Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Atitudinea fata de homosexuali (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5805)

coralina 04.03.2009 19:54:46

Atitudinea fata de homosexuali
 
Buna seara tuturor,

Locuiesc intr-o tara in care libertinajul sexual este "la el acasa". Nu pot spune ca eu personal am avut neplaceri din aceasta cauza insa nu pot sa nu ma-ntreb care ar trebui sa fie atitudinea crestineasca vizavi de homosexuali de exemplu. Traiesc printre ei, imi sunt colegi si amici. Din punct de vedere laic sunt oameni de isprava, dornici sa te-ajute, comunicativi, deschisi la minte si sociabili. Ii respect ca oameni, un fel de "live and let live" insa de cele mai multe ori, discutand cu ei, ma surprind uitandu-ma la ei cu ochii unei minti constiente (dvdp crestin) de "statutul" lor.
As dori sa stiu care sunt parerile voastre vizavi de acest subiect.

O seara frumoasa!

alx 04.03.2009 20:02:03

Samanta barbatului a fost data de Dumnezeu pentru procreere, nu pentru a o risipi. Pierdute sunt aceste persoane...

Agkelos 04.03.2009 20:11:05

Orice om trebuie sa traiasca liber si noi trebuie sa le respectam dreptul. Daca in Olanda homosexualitatea e permisa trebuie sa ne vedem de treburile noastre, sa dam cezarului ce e a cezarului, gandindu-ne la mantuirea noastra.

Totusi, chiar daca trebuie sa ii acceptam asa cum sunt, trebuie sa avem in minte ca sunt niste pacatosi si din pacate multi se mandresc cu asta. Nu sunt persoane in compania carora sa stam prea mult timp pentru ca pacatul, indiferent sub ce forma se manifesta el, e molipsitor. Trebuie sa ii respectam pentru ca sunt si ei fiinte ale lui Dumnezeu, dar sub nici o forma nu trebuie sa ii lasam sa ne influenteze. Oricat ar fi de corecti si de altruisti nu trebuie sa privim homosexualitatea altfel decat ca o boala spirituala si o slabiciune a mintii.

costel 04.03.2009 20:21:40

Carolina, trebuie sa vedem ce e curat in ei. Nu-mi plac ce-i care doar acuza. Mantuitorul cand se intalneste cu femeia desfranata nu le da celor care o urmareau pietre, sa arunce in ea, ci cuvinte care sa-i faca sa priveasca ca nici ei nu sunt curati.

Asa ca e usor sa alergi cu acuze, judecati un om care face lucruri contrare naturii. Dar nu-i mantuitor. Bine e sa alergam spre noi insine, numai asa vom putea vedea necuratia. Ea nu se vede din afara, ci din interior.

coralina 05.03.2009 19:16:29

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 120490)
Carolina, trebuie sa vedem ce e curat in ei. Nu-mi plac ce-i care doar acuza. Mantuitorul cand se intalneste cu femeia desfranata nu le da celor care o urmareau pietre, sa arunce in ea, ci cuvinte care sa-i faca sa priveasca ca nici ei nu sunt curati.

Asa ca e usor sa alergi cu acuze, judecati un om care face lucruri contrare naturii. Dar nu-i mantuitor. Bine e sa alergam spre noi insine, numai asa vom putea vedea necuratia. Ea nu se vede din afara, ci din interior.

Sunt de-acord cu tine, Costel, trebuie sa vedem (si) binele din acesti oameni. E ideal sa gasim o cale sanatoasa de mijloc in a convietui cu ei; mie una cel mai tare mi-e teama ca-i judec oarecum. Zic "oarecum" pentru ca nu-i invinovatesc (la propriu) pentru ceea ce fac ci-i privesc si interactionez cu ei in fiind pe deplin constienta ca ei sunt ..."altfel".
Pana una-alta, asa cum mentioneaza si Agkelos, aici homosexualitatea e tolerata asa ca nu-mi ramane decat sa investesc mai multa straduinta in propria mantuire decat in "observarea" si "catalogarea" celor din jur.

georgeval 05.03.2009 21:13:31

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 120651)
Sunt de-acord cu tine, Costel, trebuie sa vedem (si) binele din acesti oameni. E ideal sa gasim o cale sanatoasa de mijloc in a convietui cu ei; mie una cel mai tare mi-e teama ca-i judec oarecum. Zic "oarecum" pentru ca nu-i invinovatesc (la propriu) pentru ceea ce fac ci-i privesc si interactionez cu ei in fiind pe deplin constienta ca ei sunt ..."altfel".
Pana una-alta, asa cum mentioneaza si Agkelos, aici homosexualitatea e tolerata asa ca nu-mi ramane decat sa investesc mai multa straduinta in propria mantuire decat in "observarea" si "catalogarea" celor din jur.

Trebuie sa ne comportam asemenea lui Dumnezeu care iubeste pe pacatos, dar uraste pacatul. Cred ca ne lipsete multora discernamantul acesta de a vedea in semenul nostru, dicolo de pacat, "chipul" lui Dumnezeu din cel pacatos, chiar daca acest "chip" este intunecat de pacat. Mantuitorul ne avertizeaza ca "lumina lumineaza si in intuneric"

alx 05.03.2009 21:53:44

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 120670)
Mantuitorul ne avertizeaza ca "lumina lumineaza si in intuneric"

Adevarat graiesti. Nu mai retin exact proverbul, dar suna cam asa "Nu e suficient intuneric pe lumea asta, pentru a acoperi lumina unei mici lumanari". Ati observat, ca o mica lumina, poate razbate intunericul, oricand de adanc ar fi acesta. Asa este si cu sufletul unui ratacit, aflat in intuneric, care primeste scanteie salvatoare de la Dumnezeu.

IonelS 03.08.2010 10:42:57

"iubitii pe toti oamenii, insa nu cu cele lumesti ale lor" - arsenie papacioc

gabriela8 03.08.2010 13:34:14

Atat de mult imi doresc sa nu mai existe asemenea situatii:105: Sunt convinsa ca au si parti bune si chiar multe dar sunt tinuti in lanturi :46:

Bast-et 03.08.2010 13:38:10

Boala spirituala? Slabiciune a minti? Hai te rog, atata timp cat aceasta situatie (adica a homosexualitati) nu impiedica supravietuirea, si nu afecteaza in mod negativ atat fisic cat si psihic, nu putem vorbi de o boala...

Ei sunt pacatosi deoarece iubesc (si daca fac sex, care-i problema, Dumnezeu nu are treaba cu ce fac ei sub plapume)... :33: Wow, pai iubirea nu era asa de puternica in grad ca invinga orice rau, orice pacat?

Si tot fiind in acest argument, faceti voi mai multe pacate pentru ca ii judecati, deoarece este munca lui Dumnezeu sa critice si sa judece pacatosi, nu a voastra.

Bast-et 03.08.2010 13:43:09

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 274373)
Atat de mult imi doresc sa nu mai existe asemenea situatii:105: Sunt convinsa ca au si parti bune si chiar multe dar sunt tinuti in lanturi :46:

:29:
Apropo de partile bune nu te inseli, da la care lanturi te referi? La faptul ca fac sex cu cine vor ei? Atat? Crestinismul ma dezamageste zi de zi.....

gabriela8 03.08.2010 13:58:06

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274378)
:29:
Apropo de partile bune nu te inseli, da la care lanturi te referi? La faptul ca fac sex cu cine vor ei? Atat? Crestinismul ma dezamageste zi de zi.....

Vorbeai pe topicul celalalt de toleranta... Toleranta inseamna a inchide ochii, a trece cu vederea si a accepta lucruri nepermise, eu asta inteleg prin toleranta! Nu se poate accepta ceea ce este impotriva lui Dumnezeu!

M-am referit la lanturile pacatului, de regula sunt atat de adanciti in aceasta patima incat nici nu vad iesirea, li se pare ca asta e viata ori satisfacerea trupului devine egoism si prin comportamentul lor uita de Dumnezeu si nici nu le pasa de urmari! Grav ar fi sa isi ridice Dumnezeu mainile de pe ei; despre cei care se afla in aceasta patima vorbeste Sfantul Apostol Pavel in Epistola catre Romani cap 1 incepand cu versetul 18 pana la sfarsit. Sunt convins ca stii ce scrie acolo!

Ei nu sunt handicapati, au discernamant insa nu asculta de nimeni si departandu-se de Dumnezeu, nu vad cum nu ar mai fi in lanturile pacatului...

Bast-et 03.08.2010 14:08:36

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 274392)
Vorbeai pe topicul celalalt de toleranta... Toleranta inseamna a inchide ochii, a trece cu vederea si a accepta lucruri nepermise, eu asta inteleg prin toleranta! Nu se poate accepta ceea ce este impotriva lui Dumnezeu!

M-am referit la lanturile pacatului, de regula sunt atat de adanciti in aceasta patima incat nici nu vad iesirea, li se pare ca asta e viata ori satisfacerea trupului devine egoism si prin comportamentul lor uita de Dumnezeu si nici nu le pasa de urmari! Grav ar fi sa isi ridice Dumnezeu mainile de pe ei; despre cei care se afla in aceasta patima vorbeste Sfantul Apostol Pavel in Epistola catre Romani cap 1 incepand cu versetul 18 pana la sfarsit. Sunt convins ca stii ce scrie acolo!

Ei nu sunt handicapati, au discernamant insa nu asculta de nimeni si departandu-se de Dumnezeu, nu vad cum nu ar mai fi in lanturile pacatului...

Citeste ce este toleranta: este capacitatea de a accepta si respecta cei care actioneaza in mod diferit. Este o practica de neeviolenta.
Intolerantam in schimb vrea sa elimine toate diferentele si diversitatile, folosind violenta.
Daca acest fapt este impotriva lui Dumnezeu, este o problema a Lui si nu a voastra, nu sunteti pe acest pamant ca sa judecati la locul Lui.

gabriela8 03.08.2010 14:15:50

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274401)
Citeste ce este toleranta: este capacitatea de a accepta si respecta cei care actioneaza in mod diferit. Este o practica de neeviolenta.
Intolerantam in schimb vrea sa elimine toate diferentele si diversitatile, folosind violenta.
Daca acest fapt este impotriva lui Dumnezeu, este o problema a Lui si nu a voastra, nu sunteti pe acest pamant ca sa judecati la locul Lui.

A spune lucrurilor pe nume nu inseamna judecata!

Bast-et 03.08.2010 14:30:24

A condamna este pacat.

gabriela8 03.08.2010 14:34:00

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274411)
A condamna este pacat.

Nu-mi amintesc sa fi condamnat mai ales ca sunt indurerata la maxim de acest subiect! Dumnezeu cu mila!

Erethorn 03.08.2010 14:37:54

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 120478)
Buna seara tuturor,

Locuiesc intr-o tara in care libertinajul sexual este "la el acasa". Nu pot spune ca eu personal am avut neplaceri din aceasta cauza insa nu pot sa nu ma-ntreb care ar trebui sa fie atitudinea crestineasca vizavi de homosexuali de exemplu. Traiesc printre ei, imi sunt colegi si amici. Din punct de vedere laic sunt oameni de isprava, dornici sa te-ajute, comunicativi, deschisi la minte si sociabili. Ii respect ca oameni, un fel de "live and let live" insa de cele mai multe ori, discutand cu ei, ma surprind uitandu-ma la ei cu ochii unei minti constiente (dvdp crestin) de "statutul" lor.
As dori sa stiu care sunt parerile voastre vizavi de acest subiect.

O seara frumoasa!

Toti oamenii printre care traiesti, acolo sau aici sau oriunde, sunt pacatosi. Acesta este "statutul" nostru al tuturor.

Consider ca faci o grava eroare atunci cand spui "din punct de vedere laic". A fi dornic sa ajuti nu este o virtute "laica".

Il preferi pe credinciosul ortodox sau catolic sau protestant x, care, "din punct de vedere religios" este imaculat, isi face cruce cand aude homosexuali, dar "din punct de vedere laic" nu sare sa ajute un coleg care are nevoie de ajutorul lui, acestor oameni pe care ii descrii ?

A refuza sa ajuti este un pacat mai mare sau mai mic decat a face sex cu o persoana de acelasi sex ? Cine suntem noi sa judecam ? Cine suntem noi sa punem etichete, "statusuri" ?

Va recomand un documentar:

http://video.google.com/videoplay?do...4972908795261#

(un crestin care accepta sa traiasca timp de 1 luna intr-o comunitate de homosexuali).

IonelS 03.08.2010 14:40:28

S-a ajuns sa se discute aici despre o preupusa vina colectiva a crestinilor ortodocsi fata de homosexuali. Ce tehnica demonica este si autovictimizarea asta !
"Iubitii pe toti oamenii, insa nu cu cele lumesti ale lor" - Arsenie Boca

gabriela8 03.08.2010 14:42:17

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 274413)
Nu-mi amintesc sa fi condamnat mai ales ca sunt indurerata la maxim de acest subiect! Dumnezeu cu mila!

Dar asta nu inseamna ca incurajez pacatul...

FiulRisipitor 03.08.2010 17:18:26

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274377)
Boala spirituala? Slabiciune a minti? Hai te rog, atata timp cat aceasta situatie (adica a homosexualitati) nu impiedica supravietuirea, si nu afecteaza in mod negativ atat fisic cat si psihic, nu putem vorbi de o boala...

Ei sunt pacatosi deoarece iubesc (si daca fac sex, care-i problema, Dumnezeu nu are treaba cu ce fac ei sub plapume)... :33: Wow, pai iubirea nu era asa de puternica in grad ca invinga orice rau, orice pacat?

Si tot fiind in acest argument, faceti voi mai multe pacate pentru ca ii judecati, deoarece este munca lui Dumnezeu sa critice si sa judece pacatosi, nu a voastra.

A pune semnul " = (egal)" intre iubire si sex arata exact nivelul de educatie la care suntem. Iubirea este puternica - sexul nu! Hai sa excludem termenul "iubire" cand e vorba de homosexualitate, e mult prea fals pentru ca acolo este iubirea fata de placere(senzatie) nu fata de persoana - este exact ca si intr-o relatie heterosexuala cand se abuzeaza de contactul fizic. Sexul este o boala pentru ca are caracteristicile unei boli: iti creste temperatura si te tine la pat :) . Este o boala pentru ca este exact ca si sterilitatea - cei impicati in relatie nu pot avea copii. Homosexualitatea impiedica supravietuirea prin scaderea natalitatii, din aceasta rezulta imbatranirea populatiei si lipsa de forta de munca proaspata.
Esti atat de revoltat incat nu vrei sa deschizi ochii, dar o vei face cand o sa dai cu capul de vreun obstacol.

IonelS 03.08.2010 20:33:54

Ce trebuie sa intelegem din singurul stat homosexual care a existat vreodat pe pamant - Sparta.
Orice istoric va va spune ca apusul Spartei s-a facut deoarece din pricina homosexualitatii nu mai exista reproducere, deci nu mai aveau luptatori. Atat barbatii, cat si femeile traiau in comunitati homosexuale si aveau o cultura homosexuala de mici copii.
Ce invataminte trebuie sa tragem de aici ? Ca este posibila crearea unei comunitati homosexuale, mai mici sau mai mari! Depinde cat de bine este organizat mecanismul. Si sunt niste baieti care vor sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu, si lucreaza ca atare - reinventeaza mecanismul de creare a comunitatilor de homosexuali.

In statul spartan copii erau dati de mici pe mana unor adulti in scopul de a-i instrui. Atasamentul se obtinea prin relatii sexuale. Iata cum homosexualitatea se impletea strans cu pedofilia !

Bast-et 04.08.2010 02:25:22

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 274592)
Ce trebuie sa intelegem din singurul stat homosexual care a existat vreodat pe pamant - Sparta.
Orice istoric va va spune ca apusul Spartei s-a facut deoarece din pricina homosexualitatii nu mai exista reproducere, deci nu mai aveau luptatori. Atat barbatii, cat si femeile traiau in comunitati homosexuale si aveau o cultura homosexuala de mici copii.
Ce invataminte trebuie sa tragem de aici ? Ca este posibila crearea unei comunitati homosexuale, mai mici sau mai mari! Depinde cat de bine este organizat mecanismul. Si sunt niste baieti care vor sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu, si lucreaza ca atare - reinventeaza mecanismul de creare a comunitatilor de homosexuali.

In statul spartan copii erau dati de mici pe mana unor adulti in scopul de a-i instrui. Atasamentul se obtinea prin relatii sexuale. Iata cum homosexualitatea se impletea strans cu pedofilia !

:23:
Aha deci tu vrei sa-mi zici ca homosexuali vor face o mega secta care va controla lumea si va obliga toate persoanele sa devine homosexuale... si o sa fie invatata cultura homosexuala (spune-mi si mie cultura asta, in-afara ca fac dragoste cu persoane de acelasi sex). Mah si ce-mi zici de preotii pedofili?

Pedofilia este diversa de homosexualitate. In primul rand, pedofilul este atras de corpurile copiilor, indiferent de sex, si abuzeaza. Un homosexual are aceasi stil de viata a heterului, doar ca are relati cu persoane egale. Deci cum poti sa vezi, un hetero poate fi pedofil atat cat si un gay, si te rog nu mai generaliza. Pedofilul ii pedofil si este pedepsit de lege, incat abuzeaza de copii, homosexualul ii homo, si atat timp cat nu face rau la nimeni (violenta) nu este ilegal.
Daca in Sparta erau legile alea era treaba lor, noi suntem in prezent si suntem constienti de ce a fost in trecut si incercam sa nu facem aceleasi greseli. Eu nu vad nici o lege care te obliga sa fi gay, deci sa nu mai vorbim asa de dragul de a raspunde.

IonelS 04.08.2010 09:15:11

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274377)

Ei sunt pacatosi deoarece iubesc (si daca fac sex, care-i problema, Dumnezeu nu are treaba cu ce fac ei sub plapume)... :33: Wow, pai iubirea nu era asa de puternica in grad ca invinga orice rau, orice pacat?

Dumnezeu te judeca ce faci si sub plapuma, caci nici acolo nu scapi de legile Lui !
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !

bmd 04.08.2010 10:43:11

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 274708)
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !

In primul rind!.... dar nu-i singura problema pe care o creaza
Urmatoarea ar fi incadrarea lor juridica ca "familie".
Dreptul de a infia si educa copii.
Si nu in ultimul rind, cu toti ne gasim in aceeasi arca. Unii sint doar turisti, altii contribuie ca aceasta arca sa pluteasca, iar homosexualii (desigur nu doar ei) fac gauri in fundul barcii...si sint tot mai multi!
Atitudinea mea (nu stiu daca-i buna, nici daca-i crestina dar asa este si n-am de gind sa o schimb)este ca nu doresc sa am contact cu ei.
Nu le fac rau, nici nu le doresc raul dar ma feresc de orie apropiere!
(scriind mesajul asta mi-am dat seama ca din cauza anormalitatii lor si cuvintele cu care incerci sa explici lucruri are tin de relatia (sic!) cu ei, capata intelesuri perverse!)

Bast-et 04.08.2010 14:34:36

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 274708)
Dumnezeu te judeca ce faci si sub plapuma, caci nici acolo nu scapi de legile Lui !
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !

Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!

gabriela8 04.08.2010 14:42:26

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274821)
Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!

Pe tine nu te-a obosit acest subiect? Ce le tot iei apararea si astepti aprobari pe un forum crestin ortodox?:106::39::17:

IonelS 04.08.2010 14:46:43

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274821)
Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!

Dumnezeu sa te lumineze sa vezi ceea ce nu crezi, intelegi si doresti !

costel 04.08.2010 14:47:23

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274401)
Citeste ce este toleranta: este capacitatea de a accepta si respecta cei care actioneaza in mod diferit. Este o practica de neeviolenta.
Intolerantam in schimb vrea sa elimine toate diferentele si diversitatile, folosind violenta.
Daca acest fapt este impotriva lui Dumnezeu, este o problema a Lui si nu a voastra, nu sunteti pe acest pamant ca sa judecati la locul Lui.

"Daca e sa vorbim de toleranta, sa avem pardon, dar cred ca nu se poate gasi o mai mare dovada a existentei ei decat ca nimeni nu se ia de homosexuali inainte de "Gay Fest" si nici dupa, nu sunt cautati, vanati, oprimati, dati afara din servicii si din unitatile de invatamant. Intrebati un esantion reprezentativ de romani ce ii deranjeaza la homosexuali si veti afla un raspuns de un bun simt naucitor: ostentatia. Care poate juca rol de publicitate in masura sa-i afecteze copiii.

Pe roman nu-l intereseaza ce face vecinul lui in casa proprie, in patul lui, sau cu cine se plimba in parc. Romanul nu are exces de spirit civic, nu este un tip implicat in social. Pe roman il deranjeaza agresiunea ostentatiei, lipsa de respect pentru valorile in care crede si in care au crezut bunicii si strabunicii lui".

Bast-et 04.08.2010 15:13:07

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 274825)
Pe tine nu te-a obosit acest subiect? Ce le tot iei apararea si astepti aprobari pe un forum crestin ortodox?:106::39::17:

Ah chiar, ce pot gasi pe un forum crestin daca-i plin de homofobi.
Beh, daca ati avea un fiu homosexual (dar nu va doresc, deoarece va suferi si lui si dumneavoastra) nu cred ca ati vorbi asa.

Dupa ce ca au fost arsi pe rug in trecut, persecutati, indepartati de societate si omorati cu gazul, mai si ziceti ca ei vor sa ajunga la putere si sa creeze o societate bazata pe o asa numita "cultura gay". Da homosexualitatea este o abnormalitate "normala" (este legala) dar nu pentru asta trebuie sa fie eliminata. Lumea este frumoasa tocmai pentru ca-i diversa. Si sunt sigura ca nu se va ajunge la o lume complet homo incat va avea si partea hetero, deci nu se va ajunge la limite.

Marius22 04.08.2010 15:25:54

Nu cred ca daca, prin absurd, Biserica Ortodoxa ar accepta relatiile homosexuale, cei care le practica ar fi mai fericiti. Ei isi gasesc oricum "fericirea" in felul lor si nu cred ca poate exista una si mai deplina.

Atitudinea Bisericii sau a noastra fata de ei, prea putin conteaza. Conteaza atitudinea lor fata de legile firii sadite de Dumnezeu in creatia Sa, dar si fata de legea Sa morala, primita pe calea Revelatiei.

Atat timp cat vor trai in pacat, acestea, in strafundurile constiintei, nu le vor da pace, ei neputand sa-si gaseasca adevarata fericire.

Cu atat mai mult acest pacat este mai josnic, intrucat este facut in numele iubirii.

gabriela8 04.08.2010 16:04:15

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 274853)
Ah chiar, ce pot gasi pe un forum crestin daca-i plin de homofobi.
Beh, daca ati avea un fiu homosexual (dar nu va doresc, deoarece va suferi si lui si dumneavoastra) nu cred ca ati vorbi asa.


Daca nu as cunoaste o persoana foarte draga mie in aceasta situatie nici nu as deschide gura; asta nu inseamna ca sunt de acord cu pacatul si il tolerez! E diferenta mare!

andreicozia 04.08.2010 16:12:16

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 274860)
Nu cred ca daca, prin absurd, Biserica Ortodoxa ar accepta relatiile homosexuale, cei care le practica ar fi mai fericiti. .

Parinte, biserica face greseala ca-i indeparteaza pe gay prin atitudinea si judecata ei (in special a celor care o frecventeaza prin dispretul afisat vadit) acolo este problema si marea contradictie cu "iubirea crestina" si " duhul blindetii"
Cum paseste un gay pragul bisericii, chiar si din curiozitate( ca doar descoperirea credintei deseori asa incepe)..cum este recunoscut prin miscarile ostentative( dar care saracul nu si le poate controla) judecate de Costel !

@Costel,
tu ai judeca si te-ai uita ca la ultimul om, pe un bolnav de parkinson? care are miscari anormale cu ce esti tu obisnuit( si doresti sa vezi) in biserica ta?
Astfel sunt si miscarile necontrolate , din minute, git, cap, fardare, pensari la sprincene si din mers al unui gay, dar care are dorinta de a depasi acest fel al lui de a fi si a-l cauta pe Hristos.

As putea sa fiu si mai rau prin a te face ipocrit. De exemplu accepti si iubesti crestineste un gay ascuns, un pedofil care SE PREFACE PE DINAFARA ca-i normal si el este de fapt o bestie pe dinauntru....si avem exemple cu duiumul de youtube

Oare mai importanta este scenografia si miscarea CORECTA de scena in biserica decit OMUL asa cum este el cu ostentatii si miscari ne-REGIZATE?

Euunul prefer omul asa cum este el cu bune si rele chiar si cu miscari de gay PE FATA decit prefacutii. De cei ascunsi mi-e sila!

costel 04.08.2010 16:20:03

Andrei, pentru ca nu ai inteles citatul, voi reda mai mult din articol. Il putem reda pe tot, ca mi-a placut si mi s-a parut pertinent, dar am zis sa nu plictisesc.

"Garantez ca nimeni nu va agresa doua fete daca se plimba pe bulevard de mana. Dar daca se vor urca pe o masina si vor incepe sa se sarute, sa sufle in fluiere, sa agite pampoane colorate, probabil ca da.

Daca este sa punem problemele numai din punct de vedere legal, ajungem la disolutia societatii, fiindca relatiile interumane inseamna mult mai mult decat respectarea stricta a unor legi. Este ilegal sa parchezi masina in fata casei unde este un mort pe masa si sa asculti muzica si sa razi? Fara indoiala, nu. E doar lipsit de bun simt, ofensator, inuman.

Este ilegal sa te duci la mire, atunci cand iese de la Starea Civila cu sotia la brat, si sa-i spui: "Stimate domn, opinia mea, a carei libertate e garantata de Constitutie, este ca sotia dumitale e cam uratica si cu o privire vegetala"?

Nu cred ca este ilegal nici asta. E mojicesc si, fara indoiala, periculos. Ii poti acuza pe nuntasii care ti-ar aplica o corectie fizica? Poti sa arunci in carca provocatului responsabilitatea provocatorului?

Atunci de ce sa nu facem toate astea daca nu incalcam legi?"

ap2010 04.08.2010 23:14:58

cine are curaj sa raspunda exact?
 
pentru cei care sunt ingaduitori cu homosexualii:modul de a face sex sau dragoste,cum zic ei,in ce se incadreaza? Pentru cei care nu inteleg intrebarea ce pot face si cum pot face si de ce fac doua femei sau doi barbati impreuna intr-un pat?Si daca ii mai vezi si pe barbati machiati si cu tocuri si femei tunse cu bocanci tot dragoste sa faci!

andreicozia 04.08.2010 23:34:03

Citat:

În prealabil postat de ap2010 (Post 275100)
pentru cei care sunt ingaduitori cu homosexualii:modul de a face sex sau dragoste,cum zic ei,in ce se incadreaza? !

Eu! ! !

Nu este treaba ta sa-i INCADREZI in nici un model de comportament!

Revenind la Hristos, asa cum trebuie mereu sa faci, El nu i-a intrebat pe leprosii pe care i-a vindecat cum fac dragoste fara membre, fara poate organe genitale, cu pieile atirninde din care supureaza tot felul de zemuri si puroaie ci pur si simplu i-a APROPIAT DE CELE SFINTE LUINDU-I ASA CUM SE PREZENTAU EI( nu cum voiesti tu sa-i vezi, curatei, nefardati si fara pantofi cu toc sau bocanci la lesbi)

Cind te mai napadesc asemenea dileme, si este normal sa judeci ca doar esti din Balcani nu vre-un dandy retinut, ADU-TI AMINTE DE HRISTOS!..si totul in mintea ta se va rezolva cu blindete!

ap2010 06.08.2010 00:19:06

pe langa subiect replica dvs. cel care va permiteti sa tutuiti persoane necunoscute,mai incercati ceva educatie ,va rog!

andreicozia 06.08.2010 00:43:07

Citat:

În prealabil postat de ap2010 (Post 275421)
pe langa subiect replica dvs. cel care va permiteti sa tutuiti persoane necunoscute,mai incercati ceva educatie ,va rog!

este chiar foarte la subiect. Ca nu-ti convine tie este altceva. Eu cu necunoscuti-fantome de pe virtual nu folosesc formule de politete, ca doar nu ne cunoastem, poti fi si dracu, eu de unde vrei sa stiu?..asa ca ...sorry!

manca-v-ar raiul 27.04.2011 14:26:40

...
 
Sa-i iubim ca pe fiii Domnului si sa ne rugam pentru dansii, in rest nu trebuie sa fim de acord cu acest pacat strigator la cer pentru ca si noi vom da raspuns la Judecata.

Evagrie 01.05.2011 18:07:56

Atitudine
 
Coralina,

Tu deja i-ai descris ca fiind oameni obisnuiti. Insa cand ti-ai pornit imaginatia, deja ti se par ciudati si parca ar trebui sa ai un alt comportament, o alta atitudine.

Dar ce atitudine ar trebui sa ai fatsa de acei heterosexuali care fac sex in alte pozitii decat cea a "misionarului" ?
Si tu esti, cred, bine informata ca asta o practica aproape toti heterosexualii, nemaivorbind de sex oral.

Iar toate mesajele de aici care vorbesc despre sex ca sursa pentru procreare (nastere de copii) le pot spune ca 99% din crestini ortodocsi utilizeaza contraceptive (prezervative, pastile) si se bucura de sex fara a da nastere la copii.

Oare ce atitudine trebuie sa ai, Coralina, fata de toti acesti crestini?

Fii tu cea placuta lui Dumnezeu si iubeste-ti aproapele, caci nu ei si-au ales aceasta orientare.

ElisabetaM 02.05.2011 23:19:10

Citat:

În prealabil postat de Evagrie (Post 357715)
Coralina,

Tu deja i-ai descris ca fiind oameni obisnuiti. Insa cand ti-ai pornit imaginatia, deja ti se par ciudati si parca ar trebui sa ai un alt comportament, o alta atitudine.

Dar ce atitudine ar trebui sa ai fatsa de acei heterosexuali care fac sex in alte pozitii decat cea a "misionarului" ?
Si tu esti, cred, bine informata ca asta o practica aproape toti heterosexualii, nemaivorbind de sex oral.

Iar toate mesajele de aici care vorbesc despre sex ca sursa pentru procreare (nastere de copii) le pot spune ca 99% din crestini ortodocsi utilizeaza contraceptive (prezervative, pastile) si se bucura de sex fara a da nastere la copii.

Oare ce atitudine trebuie sa ai, Coralina, fata de toti acesti crestini?

Fii tu cea placuta lui Dumnezeu si iubeste-ti aproapele, caci nu ei si-au ales aceasta orientare.


In sfarsit, vad si eu o atitudine mai putin ipocrita pe acest site.
Cel mai usor e sa aruncam cu pietre...
Eu am citit undeva ca cel ce judeca pe apropele, pe sine se judeca.
"-Cutare e asa si pe dincolo..."
"-Si tu cu ce esti mai bun?"
Nimeni nu e fara pata si daca ne-am vedea cu adevarat pacatele noastre nu am mai avea timp sa ii crticam pe ceilalti.
Adevaratul crestin nu este ipocrit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:11:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.