Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credeti in reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9875)

Petru7 29.12.2020 20:58:23

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666314)
asculta, ce stii tu despre moarte?!!

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666314)
zau? si cum explici tu si preotul tau, ce spune Biblia? Si ce stii tu despre moarte?! Ori nu spune Biblia,ca la adoua venire a lui Hristis, cei din morminte vor fi inviati?! toti? ce e asta, daca nu reincarnare? Cine esti si popa tau, casa contrzici Biblia?

Aia e moartea, nickul tău, porecla ta... și așa face tot omul ”credincios” cu el, cu alții, cu oricine și chiar până și cu Domnul Dumnezeu, toată ziua, stâlcește și poreclește pe toți și pe toate de parcă ar fi Adam și toate nu ar avea niciun nume și acolo în porecle introduce batjocură și mustrare lovitoare, crudă, criminală și glumește și râde de răul tău și asta înseamnă a lua în deșert numele Domnului, asta înseamnă a ucide, a umili. Vorbește mereu o nouă limbă de lemn de parcă ar glumi, de parcă ar fi serios, de parcă ar numi-boteza, de parcă ar porecli și reporecli fiecare ființă vie, fiecare lucru bun la fiecare cuvânt vorbit sau scris, la fiecare interjecție și onomatopee, corcind limba și generând un nou limbaj, o nouă modă a trufiei. Și apoi toate relele astea cad pe aproape, pe fată, pe mamă, pe fetița cuminte care tace, lucrează și rabdă căci omul o numește, o poreclește, o face în toate felurile.

Deci vezi ce e moartea, trădarea, părăsirea Dumnezeirii? E ca și în povestea lui Păcală la moara dracilor. Veniți, săriți că m-a orbit, striga dracul. Cine te-a orbit și te-a omorât, au întrebat ceilalți draci? Eusingur! (așa i-a zis Păcală că așa îl cheamă pe el și dracul l-a crezut iar apoi Păcală l-a plesnit cu clisa peste ochi și dracul a orbit pentru că dracul își atingea broasca râioasă de clisa lui Păcală căci de foame frigeau la foc unul clisa cu pită și cu ceapă și altul broasca. După care Păcală a zis că dracii de la moară sunt tâlhari și că în loc de grâu i-au băgat cenușă și atunci toți dracii cercetând și văzând că nu minte i-au pus făină în saci, defapt cenușă a pus popa în saci ca să scape de Păcală că nu-și poate îndeplini sarcina vrând să-i taie nasul ca la ceilalți frați, adică culmea, să-i taie mândria, cui? slugii). Deci eusingur e vinovatul, eusingur e răul, eusingur e mortul, eusingur e satana, eusingur e mai rău ca moartea căci e răul suprem, porecla supremă ca un înlocuitor de orice nume, e defapt renumele ce ține locul tuturor poreclelor, a tuturor numelor de hulă primite pe frunte sau pe mâna dreaptă, e taina babilonului.

Omul credincios ca să învie trebuie să se întoarcă, să creadă și să se boteze creștin dacă vrea să mărturisească Adevărul căci dacă va citi eusingur scriptura o va porecli cu mândrie EUSINGUR-ortodoxia răspunzând eusingur la oriceîntrbare lăudându-se cu o poreclă pe dos adică cu numele unui idol mare la orice întrebare pusă de alții: Cum ai ajuns credincios? Eusingur am citit scriptura. Cine ți-a revelat tainele și înțelesurile ei? Eusingur. Cine te-a învățat ce e bine și ce e rău? Eusingur. De cine ai ascultat și de cine asculți? De eusingur. Cine le-a făcut pe toate? Eusingur. Cine e Dumnezeul care a scris Biblia căruia te închini și-I slujești? Ăăăă... eusingur. Cine te va corecta și îndrepta? Eusingur. Asta-i teroia ”beroică” greșită a ieșirii din pile, relații și privilegii, teoria și practica ascetică metempsihotică a reîmcarnării care învață din propriile greșeli... mândria. (omului sin-guru neg-ru ce se dă față palidă).

Răspuns divin menționat scripturistic și dat omului încă din Rai tuturor necredincioșilor: ”Nu este bine să fie omul singur (eusingur)” și nici să se poreclească pe sine cu porecla tuturor poreclelor pe față sau pe dos în sens rău sau în sens bun spunându-și sufletului său cu mândrie și lăudăroșenie fie pentru ce a făcut bine fie pentru ce a făcut rău: eusingur sunt eusingur care pe toate le fac eusingur. Când e vorba de răspundere atunci strigă eusingur eusingur nu a făcut niciun rău ci eusingur a făcut toate relele, hoțul strigă hoții șantajând și amenințând a răzbunare. Cine se scuză-disculpă mai rău se acuză. Eusingur e porecla, taina numelui cel mai râvnit la bine și cel mai urât la greu, la rău. Ca să ducă Crucea până la sfârșit și să moară pe Cruce pentru oamenii păcătoși Domnul Hristos a rămas un eusingur și așa s-a împlinit Cuvântul lui Dumnezeu: ”Eu sunt cel ce sunt”... Dumnezeul lui Avraam, Isaak și Iacov, Dumnezeul părinților voștrii.

Sper să nu te superi. Eusingur e doar un nickname și nu mă refer la domnia ta.

La întrebarea ta finală în care zici că Biblia susține reîncarnarea deoarece invierea tuturor e o evidentă reîncarnare îți răspund cu o întrebare logică: dacă abea la învierea tuturor oamenilor avem parte de ”reîncarnarea” tuturor atunci ce sunt toate reîncarnările succesive ale tuturor morților inainte de marea reîncarnare a tuturor? Sunt cumva decât niște minciuni?.. hule și amăgiri?

Ei bine așa contrazice Biblia reîncarea tocmai prin faptul că învierea tuturor oamenilor va fi abea atunci când va fi învierea tuturor oamenilor așa cum este prezentată această dreaptă credință în Biblie. Între timp oamenii învie la Cuvântul Domnului și nu prin faptul că aleg ei după moarte să se reîncarneze ca să evolueze întro viață de unul-eusingur.

eusingur 29.12.2020 22:13:16

Citat:

În prealabil postat de Petru7 (Post 666315)
Aia e moartea, nickul tău, porecla ta... și așa face tot omul ”credincios” cu el, cu alții, cu oricine și chiar până și cu Domnul Dumnezeu, toată ziua, stâlcește și poreclește pe toți și pe toate de parcă ar fi Adam și toate nu ar avea niciun nume și acolo în porecle introduce batjocură și mustrare lovitoare, crudă, criminală și glumește și râde de răul tău și asta înseamnă a lua în deșert numele Domnului, asta înseamnă a ucide, a umili. Vorbește mereu o nouă limbă de lemn de parcă ar glumi, de parcă ar fi serios, de parcă ar numi-boteza, de parcă ar porecli și reporecli fiecare ființă vie, fiecare lucru bun la fiecare cuvânt vorbit sau scris, la fiecare interjecție și onomatopee, corcind limba și generând un nou limbaj, o nouă modă a trufiei. Și apoi toate relele astea cad pe aproape, pe fată, pe mamă, pe fetița cuminte care tace, lucrează și rabdă căci omul o numește, o poreclește, o face în toate felurile.

Deci vezi ce e moartea, trădarea, părăsirea Dumnezeirii? E ca și în povestea lui Păcală la moara dracilor. Veniți, săriți că m-a orbit, striga dracul. Cine te-a orbit și te-a omorât, au întrebat ceilalți draci? Eusingur! (așa i-a zis Păcală că așa îl cheamă pe el și dracul l-a crezut iar apoi Păcală l-a plesnit cu clisa peste ochi și dracul a orbit pentru că dracul își atingea broasca râioasă de clisa lui Păcală căci de foame frigeau la foc unul clisa cu pită și cu ceapă și altul broasca. După care Păcală a zis că dracii de la moară sunt tâlhari și că în loc de grâu i-au băgat cenușă și atunci toți dracii cercetând și văzând că nu minte i-au pus făină în saci, defapt cenușă a pus popa în saci ca să scape de Păcală că nu-și poate îndeplini sarcina vrând să-i taie nasul ca la ceilalți frați, adică culmea, să-i taie mândria, cui? slugii). Deci eusingur e vinovatul, eusingur e răul, eusingur e mortul, eusingur e satana, eusingur e mai rău ca moartea căci e răul suprem, porecla supremă ca un înlocuitor de orice nume, e defapt renumele ce ține locul tuturor poreclelor, a tuturor numelor de hulă primite pe frunte sau pe mâna dreaptă, e taina babilonului.

Omul credincios ca să învie trebuie să se întoarcă, să creadă și să se boteze creștin dacă vrea să mărturisească Adevărul căci dacă va citi eusingur scriptura o va porecli cu mândrie EUSINGUR-ortodoxia răspunzând eusingur la oriceîntrbare lăudându-se cu o poreclă pe dos adică cu numele unui idol mare la orice întrebare pusă de alții: Cum ai ajuns credincios? Eusingur am citit scriptura. Cine ți-a revelat tainele și înțelesurile ei? Eusingur. Cine te-a învățat ce e bine și ce e rău? Eusingur. De cine ai ascultat și de cine asculți? De eusingur. Cine le-a făcut pe toate? Eusingur. Cine e Dumnezeul care a scris Biblia căruia te închini și-I slujești? Ăăăă... eusingur. Cine te va corecta și îndrepta? Eusingur. Asta-i teroia ”beroică” greșită a ieșirii din pile, relații și privilegii, teoria și practica ascetică metempsihotică a reîmcarnării care învață din propriile greșeli... mândria. (omului sin-guru neg-ru ce se dă față palidă).

Răspuns divin menționat scripturistic și dat omului încă din Rai tuturor necredincioșilor: ”Nu este bine să fie omul singur (eusingur)” și nici să se poreclească pe sine cu porecla tuturor poreclelor pe față sau pe dos în sens rău sau în sens bun spunându-și sufletului său cu mândrie și lăudăroșenie fie pentru ce a făcut bine fie pentru ce a făcut rău: eusingur sunt eusingur care pe toate le fac eusingur. Când e vorba de răspundere atunci strigă eusingur eusingur nu a făcut niciun rău ci eusingur a făcut toate relele, hoțul strigă hoții șantajând și amenințând a răzbunare. Cine se scuză-disculpă mai rău se acuză. Eusingur e porecla, taina numelui cel mai râvnit la bine și cel mai urât la greu, la rău. Ca să ducă Crucea până la sfârșit și să moară pe Cruce pentru oamenii păcătoși Domnul Hristos a rămas un eusingur și așa s-a împlinit Cuvântul lui Dumnezeu: ”Eu sunt cel ce sunt”... Dumnezeul lui Avraam, Isaak și Iacov, Dumnezeul părinților voștrii.

Sper să nu te superi. Eusingur e doar un nickname și nu mă refer la domnia ta.

La întrebarea ta finală în care zici că Biblia susține reîncarnarea deoarece invierea tuturor e o evidentă reîncarnare îți răspund cu o întrebare logică: dacă abea la învierea tuturor oamenilor avem parte de ”reîncarnarea” tuturor atunci ce sunt toate reîncarnările succesive ale tuturor morților inainte de marea reîncarnare a tuturor? Sunt cumva decât niște minciuni?.. hule și amăgiri?

Ei bine așa contrazice Biblia reîncarea tocmai prin faptul că învierea tuturor oamenilor va fi abea atunci când va fi învierea tuturor oamenilor așa cum este prezentată această dreaptă credință în Biblie. Între timp oamenii învie la Cuvântul Domnului și nu prin faptul că aleg ei după moarte să se reîncarneze ca să evolueze întro viață de unul-eusingur.

NU MA SUPAR, NU AM CUM, DAR ZAMBESC..e convenabila explicatia ta...torsionata si rasucita, ca o manusa de bine venita...te intrebam de moarte ca fenomen fizic(si spiritual), nu ca dogma...nu stu, cine e mai moralist aici...steril. Am fost mort 7 luni, Dumnezeu m-a inviat...ori vei sustine alcumva?

Demetrius 30.12.2020 02:44:07

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666316)
... Am fost mort 7 luni, Dumnezeu m-a inviat...ori vei sustine alcumva?

Cum adica?

eusingur 30.12.2020 14:44:13

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 666321)
Cum adica?

adica exact cum auzi, am suferit de un ABC si dupa 7 luni am revenit la viata, fara nici un betesug...glorie lui Dumnezeu, deasemeni eu programez, nu am uitat nimic, uita-te aici http://www.rqwork.de si vezi...

Petru7 30.12.2020 21:15:35

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666316)
NU MA SUPAR, NU AM CUM, DAR ZAMBESC..e convenabila explicatia ta...torsionata si rasucita, ca o manusa de bine venita...te intrebam de moarte ca fenomen fizic(si spiritual), nu ca dogma...nu stu, cine e mai moralist aici...steril. Am fost mort 7 luni, Dumnezeu m-a inviat...ori vei sustine alcumva?

N-AI FOST MORT CI în stare de inconștiență 7 luni. Dacă ai fi fost mort te-ar fi îngropat.

Moartea înseamnă NECREDINȚĂ. Metampsihoza e o stare de amăgire și de necredință.

Dacă va fi învierea tutuor oamenilor așa cum ne spune scriptura cum se vor reîncarna ei între timp fără Domnul Iisua Hristos?

Nu cred în oameni și nici în reîncarnarea oamenilor ci în Domnul Hristos. A dovedit că merită a fi crezut.

Demetrius 30.12.2020 22:26:56

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666324)
adica exact cum auzi, am suferit de un ABC si dupa 7 luni am revenit la viata, fara nici un betesug...glorie lui Dumnezeu, deasemeni eu programez, nu am uitat nimic, uita-te aici http://www.rqwork.de si vezi...

Despre AVC (Accident Vascular Cerebral) am mai auzit, dar de ABC nu; ce inseamna ABC?


P.S.Pentru linkul alaturat te felicit,chiar daca nu inteleg aproape nimic.

Moroco 31.12.2020 16:06:17

Citat:

În prealabil postat de Petru7 (Post 666315)
.... așa face tot omul "credincios" ..., toată ziua, stâlcește și poreclește pe toți și pe toate de parcă ar fi Adam și toate nu ar avea niciun nume și acolo în porecle introduce batjocură și mustrare lovitoare, crudă, criminală și glumește și râde de răul tău și asta înseamnă a lua în deșert numele Domnului, asta înseamnă a ucide, a umili. Vorbește mereu o nouă limbă de lemn de parcă ar glumi, de parcă ar fi serios, de parcă ar numi-boteza, de parcă ar porecli și reporecli fiecare ființă vie, fiecare lucru bun la fiecare cuvânt vorbit sau scris, la fiecare interjecție și onomatopee, corcind limba și generând un nou limbaj, o nouă modă a trufiei.....


Deci vezi ce e moartea, trădarea, părăsirea Dumnezeirii? E ca și în povestea lui Păcală la moara dracilor. Veniți, săriți că m-a orbit, striga dracul. Cine te-a orbit și te-a omorât, au întrebat ceilalți draci? Eusingur! Deci eusingur e vinovatul, eusingur e răul, eusingur e mortul, eusingur e satana, eusingur e mai rău ca moartea căci e răul suprem, porecla supremă ca un înlocuitor de orice nume, e defapt renumele ce ține locul tuturor poreclelor, a tuturor numelor de hulă primite pe frunte sau pe mâna dreaptă, e taina babilonului.

Omul credincios ca să învie trebuie să se întoarcă, să creadă și să se boteze creștin dacă vrea să mărturisească Adevărul căci dacă va citi eusingur scriptura o va porecli cu mândrie EUSINGUR-ortodoxia răspunzând eusingur la oriceîntrbare lăudându-se cu o poreclă pe dos adică cu numele unui idol mare la orice întrebare pusă de alții: Cum ai ajuns credincios? Eusingur am citit scriptura. Cine ți-a revelat tainele și înțelesurile ei? Eusingur. Cine te-a învățat ce e bine și ce e rău? Eusingur. De cine ai ascultat și de cine asculți? De eusingur. Cine le-a făcut pe toate? Eusingur. Cine e Dumnezeul care a scris Biblia căruia te închini și-I slujești? Ăăăă... eusingur. Cine te va corecta și îndrepta? Eusingur. Asta-i teroia ”beroică” greșită a ieșirii din pile, relații și privilegii, teoria și practica ascetică metempsihotică a reîmcarnării care învață din propriile greșeli... mândria. (omului sin-guru neg-ru ce se dă față palidă).

Răspuns divin menționat scripturistic și dat omului încă din Rai tuturor necredincioșilor: ”Nu este bine să fie omul singur (eusingur)” și nici să se poreclească pe sine cu porecla tuturor poreclelor pe față sau pe dos în sens rău sau în sens bun spunându-și sufletului său cu mândrie și lăudăroșenie fie pentru ce a făcut bine fie pentru ce a făcut rău: eusingur sunt eusingur care pe toate le fac eusingur. Când e vorba de răspundere atunci strigă eusingur eusingur nu a făcut niciun rău ci eusingur a făcut toate relele, hoțul strigă hoții șantajând și amenințând a răzbunare. Cine se scuză-disculpă mai rău se acuză. Eusingur e porecla, taina numelui cel mai râvnit la bine și cel mai urât la greu, la rău. Ca să ducă Crucea până la sfârșit și să moară pe Cruce pentru oamenii păcătoși Domnul Hristos a rămas un eusingur și așa s-a împlinit Cuvântul lui Dumnezeu: ”Eu sunt cel ce sunt”... Dumnezeul lui Avraam, Isaak și Iacov, Dumnezeul părinților voștrii.


...dacă abea la învierea tuturor oamenilor avem parte de ”reîncarnarea” tuturor atunci ce sunt toate reîncarnările succesive ale tuturor morților inainte de marea reîncarnare a tuturor? Sunt cumva decât niște minciuni?.. hule și amăgiri?

Ei bine așa contrazice Biblia reîncarea tocmai prin faptul că învierea tuturor oamenilor va fi abea atunci când va fi învierea tuturor oamenilor așa cum este prezentată această dreaptă credință în Biblie. Între timp oamenii învie la Cuvântul Domnului și nu prin faptul că aleg ei după moarte să se reîncarneze ca să evolueze întro viață de unul-eusingur.


Asa credem toti ortodocsii, deci ai foarte mare dreptate, nu degeaba ai nickname sfant Petru7.

Oamenii botezati, crestini si toti oamenii care sunt morti in lume asa cum sunt ei crzandu-se "vii" prin credintele lor pagane si drepti in religiile lor lumesti cum e si credinta asta amagitoare cu reancarnarea oamenilor dupa moarte, toti vor invia mai inainte de marea inviere a tuturor cand vor incepe sa creada in Evanghelie si in Domnul Hristos si in Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp care a fost propovaduit si marturisit de drepti, sfinti si prooroci inca de la Adam si Abel care a adus jertfe din animalele curate din mielul Domnului ce ridica pacatele omenirii pentru a i se face Domnului Dumnezeu mila de noi oamenii pacatosi si rei.

Doar Domnul Hristos a marturisit ca are de le Dumnezeu aceasta putere de a muri, de a-si da viata in mod liber si de a o lua inapoi in mod liber... si de a da si altora din puterea Lui de Credinta.

Aceasta putere nu este reincarnarea ci puterea sfanta a IUBIRII lui Dumnezeu care prin Credinta si prin Cuvantul lui Dumnezeu inviaza si innoieste toata creatia si omenirea.

Reincarnarea este una din amagirile inghitismului asa ca o balta care inghite bolovani ca sa te ia acolo unde locuieste satana in inghitismul lipisului comunis din sufletul pofticios si somnolent al atipitului si trezitului haitei de oameni si demoni eusinguri lucrand schimbismul si invartosarea inimii adica strambarea sau finalul in stil ariel codita de purcel a Dreptei Credintei oferindu-ti pacea lumeasca, iertarea mituitor inutila, odihna in tradare, viata in minciuna si blestem, vesnicia in iad si pedeapsa. Reicarnarea este una din multiplele inghitismuri care fermeca pe om devanind si el un sugaci sau un inghitist ticalos ce se lupta in voire, ura, stapinism, in armaghedon cu Dumnezeirea si cu tabara sfintilor ce implinesc poruncile Domnului.

Cei ce cred si vor trai conform Adevarului vor invia spre mila si binecuvantare, spre iertare, pace, putere, fericire in iubire (Dumnezeu) iar cei ce nu cred vor invia spre pedeapsa. Aceasta pedeapsa vine nu de la Dumnezeu caci Dumnezeu nu-i invie ca sa-i pedepseasca ci nefericirea si pedeapsa vine in iubire din necredinta lor pacatoasa caci plata tuturor pacatelor si relelor este pedeapsa, suferinta pe buna dreptate.

Pentru a te feri de raul care vine trebuie sa asculti Adevarul care vine de la Dumnezeu prin cei mai sfinti si sa iei atitudine dreapta ca traind sa implinesti binele si sa ai dreapta CREDINTA.

(Cum am putea avea parte de inviere, pace si unitate cu Cerul si cu Cuvantul lui Dumnezeu, Cuvantul Fericirilor, daca noi ortodocsii in postul Craciunului petrecem si sarbatorim lumeste anul nou iar de Craciunul cel adevarat vom sarbatori alte lucruri caci suntem defazati cu 13 zile asa cum ne-a amgit eretismul occidental? Sa ne ierte Dumnezeu!)

eusingur 01.01.2021 09:19:31

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 666326)
Despre AVC (Accident Vascular Cerebral) am mai auzit, dar de ABC nu; ce inseamna ABC?

P.S.Pentru linkul alaturat te felicit,chiar daca nu inteleg aproape nimic.

scuze , inseamna AVC, in traducere.
multumesc

eusingur 01.01.2021 09:24:41

Citat:

În prealabil postat de Petru7 (Post 666325)
N-AI FOST MORT CI în stare de inconștiență 7 luni. Dacă ai fi fost mort te-ar fi îngropat.

Moartea înseamnă NECREDINȚĂ. Metampsihoza e o stare de amăgire și de necredință.

Dacă va fi învierea tutuor oamenilor așa cum ne spune scriptura cum se vor reîncarna ei între timp fără Domnul Iisua Hristos?

Nu cred în oameni și nici în reîncarnarea oamenilor ci în Domnul Hristos. A dovedit că merită a fi crezut.

eu nu am sustinut reincarnarea intr-o pisica ori broasca...si coma de grad "5" ce poate insemna in viziunea ta? moralistule, EI AU VRUT SA O FACA, dar fiul meu s-a opus cu vehementa...m-au tinut in neputrezaciune cu aparatele lor...eu, nu ma dau mare cu asta, nu pot sa o fac, doar ti-am zis ca in unele doar speculezi...nestiind NIMIC...
reinvierea mortilor, nu poate fi numita "reincarnare"?...te intreb asa retoric...Si ce, eu am zis ca e rau ca tu crezi in IIsus Hristos???!
Problema ta, e mandria, te falesti cu asta, crezi ca esti singurul care "crede", ei bine surpriza, MAI SUNT SI ALTII...nestiuti de tine...ori pur si simplu necunosscuti de tine..."si ii veti cunoaste, dupa roadele lor..."

Petru7 02.01.2021 18:39:56

Citat:

În prealabil postat de eusingur (Post 666332)
eu nu am sustinut reincarnarea intr-o pisica ori broasca

Nici eu așa că prin asta ne aflam în unitate întro dreaptă credință
Citat:

...si coma de grad "5" ce poate insemna in viziunea ta?
”Pacientul este in coma profunda, cu rigiditate de decerebrare, muribund, dacă aparatele ce întrețin viata sunt oprite pacientul moare” Asta spune neurochirurgia despre coma de grad5
Citat:

moralistule, EI AU VRUT SA O FACA, dar fiul meu s-a opus cu vehementa...m-au tinut in neputrezaciune cu aparatele lor...eu, nu ma dau mare cu asta, nu pot sa o fac, doar ti-am zis ca in unele doar speculezi...nestiind NIMIC...
E normal ca un fiu să nu dorească moartea părinților în timp ce medicii se gândesc doar la bani și te sfătuiesc să renunți să crezi. Dumneata crezi că ai murit și ai înviat socotind asta ca un fel de reâncarnare dar nu erai mort decat adormit profund și din pricina atacului cerebral functiile vitale nu mai puteau fi întreținute de organism așa că ai fost conectat în timp util la aparate. Dacă ai fi fost deconectat de la aparate urma trecerea din somn profund în starea de moarte și odată constatată mortea veneau cei doi îngeri, unul la cap și altul la picioare care te purtau spre Cer. Nu speculez ci vorbesc din Credință, din interpretarea scripturilor. N-am cum să știu ca un om ce a trecut prin așa ceva. Alții care au trecut prin tunelul luminos și s-au reîntors pe pământ căci au trecut prin moarte, deci au trecut prin ceea ce urmează după comă profundă, unii au mărturisit că s-au întâlnit cu Hristos, alții că au fost duși în iad și niciunii nu au mărturisit că s-au reîncarnat în alți oameni. Teoria și logica asta amăgitoare, metampsihoza asta, este o teorie filozofică demonică, în astea cred budiștii, popoarele asiatice de parcă asta ar fi iubirea lui Dumnezeu și calea cea bună de a ajunge la desăvârșire, iluzia reîncarnărilor pentru ca să înveți din greșeli și din experiențele de viață până ajung în nirvana și nu mai e nevoie să se reîncarneze devenind liberi ca să reîncarneze sau să nu se reîncarneze în mod liber. Aceste amăgiri sunt croite de demoni ca să amăgească pe oameni că nu e nevoie de Dumnezeu, de Domnul Hristos, că nu e nevoie de nimeni ci doar de o mulțime de greșeli din care învățând în viețile tale să ajungi să nu mai suferi, să eviți suferința, să nu mai greșești ajungând în suferință. Dacă nu ai o Credință în Dumnezeul cel Adevărat și în Învățătura Lui, ca om astăzi spui că ceva îți provoacă suferință și că e o greșală să faci acel lucru dar mâine spui invers, că acel lucru te face fericit și că invers era greșit. Dacă le combini ajungi la ideea că pe o cale mergi în suferină dar și pe calea contrară ajungi tot în suferință, lafel cu căile laterale, strâmb în stânga e greșit, strâmb în dreapta e greșit deci o să alegi calea ”aurită” de mijloc care firește că e ispita supremă, fie stai pe loc fie mergi între cele două căi așa că o să mergi în cea mai mare ispită. Cumulând deci învățătura asta ”echilibrată”, ”cumpătată”, ”înfrânată” pe care o deprinzi nu prin ascultare și Credință de la Tatăl Ceresc sau de la sfinții părinți ci de la eusingur și de la duhurile demonice ajungi la concluzia deprimantă că greșești pe orice cale și vrei să nu te mai miști și apoi înțelegi că și așa e greșit, a sta și a nu mai merge pe nicio cale. Deci învățătura ta care se aplică inclusiv, credinței, iubirii, ascultării este de a fi un om de mijloc deoarece extreismul e socotit ca un rău, adică un om mediocru, un om cu normă, cu rație, adică un om normal și rațional, adică un om ce face toate păcatele și merge pe toate căile însă cu moderație, cu socoteală, și astfel devine un om extrem de păcătos și de desfrânat și în același timp mediocru în sfințenie. iubire, credință ascultare pe baza acestei învățături pe care o practică nu de la Tatăl care a poruncit înfrânarea ci împreună cu eusingur sau demonii căci nu e nevoie de niemni decât de multe reîncarnări ca să ajungi la concluzia statului pe loc sau a mergerii înainte și înapoi sau în părți puțin câte puțin nepricepând că așa ajungi cel mai defrânat și cel mai păcătos și cel mai nedesăvârit. Deci iată că ăn teoria lor la finalul tuturor reîncarnărlor tale, învățînd din greșelile tale ca să eviți suferința o să ajungi cel mai păcătos, desfrânat și rău care nu a făcut nimic bun cu sufletul său căci și l-a băgsat în necredință. Acest căldicel lipsit de credință este scuipat afară de Domnul Hristos din gura sa căci ăsta este omul nou comunis cu față umană care nu are credință și nici curaj ci este închis în infernul măsurii și raționalității, în infernul căii de mijloc și al cumpătării căci starea asta lipsită de greșeli și de suferință, căreia ăși supune viața și mintea și-a lucrat-o eusingurul ca un om singur deci în lipsa lui Dumnezeu iar asta e dezbinare și îndoială căci pui greșala și suferința ca un dumnezeu-idol mai sus și mai mare decât Calea-Hristos ce duce la împăcarea cu Dumnezeu, nepricepând că dezbinarea de IUBIRE e adevărata suferință și greșală.

Citat:

reinvierea mortilor, nu poate fi numita "reincarnare"?...te intreb asa retoric...
Nu este totuna și nu poate fi numită reîncarnare deoarece învierea presupune să te întorci acasă ca fiul risipitor, să revii în firea divino-umană, să fii în unitate cu Iubirea Tatălui și a Duhului lucrând ascultarea cu sfințenie prin Hristos, prin Credință, prin urmare pe Cale, pe când reîncarnarea presupune o stare de lipsă de iubire, lipsă de unitate, lipsă de sfințenie și mai ales lipsă de Credință în Dumnezeu, în Adevăr, în Iubire, lipsa lui Hristos-Calea cea dreaptă a Credinței.

Citat:

Si ce, eu am zis ca e rau ca tu crezi in IIsus Hristos???!
N-am spus că ai zis că e răi ci am mărturisit eu că nu mai cred în reîncarnare și în budism sau în teoriile lume-eurilor asiatice cu religiile lor ci în Domnul Iisus Hristos (Unsul și Trimisul Domnului și în unșii și trimișii Lui)

Citat:

Problema ta, e mandria, te falesti cu asta, crezi ca esti singurul care "crede", ei bine surpriza, MAI SUNT SI ALTII...nestiuti de tine...ori pur si simplu necunosscuti de tine..."si ii veti cunoaste, dupa roadele lor..."
Așa este, ai mare dreptate, mândria și fala feței palide care-și lucrează toată ziua turnul babilonic al fețelor, de parcă n-ar avea față, cer, sau credință, de parcă nu le-ar da Dumnezeu dacă cer, e nenorocirea cu care păcălesc fetele ca să slujească la idoli. Mereu mă întristează această neputință și muncă în deșert, lucrarea luxiferică a comunismului cu față tot mai umană folosindu-se de Legea și de Biserica Domnului jucând defapt dreptatea și iubirea ca actorii, ca istericii, fără seriozitatea Credinței și Adevărului ascunzându-se undeva în euri. Acest balaur care se joacă inclusiv cu joaca înșelând și păcălind și amăgind IUBIREA te face să ți să pară că ar avea-o, că ar fi iubire însă e amăgire, vrea să te facă să crezi că luptă în numele dreptății divine și că e o dragoste plină de Credință, că face roade pocăinței când defapt e doar un Smith al unui Matrix, o inteligență artificială a unui joc de scenă ce lucrează din eurile din sinele său egoist omul nou și fața comunisului ateist al lumeurilor raționale ce se depărtează și se rup de Dumnezeu prin ”reîncarnarea” pe care o practică prin aruncarea vinei pe fata-sfântă pe care, ca să scape de sexismul pe care și-l provoacă prinvd la ea, găsesc ca toată lumea soluția de a o arunca la BaBel ca săa aibă noroc și împreună cu balaurul o devorează cu prietenii asezonând-o cu o sticlă de tărie în Barul cu bordelatorie fără părinți savurându-și unii altora fețele iar apoi fiind fericiți și fermecați de plăcerea reîncarnării căci și-au umplut burțiel cu carnea ei albă și cu oasele ei moi și dulci hăituiesc și hărșuiesc și atacă și copilașul fetei sfinte de parte bărbătească ca să-l mânce și pe el.

Deci n-aș vrea să mă mândresc cu roadele pământului bun în care a aruncat Semănătorul sămânța Credinței ci să-mi recunosc jocul ”iubirii” și lucrul infernal la fața palidă de om și atât, de fiu al păcatului pentru ca să pot să ies din minciună și să reintru în Duhul Adevărului și acolo să pot să iubesc așa cum ne-a învățat Tatăl prin trimișii și unșii Săi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:36:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.