Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

stefan florin 15.10.2013 14:46:29

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 537639)
Stefan a folosit, cred eu, reductio ad absurdum. Tocmai ca sa arate ce hazardata e teza cu "niste legi atunci, cu totul altele acum".

exact amice!

DragosP 15.10.2013 14:50:34

După logica și cunoștințele voastre, Creația se încadrează la ... ce?
La funcționarea "normală" a universului așa cum o vedem noi azi?
La minune?
La ce?
Ca să știm despre ce vorbim și să ne lămurim în ce și cum credem. Și eventual să ne luăm în tărbacă, nu Alin?:77:

Barsaumas 15.10.2013 16:39:23

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537647)
După logica și cunoștințele voastre, Creația se încadrează la ... ce?
La funcționarea "normală" a universului așa cum o vedem noi azi?
La minune?
La ce?
Ca să știm despre ce vorbim și să ne lămurim în ce și cum credem. Și eventual să ne luăm în tărbacă, nu Alin?:77:

Creatia e mai mult decit o minune. Clar.
Insa:
Odata creat Universul, Creatorul a dat niste legi ale functionarii acestei splendide masini. Exceptiile de la aceste legi sunt miracolele, care pot fie de la Facatorul, sau de la Ingerul dizident. Ambele sunt reale, dar unele duc spre Bine, celelalte spre Rau. (Acesta e adevaratul sens al expresiei "minune adevarata/falsa"). Nu poti contesta existenta unei holograme. Insa poti spune ca nu e ce reprezinta, desi e reala. Te-ai prins?
Nu e logic ca momentul de atunci al caderii speciei umane actuale sa fi declansat imbolnavirea Creatiei. E logic ca Moartea, Boala, Pacatul au aparut datorita actiunii cuiva mai puternic...cineva pe care se pare ca omul il va intrece in rautate. Nu e logic? Una e sa darime un copil nervos un castel de jucarii, si alta sa puna un terorist o bomba.

DragosP 15.10.2013 17:31:42

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 537654)
reala. Te-ai prins?
Nu e logic ca momentul de atunci al caderii speciei umane actuale sa fi declansat imbolnavirea Creatiei.

N-o fi logic dar așa e. Vezi și "teologia ortodoxă a bolii".

Barsaumas 15.10.2013 17:54:46

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537657)
N-o fi logic dar așa e. Vezi și "teologia ortodoxă a bolii".

Are si Biserica partea ei de subiectivism si narcisism organizational. Normal ca s-a scos asta, ca sa "iasa" ca Biserica il indumnezeieste pe om, si de aici, si Creatia. Numai ca, uita-te in jur: nu prea se vede asa ceva; din pacate, mai degraba tipul cu coarne e foarte activ, facind rau ca un razvratit inainte sa vina stapinul acasa. :((((

DragosP 15.10.2013 18:21:22

Unde ai citit tu că Biserica îl indumnezeieste pe om? :39:

Barsaumas 15.10.2013 18:50:08

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537660)
Unde ai citit tu că Biserica îl indumnezeieste pe om? :39:

Tu de conceptul de "theosis" ai auzit? Monahii isihasti nu sunt un produs al Bisericii, precum si o parte a ei?! Nu asculta ei de Biserica? Dar cind ne impartasim, ce se intimpla in noi? (DACA o luam dupa dreptate, adica pregatiti, desigur). Sau catehumenii, care se boteaza, ce se imtimpla acolo?

DragosP 15.10.2013 18:59:08

Bine mă. Așa e, am înțeles: Sfântul Duh e și El un produs al Bisericii.

Barsaumas 15.10.2013 19:12:03

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537666)
Bine mă. Așa e, am înțeles: Sfântul Duh e și El un produs al Bisericii.

Nu o da la intors retoriceste: vorbeam de practica ishasta care duce la theosis. Practica si teoria isihaste sunt un produs al Bisericii. Deasemenea, daca mai e nevoie sa o zic, sfinta comuniune duce la indumnezeire/sfintenie, DACA e luata (si "asimilata" prin taierea voii si viata sfinta) asa cum trebuie.

DragosP 15.10.2013 19:15:43

Bine. Rămâne cum am stabilit. Mai ales tu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:52:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.