Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Ce carti am mai citit.... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12129)

Daniel777 06.02.2011 17:06:30

Ce carti am mai citit....
 
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Melissa 06.02.2011 17:25:21

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Te referi doar la cele cu teme religioase?Mai mult: doar la cele cu mesaj ortodox?

nimicbun 06.02.2011 17:30:34

eu am citit din Cuviosul Paisie Aghioritul.....foarte de folos..

dianagroza 06.02.2011 17:37:52

Arhimandrit Timotei Aioanei, "Schitul Icoana Noua - poarta deschisa catre cer", editura Sf. Mina, Iasi, 2009.

Este mai degraba un album, prezinta manastirile din zona Neamtului si istoricul, viata si carti valoaroase din Schitul Icoana Noua si Icoana Veche, cu un numar de 200 pagini. Am vazut schitul, pictura realizata este inedita, parca ar fi reali sfintii si nu pictati.
Ma inunda o stare de pace cand vad poze si informatii despre calugarii vietuitori cu care am avut ocazia sa vorbesc.

Heurtebise 06.02.2011 17:42:02

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .


Eu acum citesc Idiotul de Dostoievski si sunt foarte impresionata de personajul idiotului, printul Miskin; acest baiat e perceput asa de catre ceilalti din cauza ca e foarte bun la suflet si e sincer ca un copil; el-insusi spune despre el ca e idiot din cauza bolii sale, epilepsia(asa era inteleasa pe vremea aia boala asta grea). Va recomand tuturor cartea asta din cauza ca idiotul se apropie foarte mult de modelul crestinului ideal si din cauza ca eu m-am indragostit de el:).

Daniel777 06.02.2011 17:43:45

Da ,in privinta asta,este si un film exceptional,dar cel in varianta ruseasca,si filmul e impresionant...Cred ca e cel mai bun film pe care l-am vazut ....

Heurtebise 06.02.2011 17:47:48

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 334004)
Da ,in privinta asta,este si un film exceptional,dar cel in varianta ruseasca,si filmul e impresionant...Cred ca e cel mai bun film pe care l-am vazut ....


Am sa incerc sa-l vad. Multumesc.

Daniel777 06.02.2011 17:49:31

Mi-am cumparat de curand o carte...Este posibila mantuirea in sec XXI? ,EDITURA sOPHIA

CITEZ:

Sfantul Ignatie al Stavrolopului spune ca omul care urmeaza poruncile Sfintei Evanghelii se confrunta cu patimile sale vechi,care se impotrivesc cu inversunare noii invataturi.Patimilor nu le convine Evanghelia si nu accepta suprematia lui Dumnezeu,care nu este placuta nici diavolului,ucigatorul de suflete,care incearca sa starneasca o lupta cumplita omului.Razboiul e atat de inversunat,inat Parintii din vechime l-au caracterizat astfel: varsa sange si primesti duh...

o nestiutoare_ 06.02.2011 17:50:43

Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...

Melissa 06.02.2011 17:57:31

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Uite cat de "buna" e comunicarea pe forum..Ai propus sa postam FRAGMENTE din cartile pe care le citim si se posteaza titluri....
Deci un lucru atat de simplu, nu a fost inteles.Va dati seama altele, cam cum le intelegem????:4:

Daniel777 06.02.2011 18:04:49

Prezentarea cartii E posibila mantuirea in sec XXI?

Astazi,dupa prorociile Sfintilor Parinti,traim intr-o lume adancita in ispite crunte.Nu exista literatura patristica contemporana,pentru ca nu mai sunt indrumatori sfinti care sa scrie despre mantuirea omului.In cartile Parintilor din vechime descoperim cu greu raspunsuri la dilemele si problemele actuale.In mare parte,oamenii de azi nu pot intelege si nici practica sfaturile acestora.Singura modalitate de a deprinde aplicarea lor corecta este sa apelam la sfaturile pastorilor si ale duhovnicilor din zilele noastre care au dragoste pentru invataturile sfintilor si se straduiesc sa le urmeze.

Noesisaa 06.02.2011 18:12:09

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 334007)
Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...

Si filmul este foarte bun, l-am vazut acum vreo doi ani.
S-ar putea sa iti placa si Persepolis, animatie frantuzeasca din 2007 care urmareste povestea unei tinere fete si impactul pe care revolutia iraniana din 1978 l-a avut asupra vietii ei.

gicutabacaru 06.02.2011 18:15:11

Doar ce am terminat de citit "1984" de George Orwell si "Minunata lume noua" de Aldous Huxley. Remaracabil la aceste carti este cat de profund subliniaza ce se intampla din punct de vedere social , psihologic si politic in viata noastra de zi cu zi, cum suntem manipulati si influentati de "sistem" si incotro se indreapta aceasta lume fizica.
M-au facut sa-mi dau seama ca de fapt acei reprezentanti ai bisericii care sunt impotriva controlului si conditionarii umane nu vorbesc degeaba, dand exemple de experimente facute pe oameni si rezultatele uimitoare ale acestora. Tind sa cred ca in acest moment, doar biserica ne mai da o directie catre o gandire coerenta.

Noesisaa 06.02.2011 18:16:54

Momentan citesc:
"Finding God's Will for You" -- Francis de Sales
"Confesiuni" -- Sf. Augustin

Am citit: "Ortodoxia pentru postmodernisti" -- Savatie Bastovoi

Fani71 06.02.2011 20:56:21

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 334007)
Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...

Da, si mie mi-a placut!
Mai mult insa mi-a placut de acelasi autor 'Thousand splendid suns' - in care este vorba despre cam aceeasi perioada, descrisa insa mai mult din interiorul Afganistanului, si povestita sub forma vietii a doua femei.

Fani71 06.02.2011 20:59:13

Citesc The Problem of Pain de C.S. Lewis (foarte buna 'teodicee', desi sunt o mare fana a lui Lewis cartea asta nu o mai citisem), recitesc Persuation de Jane Austen (cred ca le stiu cam pe dinafara pe toate dar nu ma satur de ele) si incep The part of the Lion de Charles Williams (un autor crestin mai putin cunoscut, prieten cu Tolkien si Lewis).

anna21 06.02.2011 21:06:29

"Stiinta si razboiul sfarsitului lumii" de Virgiliu Gheorghe.
Stiu ca v-am plictisit deja cu cat am laudat aceasta carte pe diverse threaduri..
Dar gasesc ca este extraordinara.
Mi-a schimbat perceptia asupra realitatii, m-a facut sa-mi reordonez prioritatile etc..

Partea buna e ca nu este nevoie sa o cumparati pt a o citi, exista in format audio pe internet (eu o ascult de pe situl radio unison - atentie, nu e ortodox - cand merg la sala, cand gatesc etc..).

Unele idei din aceasta carte le-am gasirt vehiculate/aplicate in unele filme mind bending, cum ar fi Inception sau The imaginarium of dr. parnassus sau The box.. (filme care exploateaza ideea ca imaginarul este mai "real" decat realitatea).


Recomand carrtea aceasta.. este f utila.

Scotsman 06.02.2011 21:12:28

,,Etica crestina personala"(Henry),,A visit from from the Goon Squad"(Jennifer Eagen), ,,Leap of Faith"(Regina Noor),,Comentariu integral la Evanghelia dupa Ioan"(Andre Scrima), ,,Alexander the Great"(Fox)

Offtopic(sorry)pentru filme:,,Discursul Regelui" si ,,Cautandu-l pe Richard"(Al Pacino genial)

Templier Knight 06.02.2011 21:24:50

''Ultimul devorator de pacate'' de Francine Rivers
 
Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

''Ultimul devorator de pacate'' de Francine Rivers , se intampla prin sec XVII prin Scotia , acolo aveau un obicei , cand o persoana murea , in noaptea inmormantarii , venea un ''devorator de pacate'' un om ales special pt asta , si i se oferea de catre rudele decedatului , mancare , prin acest lucru acest ''devoratorul de pacate '''lua asupra sa pacatele intregii vieti a celui mort, pana la urma apare un predicator si dezvaluie adevarul cum , ca numai Iisus Hristos poate lua asupra Lui pacatele noastre, are ceva influente crestine , foarte frumoasa cartea v o recomand,


http://www.youtube.com/watch?v=sBJpmbbERFk Aveti aici trailerul acestui film


A si am mai citit ''Ne vorbeste parintele Cleopa '' cateva volume , fiindca mai am de completat colectia

o nestiutoare_ 06.02.2011 21:33:06

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 334139)
Da, si mie mi-a placut!
Mai mult insa mi-a placut de acelasi autor 'Thousand splendid suns' - in care este vorba despre cam aceeasi perioada, descrisa insa mai mult din interiorul Afganistanului, si povestita sub forma vietii a doua femei.

Am citit-o:).
"Splendida cetate a celor o mie de sori".Ambele povesti sunt triste...

dianagroza 06.02.2011 22:09:38

1 atașament(e)
"Suferintele Mamei Blondina, o martira a Siberiei"
Ce chinuri a putut indura aceasta femeie, fiind dusa in Siberia pe nedrept si cum si-a pastrat credinta in Dumnezeu.
Cea mai frumoasa parte mi s-a parut cea in care, simtea ca se pierde cu firea si i-a aparut Iisus Hristos cu coroana de spini pe cap de unde curgea sange, si cu cat si-L misca mai tare capul, cu atat curgea mai mult sange si i-a zis ceva de genul: vezi cat sufar Eu pentru pacatele altora. Aceasta aparitia i-a dat putere sa mearga mai departe si a ajuns sa fie eliberata.

mirelat 07.02.2011 06:18:20

May God give us wisdom...
 
"May God Give You Wisdom!" - the letters of Fr. John Krestiankin

Letters to laypeople...
"One of the most important and necessary gifts from God is the gift of discernment. We need it in everyday matters, and even more so in spiritual life.
Thank God for His mercy, that you have found faith; but even before this, dear T., though we lived in sin, we were not without God. You received an education; wouldn't it be a sin to forget about this?
Well what would happen if everyone took up floor rags and began to peacefully save themselves through the unaccountable washing of floors?
No, this should not be.
You will not be held accountable as a simple aunty with little understanding, but as a person to whom much was given."

"In the not so distant past, when your mind and heart had not yet come into contact with God's Truth, your reaction to your surroundings was the truth of your life. You did not act against your conscience.
It is quite another matter for a believing person to use such methods of protest - it would be a LIE against his faith.
God's Providence is always right. If He allows us to experience the bitterness of modern life, then with an undoubting trust in God, this is the only saving path for us. What do these words of the Holy Fathers mean: <<The last will be greater than the first?>> The last, who are weak spiritually and physically, impoverished in mind and heart, suddenly surpass in God's eyes those who labored in His fields for their salvation from childhood? But this is God's voice spoken through the saints.
During these terrible times when the spirit of Orthodoxy has become scarce in the world, the path of God's Truth means preserving faith and trust in God, not wavering or murmuring, preserving love for those who have gone astray, and pitying our enemies. This is how our salvation is wrought.
That is all."

mirelat 07.02.2011 06:34:57

o carte pe care o rasfoiesc adesea in drum spre casa
 
"De la poezie la rugaciune", de Dorina Stoica

Euharistia
Cred Doamne, aduc marturie
Cand te primesc dar ceresc,
Cred Doamne, ma impartaseste!
Si astazi cu paine si vin
Care prin har se preface
In Trup si Sange divin.
In sufletul gol e intuneric,
Mi-e frica si incep a ma ruga,
Ma rog si chem sfintii din Pateric
S-aprinda faclia din inima mea.
Nimic bun Doamne nu am lucrat
Le arde acuma pe toate
Nu ma lasa in pacat !
Nu vin la tine cu fala
Ci vin ca un om ticalos !
Ma iarta Doamne, ma spala
Si fa-ma din nou sanatos.

Dupa chipul si asemanarea Sa
Scotocind prin ganduri
Tot de Tine dau.
Cautand un sprijin
Tu esti primul Dar.
Indraznind incerc cu teama
Sa Te aflu tot pe Tine
Si privind in jur, la semeni,
Vad figura Ta din nou.

Gandurile sunt epave,
Ce din larg, la maluri trag.
Tu esti Painea si esti Vinul
Pentru noi, Parinte drag !
Peste ochi cad pleope grele.
Se inchid. Tu esti liman.
Obosita si flamanda,
Cu zdrente de vise
Fluturand a ajutor,
Iar si iar ma-ntorc la Tine,
Ducand Crucea Ta sa mor.

PS: am citat fara drept de copyright. Dorina, ma ierti. ;)

Daniel777 07.02.2011 10:39:00

Jurnal Duhovnicesc
 
O carte aparuta la Editura Bizantina,sunt insemnarile unei femei din Bucuresti,perioada comunista,care la o varsta inaintata a inceput sa practice Rugaciunea lui Iisus!

Viata ei s-a schimbat fundamental de atunci...

Noesisaa 08.02.2011 19:14:29

"Thus God's servants who have had the highest and most exalted inspirations have been the gentlest and most peaceable men in all world. Such were Abraham, Isaac and Jacob. Moses was called "a man exceedingly meek above all men." David is praised for his mildness.

On the contrary, the evil spirit is turbulent, bitter, and restless. Those who follow his hellish suggestions in the belief that they are heavenly inspirations can usually be recognized because they are unsettled, headstrong, haughty, and ready to undertake or meddle in affairs. Under the pretext of zeal, they subvert everything, criticize everyone, rebuke everyone, and find fault in everything. They are men without self-control and without considerations, who put up with nothing. In the name of zeal for God's honor, they indulge in he passions of self-love." (Francis de Sales -- "Treatise on the Love of God")

Fani71 09.02.2011 10:00:28

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 334155)
Am citit-o:).
"Splendida cetate a celor o mie de sori".Ambele povesti sunt triste...

Da, dar au si un mesaj pozitiv si se termina bine pentru unele personaje.

windorin 09.02.2011 11:06:50

Va recomand cartile ce cuprind cuvintele ramase de la Parintele Emilian Simonopetritul.
Talcuiri la Filocalie (Avva Isaia, Avva Isihie) si Cateheze (alte 2 carti).

Fani71 09.02.2011 12:31:03

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 334143)
"Stiinta si razboiul sfarsitului lumii" de Virgiliu Gheorghe.
Stiu ca v-am plictisit deja cu cat am laudat aceasta carte pe diverse threaduri..
Dar gasesc ca este extraordinara.
Mi-a schimbat perceptia asupra realitatii, m-a facut sa-mi reordonez prioritatile etc..

Partea buna e ca nu este nevoie sa o cumparati pt a o citi, exista in format audio pe internet (eu o ascult de pe situl radio unison - atentie, nu e ortodox - cand merg la sala, cand gatesc etc..).

Unele idei din aceasta carte le-am gasirt vehiculate/aplicate in unele filme mind bending, cum ar fi Inception sau The imaginarium of dr. parnassus sau The box.. (filme care exploateaza ideea ca imaginarul este mai "real" decat realitatea).


Recomand carrtea aceasta.. este f utila.

Exista si in format text (de carte elmectronica)? M-ar interesa si nu prea ma impac cu cartile audio.

anna21 09.02.2011 20:58:32

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 335183)
Exista si in format text (de carte elmectronica)? M-ar interesa si nu prea ma impac cu cartile audio.

Am cautat si nu am gasit-o in format electronic.
Nici de vanzare pe situri straine (cate cunosc eu)..

Articole de Virgiliu Gheorghe exista multe pe crestin ortodox, dar sunt mai mult din cartile lui mai vechi, nu din aceasta.

(PS. eu prefer carti audio ca nu pot sa citesc cu copil mic in casa - vrea el cartea, o mazgaleste, se simte ignorat etc.. In general pot citi abia dupa ora 10 pm si prefer tot carti electronice, ca ai mei copii au un "senzor" care semnaleaza ca s-a aprins o lumina in casa si se intampla ceva si e cazul sa se trezeasca si ei sa verifice ce citeste mama.. Ma intreb cum faci tu)

Miha-anca 16.02.2011 16:45:36

Doar ce am terminat de citit "Marturisiri din mlastina disperarii" de Dumitru Bordeianu, o carte despre partea nevazuta a comunismului, pe care noi, cei care am trait in libertate nu am cunoscut-o, si anume viata in inchisori a detinutilor politici. Viclenie si bestialitate. Mintea omului obisnuit nu poate concepe atata tortura, frig, foame, dezumanizare la care au fost supusi niste oameni pe care regimul nu ii agreea. Unii au murit, iar altii s-au sfintit.
Dumitru Bordeianu a trait pe pielea lui toate acesta.
O carte care ne da de gandit!
Editura SCARA 2001

Rodica50 16.02.2011 17:18:59

"Cum sa te mantuiesti in lumea contemporana"-Colectia Isihasm

marina31 22.02.2011 22:24:17

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

"Caderea Constantinopolelui" de Vintila Corbul, ed. Cartea Romaneasca

Este una dintre cartile cu subiect istoric care m-au impresionat mult. Desi are multe personaje si este foarte solicitanta, cuprinde atatea lucruri interesante din istoria Bizantului si ale ultimilor imparati pana la cucerirea acestora in 1054 de catre turci, incat nu am mai lasat-o din mana. Descrie intrigile din Apus,zgarcenia si prostia lor pe fondul caderii Constantinopolelui, nevointele imparatilor pt a pastra vie mostenirea bizantina, implicarea romanilor. Cuvintele mele spun prea putin...e chiar frumoasa. Au fost pasaje la care am ras cu lacrimi, pasaje la care am plans...
O gasiti in doua volume, in anticariate, la un pret rezonabil.

"...Constantinopolele era invaluit intr-o lumina calda, aurie, care mangaia deopotriva edificiile de marmora si colibele mizere, gradinile inmiresmate si maidanele cu gunoaie, fantanile arteziene si pietrele funerare, ascunse pe jumatate sub draperii de iedera, pietele largi, cu monumente grandioase si curtile dosnice, stramte si umede[...]In cabinetul sau de lucru din palatul Blachernelor, imparatul Constantinos sedea, cu mainile la spate, in fata uneia dintre ferestrele inalte si privea ganditor tabloul celor sapte coline cuprinse in incinta metropolei constantinopolitane.Cum poate fi natura atat de senina, de linistita, cand oameni nevinovati sunt ucisi numai fiindca au avut nenorocul sa se nasca cetateni ai Imperiului Bizantin? reflecta mohorat. Cum de nu se intuneca cerul si nu se rascolesc norii? De ce Iisus Hristos si Neprihanita Fecioara nu-si dezlantuie urgia asupra paganilor asupritori ai dreptei credinte? De ce? De ce?... "

Daniel777 23.02.2011 09:41:03

As vrea sa va semnalez trei carti de mare importanta:

1.Staretul meu Iosif Isihastul- Editura Evanghelismos,scrisa de Arhim Efrem Filothenitul

2.Largiti si voi inimile voastre-Editura Reintregirea,scrisa de Arhim. Zaharia de la Essex

3.De ce sunt ortodox-Editura Agnos ,scrisa de Klaus Kenneth..


Toate sunt de mare folos duhovnicesc si de mare inaltime spirituala...

Sunt atat de bucuros ca le am....!

mela me 28.03.2011 13:23:44

"Spovedania si indrumarea duhoniceasca"-Ieremonah Benedict Stancu
 
Cartea in sine este de mare folos duhonicesc, mi-a placut mult citatul parintelui Staniloae:

"Sunt date patru momente in implinirea binelui:
a) straduieste-te sa-l faci;
b)cere lui Dumnezeu puterea sa-l faci;
c)cand s-a facut , multumeste lui Dumnezeu ca s-a facut si nu te socoti pe tine ca l-ai facut;
d) facand asa, rugaciunea plina de smerenie si de cainta pentru gandul de slava ce ti-a venit te face si pe tine partas la binele facut prin tine."

ioan cezar 28.03.2011 16:10:19

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 341132)
Toate sunt de mare folos duhovnicesc si de mare inaltime spirituala...

Sunt atat de bucuros ca le am....!

Asa e, de mare folos si inaltime, daruri binecuvantate!
Iar eu sunt cam mahnit: ca eu le am pe ele, dar oare ele ma au pe mine?...

Adriana Cluj 01.07.2011 16:00:58

Parintele Porfirie Kavsokalivitul
 
S-ar putea sa fi scris gresit. Am gasit si "Capsocalivitul"

Parintele Porfirie. Marturii si experiente
Autor :: Ioannidis, Klitos
O recomand cu toata caldura. Va va aduce multa mangaiere sufleteasca.

Tocmai am luat de la Manastirea din Techirghiol:
Ne vorbeste parintele Porfirie
Nici nu ne putem imagina cum un om poate fi atat de smerit, atat de modest, atat de bun, bunatatea intruchipata, ne este extrem de greu a intelege cum pot fi privite lucrurile asa cum le priveste blandul Parinte Porfirie. Mare dar de la Dumnezeu a avut.
Cand citesc despre astfel de oameni si cand ma gandesc la mine.....imi vine sa ma ascund, sa trec pe langa oameni fara sa ma vada, atat de pacatoasa....

"“Sa nu te indignezi, nici macar in tine, pentru nici o acuzatie nedreapta ce ti s-ar aduce. Este un lucru rau. Si raul incepe prin ganduri rele. Cand te amarasti si te indignezi, fie doar cu gandul, iti strici atmosfera duhovniceasca. Impiedici Sfantul Duh sa lucreze si ingadui diavolului sa mareasca raul. Tu trebuie sa te rogi totdeauna, sa iubesti si sa ierti, alungand de la tine orice gand rau.”
“Nu trebuie sa-ti duci lupta crestineasca cu predici si contestatii, ci cu o adevarata iubire ascunsa. Cand contestam, ceilalti reactioneaza. Cand ii iubim sunt miscati si-i castigam. Cand iubim, credem ca noi le oferim ceva celorlalti pe cand, in realitate, intai ne oferim noua insine. Iubirea cere sacrificii. Sa sacrificam cu umilinta ceva de-al nostru, care in realitate este al lui Dumnezeu.”

“Omul lui Hristos trebuie sa-L iubeasca pe Hristos, si cand Il iubeste pe Hristos, scapa de diavol, iad si moarte.”

“Sa fim smeriti, insa sa nu vorbim de smerenie. Vorbirea despre smerenie este o capcana a diavolului, care aduce cu sine deznadejdea si delasarea, in vreme ce adevarata smerenie aduce cu sine nadejdea si lucrarea poruncilor lui Hristos.[...] Roaga-L pe Dumnezeu sa-ti trimita sfanta smerenie. Nu pe aceea care spune ’sunt cel din urma, sunt nimic.’ Aceasta e smerenie diavoleasca. Smerenia cea sfanta e dar de la Dumnezeu. Dar, Harisma , nu provin din stradaniile noastre. Pregateste-te si cere-I lui Dumnezeu acest dar sfant.”

“Deschide-ti inima cu simplitate, nesilit, spontan, inaintea Domnului nostru.[...] Sa fii placut. Sa iubesti tacerea, pentru ca doar astfel inima ta va vorbi lui Hristos. Spune vorbe putine, dar cu miez. Sa iubesti osteneala trupului si a mintii si oboseala, fiindca acestea intaresc trupul si sufletul deopotriva.[...]Tacerea sa-ti fie tainica, adanc in inima. Nu-ti vadi tacerea sa o priceapa toti. Spune doua-trei cuvinte, dar launtric nu conteni a te ruga Domnului pentru toti.”

“Sa spui mereu adevarul. Nu ii pacali pe cei care iti ofera increderea, iubirea si grija lor. Sa faci totul cu calm. Sa te rogi pentru a deveni mai bun.”

“Sa faceti mereu binele, fiindca altminteri e vai de voi!”

“Si desi de mic copil faceam multe pacate, cand m-am reintors in lume am continuat a face pacate, care pana astazi s-au inmultit foarte mult. Lumea insa m-a luat de bun si toti striga ca sunt sfant. Eu insa simt ca sunt cel mai pacatos om din lume.”

“Astazi oamenii cauta sa fie importanti, devin egoisti si de aceea esueaza. Iubirea acestora e egoista, data in zadarnicie strainilor, nu celor apropiati lor. Acesti oameni sunt incercati de patimi pacatoase. Ei cauta sa fie iubiti, dar fac asta intr-un mod indarjit, impotriva poruncilor lui Hristos. Corect e sa te intereseze nu daca ei te iubesc, ci daca tu Il iubesti pe Hristos si pe oameni. Doar astfel sufletul iti este implinit.”
“Sa-L rogi pe Dumnezeu sa te faca vrednic de iubirea Sa.[...] In rugaciunea te sa-I ceri lui Dumnezeu sa se faca voia Sa pentru tine. Acest lucru iti este cel mai de folos.”
“Zadarnicie e tot ce iei din egoism. Vesnicie este tot ce dai din iubire. Iubirea ta sa fie sincera, fara sa pacalesti sau sa ranesti pe altul. Iar cea mai generoasa vesnicie este sa primesti cu iubire, pentru a darui bucuria reciprocitatii aceluia ce ti se ofera cu iubire.”
“Cand te rogi pentru un om pe care il muncesc patimi pacatoase, sa nu i-o spui, fiindca diavolul va afla si va ridica indarjire in sufletul tau si astfel rugaciunea ta nu va da rod. Sa te rogi pentru acel om in taina, si astfel rugaciunea ta il va ajuta.”
“Sa nu te necajesti niciodata. Hristos a inviat ca sa ne dea multa iubire si bucurie, inca de pe acum. Asadar, de acum sa incepem sa participam tot mai intens la ziua luminata a Imparatiei iubirii lui Hristos, unde nu se insereaza niciodata.”
“In taina imbratiseaza-ti in inima-ti familia ta, intreaga obste si intreaga Biserica. Nu te lupta cu ceilalti, nici nu incerca sa faci sa dispara sau sa corectezi cusururile celuilalt. Iubeste-l asa cum e, cu defectele sale. Domnul se va ingriji de acestea. Sa-ti sfintesti tacerea, sa nu fie neroditoare.”
“Nu mi-e frica de iad si nu ma gandesc la rai. Ii cer numai Domnului sa fie milostiv cu toata lumea si cu mine”.
“Mai intai iarta-i pe aceia care te intristeaza.”
“Fii atent, caci trebuie sa ne luptam pana cand ne vom da ultima suflare. Fii cu bagare de seama.”
“Sa nu stai in spatii inchise, ci sa iesi in mijlocul naturii.”
“Sa nu va preocupati de cele de pe urma, nici de antihrist, nici de semnele sale, fiindca sa stiti ca atata timp cat Il avem pe Hristos cu noi, antihristul nu ne poate vatama cu nimic.”
“Iubiti-l pe Hristos… Hristos este totul, este izvorul vietii. Toate cele frumoase salasluiesc în Hristos. Iar departe de Hristos, tristetea, melancolia, mânia, supararea, prefacatoria, amintirea ranilor ce le-am primit în viata, a greutatilor si a ceasurilor de agonie. Iubiti-L pe Hristos si sa nu vreti nimic în locul iubirii Lui”.
“De nu va veti reveni si nu veti fi precum copiii, nu veti intra în împaratia cerurilor”.
“Manastire poate fi si casa ta, numai sa vrei. Nu e cu nimic diferita de o manastire. Este de-ajuns sa faci ce-ti spun. Nu locul face manastirea, ci felul in care vietuiesti. Du-te acum, roaga-te si fii rabdator in toate”.
“Sa nu incerci sa arunci relele din tine in exterior ci, mai bine, deschide-ti poarta sufletului spre a primi Lumina care este Hristos, si-atunci se vor risipi si negurile ce s-au instapanit in tine”.
“Fii atent cum te nevoiesti. Nevoieste-te cu smerenie si nu asa cum faci tu, cu incrancenare. Incet-incet fiule, si cu smerenie. Altminteri pacatuiesti”, imi spunea Bunicutul.
“Fiule, de Hristos trebuie sa ne apropiem nu de teama ca nu stim ce va fi dupa ce vom muri. Lui Hristos trebuie sa-I deschidem inimile noastre si, asa cum tragem perdeaua, lasand soarele sa intre in casa, trebuie sa-L lasam si pe Hristos sa vina la noi si sa-L iubim cu iubire adevarata. In felul acesta ne putem apropia cel mai bine de El”.
“Ascultarea aduce smerenia; smerenia discernamantul; discernamantul aduce vederea cu duhul, iar aceasta din urma aduce inaintevederea”.
“Trebuie sa-ti spui mereu acestea: ”Doamne, cei ce se indeparteaza de Tine se pierd.” Noteaza-ti aceste cuvinte, ca sa le tii minte, caci sunt pline de inteles.”
“Sa fii bun si ascultator. Sa ai rabdare cu ceilalti, sa nu te necajesti, sa nu fii prea sensibil, sa fii destoinic in munca ta. Sa nu vorbesti la serviciu prea mult despre lucruri religioase, daca nu esti intrebat. Sa fii un exemplu demn de urmat, in drumul spre Hristos.”
“Sa mergi la biserica in mod regulat, sa te spovedesti si sa te impartasesti des si-atunci vei scapa de toata frica si ti se vor tamadui toate ranile sufletesti.”
“Te povatuiesc sa ai mereu dragoste pentru toti ai tai. In primul rand dragoste apoi toate celelalte..”
“Trebuie sa iubim cu inima curata si tot astfel trebuie sa ne si rugam.”
“Nu vreau sa te apropii de Dumnezeu din pricina ca te temi de moarte. Vreau sa te apropii de El cu multa dragoste. Acesta este lucrul cel mai de seama, fiule.”
“Cand uneori incepe sa-ti fie frica, asa cum spui, aceasta se intampla din pricina ca nu Il iubesti indeajuns pe Hristos. Asta e totul.”
“Sa te rogi si sa iubesti. Sa-L iubesti pe Dumnezeu si sa-i iubesti si pe semenii tai. Nu vezi cate poate face dragostea lui Hristos? Sa nu te intrebi in sinea ta daca te iubesc ceilalti. Daca-i iubesti tu primul, sa stii ca atunci si ei te vor iubi deopotriva.”
“Ca sa fii iubit de ceilalti, mai intai trebuie sa-i iubesti tu.”
“Cand se revarsa asupra noastra Harul cel dumnezeiesc, rugaciunea noastra devine cu totul curata. Sa te rogi neincetat, zi si noapte, chiar si cand dormi in pat.”
“Nu trebuie sa-i silim pe altii sa mearga la Biserica. Hristos a spus: Cine voieste, sa-Mi urmeze Mie.”
“Oricat ai fi de obosit sa nu uiti niciodata, seara inainte de culcare, sa faci rugaciunile de seara.”
“Sa nu te rogi lui Hristos sa-ti ia bolile, ci sa dobandesti pacea, lucrand rugaciunea mintii si fiind rabdator. Astfel vei avea mare folos”..
“Roaga-te si nu te supara. Roaga-te si fii rabdator.”
“Cu cat se afla omul mai departe de Dumnezeu, cu atat mai mult este necajit si chinuit de felurite lucruri. Trebuie sa mergem la duhovnic de fiecare data cand ne chinuie ceva.”
“Sa te spovedesti periodic si temeinic, fiindca, chiar de-ai fi Patriarh, daca nu te spovedesti, nu te mantuiesti.”
“Sa nu va preocupati de cele de pe urma, nici de antihrist, nici de semnele sale, fiindca sa stiti ca, atata timp cat Il avem pe Hristos cu noi, antihristul nu ne poate vatama cu nimic.”

Annyta 01.07.2011 16:30:37

"Povestiri despre Bunul Dumnezeu" Rainer Maria Rilke - cuprinde 13 povestiri metaforice, pline de sensibilitate, frumoase. Intr-un fel il "coboara" pe Dumnezeu printre oameni, il prezinta plin de umanitate (sper sa nu se supere nimeni de afirmatia asta, povestirile sunt metaforice). Cartea a aparut atat la Nemira cat si la Humanitas.

"Confesiuni" Sf Augustin - pentru mine este cea mai frumoasa adresare directa catre Dumnezeu, imi ajunge pana in adancul sufletului, de multe ori "impietrit"

http://alecsela.wordpress.com/2008/0...ntul-augustin/

"Aș vrea acum să-mi aduc aminte de ticăloșiile mele din trecut și de stricăciunile trupești ale sufletului meu, nu ca să le iubesc pe ele, ci ca să Te iubesc pe Tine, o, Dumnezeule al meu! Fac lucrul acesta din dragostea dragostei pentru Tine, întorcîndu-mă la cărările mele atît de nevrednice întru amărăciunea rememorării mele, pentru ca Tu să-mi readuci în suflet dulceața, o, Tu, Dulceață neînșelătoare, Dulceață fericită și sigură; și să mă culegi din nou din risipirea în care m-am risipit în mii de bucățele, cînd, îndepărtîndu-mă de Tine Unul, am dispărut fărîmițat în multe."

Adriana Cluj 01.07.2011 17:04:57

Bastonul Sfantului Gherasim
 
"La Tourkovounia, unde locuiam, asezarea era foarte povarnita. Ma sculam dis-de-dimineata, plecam la biserica, la Sfantul Gherasim, si ma intorceam seara. Drumul spre casa noastra era greu si cobora abrupt. Intr-o dimineata am cazut si mi-a rupt piciorul. Era duminica dimineata, nu se luminase bine ziua, era liniste. Astfel au auzit gemetele mele niste oameni, au iesit afara si au chemat indata salvarea. A venit salvarea, m-au dus la spital, ruptura era la gamba piciorului stang. Oasele erau sfaramate. Durerile erau de neindurat. Am ajuns la Policlinica, m-au coborat din salvare si m-au asezat pe un pat. Doctorii au hotarat sa-mi puna p&igrave;ciorul in ghips. Lumea astepta sa liturghisesc. Au fost nevoiti sa plece.
Dupa 15 zile, fiind inca intins in pat, am aruncat o privire catre piciorul meu. Am vazut, deci, prin Harul lui Dumnezeu, ca piciorul fusese pus straamb in ghips. Le-am cerut doctorilor sa-mi scoata ghipsul. Cand a aflat, profesorul a zis razand:
-Parintele, in loc sa-si vada de biserica lui, acolo unde are competenta, vrea sa ne verifice pe noi? Am facut treaba bine, am trecut puiciorul pe la raze. Ce vrea acum, sa ne tot sacaie?
N-a dat nimeni nici o atentie. Eu asteptam sa-mi vada piciorul. Ei-nimc. Cand mi-au adus mancarea la pranz, am refuzat-o, zicand ca ce sa ma duca la raze. Insist sa se faca asta, caci oasele se vor suda stramb si piciorul va ramane asa pentru totdeauna. Profesorul a trimis vorba:
- Sa-si vada de preotia lui! Piciorul este bine.
A venit seara.
Mi-au adus mancarea, dar iarasi n-am mancat,sdtaruind sa-mi vada piciorul. In cealalta zi, de dimineata, a venit profesorul si a zis manios.
-Ce-i asta, bre parinte? Ce ne tot sacai aici?

Adriana Cluj 01.07.2011 17:18:16

Bastonul Sfantului Gherasim 2
 
Pana la urma m-au coborat la raze. Au vazut ca intr-adevar piciorul fusese pus stramb, si deja incepusera oasele sa se sudeze. Profesorul si-a pus ochelarii:
-Bre parinte, zice, esti foarte pacatos. Acum mi-am dat si eu seama. o sa vezi ce o sa tragi acum! trebuie sa.-ti rupem piciorul si sa-l punem din nou bine.
au incepus sa loveasca cu putere ghipsul ca sa se sparga,. eu nu ziceam nimic, imi faceam smerita mea rugaciune.
- Acum nu vorbesti, imi zice. Dar acuma o sa-ti iert eu pacatele.
La un moment dat au tras, au scos ghipsul. Ma durea tare. Doi doctori ma trageau de piciorul, iar profesorul, cu podul palmei, ma lovea peste gabma cu putere ca sa rupa oasele.
-Ei, bre parinte, o sa-ti iert eu pacatele dar langa ale tale au sa fie iertate si ale mele.
Imi rupeau osul. se sudase putin si ma durea de nesuportat. imi strangeam buzele. in cele duin urma l-au rupt. M-au intins iarasi la raze, au intins piciorul si l-au asezat drep&ntilde;t. apoi mi-au pus din nou ghispul, cu atentie si m-au trimis la pat.
Doua-trei luni, nu-mi amintesc bine, am ramas la pat. Dupa acest rastimp m-au ridicat si mi-au dat sa tin douya carje, ca sa pot pasi. Eu nu le voiam. imi zice profesorul:
- Sa le iei, sa te poti ridica fiindca te-a istovit repausul.
N-am tinut mult carjele, caci am inceput sa ma tarasc singur. Ma temeam de carje, nu cumva sa ma obisnuiesc cu ele si apoi sa nu le mai pot lasa.
Atunci profesorul mi-a zis:
-Sa te ingrijesti sa cumperi un baston.
-Nu, ii zic, nu-l vreau.
-Esti preot, imi zice si esti neascultator? Sa asculti, altfel cazi si-ti rupi oasele.
Am fost nevoit atunci sa-i spun surorii mele:
-sa-mi cumparati un baston. suntem saraci dar trebuie sa-mi cumparati un baston, sa pott arunca astea ca ma stramtoreaza.
Era ora 11 dimineata si am coborat in carje la biserica spitalului. Sora mea s-a pregatit indata sa mearga pe starda Eolou, ca sa-mi cumpere un baston. Cand sa plece , o doamna cu un baston in mana a intrat in biserica.

Adriana Cluj 01.07.2011 17:34:27

Bastonul Sfantului Gherasim 3
 
-Sfantul Gherasim e aici?
-Da, copilul meu, aici este, i-a zis batrana care ingrijea biserica.
-Si unde e icoana Sfantului?
-Uite-o, a raspuns, si i-a aratat-o.
atunci acea doamna necunoscuta a cazut in fata icoanei Sfantului si, cu lacrimi, i-a spus tare, ca am auzit si noi:
- Sfinte al meu, eu nu te cunosteam. nici nu auzisem de tine. Nici de numele tau nu auzisem si totusi m-ai cinstis si m-ai cercetat si mi-ai cerut bastonul pe care l-am cumparat de la ierusalim ca sa il duc la casa ta. Si uite, Sfinte al meu, l-am adus. mi-ai spus : "vreau sa-mi aduci bastonul maine dimineata!" Eu nu stiam unde te afli si intreband am aflat si te-am gasit.
Eu cu sora mea si cu paraclisera stateam in strani, langa pangar. S-a apropiat si ne-a zis:
-Ce lucru e asta? De ce mi-a cerut Sfantul bastonul? De ce-l vrea? Si paraclisera i-a spus:
-asculta sa vezi de ce vrea Sfantul bastonul. nu are nevoie el insusi de baston, dar Sfantul il are si pe slujitorul sau, pe parintele pe care-l vezi aici. si.a rupt piciorul si a suferit luni de zile, insa astazi s-a ridicat si doctorii i-au spus ca sa poarte baston. Si, uite, sora lui era pregatita sa plece pe strada Eolou sa-i cumpere bastonul. hai, ia bastonul de la Sfantul si adu-l aici, la slujitorul lui.
Miscata, doamna mi-a adus bastonul si mi- a sarutat mana.
-Luati-l, parintele meu si iertati-mi pacatele. l-am cumparat la Ierusalim. E de la Sfantul Mormant. Vin, imi zice, din cartierul Prombona, din Patisia. Acolo locuiesc. Acolo l-am vazut pe Sfantul in vis.
I-am multumit, am luat bastonul si l-am folosit indata, dupa ce mai intai am aruncat carjele. am numit acest baston "al Sfantului gherasim", si l-am indragit mult. Am grija sa nu il pierd, dar este si facator de minuni: daca pe cineva il doare ceva din trup, il lovesc putin putin cu bastonul si se face bine. Cu adevarat, este facator de minuni. Ce lucru! sfantul sa se ingrijeasca de mine, cel mai mic! S-a aratat viu doamnei, care nu auzise nici de sfantul Gherasim, nici de mine. Tare minunate mai fac sfintii.....
Pentru aceasta trebuie sa-i cinstim. si eu ma inchin Sfantului Gherasim care este sprijinul celor bolnavi, prin sfintenia si harul sau."



Am citat din "Ne vorbeste Parintele Porfirie"


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:04:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.