca ma simt si eu la fel de pacatoasa ca si aproapele sau poate ca,chiar mai mult pt.ca am vazut prea multe cu ingaduinta LUI DUMNEZEU ca sa mai iau in seama si rautatile altora, ca si asa le am eu pe ale mele care sunt destule si,prefer sa ignor de acum incolo pe cei care nu mai termina cu jignirile si nu vreau sa le mai raspund dar pe tine nu te ignor caci imi place cum strici tu orzul pe gaste,nu stiu de ce,dar imi pare bine ca nu esti suparacios,spre deosebire de mine,care numai smerita nu sunt eu, cu toate ca as vrea eu sa fiu si,sa ma mai smereasca Dumnezeu prin cei ca tine,dar numai ca tine care nu se supara.

Mirean 18.04.2007 14:59:15

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mie,personal,imi place la SFANTA BISERICA,intrucat eu merg sa IL vizitez si sa ma rog LUI DUMNEZEU, iar nu sa caut la defectele si greselile altora caci nici eu nu sunt mai rasarita ca altii,vizavi de ac.aspect,si nu caut sa ma duc ca la teatru,cum,poate,se duc cei care comenteaza in plus si aiurea chiar pe margine, care se uita la paiul altora dar barna lor nu si-o vad.Asa ca,vezi tu,eu nu ma incadrez in ac.topic pt.ca ma simt si eu la fel de pacatoasa ca si aproapele sau poate ca,chiar mai mult pt.ca am vazut prea multe cu ingaduinta LUI DUMNEZEU ca sa mai iau in seama si rautatile altora, ca si asa le am eu pe ale mele care sunt destule si,prefer sa ignor de acum incolo pe cei care nu mai termina cu jignirile si nu vreau sa le mai raspund dar pe tine nu te ignor caci imi place cum strici tu orzul pe gaste,nu stiu de ce,dar imi pare bine ca nu esti suparacios,spre deosebire de mine,care numai smerita nu sunt eu, cu toate ca as vrea eu sa fiu si,sa ma mai smereasca Dumnezeu prin cei ca tine,dar numai ca tine care nu se supara.

Vad ca nu te-ai prins care e faza cu topic-ul...
E diferenta intre biserica si Biserica. Poate te mai ajuta o "sora" la capitolul asta...


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:52:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.