Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Problemele si coruptia Bisericii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14414)

Odinsson 16.01.2012 09:48:50

Problemele si coruptia Bisericii
 
In acest post ,sa discutam despre lucruri ce nu isi au locul in Biserica.
De exemplu pentru o persoana sa fie inmormantata trebuie sa fie platita acea taxa;Unii preoti cer donatii si apoi folosesc banii in cu totul alte scopuri,etc.

Feel free to discuss.

N.Priceputu 16.01.2012 09:57:14

adică hai să mai bârfim un pic, că ne plictisim...

Odinsson 16.01.2012 10:10:25

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 422267)
adică hai să mai bârfim un pic, că ne plictisim...

Chiar deloc.

Lucian008 16.01.2012 10:16:37

Citat:

În prealabil postat de Odinsson (Post 422274)
Chiar deloc.

Ba exact asa. De ce este relevant? Sunt chestii pe care le cunosc multi. Cu ce ne ajuta sa stim ca sunt departe de Hristos unii clerici?

N.Priceputu 16.01.2012 10:20:37

Atunci care-i scopul? Vorbim așa, la modul general, din auzite? Să spunem lucruri de genul: „Ați auzit ce-a făcut cutare preot? Cum cheltuie el banii oamenilor...” Nu e asta bârfă? Chiar de ar veni cineva cu dovezi. Care e folosul discutării lor aici? Vom îndrepta ceva? Sau poate vom reuși doar să sporim imaginea negativă proiectată de multe ori nedrept asupra preoțimii. Spun asta din cauză că personal am cunoscut destul de mulți preoți care își fac treaba cu dăruire și conștiinciozitate.

Mihnea Dragomir 16.01.2012 10:21:11

Citat:

În prealabil postat de Odinsson (Post 422266)
In acest post ,sa discutam despre lucruri ce nu isi au locul in Biserica.
De exemplu pentru o persoana sa fie inmormantata trebuie sa fie platita acea taxa;Unii preoti cer donatii si apoi folosesc banii in cu totul alte scopuri,etc.

Feel free to discuss.


Eu nu înțeleg, cum ați vrea: să fie gratis ? Și cheltuielile bisericii, cine să le plătească ? Adică de unde credeți dv că vin banii pentru lumină, căldură, telefon, benzină, covoare, odoare, etc, etc ?

Odinsson 16.01.2012 11:04:41

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 422277)
Atunci care-i scopul? Vorbim așa, la modul general, din auzite? Să spunem lucruri de genul: „Ați auzit ce-a făcut cutare preot? Cum cheltuie el banii oamenilor...” Nu e asta bârfă? Chiar de ar veni cineva cu dovezi. Care e folosul discutării lor aici? Vom îndrepta ceva? Sau poate vom reuși doar să sporim imaginea negativă proiectată de multe ori nedrept asupra preoțimii. Spun asta din cauză că personal am cunoscut destul de mulți preoți care își fac treaba cu dăruire și conștiinciozitate.

Stiu 2 cazuri cu ce fac preotii cu acesti bani fiind cunostinte.Folosul e sa stie lumea ca nu totul e roz in Biserica.
De exmplu vine un preot acasa la mine,sa sfinteasca casa si el isi insala nevasta.Ce valoare are?

Odinsson 16.01.2012 11:06:26

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 422278)
Eu nu înțeleg, cum ați vrea: să fie gratis ? Și cheltuielile bisericii, cine să le plătească ? Adică de unde credeți dv că vin banii pentru lumină, căldură, telefon, benzină, covoare, odoare, etc, etc ?

Nu ,dar mie mi se pare o nesimtire in fata omului ca Biserica nu inmormanteaza de exemplu daca nu e platita taxa.

Erethorn 16.01.2012 11:06:29

Citat:

În prealabil postat de Odinsson (Post 422286)
Stiu 2 cazuri cu ce fac preotii cu acesti bani fiind cunostinte.Folosul e sa stie lumea ca nu totul e roz in Biserica.
De exmplu vine un preot acasa la mine,sa sfinteasca casa si el isi insala nevasta.Ce valoare are?

Sunteți credincios ?

Odinsson 16.01.2012 11:09:34

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 422288)
Sunteți credincios ?

Da in cred in Dumnezeu,dar nu il vad neaparat cum il vede majoritatea.Cred in ce ne invata:iubire,respect,etc.
Pentru mine religia e ca si politica ,cu bune si rele.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:58:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.