Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credeti in reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9875)

voxdei55 24.06.2010 15:28:58

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 262223)
Hristos nu a vorbit despre reincarnare, ci despre inviere. Iar El nu a inviat cu un alt trup, deci nu S-a reincarnat in altceva, ci a inviat cu trupul pe care l-a asumat. Asadar crestinismul crede in inviere si nu in reincarnare.

Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..

eclesiastul 24.06.2010 15:31:39

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262317)
Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..

La Ilie nu se refera la reincarnare ci la cu totul altceva.
Discutia cu Nicodim a fost legata de nasterea spirituala, nu reincarnare.

voxdei55 24.06.2010 15:34:57

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 262169)
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.

Dintotdeauna,omenirea ce nu a inteles la un moment dat..a spus ca nu exista.Sant mii de dovezi ca asta exista cu adevarat,Memoria vietilor trecute e stearsa intentionat pentru a nu-ti afecta noua viata si evolutia ei.E logica elementara....indiferent daca o accepti sau nu.

Florin-Ionut 24.06.2010 15:48:17

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262321)
Dintotdeauna,omenirea ce nu a inteles la un moment dat..a spus ca nu exista.Sant mii de dovezi ca asta exista cu adevarat,Memoria vietilor trecute e stearsa intentionat pentru a nu-ti afecta noua viata si evolutia ei.E logica elementara....indiferent daca o accepti sau nu.

Prietene, vad ca scrie ortodox la pseudonimul tau. Ortodox de care?

Evrei 9
27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire.

Ce nu ti-i clar?

voxdei55 24.06.2010 22:41:51

Citat:

În prealabil postat de eclesiastul (Post 262318)
La Ilie nu se refera la reincarnare ci la cu totul altceva.
Discutia cu Nicodim a fost legata de nasterea spirituala, nu reincarnare.

parerea ta...eu am alta convingere

voxdei55 24.06.2010 22:48:02

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 262330)
Prietene, vad ca scrie ortodox la pseudonimul tau. Ortodox de care?

Evrei 9
27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire.

Ce nu ti-i clar?

Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).Spiritul se judeca singur atunci cand isi vede pacatele din viata traita..doar nu-ti imaginezi ca ti le cantareste cineva pe cantar.Voi complicati cuvintele lui IIsus..si de 2000 de ani nu se mai termina de rastalmacit.Eu cred in reancarnare..altfel totul e stramb in aceasta lume..

Doriana 24.06.2010 22:50:43

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262504)
Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).

Aerisirea duce la credinta in reincarnare? :17: Sa stiu sa stau departe de geam...
Cum vezi tu reincarnarea unui om mantuit? Ce rost mai are? [in eventualitatea in care crezi in mantuire]

Laur28 24.06.2010 23:07:23

Dar eu nu inteleg cum poate sa creada cineva in reincarnare cand sfideaza bunul simt?

Omul, se zice, se reincarneaza ca urmare a pacatelor savarsite in viata traita anterior ultimei sale morti. De ce? Ca sa indure toate suferintele in noua sa forma de existenta (sa zicem ca tot om). Unde e dreptatea lui Dumnezeu aici? Accept sa ma pedepasesca, dar macar sa stiu de ce. Cum pot plati pentru o datorie pe care eu n-o stiu? Si de unde stiu eu cu ce am pacatuit in viata trecuta ca sa nu mai pacatuiesc acum? Daca eu consider ca e normala acea fapta? Ma reincarnez la nesfarsit?

Teoria asta (a reincarnarii), si-asa subreda, e incompleta. Ca daca o scrie cineva cu totul, e distrusa dintr-o pocnitura de degete. Cum a aparut omul ca sa se reincarneze? Se spune ca sufletul lui exista deja (preexista), dar s-a plictisit de Rai si a cazut pe Pamant. Dar daca si de Rai ne plictisim, mai fratilor, atunci e grav! Cum sa te plictisesti de absolut? De fericirea vesnica? In Rai fericirea nu e ca pe pamant. Aici trupul nu produce constant hormoni ca sa ne simtit extaziati mereu (sa nu negam ca sentimentele sunt intermediate de substantele chimice, dar sa nu gresim gasind cauza in aceste substante, cand de fapt ele sunt efectul ; cauza e sufletul), si chiar daca ar produce, ar surveni acomodarea. In Rai altfel de trupuri sunt. Daca ne plictisim de Rai, degeaba tot cadem pe Pamant, ca la intoarcere ne vom bucura pe moment, vom sti sa apreciem, dar monotonia se va instala iar.

mihele_m 24.06.2010 23:11:53

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262130)
Credeti in reincarnare?

Nu ! Si este o intrebare cam neortodxa nu credeti ?

Ioana-Andreea 24.06.2010 23:27:19

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262317)
Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..

Daca reincarnarea ar exista,unul dintre cei care nu s-ar putea reincarna niciodata e chiar Ilie.Acesta nu a murit cu trupul.
Si Sf Ioan a spus clar ca nu e Ilie.

trifiacob 25.06.2010 00:22:31

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262130)
Credeti in reincarnare?

nu cred si nu am crezut nicicind,alt-fel de ce mai era nevoie de Dumnezeu si de credinta in Domnia Sa.Du-teeeee pe forumul de inforenergetica si iti vei gasii adeptii tai vorbiti aceias limba.aici se maninca biblia,e o alta mincare.Doamne cite rataciri mai sunt pe lumea asta ba pocaetete si crezi in evanghelii.

trifiacob 25.06.2010 00:33:22

Citat:

În prealabil postat de voxdei55 (Post 262504)
Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).Spiritul se judeca singur atunci cand isi vede pacatele din viata traita..doar nu-ti imaginezi ca ti le cantareste cineva pe cantar.Voi complicati cuvintele lui IIsus..si de 2000 de ani nu se mai termina de rastalmacit.Eu cred in reancarnare..altfel totul e stramb in aceasta lume..

poate esti ortodox reformat,ortodocsi aerisiti la cap nu am auzit,cind mergeam la biserica nu am auzit de invatatura ta poate s-a reformat biserica si nu am auzit.pacatele spune scriptura ca ramin lipite de oasele noastre in mormint.oare nu cumva invatatura ta e strimba nu 'lumea asta'.

heaven 25.06.2010 05:19:54

Citat:

În prealabil postat de Laur28 (Post 262514)
Dar eu nu inteleg cum poate sa creada cineva in reincarnare cand sfideaza bunul simt?

Omul, se zice, se reincarneaza ca urmare a pacatelor savarsite in viata traita anterior ultimei sale morti. De ce? Ca sa indure toate suferintele in noua sa forma de existenta (sa zicem ca tot om). Unde e dreptatea lui Dumnezeu aici? Accept sa ma pedepasesca, dar macar sa stiu de ce. Cum pot plati pentru o datorie pe care eu n-o stiu? Si de unde stiu eu cu ce am pacatuit in viata trecuta ca sa nu mai pacatuiesc acum? Daca eu consider ca e normala acea fapta? Ma reincarnez la nesfarsit?

Nu,teoria reincarnarii spune ca vii aici intr-un context prestabilit chiar de tine ca suflet inainte de a te naste:anumiti parinti,tara,context,anumite evenimente de trait tocmai pentru a-ti putea repara acele greseli ale vietilor trecute si a invata lectiile pe care le ai de invatat pentru a putea trece la o etapa superioara dpdv spiritual.
Memoria vietilor trecute se sterge pentru ca aici trebuie sa atingi esenta iubirii cu sufletul,ratiunea nu iti este de mare folos in acest caz,altfel ai fi ca un elev care isi face temele superficial de gura parintelui.
Deasemenea,aici nu esti lasat chiar de capul tau,ci exista modalitati prin care ti se atrage atentia cand gresesti,doar ca omul in incapatanarea si trufia lui,prefera sa fie atent la propriul ego de multe ori,de aceea omul acumuleaza alte "datorii" si plateste prin suferinta ceea ce ar putea invata prin iubire,smerenie,iertare etc
In momentul in care toate aceste lectii sunt invatate,omul nu mai are nevoie sa se intrupeze pe Pamant,accede la un nivel superior sufletesc si ajunge la Mantuire.
Pana la urma nu trebuie sa fiti atat de indignati ca altii au o parere diferita de a marii majoritati,este dreptul si alegerea lor,asa cum este dreptul si alegerea voastra sa pastrati opiniile proprii.
Iar sa judeci cat de crestin e unul si altul...asta numai Dumnezeu o poate face privind in sufletele noastre.

Traditie1 25.06.2010 06:31:13

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 262553)
Nu,teoria reincarnarii spune ca vii aici intr-un context prestabilit chiar de tine ca suflet inainte de a te naste:anumiti parinti,tara,context,anumite evenimente de trait tocmai pentru a-ti putea repara acele greseli ale vietilor trecute si a invata lectiile pe care le ai de invatat pentru a putea trece la o etapa superioara dpdv spiritual.
Memoria vietilor trecute se sterge pentru ca aici trebuie sa atingi esenta iubirii cu sufletul,ratiunea nu iti este de mare folos in acest caz,altfel ai fi ca un elev care isi face temele superficial de gura parintelui.
Deasemenea,aici nu esti lasat chiar de capul tau,ci exista modalitati prin care ti se atrage atentia cand gresesti,doar ca omul in incapatanarea si trufia lui,prefera sa fie atent la propriul ego de multe ori,de aceea omul acumuleaza alte "datorii" si plateste prin suferinta ceea ce ar putea invata prin iubire,smerenie,iertare etc
In momentul in care toate aceste lectii sunt invatate,omul nu mai are nevoie sa se intrupeze pe Pamant,accede la un nivel superior sufletesc si ajunge la Mantuire.
Pana la urma nu trebuie sa fiti atat de indignati ca altii au o parere diferita de a marii majoritati,este dreptul si alegerea lor,asa cum este dreptul si alegerea voastra sa pastrati opiniile proprii.
Iar sa judeci cat de crestin e unul si altul...asta numai Dumnezeu o poate face privind in sufletele noastre.

Am scris un mesaj dar nu l-ai luat în seamă. Nu există personalitate separată de memorie. Iar memoria e rezultatul experiențelor de viață, nu e ceva cu care ne naștem.

Măcar aceste idei ar trebui să-ți arate că greșești, dacă învățătura Bisericii o consideri redundantă.

Nu înțeleg de ce voi, cei care susțineți idei eretice vă numiți ortodocși. Ortodox e cel care acceptă învățătura Bisericii, ceilalți sunt eretici iar dacă se folosesc de numele de ortodocși nu fac decât să producă sminteli.

voxdei55 25.06.2010 11:33:47

Citat:

În prealabil postat de trifiacob (Post 262539)
poate esti ortodox reformat,ortodocsi aerisiti la cap nu am auzit,cind mergeam la biserica nu am auzit de invatatura ta poate s-a reformat biserica si nu am auzit.pacatele spune scriptura ca ramin lipite de oasele noastre in mormint.oare nu cumva invatatura ta e strimba nu 'lumea asta'.

Da,..e ora de reformare a anumitor teorii teologice in lumina timpurilor si informatiilor de care dispunem azi.Nu putem continua a avea fundament conceptiile unor persoane care credeau ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul sau.Sant sigur ca jumatate din teologi gandesc asa dar nu au curaj sa spuna.

sophia 25.06.2010 13:15:58

Stiu ca reincarnarea este la alte religii.
Cee ce ma intreb eu este: cum se va face invierea mortilor? Cum vor fi ei? Vor fi iar trup?

vlad-c 25.06.2010 14:24:41


Cei patru ucenici

Odata, patru ucenici au vrut sa se intreaca. Zis si facut. S-au asezat toti intr-o incapere si au decis ca, timp de trei zile, nici unul sa nu spuna o vorba, ca astfel sa-si incerce rabdarea si puterea de concentrare. Dar, spre seara, cand a inceput sa se intunece, unul nu s-a mai putut abtine si a zis:

- Sa aprinda cineva lumina!

- Ce faci, nu trebuia sa tacem ? - l-a intrebat nedumerit al doilea.

- Prostilor, de ce ati vorbit ? - se repezi al treilea sa-i dojeneasca.

- Ehe, doar eu am tacut! - se lauda cu ingamfare cel de-al patrulea.

Fiecare ucenic a cazut prada cate unei ispite: graba, neincrederea, mania si mandria - cele patru ispite care incearca pe oameni in tot ceasul. De aceea, rabdarea este cel mai bun tovaras de drum in viata, fie ca muncesti, ca inveti sau ca te rogi.

"Unde nu este rabdare, nu este nici iubire."


Povestire luata chiar de pe site, sectiunea "Povestiri cu talc" - http://www.crestinortodox.ro/povesti...ici-71535.html

Pentru ce ne-am grabit sa aruncam piatra? Doar pentru ca a intrebat nu ne mai este frate?

georgeval 25.06.2010 16:55:39

Reincarnarea este un drum infinit de suisuri si coborasuri, distruge identitatea personala, eu sunt interesat de desavarsirea unor "euri" viitoare sau de desavarsirea mea personala, ca persoan pentru vesnicie?
Spune Sfantul Maxim: "Cine imi garanteaza mie ca prin succesivele reincarnari, ajuns in unitatea din care am cazut/iesit nu voi cadea din nou?"
Numai religiile impersonale au aceasta invatatura. Crestinismul ca religie personalista pune accentul pe valoare vesnica a persoanei umane.

gavriil 25.06.2010 19:27:17

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 262687)
Stiu ca reincarnarea este la alte religii.
Cee ce ma intreb eu este: cum se va face invierea mortilor? Cum vor fi ei? Vor fi iar trup?

Vor fi precum Ingerii din cer.

andreicozia 25.06.2010 19:39:10

Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"

"...despre reancarnare avem informatii ce au existat (si mai exista) in BIBLIE si in unele texte apocrife.Biserica la inceput(primele secole)a acceptat teza reancarnarii,sustinuta si de ISUS CRISTOS.In anul 553 insa,la cel de al cincelea Concilu Ecumenic de la Constantinopol teza reincarnarii a fost anatemizata,fiind considerata drept eroare dogmatica.

Imparatul Justinian a considerat ca teza reancarnarii acorda omenirii o prea lunga perioada de timp pentru atingerea unei trepte mai inalte a constiintei. ! ! !(atentie!)

Biserica a exclus,treptat aproape toate textele,documentele si cele 31 de evanghelii apocrife,neconforme noii linii dogmatice trasate.Cu toata cenzura impusa textelor originale,s-au mai pastrat pe alocuri unele referiri ale lui IiSUS HRISTOS la reancarnare.

Evanghelia lui Ioan (3,1-8)deasemeni afirmatia lui IiSUS la reancarnarea profetului Ilie in trupul lui Ioan Botezatorul din Evanghelia lui Matei(11,14 si 17,10-13)Sau cele spuse de IiSUS fariseilor,in legatura cu faptul ca el ar mai fi trait odata pe pamant,inca inaintea patriarhului Avraam Evanghelia lui Ioan (9,1-3)."Epistola lui Pavel catre Filipeni"(2,6-7).Epistola soborniceasca a lui Iacov(3,6)In documente necanonice deasemeni:"Evanghelia dupa Pistis Sophia";Evanghelia lui Toma s.a.

Reancarnarea apare si in gandirea greaca-incepand cu sec.al-VI-lea i.c.Orfeu(orfismul)Este vorba despre un sistem de credinta care asocia nemurirea sufletului cu ciclurile de reancarnare.

In Hinduism ideea de reancarnare se exprima in Upanisad un ciclul infernal al existentei(samsara)un sir de reancarnari succesive.Omul se naste o singura data,dar nu moare cu adevarat,din reancarnare in reancarnare ,el nu-si schimba decat trupul,pana ajunge la adevarata libertate,in Nirvana.

Filozofii moderni: ideea de reancarnare a atras mult o serie de filozofi,Lessing(1729-1781)Arthur Schopenhauer(1786-1860)

Rozicrucienii:acest curent afirma,printre altele,ca reancarnarea nu este un simplu fapt de credinta ci ceva sigur,accesibil capacitatilor oculte ale initiatului si ca orice fiinta este parte integranta din Dumnezeu.(vezi New Age)Ca doctrina despre reancarnare este o explicatie a nedreptatilor din aceasta lume,ca reancarnarea si legea de la cauza la efect sunt in perfecta armonie cu astrologia;ca IiSUS HRISTOS a dat ucenicilor sai invataturi despre reancarnare,dar ca le-a poruncit sa nu vorbeasca nimanui despre aceasta,de unde ar reiesi o ocultare,o ascundere a existentei reancarnarii timp de 2000 de ani."

gavriil 25.06.2010 19:48:12

Nu poti sa pui pe IISUS HRISTOS DUMNEZEU in aceeasi oala cu oamenii sau sa spui ca sa mai incarnat pe pamint este o eroare.

Ceea ce spune IISUS HRISTOS fariseilor e cu totul alt ceva EL vorbeste de cu totul alceva cind spune ca EU SUNT este inainte de Avraam sau de orcine vrei tu din biblie pentru ca asa si este .DUMNEZEU a facut lumea si ce este in creatie prin EL (EU SUNT) adica IISUS HRISTOS DUMNEZEU CUVINTUL LUI DUMNEZEU.

andreicozia 25.06.2010 19:53:35

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 262554)
Nu există personalitate separată de memorie. Iar memoria e rezultatul experiențelor de viață, nu e ceva cu care ne naștem.

.

......:))))))
In caz ca cineva mai avea dubii ca crestinismul unora seamana leit cu materialismul -dialectic al marxistilor

Poate explici si ciudateniile/psihozele/anomaliile comportamentale din felul de a fi asa de diferit al pruncilor si al celor de virste fragede 1,2,3 ani.
Oare au reusit micutii sa acumuleze ATITEA MEMORII incit sa-i schimbe in asa hal?..sau daca au acumulat memorii, oare de unde au venit pe lumea asta cu ele?..ca doar de aici nu l-eu capatat
:)

andreicozia 25.06.2010 19:56:44

Citat:

În prealabil postat de gavriil (Post 262860)
Nu poti sa pui pe IISUS HRISTOS DUMNEZEU in aceeasi oala cu oamenii sau sa spui ca sa mai incarnat pe pamint este o eroare.

Ceea ce spune IISUS HRISTOS fariseilor e cu totul alt ceva EL vorbeste de cu totul alceva cind spune ca EU SUNT este inainte de Avraam sau de orcine vrei tu din biblie pentru ca asa si este .DUMNEZEU a facut lumea si ce este in creatie prin EL (EU SUNT) adica IISUS HRISTOS DUMNEZEU CUVINTUL LUI DUMNEZEU.

Stii de ce nu este clar?
Pentru ca a tot fost ciuntita, modificata, adaugita, politizata "corect" si de aici neintelegerea multor pasaje care banuiesc ca ODATA au fost foarte clare
Tu realizezi cit de MULT a fost scris si comentat pe aceasta tema daca si dupa atitea modificari si stersaturi TOT A MAI RAMAS CEVA! ! !

Noi daca ne limitam doar la "ce mi-a spus preotul" cum foarte candid declara o credincioasa mai sus :))) inseamna ca ne batem joc de intelectul nostru si implicit de DUMNEZEU care ne-a PORUNCIT foarte raspicat in nenumarate rinduri sa

FIM LIBERI! ! ! si sa CERCETAM (asta-i cel MAI MARE PACAT, nu sa-ti tot imaginezi pacate, si sa faci pe pacatosul scremindu-te cica sa plingi!)

Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe

gavriil 25.06.2010 20:18:44

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262862)
Stii de ce nu este clar?
Pentru ca a tot fost ciuntita, modificata, adaugita, politizata "corect" si de aici neintelegerea multor pasaje care banuiesc ca ODATA au fost foarte clare
Tu realizezi cit de MULT a fost scris si comentat pe aceasta tema daca si dupa atitea modificari si stersaturi TOT A MAI RAMAS CEVA! ! !

Noi daca ne limitam doar la "ce mi-a spus preotul" cum foarte candid declara o credincioasa mai sus :))) inseamna ca ne batem joc de intelectul nostru si implicit de DUMNEZEU care ne-a PORUNCIT foarte raspicat in nenumarate rinduri sa

FIM LIBERI! ! ! si sa CERCETAM (asta-i cel MAI MARE PACAT, nu sa-ti tot imaginezi pacate, si sa faci pe pacatosul scremindu-te cica sa plingi!)

Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe

Ce spun initiatii despre incarnare si ce spun religiile neamurilor care sint de mii di ani CA SUFLETUL OMULUI NU SE POATE INCARNA IN ANIMALE SAU INTRO SPECIE CE ESTE INFERIOARA LUI PENTRU CA EL ESTE INCUNUNAREA CREATIEI PE PAMINT.Atunci ce spun neamurile nu mai este in concordanta cu ce spun cei care vad in spiritual si atunci cineva minte.

Biblia nu a fost ciuntita ci prin unele locuri sa tradus mot a mot nu sa dezlegat intrun fel simbolul respectiv dar asta poti sa o faci cind ai sa fii un initiat.

LIBERTATEA ASTA SA INTELES PROST DE ASTA NU NE INTELEGEM INTRE NOI REFERITOR LA BIBLIE.LIBERTATEA ESTE DATA IN FUNCTIE DE CONSTIINTA FIECARUIA.

Samy02 25.06.2010 22:31:36

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262130)
Credeti in reincarnare?

Reincarnare , nu , nu cred in asa ceva …..mergi la tara ,printre batrani care au muncit pamantul si au mers duminica de duminica la Sf Liturghie , ei nu vorbesc despre asa ceva, cred in Inviere , care este cu totul si cu totul altceva….si suna mult mai frumos….

voxdei55 25.06.2010 22:37:58

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262858)
Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"

"...despre reancarnare avem informatii ce au existat (si mai exista) in BIBLIE si in unele texte apocrife.Biserica la inceput(primele secole)a acceptat teza reancarnarii,sustinuta si de ISUS CRISTOS.In anul 553 insa,la cel de al cincelea Concilu Ecumenic de la Constantinopol teza reincarnarii a fost anatemizata,fiind considerata drept eroare dogmatica.

Imparatul Justinian a considerat ca teza reancarnarii acorda omenirii o prea lunga perioada de timp pentru atingerea unei trepte mai inalte a constiintei. ! ! !(atentie!)

Biserica a exclus,treptat aproape toate textele,documentele si cele 31 de evanghelii apocrife,neconforme noii linii dogmatice trasate.Cu toata cenzura impusa textelor originale,s-au mai pastrat pe alocuri unele referiri ale lui IiSUS HRISTOS la reancarnare.

Evanghelia lui Ioan (3,1-8)deasemeni afirmatia lui IiSUS la reancarnarea profetului Ilie in trupul lui Ioan Botezatorul din Evanghelia lui Matei(11,14 si 17,10-13)Sau cele spuse de IiSUS fariseilor,in legatura cu faptul ca el ar mai fi trait odata pe pamant,inca inaintea patriarhului Avraam Evanghelia lui Ioan (9,1-3)."Epistola lui Pavel catre Filipeni"(2,6-7).Epistola soborniceasca a lui Iacov(3,6)In documente necanonice deasemeni:"Evanghelia dupa Pistis Sophia";Evanghelia lui Toma s.a.

Reancarnarea apare si in gandirea greaca-incepand cu sec.al-VI-lea i.c.Orfeu(orfismul)Este vorba despre un sistem de credinta care asocia nemurirea sufletului cu ciclurile de reancarnare.

In Hinduism ideea de reancarnare se exprima in Upanisad un ciclul infernal al existentei(samsara)un sir de reancarnari succesive.Omul se naste o singura data,dar nu moare cu adevarat,din reancarnare in reancarnare ,el nu-si schimba decat trupul,pana ajunge la adevarata libertate,in Nirvana.

Filozofii moderni: ideea de reancarnare a atras mult o serie de filozofi,Lessing(1729-1781)Arthur Schopenhauer(1786-1860)

Rozicrucienii:acest curent afirma,printre altele,ca reancarnarea nu este un simplu fapt de credinta ci ceva sigur,accesibil capacitatilor oculte ale initiatului si ca orice fiinta este parte integranta din Dumnezeu.(vezi New Age)Ca doctrina despre reancarnare este o explicatie a nedreptatilor din aceasta lume,ca reancarnarea si legea de la cauza la efect sunt in perfecta armonie cu astrologia;ca IiSUS HRISTOS a dat ucenicilor sai invataturi despre reancarnare,dar ca le-a poruncit sa nu vorbeasca nimanui despre aceasta,de unde ar reiesi o ocultare,o ascundere a existentei reancarnarii timp de 2000 de ani."

o expunere mai clara de atat nu se poate.O parte din forumisti fac icter numai cand aud...e dreptul fiecaruia de a crede in convingerile sale.Amin

anna21 25.06.2010 23:06:00

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262858)
Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"


Miscator!
Acum sa vedem ce spune Biblia:
"Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul." (Ioan 1: 21-23)
(Citatul din Isaia: "Un glas strigă: "În pustiu gătiți calea Domnului, drepte faceți în loc neumblat cărările Dumnezeului nostru.".. )

Deci el spune ca nu este Ilie.

Mai departe.. ce-i cu Duhul?
Ma intreb, Andrei, tu te rogi?
Ce spui in rugaciunile incepatoare.. macar de doua ori pe zi cand te rogi ca un crestin traitor?
"Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, vino si te salasuieste intru noi... "

Sau rugaciunea aceea frumoasa din timpul Postului Mare:
"Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.
Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin"

Oare tot despre reincarnare vorbim aici?
Ca cerem sa fim locuiti de un Duh, dar nu de altul.. deci poftim de ne pocneste cu interpretarile tale.


Pentru cei cu mintea intreaga.. scopul nevointelor crestinilor este dobandirea Sf. Duh care-i curateste, ii sfinteste si face posibila comuniunea dumnezeieasca (mantuirea).

colaps 25.06.2010 23:21:31

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 262927)
Oare tot despre reincarnare vorbim aici?

E, lasă-l, așa e andrei, mai special pe aici, el e „ortodoxul absolut” chipurile după el :P

andreicozia 26.06.2010 02:36:02

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 262927)
Miscator!
Acum sa vedem ce spune Biblia:
"Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul." (Ioan 1: 21-23)
(Citatul din Isaia: "Un glas strigă: "În pustiu gătiți calea Domnului, drepte faceți în loc neumblat cărările Dumnezeului nostru.".. )

Deci el spune ca nu este Ilie.

Mai departe.. ce-i cu Duhul?
deci poftim de ne pocneste cu interpretarile tale.


Pentru cei cu mintea intreaga.. scopul nevointelor crestinilor este dobandirea Sf. Duh care-i curateste, ii sfinteste si face posibila comuniunea dumnezeieasca (mantuirea).

Nu-i asa de simplu!
Hai sa te "pocnesc"un pic cu interpretarile mele, ca doar este un drept dat de Dumnezeu!

Daca ai avea TU mintea intreaga, dar din pacate nu o ai, ai observa ca si din schimbul asta simplu de cuvinte, Hristos NU-I CEARTA ca amintesc de REINCARNARE ( asa cum le freca ridichea de fiecare data cind "calcau in strachini" si vorbeau prostii) ci doar le spune s i m p l u..NU! dupa care eiau intrebat din nou referindu-se la reincarnarea profetului (Moise probabil ) si el iar le spune NU!...insinuind ca ei PUR SI SIMPLU NU AU GHICIT, nu ca vorbesc timpenii din alte religii!!!( baga bine la capsorul ala al tau fanatic si cu ochelari de cal)( sper ca apreciezi adevarul, si nu t superi ca doar ne cunoastem demult, si daca ai fi de fata tot asa am vorbi!:)))

Dupa care paradoxal, clarificarea vine dintr-o ciudatenie si mai mare!
Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie.
La faza asta m-a incuiat si pe mine, dar o sa ma rog si daca visez la noapte raspunsul te anunt!

anna21 26.06.2010 06:21:26

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262968)
Nu-i asa de simplu!
Hai sa te "pocnesc"un pic cu interpretarile mele, ca doar este un drept dat de Dumnezeu!

Daca ai avea TU mintea intreaga, dar din pacate nu o ai, ai observa ca si din schimbul asta simplu de cuvinte, Hristos NU-I CEARTA ca amintesc de REINCARNARE ( asa cum le freca ridichea de fiecare data cind "calcau in strachini" si vorbeau prostii) ci doar le spune s i m p l u..NU! dupa care eiau intrebat din nou referindu-se la reincarnarea profetului (Moise probabil ) si el iar le spune NU!...insinuind ca ei PUR SI SIMPLU NU AU GHICIT, nu ca vorbesc timpenii din alte religii!!!( baga bine la capsorul ala al tau fanatic si cu ochelari de cal)( sper ca apreciezi adevarul, si nu t superi ca doar ne cunoastem demult, si daca ai fi de fata tot asa am vorbi!:)))

Dupa care paradoxal, clarificarea vine dintr-o ciudatenie si mai mare!
Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie.
La faza asta m-a incuiat si pe mine, dar o sa ma rog si daca visez la noapte raspunsul te anunt!

Oau.
Pot sa te citez?

Sa recapitulam.
Spui: SA FIM LIBERI, SA CERCETAM (majusculele iti apartin - pt intarirea ideii). Tot cu majuscule spui ca CEL MAI MARE PACAT este sa nu cercetezi!

Si apoi afirmi mai sus:
"Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie." (pe langa alte elucubratii)
:24:
Asta-i rezultatul "cercetarii".


Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262862)
Daca cineva taie dintr-o scriptura, sa mergem la neamuri si sa cercetam la ei in documentele de 5 000 de ani de 7 000 de ani in scrierile hieroglife, in cele mayase, etc , poate acolo a mai ramas ceva mai mult din farima de adevar inconvenienta pentru UNII...si asa mai departe

:21:
Dupa ce cercetezi scrierile mayase si ..hieroglifele (?), poate ajungi sa deschizi si Biblia pentru a afla cine este cel ce striga in pustie "pregatiti calea Domnului"

(interesant de observat ca nu ai dat pe la biserica in data de 24 iunie, dar probabil ca nici in 7 ianuarie, nici in 29 august... nici Evangheliile nu le-ai citit, nici firul discutiei nu l-ai urmarit... Dar poate vei afla ceva intr-o scriere mayasha :1: )

lore86 26.06.2010 10:10:04

cauta mai departe.....
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 262968)
Nu-i asa de simplu!


Dupa care paradoxal, clarificarea vine dintr-o ciudatenie si mai mare!
Hristos este GLASUL celui ce striga in pustie.
La faza asta m-a incuiat si pe mine, dar o sa ma rog si daca visez la noapte raspunsul te anunt!

mai, andrei, mai, cred ca ai cam calcat(iar) in strachini.
in loc sa visezi la noapte care va fi raspunsul mai bine ia scriptura vei avea parte de o "iluminare".
vei vedea cine e:"glasul celui ce striga in pustie"
vezi, tu, nu intotdeauna anii mai multi sunt dovada intelepciunii si ai cunoasterii....

Danut7 26.06.2010 12:46:42

Exista si in Scriptura un pasaj controversat cu privire la subiectul acesta.In vindecarea orbului din nastere.Acolo unde ucenicii intreaba cine a pacatuit de s-a nascut acela orb : el sau parintii lui... Acestea sunt lucrurile la care evreii se gandeau de fiecare data cand vedeau un om in boala ca aceastea este consecinta a pacatului si pedeapsa a lui Dumnezeu.. Boala era considerata drept pedeapsa de la Dumnezeu.. Cei bolnavi erau mai mult osanditi pentru boala lor si dispretuiti ca niste pacatosi si ca unii pedepsiti de Dumnezeu.La fel fac si acum ucenicii cauta pricina de invinuire orbului, mergand atat de departe si luand in considerare si pacatosenia acestuia dintr-o alta viata.. Aceasta erezie a reincarnarii care era destul de populara la vremea aceia.Ca multi ziceau ca Iisus e ba Ilie, ba Ieremia ba unul din prooroci,ba ca este Ioan Botezatorul(Marcu 6:14-16;Matei 16:13-14).. Insa Hristos le arata sa nu dispretuiasca pe cei ce se nasc cu dizabilitati si pe cei bolnavi, lucru care il fac mai tarziu si fariseii la Templu cand zic despre el ca s-a nascut in pacate si arata ca cei ce se nasc cu dizabilitati nu au nici o vina, ca "nu a pacatuit nici el si nici parintii lui" si ca aceasta s-a facut "ca sa se arate lucrarile lui Dumnezeu".Si ca cei ce au anumite boli si suferinte nu le au intotdeauna din pricina pacatelor si ca acestia nu trebuie dispretuiti, ci din contra priviti cu compasiune.Prin faptul ca spune "nu a pacatuit el" arata ca acesta nu avea nici o vina cand s-a nascut si ca cel care se naste este fara vreo vina(personala) , iar daca se naste fara nici o vina inseamna ca are o singura viata si o singura existenta.Iar ca este o singura viata si ca nu este reincarnare este aratat cand fariseii vin la Ioan si il intreaba daca nu cumva e unul din cei din vechime : Ilie,Ieremia sau proorocul.. Iar el le zice ca nu e Ilie, in sensul reincarnarii si ca e cel despre care a zis Isaia.. desi Iisus a zis despre el ca e Ilie si ca Ioan a venit in duhul lui Ilie nu in sensul ca sufletul lui Ilie s-a reincarnat din nou, ci in sensul in care Ioan a avut atributele,calitatile si puterea lui Ilie.. Acelasi lucru este aratat si de apostolul Petru cand spune ca Iisus nu e nici Ilie, nici unul din cei vechi, ci este Fiul lui Dumnezeu.. Prin faptul ca se spune despre Ioan ca a avut "duhul lui Ilie" si "puterea lui Ilie" se arata ca Ioan a avut aceiasi lucrare si putere ca cea a lui Ilie.Puterea aceasta fiind aceia de a intoarce inimile oamenilor catre Dumnezeu.. Acest inaintemergator, Ioan Botezatorul, a pregatit calea Domnului si a netezit cararile lui.. Oamenii au fost pregatiti de venirea lui Iisus, prin propovaduirea lui Ioan, care a avut multi ucenici si discipoli.

georgeval 26.06.2010 16:52:12

Pentru mine a fost lamuritor comentariul Sfantului Ioan Gura de Aur in Omilii la Evanghelia dupa Matei, omilia LVII in care sea aseamana misiunea lui Ilie cu cea a Sfantului Ioan Botezatorul in legatura cu cea de a doua venire a lui Hristos- de aceea Biserica noastra il numeste pe Ilie al doilea Inaintemergator al venirii lui Hristos.

andreicozia 26.06.2010 17:01:14

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 263002)
mai, andrei, mai, cred ca ai cam calcat(iar) in strachini.
in loc sa visezi la noapte care va fi raspunsul mai bine ia scriptura vei avea parte de o "iluminare".
vei vedea cine e:"glasul celui ce striga in pustie"
vezi, tu, nu intotdeauna anii mai multi sunt dovada intelepciunii si ai cunoasterii....

Vezi tu, Hristos NU era poet!
El cind a afirmat ca este "GLASUL celui care striga in pustie" s-a referit la ceva foarte concret, nu la CINEVA ci la ceva! ! !...nu este chiar asa de clar si simplu cum ai fost tu obisnuita de la predici sa pleci multumita "cu lectia facuta" acasa :)))

Fii sigura ca daca ai sa stai cu gura cascata la doar ce-ti spune popa fii sigura ca ai sa ai reactiile de mai sus impotriva celor care chiar vor sa afle si sa cunoasca...mai rau ochelarii de cal pe care-i vezi la Irina-Ana, o fac si violenta verbal si banuiesc ca si fizic.

andreicozia 26.06.2010 17:04:41

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 263171)
Pentru mine a fost lamuritor comentariul Sfantului Ioan Gura de Aur in Omilii la Evanghelia dupa Matei, omilia LVII in care sea aseamana misiunea lui Ilie cu cea a Sfantului Ioan Botezatorul in legatura cu cea de a doua venire a lui Hristos- de aceea Biserica noastra il numeste pe Ilie al doilea Inaintemergator al venirii lui Hristos.

Inainte eram foarte impresionat de Acatistul Sf Ilie, insa de la un timp am inceput sa-mi pun problema de ce oare cintam ceva ce inca nu s-a intimplat...nu ar trebui sa asteptam sa vina

lore86 26.06.2010 18:17:37

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 263182)
Vezi tu, Hristos NU era poet!
El cind a afirmat ca este "GLASUL celui care striga in pustie" s-a referit la ceva foarte concret, nu la CINEVA ci la ceva! ! !...nu este chiar asa de clar si simplu cum ai fost tu obisnuita de la predici sa pleci multumita "cu lectia facuta" acasa :)))

tot nu ai inteles...:-S
nu Hristos zice:eu sunt glasul celui ce striga in pustie, ci sf Ioan BOtezatorul
of, of, of.....

gavriil 26.06.2010 21:47:23

Cum se explica nasterea copiilor in familii bogate sau sarace sau nasterea cu boli sau deficiente iar alti copiii sint sanatosi ?

Sa nu imi spuneti ca pacatul stramosesc face asta sau al familiei ca in biblie scrie ca nu mai este asa adica ca in VT.

gavriil 26.06.2010 21:51:44

Conceptia unui copil depinde doar de parinti sau numai de DUMNEZEU ?
Nasterea lui Ioan Botezatorul a depins de parintii lui sau de DUMNEZEU ?

Danut7 26.06.2010 22:46:15

Citat:

În prealabil postat de gavriil (Post 263305)
Cum se explica nasterea copiilor in familii bogate sau sarace sau nasterea cu boli sau deficiente iar alti copiii sint sanatosi ?

Sa nu imi spuneti ca pacatul stramosesc face asta sau al familiei ca in biblie scrie ca nu mai este asa adica ca in VT.

Dumnezeu stie.. ai insa exemplul orbului din nastere care nu s-a nascut orb din cauza pacatelor sau a altor lucruri.. Si ai si exemplul lui Iov care a indurat suferinta si boala ca incercare..

gavriil 27.06.2010 02:13:25

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 263346)
Dumnezeu stie.. ai insa exemplul orbului din nastere care nu s-a nascut orb din cauza pacatelor sau a altor lucruri.. Si ai si exemplul lui Iov care a indurat suferinta si boala ca incercare..

E adevarat ca DUMNEZEU stie toate cite sint ca doar sint a LUI nu ale noastre.
Iov si omul orb din nastere au fost incercati ca sa se arate SLAVA LUI DUMNEZEU dar asta e alceva.
In VT copiii sufereau pentru ca parintii faceau pacate dar de la venirea DONULUI IISUS HRISTOS nu mai este la fel ci fiecare este raspunzator pentru pacatul lui.
Atunci cum de sufera un copil care a fost botezat si i sa sters si pacatul stramosesc dar el tot cu probleme de sanatate este ?


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:37:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.