Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ipocrizie,refugiu și limitare.... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18681)

florin.oltean75 12.11.2016 22:45:26

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635664)
Citeste in cartea prefatata de Pr. Prof. Dumitru Staniloae, despre opera Sfantului Grigorie Palama si vei afla raspuns la toate aceste intrebari. Si la altele, pe care inca nu le banuiesti.

Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?

Seraphim7 13.11.2016 11:24:58

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 635668)
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?

Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.Aș face o teza de doctorat din așa ceva.:).Dacă îmi permiți am să incerc o abordare a acestor intrebari,dar o să fiu mai subiectiv,nu voi merge exclusiv pe viziunea lui Palama.
Nu cred ca este o diferență de esență între Ființă și Energie.Așa cum Ființa există prin Sine însăși,la fel si emanatiile Ei nu au un inceput sau o finalitate.Această vibratie continuă se manifestă continuu în raport cu universul intr-o armonie cu se poate dezintegra tocmai prin însăși natura raportului dintre Ființă și Energia Sa.Deci diferenta ar consta in manifestare,nu in esență.
Nu stiu daca este cel mai bun termen,metabolizata,dar acest principiu al transformari,al generării, il gasim peste tot,dacă o plantă poate prin fotosinteza să primească energie din fuziunea heliului si hidrogenului petrecute intr-o stea.Deci am putea spune ca soarele si energia emanata de el sunt doua lucruri diferite,iar planta care a primit energia devine o cu totul altă entitate decat celelalte doua,însă fundamental totul s-a pentrecut in moduri asemanatoare.Cauza primă să zicem că a fost Ființa,care emană devin originea și toate manifestările ei le putem numi canale ale energiilor ei.Diferența dintre manifestare si manifestator este gradul de implicare sau prezența.Ființa poate fi regasita in energiile sale?Da,noi sunt Ființa,fiecare bataie a inimii noatre reprezinta un proces si un efect al Fiintei manifestat prin energia ei.Iarăși cred ca e puțin deplasat sa separăm brusc energia creata de cea necreata,întrucât capacitatea noastră de a accesa sau a fi parte integrantă din circuitul energiilor universale nu este limitat decat de voința.Ființa este chip in noi,iar noi suntem Persoană,dat fiind faptul ca Ființa a devenit Persoană.Deci la fel putem face o analogie a deveniri energiei necreate in energie creata dar pastrandu-si caracterul si esenta,la fel cum firea divină a putut să se contopeasca cu firea umană si totusi să coexiste.Putem concluziona că acesta este scopul ultim,si ca de fapt nu exista incompatibilitate intre efemer si etern,intre creat si necreat intre divin si uman.Iar Iisus tocmai de asta a coborat pe pamant,sa unească totul,restabilească firea divină cu cea umană,să metabolizeze creatul cu necreatul si sa ofere harul care până atunci nu prea era accesibil decat in forma energiilor create.Cam multe oricum ar fi de spus despre asta,dar oricum e minunat sa patrunzi in acest taine,însă e greu sa vezi.....

ioan67 13.11.2016 14:11:00

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 635668)
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?

Și dacă Sfantul Grigorie Palama (secondat de Pr. Prof. Stăniloae) nu face referiri la intrebarea ta, crezi ca aș fi eu mai potrivit?
Zău ca mă simt supradimensionat. De data asta...:)

florin.oltean75 13.11.2016 16:52:48

Citat:

Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.Aș face o teza de doctorat din așa ceva.:).Dacă îmi permiți am să incerc o abordare a acestor intrebari,dar o să fiu mai subiectiv,nu voi merge exclusiv pe viziunea lui Palama.

Nu cred ca este o diferență de esență între Ființă și Energie.

Așa cum Ființa există prin Sine însăși,la fel si emanatiile Ei nu au un inceput sau o finalitate.

Această vibratie continuă se manifestă continuu în raport cu universul intr-o armonie cu se poate dezintegra tocmai prin însăși natura raportului dintre Ființă și Energia Sa.Deci diferenta ar consta in manifestare,nu in esență.

Nu stiu daca este cel mai bun termen,metabolizata,dar acest principiu al transformari,al generării, il gasim peste tot,dacă o plantă poate prin fotosinteza să primească energie din fuziunea heliului si hidrogenului petrecute intr-o stea.Deci am putea spune ca soarele si energia emanata de el sunt doua lucruri diferite,iar planta care a primit energia devine o cu totul altă entitate decat celelalte doua,însă fundamental totul s-a pentrecut in moduri asemanatoare.Cauza primă să zicem că a fost Ființa,care emană devin originea și toate manifestările ei le putem numi canale ale energiilor ei.Diferența dintre manifestare si manifestator este gradul de implicare sau prezența.Ființa poate fi regasita in energiile sale?Da,noi sunt Ființa,fiecare bataie a inimii noatre reprezinta un proces si un efect al Fiintei manifestat prin energia ei.

Iarăși cred ca e puțin deplasat sa separăm brusc energia creata de cea necreata,întrucât capacitatea noastră de a accesa sau a fi parte integrantă din circuitul energiilor universale nu este limitat decat de voința.

Ființa este chip in noi,iar noi suntem Persoană,dat fiind faptul ca Ființa a devenit Persoană.Deci la fel putem face o analogie a deveniri energiei necreate in energie creata dar pastrandu-si caracterul si esenta,la fel cum firea divină a putut să se contopeasca cu firea umană si totusi să coexiste.Putem concluziona că acesta este scopul ultim,si ca de fapt nu exista incompatibilitate intre efemer si etern,intre creat si necreat intre divin si uman.Iar Iisus tocmai de asta a coborat pe pamant,sa unească totul,restabilească firea divină cu cea umană,să metabolizeze creatul cu necreatul si sa ofere harul care până atunci nu prea era accesibil decat in forma energiilor create.Cam multe oricum ar fi de spus despre asta,dar oricum e minunat sa patrunzi in acest taine,însă e greu sa vezi.....
Observatiile sunt pertinente.

Daca ar fi o deosebire de esenta atunci transformarea ar fi imposibila. O esenta nu poate fi transmutata in alta esenta (in caz contrar nu ar fi esenta).

Expresia este fluctuanta, dinamica, in tot ceea ce este manifestat insa esenta ramane aceeasi.

Conceptual putem segrega catafatic Existenta in: Fiinta - Energie Necreata - Energie Creata, insa apofatic toate sunt o monada, un singur Trup.

O analogie ar fi oceanul - valurile. Orice val desi are o individualitate face parte din ocean.

-------

Mesterul are impresia ca teoria este abstracta, rupta de necesitatile curente ale vietii de zi cu zi.

Insa teoria este cea care clarifica, orienteaza, faciliteaza un progres rapid.

Rugaciunea asociata cu intelesul esentei unice reprezinta un salt cuantic, o alta calitate a lucrarii. Valul se poate smeri in continuare intelegand cat de adanc este oceanul.

flying 13.11.2016 18:19:53

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7
Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.

:21: Foarte stupid subiectul venind de la cineva care ne-a demonstrat de ani de zile ca nu si-a terminat clasa primara in ale ortodoxiei. Astea-s subiecte de studii postdoctorale "duhovnicesti", nu barfa de peluza la care ne aflam majoritatea.Florinel vrea doar sa epateze,din asta traieste.N-ati vazut ca posteaza mesaje si nu-l mai baga nimeni in seama,eventual cei care nu-l cunosc inca sau cei care nu au legatura cu ortodoxia.

Seraphim7 13.11.2016 18:34:19

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 635694)
:21: Foarte stupid subiectul venind de la cineva care ne-a demonstrat de ani de zile ca nu si-a terminat clasa primara in ale ortodoxiei. Astea-s subiecte de studii postdoctorale "duhovnicesti", nu barfa de peluza la care ne aflam majoritatea.Florinel vrea doar sa epateze,din asta traieste.N-ati vazut ca posteaza mesaje si nu-l mai baga nimeni in seama,eventual cei care nu-l cunosc inca sau cei care nu au legatura cu ortodoxia.

Cu tot respectul,eu cred ca florin nu vrea sa se coboare la nivelul barfelor,si mulți nu vor sa urce la ceea ce el propune.El nici nu cred ca vrea să pozeze in ortodox,el este,mai degrabă un student in teologie ortodoxă,o caută în esențele ei,o compară cu alte atitudini spirituale.Mi se pare unul din cei mai originali interpreți ai ortodoxiei de pe acest forum.Da,sunt conștient ca nu e ortodoxul autentic,dar nici eu nu sunt.

DragosP 13.11.2016 18:44:38

El e orice, numai ortodox nu, cel puțin nu afirmațiile sale.
Auzi "interpret al ortodoxiei"... Da' ce-i ortodoxia după tine, nefericitule?

Seraphim7 13.11.2016 19:07:35

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 635696)
El e orice, numai ortodox nu, cel puțin nu afirmațiile sale.
Auzi "interpret al ortodoxiei"... Da' ce-i ortodoxia după tine, nefericitule?

Nu imi place tonul cu care te adresezi.Nu sunt un cerșetor sau un amărât care a venit la tine sa îți ceară vreo bucată de pâine,că să imi spui nefericitule.Lasă atitudinea asta de judecator,si nu mai pune ertichete,sau aere de superioritate si poate vei înțelege ce ar putea propune ortodoxia.

ioan67 13.11.2016 19:23:31

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 635695)
Mi se pare unul din cei mai originali interpreți ai ortodoxiei ...

...:) Da, ii zice bine din frunza, zice bine! Cam dupa ureche asa, da' nu-i bai, cata vreme se tine la studentie..:)
P.S. Nu stiu de ce, cand ii ascult interpretarile ma apuca, asa, o doina de jale si-o balada haiduceasca...:))

DragosP 13.11.2016 19:30:13

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 635697)
Nu imi place tonul cu care te adresezi.

Nici nu vreau asta.

cristiboss56 13.11.2016 19:44:12

Postul placut Lui Dumnezeu prin gura Sfantului prooroc Isaia!

Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte?

Da, în zi de post, voi vă vedeți de treburile voastre și asupriți pe toți lucrătorii voștri.
Voi postiți ca să vă certați și să vă sfădiți și să bateți furioși cu pumnul; nu postiți cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul își smerește sufletul său? Să-și plece capul ca o trestie, să se culce pe sac și în cenușă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
Dacă îți vei opri piciorul tău în ziua de odihnă și nu-ți vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare și vrednică de cinste, ca sfințită de Domnul, și vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicești cu treburile tale și fără să mai vorbești deșertăciuni,
Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruință pe culmile cele mai înalte ale țării și te voi bucura de moștenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea.
(Isaia 58, 3-14)

Va doresc post binecuvantat si cu folos!
Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:21:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.