Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Atitudinea fata de homosexuali (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5805)

daniil96 22.05.2011 21:41:06

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 362982)
Nu e clară nicio alegere. Numele Lilith a existat înainte să fie considerat demon. Nu a spus nimeni "uite, acesta e un demon, se va numi Lilith, ca să nu aibă nume de om și niciun om să nu aibă numele lui". E un nume simplu și normal. Dacă mă cheamă Luciana, în viața reală, înseamnă că am vreo legătură cu Lucifer, cu Satana?

cand ai ales numele de Lilith pe forum ti-ai expirmat o optiune ... ai ales ... ti-ai manifestat credinta

Lilith23 22.05.2011 21:41:57

Citat:

În prealabil postat de daniil96 (Post 362983)
cand ai ales numele de Lilith pe forum ti-ai expirmat o optiune ... ai ales ... ti-ai manifestat credinta

Te grăbești prea repede să pui etichete. :) La voi ăsta nu e un păcat?

Heurtebise 22.05.2011 21:41:58

Citat:

În prealabil postat de LaReine (Post 362970)
Io zic ca-i troll.


Multumesc.

Yasmina 22.05.2011 21:56:08

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 362964)
Nu sunt atee. Sunt, așa cum am mai mărturisit anterior, agnostică.
Eu sunt agresivă și rea? Am să te rog, din nou, să exemplifici. Chiar nu înțeleg unde am fost eu agresivă sau rea. Dacă dumneata ești atât de luminat de înțelepciunea lui Dumnezeu, am să te rog să mă luminezi și pe mine!

Eu nu știu ce înseamnă dragostea de frați? Am rugămintea umilă să nu faci despre mine afirmații de acest gen, fără să mă cunoști pe mine, personal și fără să știi nimic despre viața mea și despre ceea ce fac sau nu fac eu pentru semenii mei.
Eu nu am făcut remarci personale, am vorbit doar despre religia voastră, și nu despre voi, ca oameni, pentru că nu îmi permit să fac afirmații sau să aduc acuze dincolo de sfera mea de cunoaștere.

Eu ma intreb mereu,de ce atei si agnostici isi fac cont pe un forum CRESTIN ortodox?Nu vreau sa trag concluzii pripite,asa ca te intreb direct,daca poti sa spui:
Ce urmaresti Lilith pe acest forum?
Nu te supara pt intrebare,chiar este importanta pt intelegerea unor unor fenomene!

mihaila_alin 22.05.2011 21:56:56

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 362974)
În viziunea ta ateismul e sursa tuturor relelor? A fi ateu înseamnă implicit a fi rău și crud?

uite calc peste bunavointa de a tacea si vreau sa iti mai spun o povestioara plina de invatatura:odata un om la rugat pe un carutasi evreu, sa ii duca marfa ce o avea spre vinzare intrun oras.vine carutasul amindoi incarca marfa in caruta si pleaca voiosi la drum.trecind pe linga biserica din sat numai ce se trezeste cu evreul ca zice:intoarcem caruta si ne ducem acasa eu nu mai am curaj sa merg cu tine la oras.foarte mirat omul nostru intreaba:de ce?
evreul ii spune:cind ai plecat de acasa nu te-ai rugat,cruce nu ti-ai facut, asa cum orce crestin face,iar cind ai ajuns la biserica nu te-ai inchinat lui Dumnezeu,poate cind trecem prin paduricea dintre sat si oras tu ai sa ma omori si sa ma jefuiesti si de aceasta nu mai pot avea incredere in tine, daca pe Dumnezeu nu ai respectat oare cum ai putea-o face cu mine.
deci nu pot sa spun ca ateismul e sursa tuturor relelor,dar un crestin nu prea are incredere in ateu precum evreul in personajul de mai sus.acestea fiind spuse te rog sa imi permiti sa ma retrag in liniste,nu iti port pica nu iti gindesc raul,insa mi-e mila de sufletul tau ce cauta nemurirea, ratacind si plingind, prin hatisul acestei vieti si tu nu il iei in seama.
Dumnezeul in care Nu crezi si nu-l iubesti, sa te lumineze si sa te scoata, la liman lin si neinviforat, biet suflet suferind.Amin.

-FIN-

daniil96 22.05.2011 22:02:36

troll ... mai elaborat dar troll

Lilith23 22.05.2011 22:02:53

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 362992)
Eu ma intreb mereu,de ce atei si agnostici isi fac cont pe un forum CRESTIN ortodox?Nu vreau sa trag concluzii pripite,asa ca te intreb direct,daca poti sa spui:
Ce urmaresti Lilith pe acest forum?
Nu te supara pt intrebare,chiar este importanta pt intelegerea unor unor fenomene!

Draga mea Yasmina, mi-am făcut cont pentru că sunt interesată de religii (de toate, nu doar de cea ortodoxă) și nu exclud varianta de a mă converti la o religie, care mi se pare mie că s-ar potrivi sufletului meu. Dar pentru asta vreau să fiu documentată, să discut cu oameni în măsură să îmi ofere unele răspunsuri. Din păcate, nu am găsit aici decât blamări și acuze personale și jigniri. Nu mi s-a răspuns cu același respect pe care eu consider că l-am arătat. Dar asta e altă poveste.

Aici, referitor la subiectul "homosexual"... uită-te puțin cum acești buni creștini mi-au vorbit și m-au tratat, fără ca măcar să mă întrebe care e poziția mea vis-a-vis de homosexualitate. Ei consideră că eu sunt aici pentru a-i "obliga" să iubească homosexualii. Adevărul e nici eu nu sunt de acord cu ceea ce fac. Eu nu am venit ca să propovăduiesc iubirea lor, ci toleranța față de semeni, fie ei homosexuali sau criminali sau hoți. Pentru că din câte am înțeles eu din lectura bibliei, Dumnezeu dorește pace pe pământ și iubire între semeni. Poate mă înșel.

Lilith23 22.05.2011 22:08:12

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 362994)
uite calc peste bunavointa de a tacea si vreau sa iti mai spun o povestioara plina de invatatura:odata un om la rugat pe un carutasi evreu, sa ii duca marfa ce o avea spre vinzare intrun oras.vine carutasul amindoi incarca marfa in caruta si pleaca voiosi la drum.trecind pe linga biserica din sat numai ce se trezeste cu evreul ca zice:intoarcem caruta si ne ducem acasa eu nu mai am curaj sa merg cu tine la oras.foarte mirat omul nostru intreaba:de ce?
evreul ii spune:cind ai plecat de acasa nu te-ai rugat,cruce nu ti-ai facut, asa cum orce crestin face,iar cind ai ajuns la biserica nu te-ai inchinat lui Dumnezeu,poate cind trecem prin paduricea dintre sat si oras tu ai sa ma omori si sa ma jefuiesti si de aceasta nu mai pot avea incredere in tine, daca pe Dumnezeu nu ai respectat oare cum ai putea-o face cu mine.
deci nu pot sa spun ca ateismul e sursa tuturor relelor,dar un crestin nu prea are incredere in ateu precum evreul in personajul de mai sus.acestea fiind spuse te rog sa imi permiti sa ma retrag in liniste,nu iti port pica nu iti gindesc raul,insa mi-e mila de sufletul tau ce cauta nemurirea, ratacind si plingind, prin hatisul acestei vieti si tu nu il iei in seama.
Dumnezeul in care Nu crezi si nu-l iubesti, sa te lumineze si sa te scoata, la liman lin si neinviforat, biet suflet suferind.Amin.

-FIN-


Te rog să-mi permiți să te mai deranjez cu o întrebare.
Imaginează-ți următoarea situație: ești rănit, la marginea drumului, nimeni nu trece să te ajute. Apoi, din fericire, se oprește un om bun, milos, care te ia acasă, te ajută, îți bandajează rănile. Când te-ai întremat suficient încât să te întorci la casa ta, pe picioarele tale, vrei să îi mulțumești omului și îi oferi un dar: o icoană, o carte de rugăciuni sau ceva în acest gen. El îți mulțumește și te refuză politicos, spunându-ți că e ateu. Din acel moment, ștergi cu buretele toată bunătatea și mila pe care ți-a arătat-o, pentru că e ateu și nu crede în dumnezeul în care crezi tu?

Nu e nevoie să-mi răspunzi dacă nu vrei. E ceva la care poți reflecta.

mihaila_alin 22.05.2011 22:12:49

radianta baga-ti sabia in teaca, sa nu mori de sabie asa cum spune scriptura si scoate sabia duhului daca simti si traiesti ortodox asa cum vrei sa ne spui,micuta frumoasa si dragalase.sa sti ca tovarasiile rele[cu ateii] strica obiceiurile bune, tot scriptura spune,pentru mine este: da si Amin.
Domnul sa te Binecuvinteze.Amin.

catalin2 22.05.2011 22:19:03

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 362964)
Nu sunt atee. Sunt, așa cum am mai mărturisit anterior, agnostică.

Eu am fost ateu sau agnostic (cand una cand alta) si mai sunt si alte persoane pe forum care au fost atei inainte.
P.S. Religia ortodoxa e foarte exclusivista, nu-i accepta ni pe Budha, nici alte religii. Ca sa stii in ce te bagi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:34:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.